Connect with us

Miestas

KTU Studentų miestelio vartų vizijoje – senieji Kauno troleibusai

Avatar

Paskelbta

Meno kūriniais išmarginti senieji Kauno troleibusai dar galėtų tarnauti miestui. KTU Studentų miestelio vartų vizijoje jie prikelti antram gyvenimui kaip funkcionalios, ilgalaikės erdvės, skirtos jaunimui. 

Lapkričio 12-13 dienomis, vykusiose „KTU miestelio vartai“ dirbtuvėse, jaunieji profesionalai turėjo galimybę prisidėti prie naujo traukos objekto Kaune – sukurti Studentų miestelio vartų koncepciją.

Trys komandos iš architektūros bei dizaino sričių ieškojo būdų kaip aiškiai įženklinti juntamus miestelio „įėjimo taškus“, kad jame esančios funkcijos kuo labiau atsispindėtų viešoje erdvėje.

Nugalėtojų komanda pristatė idėją turinčią daug galimybių – jie pasiūlė pritaikyti senus troleibusus, kurie jau yra papuošti meniniais kūriniais.

KTU nuotrauka

„Mūsų idėja – tai inžinerijos ir meno samplaika, kuri sąlyginai yra kaip dėžė, kurią dar galima pritaikyti ir prikelti naujam gyvenimui. Reikia tikėtis, kad su ta idėja pavyks prikelti ir patį miestelį“, – pasakojo vienas iš laimėjusios komandos atstovų – Laurynas Razmantas.

Norint Kauno technologijos universiteto (KTU) Studentų miestelyje turėti gyvybingas viešąsias erdves, būtina jas įprasminti, atsižvelgti ne tik į studentų, bet ir viso miesto bendruomenę. Laimėjusi komanda, teigia, kad tokias erdves galima užpildyti funkcionaliomis meno instaliacijomis ­– troleibusais, kuriuose galima būtų vaikščioti ar net išgerti kavos.

Idėja, įženklinanti vietovę

Šios dirbtuvės – Kauno architektūros festivalio (KAFe 2019) dalis. KTU Statybos ir architektūros docentas, projekto vadovas bei kuratorius, Gintaras Balčytis teigia, kad įženklinanti architektūra – tai yra miesto ar vietovės identitetą atspindinti ir pabrėžianti architektūra. Labai svarbu atpažinti, ko yra tikimasi iš konkretaus ženklo.

L. Razmantas pasakoja, kad idėja kilo pradėjus ekskursijas, vaikštant po miestelį bei šnekant su dirbtuvių mentoriais.

„Miestelyje egzistuoja identitetas, tačiau trūksta traukos. Atkreipėm dėmesį, kad troleibusai jau nenaudojami ir jie turi savitą išraišką – inžinerijos ir praktiškumo simbolį. Tai yra utilitaristinis objektas ir iškart kilo sąsaja su KTU studentų miestelio pastatais. Pastatai yra ir modernūs, ir seni. Tad kodėl gi šie du dalykai negalėtų vienas kito papildyti ir, manau, pagelbėti vienas kitam“, – sako L. Razmantas, „P9Designs“ architektas.

Senų troleibusų pritaikymas miestelio erdvėje atliktų ne tik meninę, bet ir praktinę funkciją. Viduje galima įrengti kavinę, kurioje ne tik studentai, bet ir visi apsilankiusieji galėtų leisti laisvalaikį. Taip pat, sujungus du troleibusus, erdvėje tarp jų įrengti lauko kavinę, kuri vasaros metu džiugintų lankytojus. Senuosiuose troleibusuose įmanoma įrengti ir laiptus, o viršuje padaryti aikštelę – vietą, kurioje studentai galėtų leisti laiką paskaitų metu.

Pasak G. Balčyčio, tokio tipo dirbtuvėse svarbiausia yra idėja, nes duodamas laikas – ribotas. Vis dėlto, jaunieji profesionalai šią užduotį įveikė puikiai.

„Kiekvienas dalyvis, kiekviena komanda parodė savo požiūrį, kiekvienas įsivaizdavo šią užduotį kitaip. Dalyviai ieškojo originalių idėjų, kurios galėtų reprezentuoti šią vietą ir tapti menamais vartais arba tikrais vartais. Susirinko kūrybingi žmonės“, – džiaugiasi vienas iš komisijos narių G. Balčytis.

Architektas teigia, kad nugalėtojų projektas – tai žingsnis link norimo rezultato. Kiekviena idėja turi daug interpretacijų ir labai daug kas priklauso nuo tolimesnio jos vystymo ir įgyvendinimo.

„Kauno miestui yra labai svarbu, kad mieste būtų kuo daugiau studentų. Studentija atgaivina bet kurį miestą. Jeigu mieste nėra universiteto, tai galima sakyti, kad progreso jame nebus. Šiuo atveju dirbtuvių metu kilusios idėjos įgyvendinimas prisidėtų prie viso Kauno miesto informacinės sklaidos ir prie bendrakultūrinės raidos“, – sako G. Balčytis.

Nuostabi vieta ateities kartoms

Dirbtuvių metu mentoriai pristatė dalyviams Studentų miestelio viziją bei problematiką. Jose buvo siekiama sukurti KTU Studentų miestelio vartų koncepciją – pažymėti miestelio pradžią ir galą. Tai unikali galimybė jauniems profesionalams prisidėti prie dar vieno traukos objekto Kauno mieste.

KTU nuotrauka

Pasak komisijos atstovų, buvo vertinama ne tik objekto erdvinė išraiška, bet ir sprendinių pagrįstumas, sąsaja su kontekstu, inovatyvumas, funkcionalumas ir kiti aspektai. Studentų miestelis – tai vieta, kuri turėtų sukurti papildomą reikšmę žmonėms.

KTU miestelio erdvė susideda iš keturių „įėjimo“ taškų. Vienos iš komadų, „KAI“, pagrindinė idėja buvo sujungti visas šias dalis. Taškuose, kur žmogus įžengia į KTU Studentų miestelį, įėjus būtent į tą tako dalį, jis tarsi užsižiebtų ir parodytų skaičių, kelintas žmogus yra apsilankęs miestelyje tą dieną.

Komandos iš Kauno kolegijos „+ – Kolegos“ pristatė net kelias idėjas, kaip įženklinti KTU miestelio pradžią ir pabaigą. Viena iš jų ­– tiltas, kuris jungtų miestelį ir Vydūno alėją. Šiuo metu teritorijas jungia judri gatvė, todėl tiltas tarsi sujungtų šias dvi erdves. Komanda taip pat pasiūlė pastatyti ženklą „KTUnas“, kurio idėją įkvėpė legendinis Holivudo užrašas Jungtinėse Amerikos Valstijose. Ženklas galėtų įsikurti netoli Dainų slėnio – būtų puikiai matomas leidžiantis nuo kalno Tunelio gatve.

„Jeigu dirbtuvių nugalėtojų komandos darbas bus įgyvendintas, tai bus labai didelis impulsas ateičiai, kad tokios dirbtuvės išpopuliarėtų. Linkiu, kad jau tada komisijos narių nereikėtų prašyt, kad jie atvažiuotų, bet kad jie patys prašytųsi, ten nuvažiuoti“, – sako Vytautas Baltus, KTU dėstytojas ir vienas iš komisijos narių.

Planuojama, kad dirbtuvėse sukurta ir išrinkta miestelio vartų koncepcija bus atsakingai įvertinta ir, akademinei bendruomenei pritarus, bus svarstomos detalios jos realizavimo galimybės. Koncepcijos kūrėjai bus įtraukti į miestelio vartų autorių sąrašą arba/ir prisidės prie tolesnio koncepcijos vystymo.

KTU informacija

Miestas

Eglės įžiebimas Vilniuje – likite namuose, renginius stebėkite per televiziją

Avatar

Paskelbta

Vilniaus miesto savivaldybė pagrindinės šalies eglės įžiebimą lapkričio 28 d. nuo 17.30 val. kviečia saugiai stebėti per televizijos ekranus ir nevykti į įžiebimo vietą. Šventė ir koncertas gyvai nėra organizuojami, tačiau laukia įvairių pramogų, kurias miestiečiai galės saugiai stebėti savo namuose.

Kadangi dėl pandemijos gyvi renginiai mieste nėra organizuojami, šiais metais tradicinės Vilniaus Kalėdų eglės įžiebimo šventės Katedros aikštėje nebus. Šeštadienio vakare Katedros aikštėje bus tylu. Šventė persikelia į televiziją, kur šventinės TV3 transliacijos metu bus paskelbta kalėdinio sezono sostinėje pradžia.

Nors visiems labai maga žinoti, kokia bus šių metų Kalėdų eglė, kaip ir kasmet, lyg stebuklo laukimas – tai ypatinga staigmena, kurią „Kalėdos sostinėje“ organizatoriai saugo iki paskutinės akimirkos.

Magiškoje šventėje per TV3 žiūrovus pirmiausia pasitiks elnias Mindaugas Stasiulis  ir fėja Renata Šakalytė. Kartu su visais artėjančiomis gražiausiomis metų šventėmis džiaugsis ir papasakos, kokiomis nuotaikomis Kalėdų laukia Antanas Juknevičius ir Martina Žimkutė, Viktoro ir Živilės Diawarų bei Nerijaus ir Agnės Juškų šeimos. Smagiais ir šiltais pasirodymais džiugins ir judins Vidas Bareikis, grupė G&G Sindikatas, Inga Jankauskaitė, Justė Arlauskaitė – Jazzu, Jurijus Veklenko. Ir, žinoma, kokia žiemos šventė be Kalėdų Senelio!

Džiugią naujieną Vilniui ir Lietuvai paskelbs ir įspūdingą sostinės žaliaskarę įžiebs – Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius. Sostinė nušvis Kalėdomis!

Kadangi šiemet dėl pandemijos gyvi renginiai mieste nėra organizuojami, nemokamas viešasis transportas, kuris anksčiau buvo suplanuotas būtent į eglės įžiebimo renginį, šiemet nenumatytas. Taip siekiama paskatinti žmones likti saugioje namų aplinkoje, nesibūriuoti ir nerizikuoti planuojant keliones po miestą.

Vilnius kviečia saugoti save ir aplinkinius, pasitikti šventes optimistiškai ir jaukiai!

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt

Skaityti toliau

Miestas

Naujas bandymas – architektai pristato pakoreguotą daugiabučio Užupyje projektą

Avatar

Paskelbta

Visuomenės ir specialistų vertinimui bus antrąkart pristatomi daugiabučių komplekso Užupyje, Kreivajame skersgatvyje 7, projektiniai pasiūlymai. Prieš kelerius metus Vilniaus miesto savivaldybės Vyriausiojo architekto skyriui nusprendus nepritarti pirmam jų variantui, projekto užsakovas,  bendrovė MRS, pasirinko kitą architektų komandą (studija „Architektūros linija“, projekto vadovas Gintaras Čaikauskas).

Pasak vyriausiojo miesto architekto Mindaugo Pakalnio, pirmajame projekte ydingai neatsižvelgta į jautrią urbanistinę plėtojamo NT projekto situaciją. Teritorija yra Kultūros vertybių apsaugos zonoje, Vilniaus senojo miesto ir priemiesčių archeologinėje vietovėje, turinti išraiškingą reljefą ir vertingą kraštovaizdį – visas sklypas lyg kalva aukštėja į centrą, ir čia visiškai netiko jį „užspaudęs“ vienalytis daugiabutis.

„Tąkart pateiktiems projektiniams pasiūlymams nepritarėme, pasiūlėme planuotą stambų tūrį suskaidyti į atskirus pastatus, harmoningai integruojant į Senamiesčio aplinką bei mažinant pastato aukštį, formuoti organiško mastelio ir proporcijų su aplinka santykį“, –  komentavo M. Pakalnis. Iš esmės pakoreguotą projektą Vyriausiojo miesto architekto skyrius vertins po viešo pristatymo.

Sklypas neturi detaliojo plano, todėl projektiniai pasiūlymai parengti remiantis Bendrojo plano, Vilniaus senamiesčio tvarkymo plano sprendinių koncepcijos reglamentais ir rekomendacijomis. maksimalus čia leidžiamas statinių aukštis – iki 12 metrų, atskirose vietose iki 21 metro, įvertinant aplinkinį užstatymą bei žemės paviršiaus absoliutinę altitudę. Šįkart pristatomas trijų aukštų, 24 butų gyvenamojo namo su požemine automobilių stovėjimo aikštele (18 vietų) projektas, pastato antžeminis plotas – 1839 kv. m, požeminis – 1087 kv. m.

Pastatą projektavusių architektų teigimu, projektuojamą pastatą stengtasi darniai įlieti į bendrą vietos kontekstą. Aplinkoje vyrauja taškinis užstatymas, todėl, siekiant atitikties masteliui, kompleksas suskaidytas į tris tūrius su šlaitiniais stogais. Derinantis prie reljefo, kiekvienas tūris statomas skirtingame lygyje, o pastatų stogai kartoja kalvos siluetą. Vizualiai smulkinant objekto mastelį, taikomos skirtingų spalvų pastatų apdailos medžiagos, kiekvienas tūris individualiai segmentuojamas.

Projekto 3D modelį rasite čia – https://arcg.is/z5DnS0

Daugiau informacijos apie projektą rasite čia 

Vilniaus miesto savivaldybės Vyriausiojo architekto skyrius kviečia vilniečius pareikšti nuomones apie šį projektą viešame susirinkime, kuris vyks nuotoliniu būdu 2020 m. lapkričio 27 d., 17 val., transliacijos nuoroda:

https://zoom.us/j/93227240286?pwd=SktJUkhxeFlMbTY5emdGb0o3cE9ydz09 (Passcode: linija)

Studijos „Architektūros linija“ vizual.

 

Skaityti toliau

Miestas

COVID-19 iššūkiai Vilniuje: savivaldybė parengė didžiausią koronaviruso gydymui skirtų lovų skaičių

Avatar

Paskelbta

 

Ekspertams ir toliau prognozuojant sergančiųjų koronavirusu skaičiaus augimą, fiksuojant daugiau nei anksčiau hospitalizuojamų ligonių ir mirčių, Vilnius visus resursus skiria didinti šių ligonių gydymui skirtų vietų kiekį. Taip pat svarstomi alternatyvūs laikinosios ligoninės sukūrimo variantai.

Didesnis lovų rezervas VMKL ligoninėje 

Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje (Antakalnio g. 124) šią savaitę gydomų sergančiųjų skaičius nuolat gerokai viršija 100. Pacientus į atraminę ligoninę siunčia pagrindinis regiono centras –  Santaros klinikos. Šiandien VMKL gydomi 155 pacientai. Deguonies tiekimu aprūpintų ligoninės lovų skaičių padidinus iki 192 – ir tai yra didžiausias COVID-19 gydymui skirtų lovų skaičius vienoje įstaigoje. Laisvų vietų kol kas yra daugiau nei 30, tačiau ši situacija gali greitai pasikeisti.

COVID-19 ligonių gydymui šiuo metu pritaikomi VMKL ligoninės skyriai Antakalnio g. 57.

Planuojama, kad jau savaitgalį priimti pacientus bus parengtas specialiai pertvarkytas dienos chirurgijos skyrius, kuriame yra 20 lovų. Saugant nuo viruso pasklidimo kitus pacientus, ligoninėje rūpinamasi įsigyti tunelį infekuotųjų pervežimui.

Antakalnio g. 124 ir Antakalnio g. 57 (viename iš dviejų Antakalnio g. 57 esančių pastatų) koronavirusu sergantiems ligoniams nuo rytojaus bus skirtos iš viso 212 lovų, o atsiradus poreikiui šiuose kompleksuose numatyta galimybė įrengta iš viso 472 lovas. Įrengti COVID-19 vietų neplanuojama tik viename pastatų esančiuose Vaikų ligų ir Akušerijos bei ginekologijos skyriuose – jie tęs savo darbą.

Į VMKL Vilniaus miesto savivaldybė šiandien pristatė pacientams reikalingų asmens higienos priemonių – dauguma ligonių čia patenka be asmeninių daiktų: puodelių, dantų šepetėlių ar pastos.

Personalo trūkumas

Viena didžiausių besitęsiančių problemų – pakankamo personalo skaičiaus užtikrinimas. Ši problema auga dėl trumpesnių medikų darbo pamainų ir itin išaugusio nedarbingumo pažymas turinčių medikų kiekio – per praėjusią parą VMKL tokių padaugėjo net pusšimčiu, iki 145, vadovybei informavus dėl numatomo darbuotojų perkėlimo į COVID-19 gydymui skirtus skyrius. Tik 20 gydytojų ir slaugytojų negali dirbti dėl būklės, susijusios su koronavirusu.

Problema sprendžiama Vilniaus miesto savivaldybės iniciatyva sutarus ieškoti pagalbos pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigose. 51 įvairaus lygio – nuo gydytojų iki slaugytojų padėjėjų – darbuotojų prie VMKL komandos prisijungs iš poliklinikų, Vilniaus kolegijos ir Vilniaus universiteto.

COVID-19 slaugos ligoninės

M. Marcinkevičiaus ligoninėje šiuo metu deguonies terapiją galėtų gauti 70 pacientų. Radus maksimaliai tinkamą vietą papildomoms skysto deguonies talpykloms ligoninės kieme įrengti, pradedami darbai, ir po mėnesio ligoninėje jį bus galima tiekti 120-čiai pacientų.

Šiuo metu palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugas teikiančios įstaigose jaučiamas personalo trūkumas, viena iš priežasčių, kurios jį lemia, yra išskirtinis, 20 dienų, izoliacijos terminas COVID-19 susirgusiems įstaigos darbuotojams. Atsižvelgiant į tai, Vilniaus miesto savivaldybės administracija kreipėsi į LR sveikatos apsaugos ministeriją, prašydama sutrumpinti darbuotojų, sirgusių lengva COVID-19 forma, izoliacijos terminą.

Laikinoji ligoninė

Vilniaus miesto savivaldybė pradėjo svarstyti alternatyvų variantą laikinosios ligoninės sukūrimui, vietoje „Litexpo“ įrengiant laikiną ligoninę VMKL teritorijoje. Tokie svarstymai atsirado dėl „Litexpo“ pasiūlytos mėnesinės nuomos kainos, kuri savivaldybei yra per didelė.

Problemos dėl COVID-19 atvejų švietimo sistemoje

Lopšelius ir darželius Vilniuje lanko šiek tiek daugiau nei 17 tūkst. vaikų. Šiuo metu izoliacijoje yra 69 grupės 37 skirtinguose lopšeliuose-darželiuose.

Vilniaus miesto švietimo įstaigose (bendrojo ir ikimokyklinio ugdymo) saviizoliacijoje šiuo metu 354 moksleiviai ir 202 serga COVID-19. Saviizoliacijoje taip pat yra 473 šių įstaigų darbuotojai, dar 186 darbuotojai serga COVID-19.

COVID-19 testavimas

Kaip ir ankstesnę savaitę, mobiliame punkte eilių nėra. Per dieną gali čia gali būti ištirti 1100 žmonių, prireikus šis skaičius galėtų būti nedelsiant dviem šimtais padidintas.

Mobiliame punkte (V. Gerulaičio g. 1) šią savaitę tiriami ir savaitgalį vyksiančio Europos krepšinio čempionato atrankos turnyro dalyviai (Čekijos, Danijos, Belgijos, Lietuvos rinktinės).

Mobilaus punkto veiklą V. Gerulaičio g. 1 koordinuojantis Vilniaus visuomenės sveikatos biuras atkreipia dėmesį neturintis jokios informacijos apie šią savaitę parlamentarams tirti prie Seimo įrengtą punktą.

Jau daugiau nei 2 savaites dalis Vilniaus miesto savivaldybės Klientų aptarnavimo skyriaus darbuotojų savanoriauja Karštojoje linijoje 1808. Nuo šios savaitės prisijungė ir SĮ „Susisiekimo paslaugos“ Klientų aptarnavimo padalinio kolegos. Tenka ne tik registruoti tyrimui dėl koronaviruso, bet ir klausytis nusiskundimų, kad sunku prisiskambinti šeimos gydytojui, kad darbdaviai reikalauja „atnešti“ neigiamą COVID testo rezultatą (kitaip neleidžia grįžti prie darbo),  dėl galimybės sutrumpinti saviizoliaciją, kas ir kaip turi patvirtinti pasveikimo faktą, kas išduoda tyrimo pažymas anglų kalba išvykstantiems į užsienį ir t.t.

Pagalba senjorams

Sudėtingu karantino metu sostinė vėl teikia pagalbą senjorams – bendradarbiaujant su „Maisto banku“, pasitelkus savanorius, tiesiai į namus senoliams pristatomi maisto paketai. Šiandien šios paramos gavėjų sąraše yra 87 vilniečiai. Iki pat Kalėdų sunkiai išgyvenantys, vieniši ir be pagalbos likę senjorai Vilniuje gali kreiptis dėl pagalbos tel. 1664. Savanoriai atgabens po maisto paketą kas dvi savaites.

Nuotr. Sauliaus Žiūros

Skaityti toliau

Skaitomiausi

Copyright © 2020 vilnieciams.lt