Connect with us

Šeima

Tyrimas atskleidė: tėvai mano, kad pusė Lietuvos vaikų maitinasi netinkamai

Avatar

Paskelbta

Pusė Lietuvos tėvų mano, kad jų vaikai negauna pakankamai vitaminų ir mikroelementų su maistu, atskleidė atlikta visuomenės nuomonės apklausa*.  Skurstantis mitybos racionas, didėjantis užterštumas, tam tikrų produktų atsisakymas ar vis dažnėjančios alergijos – tai tik keletas priežasčių, lemiančių būtinų vitaminų trūkumą, ypač prasidėjus šaltajam sezonui. Tad ką daryti ir kaip sustiprinti vaikų organizmą bei išvengti sveikatos sutrikimų ateityje?

„Spinter tyrimų“ atlikta apklausa atskleidė, kad pusė (50 proc.) apklaustųjų, kurie turi vaikų iki 18 metų, mano, jog jų atžalos su maistu gauna nepakankamai vitaminų ir mikroelementų (14 proc. nepakankamai ir 36 proc. greičiau nepakankamai).

Žymi Lietuvos mitybos specialistė, penkiametės Amandos mama Indrė Trusovė tikina, kad nevisavertės vaikų mitybos problema Lietuvoje darosi vis aktualesnė.

„Greitėjantis gyvenimo tempas lemia tai, kad vis dažniau žmonės renkasi pusfabrikačius, nevertingus ir nepalankius sveikatai produktus ne tik sau, bet ir savo vaikams. Todėl mažieji vis dažniau serga, ypač daugėja antrojo tipo diabeto, nutukimo atvejų, įvairių alergijų, kitų susirgimų. Vaikams trūksta energijos, žaidimus kieme keičia sėdėjimas ant sofutės su mobiliais telefonais, užkandžiaujant nenaudingus maisto produktus. Taip mažieji negauna pakankamai vitaminų ir mineralų, būtinų jų vystymuisi“, – pasakojo mitybos specialistė Indrė Trusovė.

Tačiau net ir stengiantis valgyti tokius maisto produktus kaip vaisiai, daržovės, riešutai, mažiesiems būtinų medžiagų vis tiek gali trūkti. Žymi dviejų vaikų mama Julija Žižė tikina, kad šiandieniniai maisto produktai neprimena tų, kuriuos valgydavome anksčiau.

„Rodos, kad šiuolaikiniai tėvai jau tampa sąmoningesni, bet tuo pačiu mes gyvename labai modifikuotame pasaulyje. Senaisiais laikais viskas buvo ekologiškiau ir kokybiškiau, o šiandien jau net ir „kokybiškai“ maitindamasis, nebegali būti tikras dėl produktų maistinės vertės. Kas galėjo pagalvoti, kad močiutės daržas taps tikru prabangos reikalu. Tad šiandien reikia bent ieškoti tokių daržų, kaimo ūkių, bandyti gauti visas naudingas medžiagas iš maisto produktų. O nuo rudens, kai organizmo imunitetas silpsta, reikėtų atsakingai rinktis maisto papildus“, –tikino jauna mama.

Gydytoja-dietologė Gertruda Babravičienė teigia, kad vaikams augant, tampa ypač sudėtinga kontroliuoti gaunamų maisto medžiagų kiekius.

„Reikėtų stebėti, kokie yra vaiko valgymo įpročiai ne namuose: ką jis valgo mokykloje, kur išleidžia dienpinigius, ką valgo susitikęs su draugais. Taip pat labai svarbu stebėti tuos vaikus, kurie nevalgo mėsos, riebios žuvies, pieno produktų, maitinasi daugiausiai augalinės kilmės maistu ar yra alergiški tam tikriems maisto produktams. Tokiems vaikams gauti pakankamai vitaminų ar mikroelementų, ypač vitamino D arba Omega-3 riebalų rūgščių, tampa beveik neįmanoma“, – tikina gydytoja-dietologė.

Kada griebtis maisto papildų?

Dažnas vaikas noriai valgo ne viską, ypač retai mėgstamiausiųjų sąraše atsiduria žalios daržovės ar riebi žuvis. Ne visos mamos gali pasigirti ir dideliu vaiko apetitu. Todėl, nevartojant vitaminų papildomai, reikiamo šių medžiagų kiekio nėra iš kur pasiimti.

Remiantis „Spinter tyrimų“ apklausos duomenimis, trys ketvirtadaliai (75 proc.) turinčių vaikų iki 18 metų nurodė, kad jų vaikai vartoja maisto papildus: 10 proc. – nuolat, 37 proc. – kartais, 28 proc. – retai. Maisto papildus nuolat dažniau vartoja didžiųjų miestų gyventojų vaikai, o niekada nevartoja net 25 proc., iš jų dažniau  – kaime gyvenančių šeimų vaikai.

„Labai svarbu stengtis, kad vaiko mityba būtų pilnavertė, tačiau to nepakanka – nuoširdžiai rekomenduoju ir patiems, ir vaikams papildomai vartoti vitaminą D ir Omega-3. Tam, kad ir imunitetas būtų puikus, ir kaulai, ir rega, ir smegenų veikla būtų nepriekaištinga. Labai svarbu vaikui kuo ankstesniame amžiuje pasakoti, rodyti, pratinti, kad gerti vitaminus ir žuvų taukus yra būtina. Pavyzdžiui, mano dukra noriai vartoja vitaminus, nes ji pripratusi tai daryti nuo pat vaikystės.“, –teigia I. Trusovė.

3 patarimai, kaip padėti savo vaikams

Gydytoja-dietologė G. Babravičienė tikina, kad yra keli būdai, kaip tėvai nuo ankstyvo amžiaus gali padėti vaikams užtikrinti visavertę mitybą.

1. Įvairovė per savaitę

Kai pradedama dėlioti bei planuoti maisto produktus ir jų kiekį, rekomenduojamą suvalgyti kasdien, kad būtų gaunamos visos reikalingos maistinės medžiagos, vitaminai ir mikroelementai – kiekiai atrodo išties dideli. Tačiau jeigu nepavyksta to padaryti per dieną, turėtumėte siekti rekomendacijas įgyvendinti bent per savaitę.

2. Režimas

Mitybos režimas leidžia vaikui išmokti atpažinti ateinantį alkio bei sotumo jausmą, ką per dažnai ir nereguliariai maitinantis jam padaryti labai sunku. Tačiau labai svarbus ne tik valgymo, bet ir visos dienos režimas: miego ir kėlimosi valandos, valgymo valandos, mokslo, sporto ir poilsio laikas. Būtent jis ir formuoja teigiamus mitybos įpročius.

3. Buvimas pavyzdžiu savo vaikui

Vaikai niekada nenorės sveikai maitintis, jeigu matys netinkamą pavyzdį namuose. Ypatingai svarbu teigiamus maitinimosi įpročių aspektus pabrėžti ir skatinti, o blogus aspektus ignoruoti, namuose laikantis pačių geriausių taisyklių ir tradicijų.

Kokių maisto medžiagų trūksta dažniausiai?

Jeigu šių taisyklių laikytis sunku, atkreipkite dėmesį į maisto papildus. Anot gydytojos-dietologės, su maistu sunkiausia gauti vitamino D, kurį apskritai papildomai rekomenduojama vartoti kone visiems. Taip pat ir Omega-3 riebalų rūgščių, apie kurių naudą pastaruoju metu kalbama itin garsiai.

Omega-3 riebalų rūgštys yra ne tik naudingos, bet ir gyvybiškai svarbios kiekvienai mūsų organizmo ląstelei. Tai nervų sistemos, akių tinklainės ir smegenų statybinė medžiaga. Jos taip pat ypatingai svarbios širdies, smegenų ir akių sveikatai.

„Papildai su Omega-3mažiesiems rekomenduojami tada, kai vaiko dietoje šių DHR ir EPR rūgščių šaltinių, pavyzdžiui, riebios žuvies, nepakanka“, – tikina produktų ekspertė Katarzyna Golos.

Įpratinti vaikus vartoti Omega-3 maisto papildus nebėra sunku, nes rinkoje atsiranda vis daugiau patrauklių pakuočių ar maisto papildų vartojimo formų.

Vis dėlto, anot mitybos specialistės, prieš pradedant vartoti papildus, vertėtų pasitarti su sveikatos specialistais, kad jie padėtų pasirinkti tinkamiausius, nurodytų saugią jų vartojimo dozę.

* Apie tyrimą:

Reprezentatyvią visuomenės nuomonės apklausą 2019 spalio mėn. atliko tyrimų bendrovė „Spinter tyrimai“. Tyrimo metu apklausti 1008 šalies gyventojai (18-75 m. amžiaus), 378 iš jų – turintys vaikų iki 18 metų.

Miestas

Vilniuje keičiasi mokėjimo už maistą darželiuose susirgus tvarka

Avatar

Paskelbta

Trys ir daugiau dėl ligos ar kitų priežasčių praleistų dienų – tai naujas atskaitos taškas ir tėvams (globėjams), ir įstaigoms, skaičiuojančioms mokesčius už mažamečių maitinimą. Sostinės taryba nedelsdama sureagavo į tėvų pastabas dėl pernai gruodį nustatyto Mokesčio už vaiko išlaikymą Vilniaus miesto savivaldybės mokyklose, įgyvendinančiose ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programas, ir tvarką patobulino.

S. Žiūros nuotr.

„Atsižvelgiant į tėvų lūkesčius ir siūlymus, buvo patobulinta mokesčio tvarka. Jei vaikas serga 3 ir daugiau darbo dienų, už maitinimą nereikės mokėti nė už vieną dieną. Taip pat, jei vaikas nelanko darželio dėl kitų priežasčių, neįvardytų tvarkoje, daugiau nei 3 darbo dienas, mokestis už maitinimą irgi nebus skaičiuojamas“, – sako vicemerė Edita Tamošiūnaitė.

Pakeista sausio 1 d. įsigaliojusi nuostata, kad vaikui dėl ligos nelankant ugdymo įstaigos nemokėti už maitinimą galima tik nuo trečios dienos. Patvirtinus naują mokesčio tvarką, tėvai privalo informuoti ugdymo įstaigą jos nustatyta tvarka ir pateisinti dėl ligos nelankytas dienas per 3 darbo dienas nuo pirmos atvykimo po ligos dienos. Taip pat siekiant užtikrinti vaiko teisėtus interesus lankyti ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupes (priešmokyklinis ugdymas yra privalomas), jei jis serga daugiau nei 10 kalendorinių dienų, darželio Vaiko gerovės komisija, įvertinusi aplinkybes ir poreikį, turi teisę paprašyti iš tėvų pateikti informaciją iš www.esveikata.lt svetainės apie apsilankymo pas gydytoją faktą (nepažeidžiant Bendrojo duomenų apsaugos reglamento).

Atkreiptinas dėmesys, kad jei vaikas dėl ligos ugdymo įstaigos nelankė tik vieną arba dvi darbo dienas, siekiant išvengti piktnaudžiavimo, kaip saugiklis lieka sprendimas skaičiuoti mokestį už tų dienų maitinimą.

Tikimasi, kad pirmiausia šis mokesčio už vaiko išlaikymą sprendimo pakeitimas užtikrins socialinio teisingumo principą. Juk kai dėl ligos nelankoma ugdymo įstaiga, šeimos ir taip patiria nuostolių – dėl vaikus slaugančių tėvų ar globėjų nedarbingumo mažėja šeimų pajamos, didėja išlaidos gydymui, patiriama įtampa dėl neatėjimo į darbą ir t.t. Tvarkos aprašo keitimus pasiūliusios mero pavaduotoja Edita Tamošiūnaitė ir Tarybos narė Ieva Kačinskaitė-Urbonienė įsitikinusios, kad ši permaina sudarys tėvams geresnes socialines sąlygas slaugyti vaikus ligos metu – dėl to bus nepatiriama papildomų neigiamų finansinių pasekmių.

Vicemerės E. Tamošiūnaitės siūlymu, pateisinamos atleidžiant nuo mokesčių už maistą gali būti ir kitos vaiko nelankymo priežastys: viešnagė pas senelius, mamos sprendimas pasilikti darželinuką per gimdymo ar vaiko auginimo atostogas, ir pan. Tai, pasak E. Tamošiūnaitės, teisingiau nei susitaikyti su tuo, kad tėvai, siekdami išvengti mokesčio, rinktųsi kiekvieną atvejį teisinti vaiko liga.

Tarybos narė I. Kačinskaitė-Urbonienė planuoja, kad ugdymo įstaigos gaus savivaldybės rekomendacijas dėl aplinkybių, kurios laikytinos rimtomis, teisinant vaiko nelankymą.

vilnius.lt informacija

Skaityti toliau

Mokslas

Į ką reikia atkreipti dėmesį renkant mokyklą savo vaikui?

Avatar

Paskelbta

Rinkdamiesi mokyklą tėvai susiduria su dilema: rinktis draugišką ir laisvą atmosferą, ar orientuotis į ugdymo įstaigą, kuri garsėja reiklumu pasiekimams bei akademiniais rezultatais? O gal tai suderinama? Juk pradinėse klasėse formuojamas jaunos asmenybės pasitikėjimas savimi, vertybinės nuostatos, padedami gebėjimo savarankiškai mokytis pamatai, vaikai mokosi integraliai vertinti aplinką. 

Tad į ką turėtų atkreipti dėmesį būsimų pirmokų tėvai rinkdamiesi ugdymo įstaigą, kad ateityje jų atžalos galėtų pasigirti unikaliais pasiekimais? Naudingais patarimais dalijasi privačios dvylikametės Kembridžo mokyklos „Erudito licėjus“ Vilniuje ir Kaune steigėjas bei vadovas doc. dr. Nerijus Pačėsa.

Nerijus Pačėsa.

Pasidomėkite, kokia ugdymo filosofija vadovaujasi mokymo įstaiga: kaip ji apibrėžia svarbiausius ugdymo tikslus, kokiais principais grindžia savo veiklą, ar supažindina tėvus su aiškiai suformuluota ugdymo programa bei mokymo rezultatais.

Ar čia dirba profesionalūs, patyrę pedagogai? Profesionalius mokytojus atpažinti nesunku: tai žmonės, patys norintys mokytis visą gyvenimą, siekiantys tyrinėti, atrasti, gebantys sėkmingai derinti kūrybiškumą su giliomis dalyko žiniomis ir gyvenimiška išmintimi. Plačiau žvelgianti mokykla paprastai stengiasi suburti tarptautinę komandą, teikia pirmenybę integruotam ugdymui ir aktyviems mokymosi metodams.


Ar skiriamas dėmesys mąstymo ugdymui? Kokybiško pradinio ugdymo įstaigoje nuolat formuojami efektyvaus mąstymo įpročiai: impulsyvumo valdymas, tikslumas, empatiškas klausymasis, gebėjimas mąstyti apie savo mąstymą, atsakinga rizika ir t. t.

Tyrimais nustatyta, kad ankstyvajame amžiuje, maždaug iki 7-ųjų gyvenimo metų, vaiko smegenų vystymosi intensyvumas yra ypač aukštas, todėl pirmoji klasė pats geriausias laikas pradėti mokytis užsienio kalbų. Štai kodėl siūlau atkreipti dėmesį į jūsų pasirinktoje mokykloje taikomą kalbų mokymosi sistemą: jos efektyvumas nemažai pasako ir apie paties pradinio ugdymo efektyvumą. Tai reiškia, kad kokybiškoje pradinio ugdymo įstaigoje vaikui bus sudarytos sąlygos mokytis daugiau nei vienos užsienio kalbos: nuo anglų, vokiečių, prancūzų ar rusų, iki ateities globalaus pasaulio kalba vadinamos kinų kalbos.

Vertinimo sistema ir grįžtamasis ryšys – dar vienas svarbus dėmuo renkantis pradinio ugdymo įstaigą.  Akademinių pasiekimų prasme, kokybiško pradinio ugdymo įstaiga visuomet lygiuosis į geriausias pasaulio mokyklas. Tačiau svarbu, kad moksleiviai būtų lyginami ne tarpusavyje, o vertinant kiekvieno vaiko individualią pažangą. Pažymys – objektyvus kriterijus, jame beveik nėra vietos interpretacijai, mąstymui, bendrųjų kompetencijų vertinimui. Pažymiu neįmanoma išmatuoti žmogaus kūrybiškumo, iniciatyvumo ar gebėjimo bendrauti su kitais. O štai aprašomoji kompetencijų ataskaita, teikiama mažiausiai dukart per metus – yra tai, kas padės atpažinti kokybišką pradinio ugdymo įstaigą.

Profesionalią pradinio ugdymo įstaigą lengva atpažinti iš naudojamos metodinės įvairovės – kai kuriamas ugdymo procesas yra įtraukiantis ir kupinas patyrimų. Tokios įstaigos ypatingą dėmesį skiria žaidybiniams metodams ugdymo procese, nes per žaidimą žinias galima priartinti prie praktikos.

Pažangi mokymosi ir laisvalaikio aplinka, technologinio raštingumo lygis – dar keletas būtinų kokybiško pradinio ugdymo dėmenų. Šių dienų ugdymas neatsiejamas nuo technologinės aplinkos, todėl pradinio ugdymo įstaigose turėtų būti pasitelkiamos modernios technologijos: išmaniosios lentos, planšetiniai ir stacionarūs kompiuteriai, projektoriai, 3D spausdintuvai, interaktyvios grindys ir kitos panašios priemonės. Šiuolaikišką ugdymo turinį mokyklose turėtų užtikrinti ir elektroninės mokymosi sistemos, debesų technologijos bei spartusis belaidis internetas. Klasės, multifunkcinės erdvės, bibliotekos, fizinio aktyvumo ar laisvalaikio erdvės turėtų būti suprojektuotos taip, kad praturtintų ugdymo procesą, skatintų moksleivio norą tobulėti.

„Tad renkantis pradinio ugdymo įstaigą būtina suvokti ne tik jos meistriškumą, bet ir potencialą visa tai įgyvendinti ir suteikti. O svarbiausia: renkantis mokyklą, būtina joje apsilankyti ir pajausti jos ypatingą dvasią, energetiką ir profesionalumą,“ – reziumuoja licėjaus vadovas N. Pačėsa.

zenpr.lt informacija

Skaityti toliau

Miestas

Kviečiame prisijungti į Šeimos ir vaiko gerovės komisiją!

Avatar

Paskelbta

Turite idėjų, kaip galime kurti šeimai ir vaikams geresnį Vilnių? – Jeigu, taip, tai kviečiame Jus į Šeimos ir vaiko gerovės komisiją!

Kažin  ar gali  būti įdomesnė veikla nei kurti miestą, kuriame vieni svarbiausių – vaiko  ir šeimos  interesai, jiems palanki aplinka kiekviename žingsnyje. Geriausi pokyčiai šioje srityje ateina tada, kai mes patys kuriame tokį miestą, kokiame norime gyventi. Jei turite idėjų, kurios sustiprintų vaikų ir šeimos gerovę mieste – ateikite ir dirbkime kartu!

Šioje komisijoje laukiamas aktyvus, bendruomeniškas žmogus ar ekspertas, organizacijų ar asociacijų atstovas.

S. Žiūros nuotr.

Šeimos ir vaiko gerovės komisijos tikslas – padėti savivaldybei kurti šeimai palankią aplinką, stiprinti bendradarbiavimą tarp Savivaldybės institucijų ar įstaigų ir nevyriausybinių organizacijų, kurios dirba su šeimomis ar joms atstovauja. Komisija taip pat teikia siūlymus miesto Tarybai itin svarbiais klausimais: šeimos ir vaiko gerovės plėtros politikos ir strategijos formavimo, prioritetų nustatymo,  šeimai ir vaikams draugiškų iniciatyvų skatinimo, vaikų švietimo, sveikatos ir saugumo, vaikus auginančių šeimų būsto, darbo rinkos ir šeimos suderinamumo, dėl prioritetų nustatymo ugdant vaiko gyvenimo įgūdžius, asmenybės tapatumo ir priklausymo bendruomenei jausmą, atsakomybės už savo poelgius supratimą, pagarbą žmogaus teisėms ir laisvėms.

Laukiame Jūsų motyvacinio laiško – trumpai  aprašykite, kodėl Jus domina šios Komisijos veikla, kokias idėjas / problemas siūlytumėte vystyti / spręsti,  kuriant palankesnę aplinką vaikui ir šeimai.

Motyvacinio laiško laukiame iki š. m. vasario 25 d.  el. p. ilma.skuodiene@vilnius.lt (su nuoroda ŠEIMOS KOMISIJA).

vilnius.lt informacija

 

Skaityti toliau

Skaitomiausi

Copyright © 2020 vilnieciams.lt