Connect with us

Sveikata

Nėštukė Martyna: Apie išaugusį mineralų poreikį man, vegetarei, pranešė mėsos poreikis

Avatar

Paskelbta

Paskutines nėštumo savaites skaičiuojanti Martyna 7 metus buvo vegetarė, tačiau besilaukdama pajuto nenumaldomą norą valgyti mėsą. Ir valgė, nes organizmas ir būsimas vaikelis to reikalavo. Būsima mama sako, kad išlikti energingai ir žvaliai nėštumo metu jai padeda įsiklausymas į organizmo poreikius ir įprastas dienos režimas. Netikėtą vegetarės potraukį mėsai vaistininkė Audronė Ziemelytė aiškina išaugusiu tam tikrų mineralų ir vitaminų poreikiu nėštumo metu. Vienas iš jų – geležis, o mėsa – vienas pagrindinių jos šaltinių.

Martyna pasakoja mėsos poreikį patenkinusi per kelis mėnesius, tad dabar jau grįžo prie įprastos sau mitybos. Su nėštumu į Martynos racioną atkeliavo ir daugiau pokyčių.

„Mano valgymo įpročiai kardinaliai pasikeitė – nėštumo metu pasidariau visiška smaližė, nors iki tol daug mieliau rinkdavausi sūrų maistą. Ir tas mėsos poreikis buvo netikėtas. Per kelis mėnesius jį patenkinau ir dabar jaučiu, kad man ji vėl nebekelia jokių simpatijų. Kažkokių griežtų dietų nėštumo metu nesistengiu laikytis. Jaučiu, kad mano organizmas pats pasako, ko jam trūksta – taip visada buvo. Žinoma, atsižvelgiu į tam tikras rekomendacijas, pvz., nevalgau šviežios žuvies. Bet vyro tikrai nežadinu vidury nakties, kad važiuotų man pirkti spurgų“, – kalbėdama apie netikėtus maisto įgeidžius šypsosi būsima mama.

Mineralai, kurių poreikis padvigubėja

Pasak vaistininkės, besilaukianti mama turėtų nepamiršti, kad ji yra vienintelis visų vaisiaus vystymuisi būtinų medžiagų šaltinis savo vaikui. Todėl net ir sveika moters mityba iki nėštumo, nebūtinai užtikrins pakankamą vitaminų ir mineralų kiekį nėštumo metu. Tam tikrų medžiagų poreikis pastojus išauga dvigubai.

„Geležis – vienas tokių mineralų. Ji itin svarbi tiek mamos, tiek kūdikio sveikatai. Geležis būtina kraujo susidarymui ir deguonies pernešimui. Geležies poreikis itin išauga antrajame nėštumo trimestre, kai moters organizme kraujo gerokai padaugėja. Tuo galima paaiškinti ir atsiradusį Martynos potraukį mėsai. Svarbu žinoti, kad jei geležies trūks mamai, jos trūks ir vaisiui. Viena iš pasekmių – deguonies trūkumas, galintis sutrikdyti gyvybiškai svarbių organų vystymąsi“, – apie geležies svarbą kalba A. Ziemelytė.

Pasisavinti geležį padeda vitaminas C, todėl, vartojant geležį papildomai, rekomenduojama rinktis geležies preparatus kartu su vitaminu C.

Pasirūpinus tinkamu deguonies pernešimu vaisiui, reikia nepamiršti ir besiformuojančio skeleto. Kad formuotųsi tvirti kaulai ir dantys (pieninių dantukų užuomazgos susiformuoja dar pirmajame trimestre), raumenų sistema ir normali širdies veikla, nėštumo metu moteris turėtų gauti ir dvigubai daugiau kalcio. 

„Kalcis nėštumo metu svarbus ir pačiai mamai. Jeigu nėščioji kalcio gauna per mažai, vaisius jo atsargas ima iš mamos. Besilaukianti moteris tai greitai pajus – atsiras problemų su dantimis. Tad pakankamas kalcio kiekis apsaugo ir būsimą mamą nuo mineralų trūkumo sukeltų sveikatos problemų“, – sako vaistininkė.

Dauguma nėščiųjų susiduria su dar viena problema – kojų mėšlungiu, kai kurios junta ir susitraukimus gimdoje. Visa tai gali būti magnio ir cinko trūkumo požymiai. „Magnio trūkumas gali paskatinti priešlaikinį gimdymą, todėl, pajutus šiuo simptomus, magnio rekomenduojama vartoti papildomai“, – sako A. Ziemelytė.

Šių mineralų besilaukiančios moters racione taip pat turėtų būti daugiau nei įprastai. Magnis ir cinkas padeda išvengti mėšlungio blauzdų srityje, palaikyti normalų tonusą gimdoje, reguliuoti cukraus kiekį kraujyje ir kraujospūdį. 

Vitaminai D ir B9 – ir vaisiaus, ir mamos sveikatai

Be mineralų, nėštumo metu mamos ir vaisiaus sveikatai ir gerai savijautai itin svarbūs ir vitaminai, iš kurių galima išskirti du: vitaminą B9, geriau žinomą kaip folio rūgštį, ir vitaminą D.

„Folio rūgštį rekomenduojama pradėti vartoti dar planuojant nėštumą. Jeigu iki pastojimo jos nevartojote, tuomet reikėtų pradėti vartoti kuo anksčiau pastojus. Folio rūgštis apsaugo vaisių nuo įvairių raidos ydų, nervų sistemos defektų. Kodėl folio rūgštį svarbu pradėti vartoti kuo anksčiau? Centrinė nervų sistema ir smegenys yra pirmieji organai, kurie pradeda vystytis. Neuroninis vamzdelis ir smegenų užuomazgos pradeda formuotis jau pirmąjį nėštumo mėnesį, ir folio rūgštis čia atlieka svarbų vaidmenį“, – pasakoja vaistininkė ir prideda, kad folio rūgštis taip pat sumažina priešlaikinio gimdymo riziką bei riziką kūdikiui gimti per mažo svorio.

Nėštumo metu būsimai mamai reikėtų gauti ir dvigubai didesnę kiekį vitamino D. Tokio klimato šalyse kaip Lietuva, vitamino D rekomenduojama vartoti papildomai ne tik vaikams, bet ir suaugusiems, ypač nėščiosioms.

„Pakankamas vitamino D kiekis padeda apsaugoti kūdikį nuo rachito, o senatvėje – nuo osteoporozės, I tipo cukrinio diabeto, sąnarių ir kitų ligų. Trūkstant vitamino D, padidėja priešlaikinio gimdymo tikimybė“, – šio vitamino svarbą pristato specialistė.

Vaistinė primena, kad būsimai mamai reikėtų rinktis preparatus, kurių sudėtyje būtų tik aukščiausios kokybės medžiagos, nebūtų nereikalingų priedų – tik aktyviosios medžiagos.

Gerą savijautą palaiko ir sportas bei įprasta veikla

Jeigu nėštumas sklandus, išlikti energingai ir žvaliai gali padėti ir įprasto dienos režimo laikymasis. Tą suprato ir Martyna, neatsisakiusi nei sporto, nei įprasto gyvenimo ritmo. Tiesa, jis kiek sulėtėjo.

„Visada buvau gan aktyvus žmogus, gerai jaučiu ir pasitikiu savo kūnu, todėl vis dar stengiuosi sportuoti 4-5 kartus per savaitę. Aišku treniruočių pobūdis pasikeitė – lankau nėščiųjų jogą, kineziterapijos užsiėmimus, baseiną. Atsisakiau bėgimo, važiavimo dviračiu – tokių veiklų, kurios sukelia didesnes vibracijas.  Žinoma, stengiuosi patirti kuo mažiau streso, nepervargti. Jaučiu, kad nėštumas pridėjo papildomo emocinio jautrumo, todėl reguliariai susirandu progą paverkti“, – šypsosi būsima mama.

Ji pripažįsta, kad kiek sulėtinti tempą paskatino ir prisidėjęs papildomas svoris.

„Dabar emocijos stabilesnės, tačiau nuovargis jaučiasi dėl pasikeitusių kūno formų – prisidėjo papildomi 13 kg, suprastėjusio miego – daug sunkiau surasti patogią miego poziciją, dažnai naktį prabundu. Tačiau mano organizmui reikalinga rutina, todėl geriausiai jaučiuosi gyvendama įprastu dienos režimu, kaip ir anksčiau. Stengiuosi keltis apie 8 val., daryti mankštą. Šiuo metu mėgaujuosi galimybe turėti ilgus, lėtus pusryčius. Vakarais jaučiu didesnį nuovargį, todėl miegoti einu anksčiau. Taip pat jaučiu trumpalaikės atminties suprastėjimą – eidama į parduotuvę nusipirkti trijų produktų vakarienei, vis tiek kažkurį iš jų pamirštu. Už tai grįžtu su ledų porcija“, – savo savijautą nėštumo metu apibendrina Martyna.

Sveikata

Verslas nupirko plaučių ventiliacijos aparatų – svarbi parama Vilniaus medikams

Avatar

Paskelbta

Į Vilniaus miesto savivaldybės kvietimą padėti medikams atsiliepė verslas. Bendrovės sureagavo į pranešimus, kad Lietuvoje daugėjant koronavirusu užsikrėtusių gyventojų ir vis dažniau pasigirstant neraminančioms specialistų prognozėms, sveikatos įstaigos gali pritrūkti būtinos aparatūros.

Penkios verslininko Dariaus Mockaus valdomos įmonės – „Darnu Group“, „Mediafon“, „Aprangos“ grupė, „Mitnija“ ir „MV GROUP“ – ketvirtadienį pasirašė sutartį dėl dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatų pirkimo ir padovanojimo Vilniaus miesto savivaldybei. Savivaldybė penkis dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatus „Crossvent 3+“, kainuojančius beveik 50 tūkst. eurų, perleis didžiausią poreikį turinčioms gydymo įstaigoms.

Vilniaus miesto savivaldybės atliktos dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatų rezervacijos šiuo visuotinio medicinos įrangos poreikiu metu galiojo labai trumpą laiką – vos parą, todėl reikėjo itin skubių veiksmų.

Įmonės, sužinojusios apie poreikį padėti sostinės sveikatos įstaigoms įsigyti gyvybiškai svarbios įrangos, reagavo iškart. Verslininkai tikisi, kad dovanojami aparatai prisidės prie sergančiųjų sveikimo ir pravers sveikatos įstaigoms šiuo iššūkių laikotarpiu, taip pat ragina kiekvieną galintį prisidėti tuo, kuo gali: savo laiku, darbu, parama.

Vilniaus miesto Administracijos direktorius Povilas Poderskis pažymi, kad pakankamo kiekio ir kokybės asmens sveikatos apsaugos, priežiūros ar gydymo įrangos įsigijimas, atsižvelgiant į pandemijos mastą, yra savaime komplikuotas. Be to, specialistų prognozės lengviau atsikvėpti neleidžia ir verčia jau dabar ruoštis galimoms situacijoms, kai atsiras sudėtingesne forma sergančių žmonių, kuriems reikės intensyvios terapijos priemonių, ypač – dirbtinės plaučių ventiliacijos prietaisų. Todėl bet kokia pagalba miestui yra svarbi ir vertinga.

„Tik kartu su verslu mes stiprūs. Pagaliau atėjo Amerika. Tepadeda mums Dievas“, – sako P. Poderskis.

Skaityti toliau

Sveikata

Vilniuje jau šiandien pradės veikti du mobilieji punktai

Avatar

Paskelbta

Darbui paruošti ir jau šiandien, nuo 12 val., Vilniuje pradeda veikti du mobilieji punktai, kuriuose pacientams bus imami ėminiai tyrimams dėl naujojo koronaviruso (COVID-19). Vienas punktas įkurtas „Statyk ir važiuok“ automobilių stovėjimo aikštelėje (Savanorių pr. 124), antrasis – „Statyk ir važiuok“ automobilių stovėjimo aikštelėje V. Gerulaičio 1 g. priešais verslo centrą „Technopolis“.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pabrėžia, kad žmonėms būtina žinoti, kaip elgtis prieš skambinant ir vykstant į mobiliuosius punktus, griežtai laikytis visų nurodymų, kuriuos pateiks konsultantai. Jokiu būdu negalima vykti į punktus nusprendus savarankiškai – prieš tai būtina skambinti 1808.

Taip pat svarbu, kad  pacientai tyrimui bus registruojami tik tą dieną, kai kreipsis, t .y. išankstinė registracija kitai dienai nebus vykdoma.

Veiksmų seka, kurios būtina paisyti:

  1. Pacientas, jei jam pasireiškė bent vienas ūmiai kvėpavimo takų infekcijai būdingas simptomas – staiga pradėjus karščiuoti, kosėti, prasidėjus dusuliui – ir, jei 14 dienų laikotarpiu iki simptomų pradžios keliavo bet kurioje užsienio šalyje ar po sąlyčio su patvirtintu ar tikėtinu COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atveju, pirmiausia turi skambinti į Karštąją liniją trumpuoju telefono numeriu 1808.
  2. Karštosios linijos konsultantas, įvertinęs paciento pateiktus duomenis, priims sprendimą, ar skambinantį žmogų tikslinga ištirti dėl koronaviruso infekcijos.
  3. Tuo atveju, jei žmogų bus nuspręsta tirti, jis konsultantui turės pateikti vardą, pavardę, asmens kodą, mobilaus telefono numerį, taip pat nurodyti savivaldybę, iš kurios skambina. Be to, bus klausiama, ar pacientas gali asmenine transporto priemone (pats ar būti atvežtas kito žmogaus) atvykti į mobilų punktą.
  4. Jei žmogus galės atvykti pats, su juo susisieks mobilaus punkto koordinatorius ir nurodys laiką ir adresą, kada jam tai padaryti.
  5. Kartu su savimi žmogus turi pasiimti tapatybę patvirtinantį dokumentą bei A4 formato lapą su užrašytu mobilaus telefono numeriu, kurį, atvykus į mobilų punktą, reikės padėti koordinatoriaus nurodytoje vietoje automobilio salono viduje. Šiuo numeriu bus susisiekiama ir sutikrinami atvykusio žmogaus duomenys.
  6. Atvykus į mobilų punktą, žmonėms nebus leidžiama išlipti iš automobilio ir atidaryti lango, kol nebus nurodyta kitaip, instruktuojama, kaip bus vykdoma  tepinėlio paėmimo procedūra.
  7. Langą žmogus turės pradaryti tada, kai mobilios komandos narys to paprašys, tad čia dirbančiųjų specialistų nurodymus būtina atidžiai sekti.
  8. Atlikus tyrimą, žmogus turės važiuoti į namus, izoliuotis ir laukti tyrimo rezultato. Nustačius poreikį pacientą hospitalizuoti, kviečiama GMP ir pacientas transportuojamas į ligoninę.

Tiems žmonėms, kurie negalės į mobilius punktus atvykti patys, savivaldybės įpareigotos užtikrinti pacientų transportavimo paslaugas. Svarbu, kad į Mobilų punktą negalima vykti taksi automobiliu ar viešuoju transportu.

Dešimtyje savivaldybių tokius punktus savivaldybės įpareigotos įsteigti iki šio penktadienio. Skelbsime apie kiekvieno punkto veiklos pradžią.

Skaityti toliau

Miestas

Svarbi informacija Aikštelių lankytojams

Avatar

Paskelbta

UAB VAATC siekia, kad atliekų tvarkymo procesas nesustotų, tačiau turime imtis papildomų apsaugos priemonių ir prašome Jūsų jų griežtai laikytis.

Jokiu būdu nesilankykite Aikštelėse, jei pagal nustatytas taisykles privalote izoliuotis nuo aplinkinių.

Jei yra galimybė, rekomenduojame iki karantino pabaigos susilaikyti nuo atliekų pristatymo į didelių gabaritų atliekų surinkimo Aikšteles.

Rekomenduojame lankantis Aikštelėse dėvėti medicinines kaukes bei pirštines. Jei atvykote į Aikštelę, labai prašome laikytis šių reikalavimų:

– bendraukite su Aikštelės darbuotoju tik lauke ir ne arčiau kaip 2 metrų atstumu,
– nesilankykite tarnybinėse patalpose,
– pridavus atliekas pildomos deklaracijos nebus pateikiamos jums pasirašyti,
– laikykitės ne mažesnio atstumo nuo kitų Aikštelių lankytojų.
Labai prašome visų supratimo ir pagalbos.
Tolesnę informaciją apie Aikštelių darbą sekite tinklalapyje www.vaatc.lt ir socialinio tinklo Facebook paskyroje www.facebook.com/atliekukultura/

Už pristatytas atliekas – tik banko kortele!

Informuojame, kad Vilniaus regiono nepavojingų komunalinių atliekų sąvartyne, (Vidugirių k. 3, Vievio sen., Elektrėnų sav.), nuo 2020.03.17 atsiskaityti už pristatytas atliekas galima tik banko kortele.

https://www.vaatc.lt/uz-pristatytas-atliekas-tik-banko-kortele/
Sustabdyta stotelių DĖK’UI veikla

Svarbi informacija stotelių „DĖK’UI“ lankytojams:
Atsižvelgus į ekstremalios situacijos dėl koronaviruso epidemijos pavojaus paskelbimą šalyje, laikinai sustabdyta dalijimosi daiktais stotelių „DĖK‘UI“ veikla.
Informuojame, kad tie, kurie daiktus jau yra rezervavę, juos galės atsiimti, kai tik atnaujinsime veiklą. Tolesnę informaciją apie stotelių darbą sekite socialinio tinklo Facebook paskyroje www.facebook.com/atliekukultura/, interneto svetainėse https://www.stoteledekui.lt/ ir  www.vaatc.lt
Dėkojame už Jūsų supratingumą.

https://www.vaatc.lt/stabdoma-stoteliu-dekui-veikla/

Skaityti toliau

Skaitomiausi

Copyright © 2020 vilnieciams.lt