Connect with us

Naujienos

Vieno Kauno kiemo istorija: tėvystės atostogose buvęs Deividas kaimynus subūrė bendrai idėjai

Avatar

Paskelbta

Dideliems pokyčiams pradėti užtenka ir vieno žmogaus iniciatyvos. Kaunietis Deividas suvienijo dviejų namų gyventojus ir dabar visi išvien dirba didelio tikslo link – jų gyvenamųjų daugiabučių kiemas turi virsti modernia socialine erdve. Kauniečiams  bendro naudojimo kieme pavyko suplanuoti ne tik poilsio ir žaidimų aikšteles, bet ir erdvę bendruomenės susitikimams. 

Kaune esančių T.Masiulio gatvės 12 ir 14 namų gyventojai keičia savo kiemą. Naujoji erdvė pražys mėlynų gėlių vingiu, bus įrengta erdvė vaikams, taip pat kieme namo bendruomenės susibūrimams ir renginiams ruošiamas amfiteatras. „Ne tik namo renovacija, tačiau ir aplinka, kurioje gyvename, kuria pridėtinę vertę“, – tvirtina šių dviejų daugiabučių gyventojai. Kiemas laimėjo šiemet programos „Kaunas – Europos kultūros sostinė“ skelbtą konkursą „Fluxus kiemas“. Darbus kieme kauniečiai vykdo gavę finansinį konkurso prizą, taip pat kas mėnesį specialioje sąskaitoje taupo ir patys. Daug darbų kaimynai atlieka savomis rankomis, taip siekdami sutaupyti.

„Jūs nematėte, kas čia buvo seniau“, – kalbėjo dviejų daugiabučių gyventojai, susibūrę į stiprią kaimynišką bendruomenę. Tiesa, pokyčiai neprasidėjo mostelėjus lazdele.

Pradžia – renovacijos projektas

Kaimynus bendrai idėjai subūrė šio namo gyventojas Deividas Šatikas. Viskas prasidėjo nuo renovacijos, o baigėsi bendru meniniu projektu. Jau pavasarį kauniečių kiemas taps išskirtiniu kiemu Kaune.

„2014 metais mes su šeima čia apsigyvenome. Jau buvo pradėtas renovacijos projektas. Gyventojai buvo pasirašę, formalumai sutvarkyti tik buvo skolų pas kai ką, tad vis tempėsi.

2019-10-30, T. Masiulio gatvės 12 ir 14 namų bendruomenė. 2019 m. Spalio 29 d.

Tada aš pradėjau domėtis projektu, nes vis tik mokėsime už tai pinigus. Kai pamačiau, kas padaryta, nuo to ir prasidėjo. Nebuvo atsakingai atlikta, nebuvo atsižvelgta į gyventojų poreikius, gal net bandant apgauti“, – apie namo renovaciją sakė D.Šatikas.

Be to, šeima buvo sutarusi, kad keisis vaiko priežiūros atostogomis. Todėl, sako Deividas, gimus sūnui ir būdamas tėvystės atostogose jis devynis mėnesius turėjo laiko užsiimti namo renovacijos reikalais.

„Bet net pagalvoti negalėjau, kad čia viskas taip išaugs, kad mes visi gyventojai sueisim, kasim amfiteatrą, darysim takelius. Tai mažų mažiausiai neįtikėtina“, – sakė D.Šatikas.

Pirmos mintys apie kiemo pokyčius – pernai

Tiesa, kaip sako šio daugiabučio moterys, kiemų gyventojus dar stipriau sulipdė ir pernai vykusi kaimynų šventė.

„Yra Tarptautinė kaimynų diena. Ir Deividas suorganizavo, kad abiejų namų kaimynai susirinktų. Daug žmonių atėjo. Tada ir apie kiemą pradėjome mąstyti, kad reikia kažkokių pakeitimų pačiame kieme. Jis yra unikalus, uždaras, neįprastas. Patys norėjome pokyčių“, – kalbėjo čia gyvenančios moterys.

Gyventojai sako, kad namo renovacija yra tik dalis permainų. Tačiau taip pat svarbu, jog jauki būtų ir daugiabučio aplinka, kuri taip pat sukuria pridėtinę vertę.

Pagaliau – tai svarbu jaunoms šeimoms, kurios galėtų saugiai į kiemą išleisti savo vaikus. Tuo tarpu paties kiemo, jungiančio du namus, aplinka buvo jau senokai netvarkyta – čia vešėjo seni krūmai, gyvatvorės, paskutinius tarnavimo metus skaičiavo suoliukai, pasenusi buvo ir erdvė žaisti vaikams.

Idėją pamatė feisbuke

Kaip pasakojo D.Šatikas, vienoje Kauno grupėje feisbuke jis pamatė kvietimą dalyvauti „Kaunas 2022“ skelbiamame „Fluxus kiemo“ konkurse.

Atvirą kvietimą aktyvioms Kauno miesto ir Kauno rajono kiemų bendruomenėms paskelbusi „Kaunas 2022“ bendruomenių programa „Visi kaip vienas“ kvietė į savo kiemus pažvelgti kūrybiškai.

Programos esmė – iš paraiškas užpildžiusių ir konkurse dalyvaujančių Kauno miesto ir rajono kiemų išrinkti nugalėtojus, kurie kartu su menininkais imtųsi pokyčių savo kieme.

„Ir mes tapome vieni iš nugalėtojų“, – teigė T.Masiulio gatvės 12 ir 14 namų gyventojai.

Prie kiemo kūrimo prisijungė menininkės

2019-10-30, T. Masiulio gatvės 12 ir 14 namų bendruomenė. 2019 m. Spalio 29 d.

Gavę dalinį finansavimą, skirtą kiemo pokyčiams, gyventojai kartu „gavo“ ir dvi menininkes, kurios padeda įgyvendinti projektą. Jaunųjų menininkų dalyvavimas „Fluxus kiemo“ programoje taip pat viena iš svarbių jungčių.

Menininkų tikslas – ne tik suburti vietos bendruomenes bendrai kūrybai, bet ir dalyvauti meniniuose–bendruomeniniuose procesuose bei sukurti baigiamąjį produktą.

Kartu su T.Masiulio gatvės 12 ir 14 namų bendruomene darbo ėmėsi kraštovaizdžio architektė Erika Jurevičiūtė ir architektė Ingrida Povilaitienė.

Dviejų daugiabučių kiemo centre bus įrengta vaikų zona, pakraštyje – performuoto reljefo amfiteatras, o kiemą apjuos upės vingį primenanti mėlynų gėlių „banga“.

Tačiau prieš numatomus pokyčius reikėjo kiemo erdvę atverti. Pasak D.Šatiko, daug darbų kiemo gyventojai atlieka patys. Pavyzdžiui, patys išsiklojo takus, kasė amfiteatrą, valė aplinką.

Kauniečiai sako, jog savomis rankomis kiemą tvarkė ir dėl to, kad tai – jų gyvenamoji aplinka, ir niekas už juos pačius nepadarys geriau.

Prie kauniečių iniciatyvos prisidėjo ir kelios įmonės, mat reikėjo ne tik rankų, tačiau ir technikos. „Elremta Mastermann“ didysis mūsų nuomos partneris. Įmonė už savikainą ir be limito visais spalio savaitgaliais išnuomojo techniką – mini ekskavatorių, krautuvą, vibro plokštę, dar viena įmonė – „Albert Berner“ – mums atvežė darbinių pirštinių“, – sakė D.Šatikas

Įdomu ir tai, kad iniciatyviems namų gyventojams bendrai idėjai pavyko sujungti bemaž visus abiejų namų kaimynus – tiek jaunas šeimas, tiek čia gyvenančius senbuvius.

Kiemus keičia keturios bendruomenės

Pasak „Kaunas 2022“ bendruomenių programos „Visi kaip vienas“ kuratorės Gretos Klimavičiūtės-Minkštimienės, iš viso „Fuxus kiemas“ išrinkti keturi nugalėtojai. Be T.Masiulio gatvės 12 ir 14 namų bendruomenės, savo kiemus kartu su menininkais keičia Baltų pr. 147, Politechnikos g. ir Rokų g. kiemai. Du iš jų – miesto, du – Kauno rajono seniūnijų.

„Šiuo projektu bandome burti vietos bendruomenes, parodyti žmonėms, kad ne tik centre gali vykti įdomios kultūrinės veiklos. Iš pirmo žvilgsnio nekultūrinėse erdvėse, Kauno miesto mikrorajonuose kultūrą kartu su menininkais kuria vietos bendruomenės“, – sakė G.Klimavičiūtė-Minkštimienė.

Kalbėdama apie T.Masiulio gatvės 12 ir 14 namų kiemą pašnekovė akcentavo itin glaudų bendruomeniškumą, vietos žmonių susibūrimą ir įsitraukimą.

„Ir žmonės mato naudą. Projektas yra su meniniu prieskoniu, kartu su vietos bendruomene dirba dvi puikios menininkės. Jos įsiklausė į gyventojų nuomonę, buvo keli susitikimai, kuriuose aptarta idėja. Taip pat yra aktyvus gyventojas Deividas, kuris viską kuruoja, juo gyventojai pasitiki. Viskas tiesiog gerai derėjo, ir todėl atsirado unikalus projektas, didelis žmonių įsitraukimas.

Keturis savaitgalius iš eilės jie ėjo, kasė, tvarkė, grėbė. Nedažnai pasitaiko tokių ir taip įsitraukiančių žmonių“, – teigė G.Klimavičiūtė-Minkštimienė.

Kauno miesto ir rajono kiemai išjudėti iš kasdienybės taško bus kviečiami ir kitais metais, mat konkursas „Fluxus kiemas“ tęsis.

Pasak G.Klimavičiūtės-Minkštimienės, projektas neša ir kitą žinią: norisi, kad bendruomeniškumo idėjomis užsikrėstų kuo daugiau Kauno miesto bei rajono kiemų, o gyventojai į juos žvelgtų ne tik kaip į vietą, pro kurią praeina skubėdami į darbus, tačiau kaip į socialinę erdvę.

Autorius: Jurgita Lieponė (15min), nuotraukos: Mariaus Vizbaro (15 min).

Skaityti toliau
Advertisement

Miestas

COVID-19 iššūkiai Vilniuje: poliklinikos pamažu atsiveria pacientų vizitams

Avatar

Paskelbta

Vilniuje, kaip ir visoje Lietuvoje, pastarosiomis savaitėmis sumažėjus užsikrėtimų COVID-19 skaičiui, ambulatorinių ir stacionarinių paslaugų teikėjai rengia atsargias schemas sugrįžimui prie įprasto darbo organizavimo.

Stacionarinės paslaugos

COVID-19 gydymui deleguota Vilniaus miesto klinikinė ligoninė (VMKL), pagal susitarimą su koronaviruso gydymą Vilniaus regione koordinuojančiomis Santaros klinikomis, sprendimą dėl dalies paslaugų sugrąžinimo atidėjo iki ateinančio trečiadienio – sausio 27 d. Jau kelios dienos visi į VMKL siunčiami pacientai guldomi Antakalnio g. 124 esančiame padalinyje. Šiuo metu abiejuose VMKL padaliniuose hospitalizuota iš viso 173 pacientų, tai yra užimta apie 56 proc. vietų. Maždaug pusė vietų užimta ir reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuose.

Preliminariai susitarta, kad nuo gruodžio pradžios neveikiantys Antakalnio g. 57 esantys skyriai (Dienos chirurgijos skyrius, Abdominalinės chirurgijos ir urologijos skyrius, Kraujagyslių chirurgijos skyrius, naujas Izoliacinis skyrius, kur bus guldomi skubios pagalbos atvykę, bet PGR testo neturintys pacientai, taip pat – Priėmimo skyrius), dirbti vėl galės pradėti, kai Antakalnio g. 124 COVID-19 skyriuose nuolat turės ne mažesnį nei dviejų trečdalių laisvų vietų rezervą.

„Koronavirusu sergančius žmones gydantys medikai teigia, kad dauguma pacientų, dabar gydomų stacionariniuose skyriuose, yra tikrai labai sunkūs ligoniai. Taigi skubėti keisti šiandienės tvarkos neskubama“, – sakė Vilniaus miesto savivaldybės Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Viktorija Turauskytė.

Ambulatorinės paslaugos

Daugelis poliklinikų planuoja nuo vasario pradžios padidinti kontaktinių paslaugų prieinamumą pacientams. Bet ir šiandien asmens sveikatos priežiūros paslaugos jau teikiamos ne tik nuotolinių konsultacijų, bet ir tiesioginio kontakto būdu. Sveikatos priežiūros specialistas, įvertinęs paciento sveikatos būklę, priima sprendimą dėl paslaugų teikimo būdo, labiausiai atitinkančio paciento interesus.
Antakalnio ir Karoliniškių poliklinikose ambulatorinių paslaugų teikimas visa apimtimi atnaujintas jau šiuo metu. Pacientai raginami neatidėliodami kreiptis dėl sveikatos paslaugų – jie gaus visas kaip įprastai – ne karantino metu – teikiamas paslaugas.

Svarbu atkreipti dėmesį, kad gyventojai, patiriantys koronaviruso pandemijos sukeltą stresą, nerimą bei išgyvenantys kitas sudėtingas gyvenimiškas situacijas, gali kreiptis į psichikos sveikatos centrus, prie kurių yra prisiregistravę arba priregistruoti šeimos gydytojo paslaugas teikiančios asmens sveikatos priežiūros įstaigos. Vilniaus miesto psichikos sveikatos centras visa apimtimi teikia visas ambulatorines paslaugas: psichiatro II lygio konsultacijas, dienos stacionaro paslaugas, psichosocialinės reabilitacijos paslaugas. Paslaugos teikiamos daugiausia kontaktiniu būdu, dalis pakartotinių ambulatorinių konsultacijų teikiama ir nuotoliniu būdu.

Gyventojai raginami nedelsti ir prireikus būtinai kreiptis į sveikatos priežiūros įstaigas dėl paslaugų suteikimo. Paslaugos yra teikiamos laikantis visų epidemiologinių rekomendacijų ir yra saugios.

Vakcinacija

Kitą savaitę Vilnius gaus 4134 vakcinas. Toliau bus skiepijami sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai (dalis jų gaus privalomą antrą skiepą) ir Sveikatos apsaugos ministerijos papildyta socialinių paslaugų teikėjų ir gavėjų grupė, kuri buvo pradėta skiepyti praėjusią savaitę – socialinių paslaugų įstaigų darbuotojai, seniūnijų socialiniai darbuotojai, budintys globotojai, socialinės globos įstaigų gyventojai.
Į prioritetines grupes įrašyti ir socialinės globos įstaigų veiklos kontrolę atliekantys specialistai, kurie vyksta į COVID-19 ligos židinius, valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos darbuotojai, tiesiogiai dirbantys ir/ar besilankantys šeimose, neįgaliųjų asmeniniai asistentai, gestų kalbos vertėjai ir asmenys, socialinių paslaugų įstaigoje vykdantys savanorišką veiklą ne trumpiau kaip 16 val. per ne daugiau kaip 14 dienų iš eilės. Taip pat bus skiepijami savivaldybių vairuotojai, kurie veža gyventojus į mobiliuosius punktus ir/ar pervežinėja sergančius COVID-19.

Nuotr. Sauliaus Žiūros

Kol Lietuvos gaunami vakcinų kiekiai nėra išaugę, vakcinacija Vilniuje ir toliau bus atliekama nesteigiant papildomų skiepijimo vietų. Šiuo metu pareiga yra deleguota keturioms didžiosioms poliklinikoms: Antakalnio, Centro, Karoliniškių ir Šeškinės. Atsiradus poreikiui, į procesą būtų galima įjungti ir kitas poliklinikas. Jau dabar veikia ir mobilios komandos, kurios vyksta į slaugos bei globos namus. Tuo tarpu visuotiniam vakcinavimui, be minėtų poliklinikų, yra numatytos ir kitos galimos vietos, tarp jų yra ir savivaldybės pastatas, ir gyventojų vakcinacija mobiliuosiuose punktuose, dalį jų tinkamai pritaikant šiai procedūrai.

Vilniečiai šiandien neturėtų rūpintis dėl registracijos skiepijimuisi. Gyventojų skiepijimosi tvarka bus paskelbta vėliau, kai bus baigiama vakcinuoti Sveikatos apsaugos ministro įsakymu nustatytas prioritetines grupes.

Skaityti toliau

Rajonas

Zdalne spotkanie z mieszkańcami Niemenczyna

Avatar

Paskelbta

26 stycznia (wtorek) o godz. 18:00 zapraszamy mieszkańców Niemenczyna uczestniczyć w zdalnym spotkaniu, podczas którego zostaną omówione ceny ogrzewania. Przedstawiciele Administracji Samorządu Rejonu Wileńskiego oraz ZSA „Nemenčinės komunalininkas” odpowiedzą na Państwa pytania.
Podczas spotkania na platformie Zoom zostaną przedstawione informacje o cenach ogrzewania, a także funduszu wsparcia bloków wielomieszkaniowych oraz renowacji. Następnie odbędzie się sesja pytań i odpowiedzi. Zapraszamy do aktywnego udziału. Przewidywany czas trwania spotkania – 2 godziny.
Link do spotkania zdalnego:https://zoom.us/j/99752849558?pwd=dERrUWpNOW4ydlc2OERZY0FZOWlCdz09

Skaityti toliau

Rajonas

2021 m. sausio 29 d. tarybos posėdžio darbotvarkė. Tarybos posėdis vyks nuotoliniu būdu

Avatar

Paskelbta

Atsižvelgiant į tai, kad Vilniaus rajone paskelbtas karantino režimas, š. m. sausio 29 d., 10 val., Vilniaus rajono savivaldybės tarybos posėdis vyks nuotoliniu būdu. Vilniaus rajono gyventojai turės galimybę stebėti transliaciją realiuoju laiku VRSA YouTube kanale.
Kaip ir įprasta, su visais sausio 29 d. Tarybos posėdžio sprendimų projektais, galima susipažinti tinklalapyje www.vrsa.lt > Teisinė informacija > Teisės aktai ir aktų projektai.
2021 m. sausio 29 d. Vilniaus rajono savivaldybės tarybos posėdžio darbotvarkė
Tarybos posėdžio pradžia numatyta 10 val. Klausimų svarstymo laikas gali skirtis nuo laiko, nurodyto darbotvarkėje, todėl Tarybos posėdį kviečiame stebėti nuo jo pradžios.
VRSA YouTube kanalas

Komitetai vyks nuotoliniu būdu. Komitetų tvarkaraštis:
2021.01.26
13.00 Teisėtvarkos ir savivaldos plėtros komitetas;
14.00 Sveikatos, šeimos ir socialinių reikalų komitetas;

2021.01.27
10.00 Kaimo, vietinio ūkio ir teritorijos planavimo komitetas;
14.00 Ekonomikos ir finansų komitetas;
15.00 Švietimo, kultūros, sporto ir jaunimo komitetas;

Skaityti toliau

Skaitomiausi

Copyright © 2020 vilnieciams.lt