Kultūra
Lietuviška virtualios realybės animacija gavo prestižinį apdovanojimą Londone

Praėjusiais metais Venecijos kino festivalyje dalyvavęs ir tarptautinio pripažinimo sulaukęs virtualios realybės projektas „Angelų takais“ („Trial of Angels“) vėl dėmesio centre. Kristinos Buožytės ir Vitalijaus Žuko (studija OKTA) sukurta, Mikalojaus Konstantino Čiurlionio darbų įkvėpta virtuali patirtis Jungtinėje Karalystėje pelnė už pasiekimus mene ir technologijose skiriamą apdovanojimą „Lumen Prize for Art and Technology“.
Nuo 2012-ųjų kasmet organizacijos „Lumen Arts Projects” rengiamas konkursas skirtas surasti ir parodyti kūrėjus, apjungiančius tradicinio ir skaitmeninio meno idėjas. Į finalą patekę darbai ne tik apdovanojami piniginiais prizais, bet ir keliauja po įvairius meno renginius pasaulyje. Per organizacijos gyvavimo metus surengta daugiau nei 30 parodų.
Šiemet kartu su lietuviškaisiais „Angelų takais“, laimėjusiais išplėstos realybės (XR) kategorijoje, apdovanoti dar aštuoni kūriniai, supažindinantys žiūrovus su netikėtomis patirtimis ir unikaliais sprendimais. „Love Birds, Night Birds, Devil-Birds“ – interaktyvios pasakos instaliacija, apsupanti žiūrovą keliais ekranais. „Drawing Operations“ – duetas, kurio metu pramoninis robotas kartu su dailininke Sougwen Chung realiu laiku kuria paveikslus. „We Are All Made Of Light“ šviesos instaliacijoje patys lankytojai paverčiami žvaigždėtais siluetais ir judėdami sukuria dinamišką galaktikos erdvę. Kiekvieno dalyvio sukuriamas skaitmenins vaizdas įrašomas, tad daugėjant lankytojų interaktyvus paveikslas pildosi.
Specialus moterims mene ir technologijose skirtas apdovanojimas atiteko dailininkei dr. Alexandra Daisy Ginsberg, kuri kartu su biotechnologijų kompanija „Ginkgo Bioworks“ sukūrė dviejų dėl žmonių veiklos išnykusių gėlių įkvėptą skaitmeninį peizažą „Resurrecting the Sublime“, papildytą iš jų DNR susintetintu kvapu. Pagrindinis prizas atiteko darbui „Melting Memories“ – didelio formato skaitmeninės grafikos paveikslui, kuris sukuria gyvos judančios skulptūros iliuziją.
Lietuviškas kūrinys apdovanojimuose pristatytas kaip „duoklė multimedijos meno pirmtakui ir vienam didžiausių abstrakčiojo meno pionierių Europoje, M. K. Čiurlioniui, kuris sulaužė ribas tarp skirtingo meno formų, kad sukurtų naują savo kosmologija paremtą pasaulį“. „Kuriant šį darbą, įvyko natūrali simbiozė tarp meno ir naujausių technologijų, kurios tapo idealiu įrankiu, padėjusiu atskleisti M.K.Čiurlionio kūrybą nauju kampu. Jo skirtingos kūrybos sritys papildo viena kitą ir susijungia į tobulą dermę, kurią žiūrovas gali pilnai patirti virtualios realybės platformoje”, – patirtį „Angelų takais“ apibūdino Kristina Buožytė. „Esame laimingi ir jaučiamės pagerbti, kad mūsų VR patirtis gavo tokį išskirtinį apdovanojimą. Tikimės, tai padės skleisti žinią ne tik apie mūsų darbą, bet daugiausia apie M. K. Čiurlionio kūrybą, kuri yra paveiki įvairiausiose formose“, – apdovanojimą komentavo Vitalijus Žukas.
„Angelų takais“ kūrėjai, be tarptautinių renginių, nepamiršta ir gimtųjų namų – M. K. Čiurlionio muziejaus Kaune. Po daug dėmesio sulaukusios virtualaus potyrio demonstracijos „Angelų takais“ jau netrukus ketina sugrįžti į muziejų ir tapti nuolatine ekspozicijos dalimi.
OKTA dalyvavimą apdovanojimų ceremonijoje parėmė Lietuvos Respublikos ambasada Jungtinėje Karalystėje ir koordinavo kultūros atašė Justė Kostikovaitė.
Kultūros ministerijos ryšių su visuomene ir strateginės komunikacijos skyriaus informacija

Kultūra
Miesto kultūra, mokslas ir miestiečių laimės indeksas – po ROCK skėčiu

Miesto kultūra, mokslas ir miestiečių laimės indeksas – po ROCK skėčiu
Dvi dienas Vilnius tampa ROCK projekto gerosios praktikos centru – vasario 25-26 dienomis sostinėje lankosi projekto dalyviai iš 9 Europos miestų. Per dvi dienas bus aptarti visų dalyvių bei didžiausi Vilniaus ROCK komandos pasiekimai, integracija į strateginę kryptį Vilnius 2IN, aplankyti geriausi kultūros paveldo įveiklinimo pavyzdžiai.

vilnius.lt nuotr.
Šiandien Vilniaus miesto savivaldybėje startuoja vienas svarbiausių ROCK projekto dalyvių suvažiavimas – į sostinę atvyko visų dalyvių, universitetų ir verslo atstovai. Vilniaus ROCK komanda – savivaldybės bei Vilniaus Gedimino technikos universiteto specialistai ir mokslininkai – pristatys svarbiausius laimėjimus, aptars, ko pasiekė kiti miestai, ko pasiekė Vilnius ir kokios patirties galima iš to pasisemti.
„Priežastis, dėl ko mes šiandien susirinkome yra svarbi ne tik mums, projekto įgyvendintojams, Vilniui, bet ir visiems miestams, kuriems rūpi, kaip optimizuoti paveldą, tradicijas ir kultūrą, kaip kurti aplinką, kurioje gyventojai jaustųsi laimingesni, o miesto planuotojų sprendimai atlieptų visų poreikius“, – sakė projekto vadovė Dalia Bardauskienė.
Vilniaus ROCK projekto metu vykdytas eksperimentas išaugo į atskirus projektus bei prisidėjo prie reikšmingų Vilniaus strateginių krypčių – tapo Vilnius 2IN dalimi, kuriama nauja „Laimingo Vilniaus“ kryptis. Šio projekto metu matuojamos vilniečių emocijos senamiestyje, centriniame sostinės paslaugų centre, miesto paplūdimiuose sezono metu, siekiama išsiaiškinti, kiek miesto paslaugų kokybė įtakoja emocijas.
„Vieta, kur atsidūrėme su ROCK projektu šiandien, mums, VGTU mokslininkams, yra didelis pasiekimas. Per kelerius metus surinkta per 350 milijonus duomenų, kurie bus naudojami ne tik šio projekto rėmuose, bet ir kitur. Darbai bus tęsiami, nes mokslinis tyrimas su projekto pabaiga nesibaigs, o susidomėjimas gaunamais duomenimis tik auga. Džiugu, kad čia, mieste, kuriame viskas prasidėjo, strategai įvertino ir įsitraukė, jog kuriamos programos tarnautų žmogaus poreikiams“, – savo indeliu džiaugėsi VGTU dalies projekto vadovas prof. Artūras Kaklauskas.
Anot projekto įgyvendintojų, labai svarbu ne tik kokie moksliniai laimėjimai, bet ir kaip juos pritaikai, ar pakankamai lankstus komandos požiūris, santykis su kitomis organizacijomis, miesto planuotojais ir gyventojais, kurie yra svarbi projekto dalis.

vilnius.lt nuotr.
Šiuo metu jau kuriama skaitmeninė programa, skirta vilniečių laimės rodikliui suskaičiuoti. Pirmieji bandymai pavyko – realiu laiku kas tris sekundes skaičiuojama vidutinė 6 miesto vietų laimės išraiška. Taip pat artimiausiu metu bus galima pamatyti ir paskutinių metų, mėnesių, dienų bei valandų (pagal dienos cirkadinį ciklą) vidutinę, 6 miesto vietų žiemos metus ir 8 vietų vasaros laikotarpiu, laimės išraišką.
ES finansuojamame Horizon 2020 projekte Rock dalyvauja 9-ios savivaldybės, 5 universitetai, verslo asociacijos, įmonės, ekspertai. Vadovaujantys partneriai – Bolonijos miesto savivaldybė ir Bolonijos universitetas. Dalyvaujantys miestai suskirstyti į perteikiančius savo patirtį (Role models) ir perimančius patirtį (Replicators). Vilnius pasirinktas kaip vienas iš pavyzdinių miestų, galintis perteikti savo patirtį kitiems miestams. Tai Vilniaus senamiesčio – UNESCO pasaulio paveldo vietovės atnaujinimas, paveldo vertės pristatymas ir propagavimas, bendruomenės paveldosauginio sąmoningumo ugdymas, įtraukimas į atnaujinimo procesą.
Šis projektas finansuojamas „Horizon 2020“ – didžiausios ES mokslinių tyrimų ir inovacijų programos.
Vilniaus miesto savivaldybės rinkodaros ir komunikacijos skyriaus informacija
Kultūra
Užgavėnes švęskite Vilniuje!

Kviečiame Užgavėnes švęsti Vilniuje – devyniose sostinės seniūnijose rengiamos tradicinės žiemos išvarymo šventės!
vilnius.lt informacija
Kultūra
Dešimtmetį mininčiame Tibeto skvere bus švenčiami tibetiečių Naujieji metai

Šią šventę rengia Tibeto rėmimo grupė.

Tibeto skveras. Vilnius Go nuotr.
Pagal tibetiečių tradiciją, visą savaitę prieš Losarą atliekamos įvairios apsivalymo apeigos. Ugniai ir vandeniui čia skiriama ypatinga reikšmė. Ugnis sunaikina apdulkėjusius šventyklų altorius puošusius baltus šilko šalikus, išblukusias popierines gėles, sudėvėtus vienuolių drabužius, sudūlėjusius ritualinius tekstus, nublukusias maldų vėliavas, nes tikima, kad Naujųjų metų dieną viskas bus atkurta iš naujo…
-
Naujienosprieš 5 d.
Nugriauta Salantų užtvanka atlaisvins 46 km ilgio kelią saugomoms žuvims
-
Miestasprieš 7 d.
Savivaldybė: Gelvonų g. 64 projektas turės tikti visoms pusėms
-
Rajonasprieš 4 d.
Vyriausybė pritarė palaikymo „burbulų“ kūrimui – bus leidžiama susitikti su vienišais žmonėmis
-
Miestasprieš 2 d.
Pirmadienį – Vilniaus 698-asis gimtadienis, kurį sostinė kviečia švęsti namuose
-
Miestasprieš 2 sav.
Atmintis, pagarba ir padėka Katedros aikštėje Laisvės gynėjų dieną – Sausio 13-ąją
-
Rajonasprieš 5 d.
Virtualus sausio 13-osios pagarbos bėgimas
-
Rajonasprieš 2 sav.
Kviečiame prisijungti prie visuotinės pilietinės iniciatyvos „Atmintis gyva, nes liudija“
-
Miestasprieš 1 sav.
Įdomioji sostinės metų statistika ir rečiausi vardai – gimė Perkūnija, Gūsis