Connect with us

Sveikata

Šventės proga atsisveikiname su mitais

Avatar

Paskelbta

Šiandien minima Europos sveikos mitybos diena, todėl šia proga išsklaidysime keturis dažnai pasitaikančius mitus apie sveiką mitybą. Mokslininkų tyrimais paremti atsakymai padės nuspręsti, ką sveiko ir skanaus pasirinkti savaitgalio pietums ar vakarienei.  

Norint apsisaugoti nuo osteoporozės būtina gauti daug kalcio. Mitas!

Vyrauja nuomonė, kad kalcis yra pagrindinis osteoporozės priešas, todėl dažnai, ypač moterims, rekomenduojama jo pakankamai gauti su maistu arba vartoti maisto papildus. Tačiau kolkas kalcio vaidmuo kaulų stiprumui nėra įrodytas. Amerikiečiai statistiškai yra daugiausiai kalcio suvartojanti tauta, tačiau ten sergančiųjų osteoporoze procentinis skaičius yra vienas didžiausių. 

Kitas tyrimas atliktas su vaikais parodė, kad kalcio papildų vartojimas jauname amžiuje beveik neturėjo efekto vaikų kaulų tankiui. 

Riebalų vartojimas sukelia nutukimą ir blogina kraujagyslių būklę. Mitas!

Riebalai yra pats kaloringiausias mitybos makroelementas. Todėl dažnai galime išvysti rekomendacijas, skatinančias sumažinti vartojamų riebalų kiekį, taip siekiant išsaugoti sveikatą. Tačiau, kai kurie daug riebalų turintys produktai gali būti labai naudingi. Jie didina sotumo jausmą ir taip natūraliai mažina suvalgomo maisto kiekį. Taip pat yra mokslinių tyrimų, įrodančių, kad dietos, kuriose nėra drastiškai apribojamas riebalų kiekis, padeda numesti daugiau svorio. 

Būtina pažymėti, kad sotieji riebalai turi būti keičiami nesočiaisiais, nes pastarieji neturi neigiamos įtakos kraujagyslėms. Pasak mokslininkų, ypatingai pavojingi yra perdirbti produktai. Jie turi didelius sočiųjų riebalų kiekius, kurie ženkliai padidina tikimybę susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis. 

Skaidulinės medžiagos yra naudingos organizmui. Mitas!

Skaidulos yra nevirškinama maisto dalis, tačiau labai reikalingos sveikai organizmo būklei palaikyti. Sveikatos priežiūros specialistai rekomenduoja per parą moterims suvartoti 25 gramus, o vyrams – 38 gramus skaidulinių medžiagų. 

Skaidulos yra neatskiriama daugelio produktų dalis (vaisių, daržovių, riešutų, sėklų). Jos padeda sumažinti tikimybę susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, diabetu, vidurių užkietėjimu, žarnyno ir krūtų vėžiu. Tačiau skaidulos maiste gali būti ne tik natūralios kilmės. Pasitaiko ir maisto produktų, kurie yra praturtinti funkcinėmis skaidulinėmis medžiagomis. Pavyzdžiui, polidekstroze, inulinu, modifikuotu krakmolu, chitozanu, nevirškinamais dekstrinais. Šios medžiagos išskirtos iš gamtinės žaliavos ir nuo jos izoliuotos arba net dirbtinai susintetintos laboratorijose.  Šiuo metu tyrimų, įrodančių, kad dirbtinės skaidulos turi teigiamą poveikį, nėra. Žinoma atvejų, kai jos apsunkina maistinių medžiagų įsisavinimą ir sutrikdo žarnyno veiklą. 

“Sutaupius” 3500 kcal numetamas vienas kilogramas svorio. Mitas!

Pacientai dažnai klausia dietologų, kiek kalorijų jie turi “sutaupyti”, kad numestų kilogramą svorio. Tačiau žmogaus kūnas nepaklūsta matematikos formulėms, nes pradėjus mesti  svorį iš karto įsijungia kompensaciniai mechanizmai, kurie užtikrina, kad sumažėjus maisto kiekiui organizmas išgyventų badmetį. Realūs lieknėjančių žmonių stebėjimai parodė, kad dažniausiai svorio kritimas yra net 5 kartus lėtesnis, negu būtų paskaičiavus “sutaupytas” kalorijas. Tačiau yra ir gerų žinių – įrodyta, kad kasdien sumažinus suvartojamų kalorijų kiekį 100 kcal, per metus galima be jokių papildomų pastangų atsikratyti maždaug 5 kilogramų. 

Sveikatai palankūs mitybos patarimai

Interneto platybėse egzistuoja šimtai įvairiausi dietų – ketoninė, viduržiemio jūros, paleolitinė, žemo glikeminio indekso ir panašiai, tačiau dietos daugeliu atveju veda į svorio priaugį. Kurį laiką save ribojęs žmogus po dietos linkęs atsigriebti, o organizme susiaktyvinę kompensaciniai mechanizmai intensyviai kaupia suvartojamas kalorijas. Tad geriausia dieta – jokios dietos. 

Kuo daugiau perdirbto maisto pakeisite natūraliais produktais, tuo geriau. Kaskart rinkitės tokius produktus, kurie būtų kuo artimesni savo natūraliam būviui. Dešreles keiskite natūraliais kepsniais, virtų ar marinuotų daržovių mišraines šviežiomis salotomis, traškučius derėtų keisti į riešutus ar sėklas. Taip pat naudinga kuo daugiau gaminti namie. Ypač jei patiekalą darote ne iš pusgaminių, o iš natūralių produktų. 

Gaji ir nuomonė, kad sveikas maistas yra brangesnis negu apdoroti produktai. Specialistai rekomenduoja atkreipti dėmesį ir į kainas – jei gaminio kilogramo kaina yra mažesnė negu žaliavos kilogramo kaina, susimąstykite, kokiais būdais ar priedais gautas toks efektas. Tokių produktų vartoti nereikėtų. Jie pabrėžia, kad neapdoroti produktai daugeliu atveju yra pigesni, nes jiems nereikalingas papildomas darbas, laikas, sąnaudos, todėl ir sveikesnis pasirinkimas nėra brangesnis. 

Sveikata

Verslas nupirko plaučių ventiliacijos aparatų – svarbi parama Vilniaus medikams

Avatar

Paskelbta

Į Vilniaus miesto savivaldybės kvietimą padėti medikams atsiliepė verslas. Bendrovės sureagavo į pranešimus, kad Lietuvoje daugėjant koronavirusu užsikrėtusių gyventojų ir vis dažniau pasigirstant neraminančioms specialistų prognozėms, sveikatos įstaigos gali pritrūkti būtinos aparatūros.

Penkios verslininko Dariaus Mockaus valdomos įmonės – „Darnu Group“, „Mediafon“, „Aprangos“ grupė, „Mitnija“ ir „MV GROUP“ – ketvirtadienį pasirašė sutartį dėl dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatų pirkimo ir padovanojimo Vilniaus miesto savivaldybei. Savivaldybė penkis dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatus „Crossvent 3+“, kainuojančius beveik 50 tūkst. eurų, perleis didžiausią poreikį turinčioms gydymo įstaigoms.

Vilniaus miesto savivaldybės atliktos dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatų rezervacijos šiuo visuotinio medicinos įrangos poreikiu metu galiojo labai trumpą laiką – vos parą, todėl reikėjo itin skubių veiksmų.

Įmonės, sužinojusios apie poreikį padėti sostinės sveikatos įstaigoms įsigyti gyvybiškai svarbios įrangos, reagavo iškart. Verslininkai tikisi, kad dovanojami aparatai prisidės prie sergančiųjų sveikimo ir pravers sveikatos įstaigoms šiuo iššūkių laikotarpiu, taip pat ragina kiekvieną galintį prisidėti tuo, kuo gali: savo laiku, darbu, parama.

Vilniaus miesto Administracijos direktorius Povilas Poderskis pažymi, kad pakankamo kiekio ir kokybės asmens sveikatos apsaugos, priežiūros ar gydymo įrangos įsigijimas, atsižvelgiant į pandemijos mastą, yra savaime komplikuotas. Be to, specialistų prognozės lengviau atsikvėpti neleidžia ir verčia jau dabar ruoštis galimoms situacijoms, kai atsiras sudėtingesne forma sergančių žmonių, kuriems reikės intensyvios terapijos priemonių, ypač – dirbtinės plaučių ventiliacijos prietaisų. Todėl bet kokia pagalba miestui yra svarbi ir vertinga.

„Tik kartu su verslu mes stiprūs. Pagaliau atėjo Amerika. Tepadeda mums Dievas“, – sako P. Poderskis.

Skaityti toliau

Sveikata

Vilniuje jau šiandien pradės veikti du mobilieji punktai

Avatar

Paskelbta

Darbui paruošti ir jau šiandien, nuo 12 val., Vilniuje pradeda veikti du mobilieji punktai, kuriuose pacientams bus imami ėminiai tyrimams dėl naujojo koronaviruso (COVID-19). Vienas punktas įkurtas „Statyk ir važiuok“ automobilių stovėjimo aikštelėje (Savanorių pr. 124), antrasis – „Statyk ir važiuok“ automobilių stovėjimo aikštelėje V. Gerulaičio 1 g. priešais verslo centrą „Technopolis“.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pabrėžia, kad žmonėms būtina žinoti, kaip elgtis prieš skambinant ir vykstant į mobiliuosius punktus, griežtai laikytis visų nurodymų, kuriuos pateiks konsultantai. Jokiu būdu negalima vykti į punktus nusprendus savarankiškai – prieš tai būtina skambinti 1808.

Taip pat svarbu, kad  pacientai tyrimui bus registruojami tik tą dieną, kai kreipsis, t .y. išankstinė registracija kitai dienai nebus vykdoma.

Veiksmų seka, kurios būtina paisyti:

  1. Pacientas, jei jam pasireiškė bent vienas ūmiai kvėpavimo takų infekcijai būdingas simptomas – staiga pradėjus karščiuoti, kosėti, prasidėjus dusuliui – ir, jei 14 dienų laikotarpiu iki simptomų pradžios keliavo bet kurioje užsienio šalyje ar po sąlyčio su patvirtintu ar tikėtinu COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atveju, pirmiausia turi skambinti į Karštąją liniją trumpuoju telefono numeriu 1808.
  2. Karštosios linijos konsultantas, įvertinęs paciento pateiktus duomenis, priims sprendimą, ar skambinantį žmogų tikslinga ištirti dėl koronaviruso infekcijos.
  3. Tuo atveju, jei žmogų bus nuspręsta tirti, jis konsultantui turės pateikti vardą, pavardę, asmens kodą, mobilaus telefono numerį, taip pat nurodyti savivaldybę, iš kurios skambina. Be to, bus klausiama, ar pacientas gali asmenine transporto priemone (pats ar būti atvežtas kito žmogaus) atvykti į mobilų punktą.
  4. Jei žmogus galės atvykti pats, su juo susisieks mobilaus punkto koordinatorius ir nurodys laiką ir adresą, kada jam tai padaryti.
  5. Kartu su savimi žmogus turi pasiimti tapatybę patvirtinantį dokumentą bei A4 formato lapą su užrašytu mobilaus telefono numeriu, kurį, atvykus į mobilų punktą, reikės padėti koordinatoriaus nurodytoje vietoje automobilio salono viduje. Šiuo numeriu bus susisiekiama ir sutikrinami atvykusio žmogaus duomenys.
  6. Atvykus į mobilų punktą, žmonėms nebus leidžiama išlipti iš automobilio ir atidaryti lango, kol nebus nurodyta kitaip, instruktuojama, kaip bus vykdoma  tepinėlio paėmimo procedūra.
  7. Langą žmogus turės pradaryti tada, kai mobilios komandos narys to paprašys, tad čia dirbančiųjų specialistų nurodymus būtina atidžiai sekti.
  8. Atlikus tyrimą, žmogus turės važiuoti į namus, izoliuotis ir laukti tyrimo rezultato. Nustačius poreikį pacientą hospitalizuoti, kviečiama GMP ir pacientas transportuojamas į ligoninę.

Tiems žmonėms, kurie negalės į mobilius punktus atvykti patys, savivaldybės įpareigotos užtikrinti pacientų transportavimo paslaugas. Svarbu, kad į Mobilų punktą negalima vykti taksi automobiliu ar viešuoju transportu.

Dešimtyje savivaldybių tokius punktus savivaldybės įpareigotos įsteigti iki šio penktadienio. Skelbsime apie kiekvieno punkto veiklos pradžią.

Skaityti toliau

Miestas

Svarbi informacija Aikštelių lankytojams

Avatar

Paskelbta

UAB VAATC siekia, kad atliekų tvarkymo procesas nesustotų, tačiau turime imtis papildomų apsaugos priemonių ir prašome Jūsų jų griežtai laikytis.

Jokiu būdu nesilankykite Aikštelėse, jei pagal nustatytas taisykles privalote izoliuotis nuo aplinkinių.

Jei yra galimybė, rekomenduojame iki karantino pabaigos susilaikyti nuo atliekų pristatymo į didelių gabaritų atliekų surinkimo Aikšteles.

Rekomenduojame lankantis Aikštelėse dėvėti medicinines kaukes bei pirštines. Jei atvykote į Aikštelę, labai prašome laikytis šių reikalavimų:

– bendraukite su Aikštelės darbuotoju tik lauke ir ne arčiau kaip 2 metrų atstumu,
– nesilankykite tarnybinėse patalpose,
– pridavus atliekas pildomos deklaracijos nebus pateikiamos jums pasirašyti,
– laikykitės ne mažesnio atstumo nuo kitų Aikštelių lankytojų.
Labai prašome visų supratimo ir pagalbos.
Tolesnę informaciją apie Aikštelių darbą sekite tinklalapyje www.vaatc.lt ir socialinio tinklo Facebook paskyroje www.facebook.com/atliekukultura/

Už pristatytas atliekas – tik banko kortele!

Informuojame, kad Vilniaus regiono nepavojingų komunalinių atliekų sąvartyne, (Vidugirių k. 3, Vievio sen., Elektrėnų sav.), nuo 2020.03.17 atsiskaityti už pristatytas atliekas galima tik banko kortele.

https://www.vaatc.lt/uz-pristatytas-atliekas-tik-banko-kortele/
Sustabdyta stotelių DĖK’UI veikla

Svarbi informacija stotelių „DĖK’UI“ lankytojams:
Atsižvelgus į ekstremalios situacijos dėl koronaviruso epidemijos pavojaus paskelbimą šalyje, laikinai sustabdyta dalijimosi daiktais stotelių „DĖK‘UI“ veikla.
Informuojame, kad tie, kurie daiktus jau yra rezervavę, juos galės atsiimti, kai tik atnaujinsime veiklą. Tolesnę informaciją apie stotelių darbą sekite socialinio tinklo Facebook paskyroje www.facebook.com/atliekukultura/, interneto svetainėse https://www.stoteledekui.lt/ ir  www.vaatc.lt
Dėkojame už Jūsų supratingumą.

https://www.vaatc.lt/stabdoma-stoteliu-dekui-veikla/

Skaityti toliau

Skaitomiausi

Copyright © 2020 vilnieciams.lt