Connect with us

Kultūra

Pirmą kartą mieste – išskirtinė meno leidinių mugė „Kaunas Art Book Fair“

Avatar

Paskelbta

Kauno fotografijos galerija ir šiuolaikinio meno knygynas „Six Chairs Books“ lapkričio 16-17 d. kviečia į pirmą kartą Kaune vyksiantį nemokamą meno leidinių renginį „Kaunas Art Book Fair“, išskirtinai orientuotą į meno leidinių kultūrą, naujos bendruomenės kūrimą bei jau esamos palaikymą ir pasaulinių tendencijų inicijavimą Lietuvoje.

Vido Venslovaičio nuotr., Kauno galerija

„Kaunas Art Book Fair“ mugės metu leidinius pristatys 20 leidėjų, menininkų, knygynų, kartu vyks „Steidl“ leidyklos knygų paroda, paskaitos, kūrybinės dirbtuvės vaikams, diskusijos, knygų pristatymai, skaitymai bei menininko ir žurnalo „Starship“ (Berlynas) leidėjo filmų programa „Nėra lengva, bet“.

Mugėje dalyvaus: Artprint, AsurSura, FK Magazine (LV), Galerija „Meno parkas“ Humanitas, knygynas „Tūkstantis ir viena knyga“. Renginyje taip pat dalyvaus Inga Navickaitė-Drąsutė, Kaunas Gallery Books, Kauno menininkų namai kartu su Kaunas 2022 ir daugelis kitų.

“Kaunas Gallery” nuotr.

 

Renginyje išskirtinė “Steidl knygų” paroda:

Renginį papildys ir vienos svarbiausių meno bei literatūros knygų leidyklų – Steidl rinktinių knygų paroda. Per ilgą veiklos laiką, kurios pradžią žymi 1972 m., kada buvo išleista pirmoji Steidl knyga Befragung der documenta (Kvestionuojant Docucmentą), iki šių dienų leidyklos knygų sąrašą papildė daugybė svarbių publikacijų.

Šie išskirtinės kokybės ir dizaino reputaciją užsitarnavę leidiniai tapo neatsiejama meno gerbėjų ir profesionalų bibliotekų dalimi. Parodoje galėsite susipažinti su Roberto Franko, Dayanitos Singh, Richardo Serros, Henrio Leutwylerio ir kitų autorių leidiniais.

Mugės ir parodos darbo laikas: šeštadienį 11:00 – 19:00 val., sekmadienį 10:00 – 18:00 val.

Vieta: Kauno fotografijos galerija, Vilniaus g. 2

Kaunas Art Book Fair 2019 – Kauno meno leidinių mugė

 

EDUKACINĖ PROGRAMA:

Lapkričio 16 d., šeštadienis

14:00 Inesos Brašiškės paskaita „7-ojo ir 8-ojo deš. meniniai eksperimentai: knyga kaip paroda, puslapis kaip kūrinys“
15:00 Knygos „Atminties ir žvilgsnio trajektorijos: vaizdo kultūros refleksija“ (Lietuvos kultūros tyrimų institutas, 2019) pristatymas. Dalyvauja autorės Odeta Žukauskienė, Žilvinė Gaižutytė-Filipavičienė ir Stanislavas Mostauskis
16:00 Laimos Kreivytės knygos „Artumo Aritmetika“ (Homo liber, 2019) pristatymas
17:00 Annette’s Weisser knygos „Mycelium“ (Semiotext(e), 2019) skaitymai. Dalyvauja autorė
18:00 Roko Pralgausko knygos „radiniai, sidabro dulkės ir kitos gėlės“ (Lietuvos fotomenininkų sąjunga, 2019) pristatymas. Dalyvauja autorius.
19:00 Menininko ir žurnalo „Starship“ (Berlynas) leidėjo filmų programa „Nėra lengva, bet“ (It’s not easy, but)

Lapkričio 17 d., sekmadienis

11:00 Ievos Stankutės kūrybinės vaizduotės dirbtuvės vaikams „Ateina vaikai, išeina menininkai“. Reikalinga registracija info@sixchairsbooks.lt
13:00 Pauliaus Petraičio paskaita „Leidyba kaip (foto)meninė praktika“
14:00 Valentyno Odnoviuno paskaita „8-ojo ir 9-ojo deš. Baltijos šalių ir Ukrainos fotomenininkų kūrybinės sankirtos“ (Intersections Between Art Photographers from the Baltics States and the Ukraine in the 1970s and 1980s)
15:00 Knygos „Active Art“ (Paraguay Press, Kim? Contemporary Art Centre, 2019) pristatymas. Dalyvauja autoriai Joachim Hamou ir Barbara Sirieix
16:00 Roberto Antinio būsimos monografijos (Galerija „Meno parkas“) pristatymas. Autorių kalbina Povilas Ramanauskas

Vieta: ex Fotostudija, Rotušės a. 1

Renginys atviras ir nemokamas visiems.

Skaityti toliau
Advertisement

Kultūra

Miesto kultūra, mokslas ir miestiečių laimės indeksas – po ROCK skėčiu

Avatar

Paskelbta

Miesto kultūra, mokslas ir miestiečių laimės indeksas – po ROCK skėčiu

Dvi dienas Vilnius tampa ROCK projekto gerosios praktikos centru – vasario 25-26 dienomis sostinėje lankosi projekto dalyviai iš 9 Europos miestų. Per dvi dienas bus aptarti visų dalyvių bei didžiausi Vilniaus ROCK komandos pasiekimai, integracija į strateginę kryptį Vilnius 2IN, aplankyti geriausi kultūros paveldo įveiklinimo pavyzdžiai.

vilnius.lt nuotr.

Šiandien Vilniaus miesto savivaldybėje startuoja vienas svarbiausių ROCK projekto dalyvių suvažiavimas – į sostinę atvyko visų dalyvių, universitetų ir verslo atstovai. Vilniaus ROCK komanda –  savivaldybės bei Vilniaus Gedimino technikos universiteto specialistai ir mokslininkai – pristatys svarbiausius laimėjimus, aptars, ko pasiekė kiti miestai, ko pasiekė Vilnius ir kokios patirties galima iš to pasisemti.

„Priežastis, dėl ko mes šiandien susirinkome yra svarbi ne tik mums, projekto įgyvendintojams, Vilniui, bet ir visiems miestams, kuriems rūpi, kaip optimizuoti paveldą, tradicijas ir kultūrą, kaip kurti aplinką, kurioje gyventojai jaustųsi laimingesni, o miesto planuotojų sprendimai atlieptų visų poreikius“, – sakė projekto vadovė Dalia Bardauskienė.

 

Vilniaus ROCK projekto metu vykdytas eksperimentas išaugo į atskirus projektus bei prisidėjo prie reikšmingų Vilniaus strateginių krypčių – tapo Vilnius 2IN dalimi, kuriama nauja „Laimingo Vilniaus“ kryptis. Šio projekto metu matuojamos vilniečių emocijos senamiestyje, centriniame sostinės paslaugų centre, miesto paplūdimiuose sezono metu, siekiama išsiaiškinti, kiek miesto paslaugų kokybė įtakoja emocijas.

„Vieta, kur atsidūrėme su ROCK projektu šiandien, mums, VGTU mokslininkams, yra didelis pasiekimas. Per kelerius metus surinkta per 350 milijonus duomenų, kurie bus naudojami ne tik šio projekto rėmuose, bet ir kitur. Darbai bus tęsiami, nes mokslinis tyrimas su projekto pabaiga nesibaigs, o susidomėjimas gaunamais duomenimis tik auga. Džiugu, kad čia, mieste, kuriame viskas prasidėjo, strategai įvertino ir įsitraukė, jog kuriamos programos tarnautų žmogaus poreikiams“, – savo indeliu džiaugėsi VGTU dalies projekto vadovas prof. Artūras Kaklauskas.

Anot projekto įgyvendintojų, labai svarbu ne tik kokie moksliniai laimėjimai, bet ir kaip juos pritaikai, ar pakankamai lankstus komandos požiūris, santykis su kitomis organizacijomis, miesto planuotojais ir gyventojais, kurie yra svarbi projekto dalis.

vilnius.lt nuotr.

Šiuo metu jau kuriama skaitmeninė programa, skirta vilniečių laimės rodikliui suskaičiuoti. Pirmieji bandymai  pavyko –  realiu laiku kas tris sekundes skaičiuojama vidutinė 6 miesto vietų laimės išraiška. Taip pat artimiausiu metu bus galima pamatyti ir paskutinių metų, mėnesių, dienų bei valandų (pagal dienos cirkadinį ciklą) vidutinę, 6 miesto vietų žiemos metus ir 8 vietų vasaros laikotarpiu, laimės išraišką.

ES finansuojamame Horizon 2020 projekte Rock dalyvauja 9-ios savivaldybės, 5 universitetai, verslo asociacijos, įmonės, ekspertai. Vadovaujantys partneriai – Bolonijos miesto savivaldybė ir Bolonijos universitetas. Dalyvaujantys miestai suskirstyti į perteikiančius savo patirtį (Role models) ir perimančius patirtį (Replicators). Vilnius pasirinktas kaip vienas iš pavyzdinių miestų, galintis perteikti savo patirtį kitiems miestams. Tai  Vilniaus senamiesčio – UNESCO pasaulio paveldo vietovės atnaujinimas, paveldo vertės pristatymas ir  propagavimas, bendruomenės paveldosauginio sąmoningumo ugdymas, įtraukimas į atnaujinimo procesą.

Šis projektas finansuojamas „Horizon 2020“ – didžiausios ES mokslinių tyrimų ir inovacijų programos.

 

Vilniaus miesto savivaldybės rinkodaros ir komunikacijos skyriaus informacija

Skaityti toliau

Kultūra

Užgavėnes švęskite Vilniuje!

Avatar

Paskelbta

Kviečiame Užgavėnes švęsti Vilniuje – devyniose sostinės seniūnijose rengiamos tradicinės žiemos išvarymo šventės!

 

vilnius.lt informacija

Skaityti toliau

Kultūra

Dešimtmetį mininčiame Tibeto skvere bus švenčiami tibetiečių Naujieji metai

Avatar

Paskelbta

Prieš dešimt metų Užupyje atidarytame Tibeto skvere ir šiais metais bus švenčiami tibetiečių Naujieji metai. Nors pačiame Tibete šios šventės džiugesį temdo ne tik daugiau nei šešis dešimtmečius besitęsianti Kinijos vykdoma krašto okupacija bei nutautinimo politika, tačiau ir siautėjantis korona virusas, tačiau šios šventės minėjimas Vilniuje jau tapo gražia solidarumo su Tibeto tauta tradicija.
Vasario 23 d (sekmadienį) šventė Tibeto skvere prasidės 16 val. Pagal tibetiečių kalendorių prasideda 2147-ieji, Geležinės Žiurkės, metai. Šventės metu bus kabinamos naujos maldos vėliavėlės, kūrenamas laužas bei vaišinamasi arbata.
Tradiciškai ledo skulptūrą čia kurs Vilniuje gyvenantis skulptorius iš Balio I Made Sutama arba tiesiog Oka.

Šią šventę rengia Tibeto rėmimo grupė.

Tibeto skveras. Vilnius Go nuotr.

Losaras – tai svarbiausia ir didžiausia tibetiečių šventė tiek pačioje Sniegynų šalyje, tiek ir tremtyje. Tibetiečių Naujųjų metų šventė sutinkama pagal Mėnulio kalendorių – pirmąją jauno mėnulio dieną ir švenčiama laikantis visų seniausių amžių dvelksmą išlaikiusių tradicijų. Šios šventės tradicija artima mūsų Kūčioms. Tai šviesos pergalės prieš tamsą, gėrio – prieš blogį, vilties ir naujo gyvenimo pradžios šventė. Jos metu tarsi persikeičia pasaulis, ir viskas sugrįžta į pirmapradį laiką, į vieną, vientisą erdvę.

Pagal tibetiečių tradiciją, visą savaitę prieš Losarą atliekamos įvairios apsivalymo apeigos. Ugniai ir vandeniui čia skiriama ypatinga reikšmė. Ugnis sunaikina apdulkėjusius šventyklų altorius puošusius baltus šilko šalikus, išblukusias popierines gėles, sudėvėtus vienuolių drabužius, sudūlėjusius ritualinius tekstus, nublukusias maldų vėliavas, nes tikima, kad Naujųjų metų dieną viskas bus atkurta iš naujo…

Tibeto skvero iniciatyvinės grupės bei Užupio bendruomenės pastangomis 2010 m. bevardžiam Užupio skverui Vilniaus savivaldybė suteikė Tibeto vardą. Iškarto ši, anksčiau apleista erdvė, tapo vienu iš Senamiesčio kultūros centrų, kur reguliariai įgyvendinamos įvairios meninės bei pilietinės iniciatyvos.
Tibeto skvero išskirtinumą dar labiau papildė Lietuvos Nacionalinės kultūros ir meno premijos (2006) laureato skulptoriaus Rimanto Sakalausko skulptūrinė kompozicija „Mandala“. O Vilniaus, kaip daugiakultūrio miesto idėją, patvirtino 2013 m. ir 2018 m. skvere apsilankęs Jo Šventenybė Dalai Lama XIV.
Vilniaus m. savivaldybės pritarimu 2017 m. skvere atidengta jo pavadinimo lentelė dviem – lietuvių ir tibetiečių – kalbomis. Lentelę atidengė Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius.
Nuo pat Tibeto skvero įkūrimo čia švenčiami ir tibetiečių Naujieji metai – Losaras. Tai ne tik solidarumo su tibetiečiais išraiška, bet ir unikalios jų kultūros priminimas. Kartu tai šventė, į kurią gausiai susirenka tiek Užupio bendruomenė, tiek ir sostinės gyventojai, neabejingi tūkstantmetės Tibeto civilizacijai palikimui.
Skaityti toliau

Skaitomiausi

Copyright © 2020 vilnieciams.lt