Connect with us

Politika

Lietuvos tėvų forumas pasipiktinęs: neleisime V. Matijošaičiui diskriminuoti vaikų

Avatar

Paskelbta

Kauniečiai gina savo vaikų teises ir kreipiasi į Lietuvos politikus prašydami pagalbos. “Lietuvos tėvų forumas” įsitikinęs, kad vaikams švietimas turi būti prieinamas vienodai, nepriklausomai nuo gyvenamosios vietos. 

Asociacija “Lietuvos tėvų forumas”(LTF)  kreipėsi į šalies vadovus ir  atsakingas institucijas dėl Kauno miesto savivaldybės tarybos šių metų  spalio 15 d. sprendimo Nr. T-454, kuriuo, pasak pareiškėjų, šiurkščiai  pažeidžiamos vaiko teisės ir socialinės lygybės principai.

Lietuvos tėvų forumo tarybos pirmininkas Darius Trečiakauskas pasakojo, kad į jo vadovaujamą asociaciją kreipėsi grupė Kauno miesto darželinukų tėvų, kuriems naujasis Kauno miesto tarybos patvirtintas aprašas, apribojantis kitose savivaldybėse registruotų tėvų vaikų lankymo ir ugdymo galimybes Kauno miesto savivaldybės ikimokyklinio arba priešmokyklinio ugdymo grupėse, numatant tokiems vaikams dešimtimis kartų didesnį mokestį, yra diskriminacinis.

Įsigaliojus Kauno miesto tarybos sprendimui, mokestis už darželius ne Kaune gyvenamą vietą deklaruojantiems vaikams bus didesnis maždaug 16 kartų, nei kitiems: per mėnesį jiems už ugdymą darželyje vietoje 12 eurų teks mokėti visus 200 eurų.

LTF išsiuntė kreipimąsi Lietuvos Respublikos Prezidentui Gitanui Nausėdai, Seimo Pirmininkui Viktorui Pranckiečiui, Ministrui Pirmininkui Sauliui Skverneliui, Švietimo, mokslo ir sporto ministrui Algirdui Monkevičiui, Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus tarnybai, kitoms atsakingoms institucijoms, prašydami įvertinti Kauno miesto savivaldybės sprendimą dėl jo atitikties teisės aktams ir imtis priemonių, kad būtų užtikrinami geriausi mažamečių vaikų interesai.

“Vaiko teisės yra prioritetinės, todėl toks Kauno miesto tarybos sprendimas yra skandalingas. Mūsų asociacijos tikslas – atstovauti visų vaikų ir jaunimo interesams, ginti jų teises įvairiose valstybės institucijose, todėl tikimės teisiniu keliu užkardyti šį sprendimą”, sakė D. Trečiakauskas. LTF vadovas įsitikinęs, kad dėl šios priežasties finansiškai nukentės ne tik Kauno rajono vaikai, bet ir iš
kitų savivaldybių atvykusios studentų šeimos, kurių Kaune tikrai labai daug.

Nepriimti šio sprendimo Kauno miesto savivaldybės tarybą ragino ir Vyriausybės atstovas Kauno ir Marijampolės apskrityse Andrius Cechanavičius bei Kauno miesto tarybos opozicijos nariai, kurie
atvirai kalbėjo, kad toks žingsnis tėra tik finansinis šantažas, siekiant įtikinti Kauno rajono gyventojus kuo greičiau pasisakyti už dalies teritorijų prijungimą prie Kauno.

Kauno rajono savivaldybės meras Valerijus Makūnas pabrėžė, kad rajono savivaldybė nesiims atsakomųjų veiksmų. „Mūsų mokyklas ir darželius taip pat lanko kitų savivaldybių vaikai. Yra kauniečių, jonaviečių, kėdainiškių, prieniškių, tačiau mums niekada nekilo minčių juos dėl to diskriminuoti. Mes vaikų nerūšiuojame, todėl tokiu keliu neisime“, sakė Kauno rajono savivaldybės vadovas.

Meras priminė 2015 m. rugsėjo 11 d. Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo nutartį, kurioje teigiama, kad savivaldybių tarybų patvirtintas priėmimo į ikimokyklinio ugdymo įstaigas tvarkos
aprašas, skirtingai vertinat miesto ir ne miesto teritorijose gyvenamąją vietą deklaravusius vaikus, pažeidžia vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatyme įtvirtintus lygiateisiškumo ir nediskriminavimo
reikalavimus, tėvų teisę pasirinkti bei vaikų teisę gauti ugdymo paslaugas.

 Lietuvos tėvų forumo inf. 

Miestas

Žaliųjų partija reikalauja surinkti į Nerį patekusį plastiką

Avatar

Paskelbta

Neries upės priekrantėse ėmė kauptis aplinkai ir visai upės ekosistemai pavojingos plastiko dalelių sankaupos. Nors tarša iš „Vilniaus vandenų“ valymo įrenginių stabdoma specialiomis plastiko gaudyklėmis, srovė anksčiau į aplinką patekusias daleles neša tolyn upe, o dalis jų kaupiasi prie kranto. Reido metu tokius vaizdus užfiksavęs neetatinis aplinkos apsaugos inspektorius įspėjo atsakingas institucijas ir ragina kuo skubiau išvalyti upės krantus kol nepakilo vandens lygis.

„Nors atsakingos institucijos ėmėsi veiksmų stabdant taršą Neries upėje ir šiuo metu prie „Vilniaus vandenų“ veikia pontoninės gaudyklės, kurios surenka plastiko daleles ir neleidžia joms patekti į upę, vis dar neišspręsta iki tol Neryje pasklidusių plastiko dalelių problema. Vėjas ir upės srovė sunešė gausias plastiko sąnašas, kurios dabar plūduriuoja greta kranto, o dėl to, panašu, jokių veiksmų nesiimama“, – teigia Laurynas Okockis, Lietuvos žaliųjų partijos Vilniaus skyriaus pirmininkas, neetatinis aplinkos apsaugos inspektorius.

 

Jo teigimu, tokios sankaupos galėtų būti surenkamos ir pašalinamos iš upės, tačiau tai turi būti atlikta kuo skubiau, nes kylantis vandens lygis gali jas išplauti. Dėl to L. Okockis jau kreipėsi į Aplinkos ministeriją ir Vilniaus miesto savivaldybę. Neetatinio aplinkos apsaugos inspektoriaus požiūriu, valyti priekrantes būtina nuo Vilniaus valymo įrenginių iki Vievio.

 

„Į aplinką patekusios smulkios plastiko dalelės skyla į dar mažesnes ir virsta mikroplastiku, kuris gali kauptis upės organizmuose ir sutrikdyti jų veiklą. Plastikas ir jame esantys chemikalai kelia pavojų gyvūnams ir visai ekosistemai. Tad svarbu ne tik sustabdyti taršą, bet ir užtikrinti, kad kuo didesnė dalis jau patekusių teršalų būtų kuo skubiau pašalinta, o upės valymo išlaidos ir gamtai padaryta žala – kompensuota už tai atsakingų teršėjų“, – tikina L. Okockis.

Politinių ir technologinių sprendimų poreikis

 

Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkas Remigijus Lapinskas pastebi, kad vandens telkinių taršos problema šalyje jau siekia sunkiai suvokiamą mastą. Jo teigimu, per pastaruosius penkerius metus su didžiule vandens tarša susijusių incidentų nestigo: trūkęs nuotekų vamzdis Vilniuje, kai užterštas vanduo buvo leidžiamas tiesiai į Nerį, sugedę Kėdainių nuotekų valymo įrenginiai, „Grigeo Klaipėda“ atvejis, galiausiai, plastiku užterštos nuotekos sostinės valymo įrenginiuose.

„Tokios situacijos prisideda prie ir taip prastos Lietuvos vandens telkinių būklės ir Baltijos jūros taršos. Situaciją dar labiau blogina nekontroliuojamas trąšų naudojimas žemės ūkyje ir prie centralizuotos nuotekų sistemos neprijungtos teritorijos įvairiuose miestuose ir miesteliuose. Turime kuo skubiau diegti turimus technologinius sprendimus ir padidinti reiklumą politikams ir ūkiniams vadovams“, – sako Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkas Remigijus Lapinskas.

Skaityti toliau

Miestas

Sostinės savivaldybė kviečia nemokamai konsultuotis, kaip įsteigti daugiabučių bendriją

Avatar

Paskelbta

Vilniaus savivaldybė kviečia aktyvius vilniečius daugiabučių valdymą perimti į savo rankas – tapti savo būsto šeimininkais, patiems spręsti namo priežiūros ir atnaujinimo klausimus. Kaip įsteigti bendriją, kaip susitvarkyti reikiamus dokumentus nemokamai konsultuoja Vilniaus savivaldybės atrinkta konsultantė – Advokatų profesinė bendrija „JurisConsultus“, kuri organizuoja gyventojams nemokamus mokymus apie daugiabučių namų priežiūrą ir teisės aktų taikymą bendrijose. Be to, savivaldybė apmoka visas naujų bendrijų steigimo išlaidas: ne tik pateikia VĮ Registrų centro suformuotus patalpų savininkų sąrašus, bet ir padengia notaro, Juridinių asmenų ir Nekilnojamojo turto registrų kaštus.

„Yra nemažai daugiabučių namų gyventojų, nepatenkintų savo būsto administratorių darbu. Jei gyventojai tiki, kad patys tvarkytis gali efektyviau, labai skatiname jų iniciatyvą. Esu tikras, kad gyventojams patalpas bei jų priežiūrą susigrąžinant į savo rankas, sumažės savivaldybėje gaunamų skundų dėl daugiabučių namų valdytojų netinkamos veiklos. Taip gyventojai iš tiesų taps savo namų šeimininkais ir galės patys valdyti savo turtą taip, kaip jie nori. O mes, savo ruožtu, suteiksime visą reikiamą pagalbą ir kiek įmanoma palengvinsime visus procesus“, – kalbėjo sostinės mero pavaduotojas Valdas Benkunskas.

Konsultacijos, kaip įsteigti bendriją ir kaip toliau organizuoti namo valdymą bei priežiūrą bus teikiamos J. Baltrušaičio g. 11-120 Vilniuje, telefonu 8 673 71413 ir el. paštu bendrijos@jurisconsultus.lt darbo dienomis 15-18 val., penktadieniais 13-15 val.

„Daugiabučių bendrijos steigimui bei tolimesnės ir sklandžios veiklos užtikrinimui, kaip ir bet kuriam kitam juridiniam subjektui, vien žmogiškųjų resursų neužtenka. Tenka pripažinti, kad dažniausiai namų savininkų bendrijų pirmininkais skiriami (išrenkami) žmonės, kurie neturi žinių ar bendrijai valdyti reikalingų teisinių kompetencijų. Dėl šios priežasties steigiantiems ir valdantiems bendrijas, klausimai susiję su bendrijų įstatų projektų rengimu, steigiamojo susirinkimo sušaukimu, bendrijos registravimu, bendrijos narių sąrašų sudarymu, įstatymų ir poįstatyminių teisės aktų interpretavimu bei kitais organizaciniais klausimais, tampa sunkiai išsprendžiamu uždaviniu. Tačiau galima pasidžiaugti, kad Vilniaus miesto savivaldybė, matydama šią problemą ir norėdama palengvinti bendrijų pirmininkų darbą, ir toliau užtikrins, kad jiems būtų teikiamos teisinės konsultacijos“, – teigia advokatų profesinės bendrijos „JurisConsultus“, kuri ateinančius tris metus teiks teisines paslaugas Vilniaus miesto namų savininkų bendrijoms, advokatas, partneris Ramūnas Širvys.

Gyventojų patogumui, prieš atvykstant žodinei konsultacijai siūloma iš anksto telefonu (8 673 71413) arba elektroniniu paštu (bendrijos@jurisconsultus.lt) susiderinti susitikimo laiką, kad sutartu laiku kiekvienas besikreipiantis būtų užtikrintas, jog bus pakonsultuotas ir gaus visą dėmesį.

Paslauga daugiabučių namų bendrijoms teikiama jau trečius metus. Per šį laikotarpį 104 daugiabučių namų butų ir kitų patalpų savininkai gavo konsultacijas ir pagalbą įsteigiant 76 bendrijas. Buvo suorganizuoti 5 seminarai.

„Bendrijų pirmininkai dažniausiai nėra profesionalūs teisininkai. Vis dėlto, pagal teisės aktus, pirmininkui tenka ir administracinė, ir finansinė, ir teisinė atsakomybė. Tai įpareigoja nuolat ieškoti specialistų, gilintis į aktualią teisinę informaciją. O juk bendrijos pirmininkų nerengia nė viena mokymo įstaiga, nors reikia turėti labai įvairių žinių ir patirties. Labai svarbu, kad bendrijos pirmininkai visada turėtų galimybę gauti kvalifikuotą nemokamą teisinę pagalbą. Ir besisteigiančioms bendrijoms, ir jau dirbančioms ne vienerius metus bendrijoms konsultacijos yra būtinos“, – kalbėjo 810-osios daugiabučio namo savininkų bendrijos pirmininkė Svetlana Ambrazaitienė.

Teisinės ir organizacinės pagalbos teikimas daugiabučių namų savininkams steigiant bendrijas skatina bendrijų kūrimąsi, o teisinės ir organizacinės pagalbos teikimas daugiabučių namų savininkams įsteigus bendriją padeda bendrijų gyventojams sužinoti jų teises ir pareigas bei teisės aktų nustatyta tvarka spręsti daugiabučių namų valdymo ir priežiūros klausimus.

Daugiau informacijos galite rasti Vilniaus miesto savivaldybės svetainėje www.vilnius.lt aplinkosauga ir energetika → daugiabučių valdymas → kaip steigti bendriją?

Vilniaus savivaldybės Rinkodaros ir komunikacijos skyriaus informacija

Skaityti toliau

Miestas

Vilniuje iškils paminklas Antanui Smetonai

Avatar

Paskelbta

Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis sudarė darbo grupę paminklo Vasario 16-osios Akto signatarui, Lietuvos Tarybos Pirmininkui, Lietuvos Valstybės Prezidentui Antanui Smetonai Vilniuje sukūrimo darbams organizuoti, kuriai vadovaus Deividas Matulionis – Vyriausybės kanclerio pirmasis pavaduotojas.

„Manau, išties simboliška, jog šiemet, švęsdami Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 30-etį, imamės sostinėje tinkamai įamžinti istorijos raidai, o ypač lietuvybės puoselėjimui svarbią asmenybę. Juk būtent Jono Basanavičiaus, Antano Smetonos ir jų bendraminčių pastangomis 1918 metais iš geopolitinių ūkanų iškilo Lietuvos valstybė, buvo padėti tvirti pamatai ateičiai“, – sako D. Matulionis.

Premjero sudarytoje darbo grupėje dirbs Prezidento vyriausioji patarėja S.Šulcė, Vyriausybės kanceliarijos atstovai, Architektų sąjungos pirmininkė R.Leitanaitė , Dailininkų sąjungos pirmininkė E.Utarienė, kultūros viceministrė I.Veliutė, Lietuvos dailės muziejaus direktorius A.Gėlūnas, Lietuvos nacionalinio muziejaus direktorė R.Kačkutė, Lietuvos istorijos instituto XX amžiaus istorijos skyriaus vyresnysis mokslo darbuotojas A.Kasparavičius, Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos Mokslo centro vyresnysis mokslo darbuotojas A.Eidintas, Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto Naujosios istorijos katedros asistentas N.Černiauskas, Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narys, Vilniaus miesto savivaldybės tarybos Istorinės  atminties komisijos pirmininkas G.Jaunius, Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Vyriausiojo miesto architekto skyriaus vyresnioji patarėja R.Matonienė. Darbo grupė prireikus taip pat galės pasitelkti nepriklausomų ekspertų, valstybės institucijų, įstaigų ir organizacijų atstovų.

Darbo grupei pavesta  – suderinus su Vilniaus miesto savivaldybe, pasiūlyti Vilniaus miesto viešąją erdvę Vasario 16-osios Akto signataro, Lietuvos Tarybos Pirmininko, Lietuvos Valstybės Prezidento A. Smetonos paminklui pastatyti, parengti pasiūlymus dėl paminklo meninės-architektūrinės idėjos konkurso organizavimo ir iki 2020 m. kovo 16 d. pateikti juos Vyriausybei.


lrv.lt informacija

Skaityti toliau

Skaitomiausi

Copyright © 2020 vilnieciams.lt