Naujienos
Kokias teises turite jei atšaukė ar atidėjo jūsų skrydį?

Apie 6 milijonus keleivių per metus skrenda lėktuvais per Lietuvos oro uostus, ypač skrendančiųjų padaugėja švenčių metu. Tačiau daliai jų kelionė apkarsta dėl atidėto ar atšaukto skrydžio. Vilniaus oro uosto duomenimis, iš šio oro uosto pernai buvo atšaukta beveik 900 skrydžių. Kokias teises tokiu atveju turi keleivis?
Vilniaus oro uosto duomenimis, pernai iš daugiau kaip 47 tūkst. skrydžių atšaukta beveik 900 skrydžių, dar per 600 – vėlavo daugiau nei porą valandų.
„Žiemos laikotarpiu skrydžiai dažniausiai atšaukiami, kai būna prastos meteorologinės oro sąlygos oro uoste, iš kurio išvykstama, į kurį skrendama arba skrydžio maršrute – sniegas, pūga, lijundra; kitais metų laikais – sutrukdo perkūnija ir rūkas. Techniniai gedimai, streikai ar įgulos trūkumas taip pat gali lemti atidėtą ar atšauktą skrydį. Pastaruoju metu vis dažniau pasitaikanti priežastis ilgam atidėti skrydį – oro erdvės valdymo apribojimai: kai kurie Europos oro erdvės regionai jau arti savo pajėgumų ribos, trūksta skrydžių vadovų, o skrydžių daugėja, todėl ir susidaro kamščiai“, – sakė Lietuvos transporto saugos administracijos Civilinės aviacijos skyriaus vedėja Virginija Žegunytė.
Skrydžiui vėluojant 3 ir daugiau valandų – teisės tokios pat kaip atšaukus
Visiems skrydžiams, kurie yra vykdomi iš Europos Sąjungos šalių arba į jas, jei reisą vykdo ES oro vežėjas, yra taikomos bendrijos reglamentas (EB) Nr. 261/2004. Jame numatoma, kad skrydis laikomas atšauktu, kai jis neįvyksta ir keleiviai perkeliami į kitus skrydžius arba skrydis pradedamas, tačiau nukreipiamas atgal arba į kitą oro uostą. Vėlavimas atvykti į galutinį punktą daugiau kaip tris valandas suteikia tapačias teises keleiviams kaip ir skrydį atšaukus.
Trys alternatyvos keleiviui
Pasak aviacijos srities teisininkės Saulenės Barauskaitės, atšaukus skrydį keleivis turi teisę rinktis vieną iš trijų alternatyvų:
„Kaip įmanoma greičiau toks keleivis turi teisę gauti kitą skrydį ar skrydžius į galutinę paskirties vietą panašiomis sąlygomis. Kai kelionė nebeteko prasmės, keleivis gali rinktis ar atgauti pinigus už bilietus ir gauti skrydį į pirmąją išvykimo vietą. Taip pat gali gauti skrydį kitu maršrutu panašiomis sąlygomis kitu keleiviui patogiu laiku, jeigu yra vietų, arba skristi kitu tinkamu laiku“, – sakė S. Barauskaitė.
Pasak jos, svarbu žinoti, kad laukiant atidėto skrydžio arba jį atšaukus, keleiviams turi būti užtikrinamas nemokamas maistas ir gaivieji gėrimai, du nemokami skambučiai telefonu arba elektroniniai laiškai. O jeigu skrydis numatomas kitą dieną – keleiviui turi būti suteiktas apgyvendinimas ir nemokamas transportas nuvykti ir grįžti iš apgyvendinimo įstaigos.
Kai kada priklauso ir piniginė kompensacija
„Kompensacija priklauso tuo atveju, kai keleivio skrydis į galutinę atvykimo vietą vėluoja arba kai keleiviui nėra pasiūlomas skrydis. Pabrėžtina, jog ir tuo atveju, kai skrydis atidėtas, tačiau galutinę paskirties vietą pasiekia vėliau nei po 3 val., keleiviams priklauso tokia pati kompensacija kaip ir skrydį atšaukus“, – sakė teisininkė.
Tačiau yra ir išimčių, kai kompensacijos nėra mokamos. Dažniausiai jos susijusios su vadinamosiomis force majeure aplinkybėmis – kurių oro vežėjas negalėjo numatyti ar apsisaugoti. Tokios situacijos gali susidaryti dėl politinio nestabilumo, meteorologinių sąlygų, pavojaus saugumui, streikų.
V. Žegunytė atkreipė dėmesį, kad visais atvejais, kai skrydis neįvyksta taip, kaip numatyta, oro linijų bendrovė turėtų suteikti minėtą reikiamą pagalbą keleiviams (nukreipti keleivį į galutinį punktą panašiomis kelionės sąlygomis – kai skrydis atšaukiamas ar keleivį atsisakoma vežti, nemokamai suteikti maisto ir gėrimų bei galimybę nemokamai susisiekti keleiviams su artimaisiais telefonu ar el. paštu). Tačiau force majeure atveju, piniginė kompensacija, numatyta reglamento Nr. 261/2004, keleiviams nepriklauso.
Kompensacija taip pat nepriklauso, jeigu keleivis įspėtas apie atšauktą skrydį prieš vieną–dvi savaites iki skrydžio ir jam pasiūlytas panašus skrydis. Pasak teisininkės S.Barauskaitės, tokio skrydžio laikai turi nedaug skirtis nuo pradinio: leidžiama iki 2 val. anksčiau išvykti ir ne vėliau kaip 4 val. vėliau atvykti. Keleiviams pranešus mažiau nei prieš savaitę alternatyvaus skrydžio laikas turi skirtis dar mažiau.
Kompensacijos dydis
Kai kompensacija priklauso, jos dydį lemia atšaukto skrydžio atstumas, jeigu skrydis jungiamasis – skaičiuojamas ortodrominis atstumas tarp išvykimo vietos ir galutinės paskirties vietos, į kurią vėluojama atvykti. Pvz. iš Vilniaus atšaukus skrydį į Kopenhagą, Taliną ar Briuselį (iki 1500 km), kompensacija siektų 250 eurų, į Londoną, Turkiją ar Kiprą (1500 iki 3500 km) – 400 eur, o į JAV ar Maroką (daugiau kaip 3500 km) – 600 Eur. Kai kuriais atvejais, kompensacija gali būti sumažinta perpus.
„Kompensacija sumažinama tais atvejais, kai oro vežėjas pasiūlo alternatyvų skrydį į numatytą kelionės vietą ir jis įvyksta ne vėliau kaip po 2–4 val., laiko rėmus lemia atstumas – kuo artimesnis skrydis, tuo greičiau jis turi įvykti“, – sakė S. Barauskaitė.
Kai keleivis yra perkeliamas į žemesniąją klasę, jam turi būti atlyginama nuo 30 iki 70 proc. sumokėtos kainos už bilietą.
Gali atlyginti ir pagrįstus nuostolius
„Tokie nuostoliai tai gali būti, pavyzdžiui, nepanaudotas rezervuotas viešbutis, praleistas kruizas, bilietai už atvykimą į numatytą kelionės vietą ir panašiai. Tokiu atveju, keleivis patirtą žalą turi įrodyti pateikdamas sąskaitas ar čekius ir pagrįsti tokių išlaidų būtinumą. Kompensaciją galima gauti, jeigu keleivis, tarkime, vyksta į verslo susitikimą ir oro linijoms pasiūlius netinkamą skrydžio laiką keleivis pats įsigyja skrydžio bilietus kitose oro linijose, kad spėtų atskristi laiku“, – sakė teisininkė Saulenė Barauskaitė.
Panašios sąlygos taikomos ir kai skrydis ne atšaukiamas, bet atidedamas ne mažiau kaip 5 val. Atidėjus skrydį kompensacijų tvarka yra tokia pati, kaip ir skrydį atšaukus. Pasak V. Žegunytės, oro vežėjui atsisakius suteikti reikiamą pagalbą, mokėti kompensaciją arba nesulaukus atsakymo į pretenziją per 2 mėnesius, keleivis gali pasiskųsti atsakingai priežiūros institucijai. Jeigu įvykis įvyko ES valstybėje – kreipiamasi į jos kontroliuojančią instituciją.
Jeigu skrydis iš trečiosios šalies į ES oro uostą – tai į ES valstybės narės, kur buvo pirmoji skrydžio nusileidimo vieta, arba ES valstybės, kurioje buvo skrydžio sutrikdymo atvejis, kontroliuojančią instituciją. Civilinės aviacijos administracija (nuo šių metų sausio reorganizuota į Lietuvos transporto saugos administraciją) pernai buvo gavusi 432 skundus dėl reglamento Nr. 261/2004 galimo pažeidimo.
zenpr.lt informacija
Miestas
„Kalba Vilnius“ tinklalaidė: kova su COVID-19 Vilniuje

Kaip jaučiasi gydytojai per pandemiją? Kiek žmonių dirba su COVID testavimu Vilniuje? Kiek laisvų lovų, skirtų COVID ligoniams, šiuo metu yra sostinėje? Kada pasveiks Vilnius?
Visos šios temos ir dar daugiau – tiesiai iš keturių pašnekovų lūpų, kurie dabar savo visą darbinį laiką skiria kovai su COVID Vilniuje. Paklausykite naujo tinklalaidės „Kalba Vilnius“ epizodo:
Youtube:
Spotify: https://spoti.fi/3nQTScq.
Taip pat skaitykite:
„Kalba Vilnius“: TOP statybos Vilniuje 2021-aisias
Naujausias tinklalaidės „Kalba Vilnius“ epizodas jūsų dėmesiui! Šį kartą jame kalbinamas savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis, kuris papasakos, viską, ką svarbu žinoti apie šiuo metu vykstančias statybas sostinėje – nuo Lazdynų baseino iki Šiaurinės… ❯❯❯
2021-01-08
Vilnius atlaikė pandemijos išbandymą: sostinės biudžetas šiemet nemažės
Vilniaus miesto taryboje pristatytas šių metų biudžeto projektas – jis sieks 792,4 mln. eurų ir bus 2,4 mln. eurų didesnis už patvirtintąjį pernai. Liūto dalis biudžeto išlaidų – beveik pusė – bus investuota į švietimą, o didžiausias finansavimo augimas suplanuotas sveikatos… ❯❯❯
2021-01-06
Naujoji Vilniaus savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja – Marija Vyšniauskaitė
Šiandien sostinės taryba galutinai pritarė Vilniaus savivaldybės Administracijos direktoriaus pavaduotojo kandidatūrai – į komandą kviečiama švietimo ir ekonomikos sričių ekspertė Marija Vyšniauskaitė. Pareigas ji pradės eiti iškart, nuo sausio 6 d. Administracijos… ❯❯❯
2021-01-06
Į Vilniaus savivaldybės administracijos vadovų komandą kviečiama Marija Vyšniauskaitė
Miesto Tarybai netrukus bus teikiama svarstyti Vilniaus savivaldybės Administracijos direktoriaus pavaduotojos kandidatūra – į komandą kviečiama švietimo ir ekonomikos sričių ekspertė Marija Vyšniauskaitė. Pavaduotojos vieta atsilaisvino Ritai Balčiūnienei po Seimo rinkimų… ❯❯❯
2020-12-21
Taryba pritarė: naujasis Vilniaus mero pavaduotojas – Tomas Gulbinas
Šiandien sostinės Taryba pritarė Vilniaus mero pavaduotoju skirti Laisvės partijos narį Tomą Gulbiną. Jis pakeitė į Seimą išrinktą buvusį vicemerą, taip pat Laisvės partijos narį, Vytautą Mitalą. „Dėkoju Tarybai už pritarimą mano kandidatūrai. Vicemero pareigos man visų… ❯❯❯
2020-12-09
Kelionės į centrą alternatyvą siūlo Vilniaus rajonai: nuo šventinių žirafų iki didžiausio Lietuvoje kalėdinio vainiko
Ne paslaptis, kad centrinė Vilniaus kalėdinė eglė traukia savo išskirtiniu dizainu, tačiau tam, kad šventes vilniečiai sutiktų saugiai, „Neakivaizdinis Vilnius“ paruošė po visą miestą išsidėsčiusių kalėdinių eglučių sąrašą ir kviečia jomis… ❯❯❯
2020-12-07
Miestas
Kalio jodido tablečių dalijimas vilniečiams pratęstas iki sausio 31 d.

Kalio jodido tablečių dalijimas vilniečiams pratęstas iki sausio 31 d.
Apie 62 proc. vilniečių jau atsėmė nemokamai vaistinėse dalijamas kalio jodido tabletes. Vilniaus savivaldybė jų dalijimą pratęs dar iki sausio 31 dienos. Jodo tabletės skirtos apsaugoti skydliaukę nuo galimo žalingo radioaktyviojo jodo poveikio, tad jų nereiktų vartoti be reikalo, svarbu vadovautis kartu išduodamomis instrukcijomis.
Iki šiol tablečių neatsiėmę vilniečiai, arba iki 2021 m. naujai deklaravę savo gyvenamąją vietą sostinėje, kviečiami suskubti ir atsiimti prevenciškai dalijamus preparatus per sausį. Elektroniniai receptai išrašyti automatiškai, todėl į gydymo įstaigas eiti nereikia. Ir gruodžio mėnesį savo gyvenamąją vietą Vilniuje deklaravę gyventojai jau gali atsiimti jodo tabletes vaistinėse.
Primename, kad tabletės dalijamos visiems Vilniaus mieste gyvenamąją vietą deklaravusiems gyventojams, pateikusiems asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą. Kartu su kalio jodido tabletėmis gyventojai gauna vartojimo instrukciją lietuvių, rusų, lenkų ir anglų kalbomis.
Esant karantinui, kurio taisyklių reikia laikytis, Vilniaus miesto savivaldybė siūlo kalio jodidą atsiimti vykstant į vaistinę kitų būtinųjų dalykų, planuojant apsilankymą, kad būtų išlaikyti saugumo reikalavimai.
Daugiau informacijos jodas.vilnius.lt
Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt
Taip pat skaitykite:
Iki sausio 17 dienos pratęstas nemokamų jodo tablečių dalijimas vilniečiams vaistinėse
Kalio jodido preparatus galima atsiimti iki sausio 17 d. Vilniaus savivaldybė dar mėnesiui pratęsė nemokamų prevenciškai dalijamų kalio jodido tablečių dalijimą vaistinėse. Neatsiėmę tablečių vilniečiai, arba naujai deklaravę savo gyvenamąją vietą sostinėje, kalio jodido… ❯❯❯
2020-12-17
Prasidėjus šaltajam sezonui Vilnius kovoja su oro tarša
Įsibėgėjus šildymo sezonui aplinkos oro kokybė kiekvienais metais ypač prastėja tada, kai gyventojai pradeda šildytis individualiai. Didžiausias užterštumo padidėjimas jaučiamas termometrų stulpeliams leidžiantis žemyn, esant ramiems, nevėjuotiems orams, kai teršalai sunkiau… ❯❯❯
2020-11-11
Vilnius kviečia judėti atsakingai – ką karantino metu svarbu žinoti viešojo transporto keleiviams?
LR Vyriausybei nutarus, kad nuo šio šeštadienio visoje Lietuvoje skelbiamas karantinas, Vilnius primena pagrindines taisykles judant viešuoju transportu. Stotelėse, autobusuose ir troleibusuose privaloma dėvėti apsaugines veido kaukes, jog jos dengtų nosį ir burną, viešajame… ❯❯❯
2020-11-05
Vilnius: barams – griežtesnės taisyklės, bet ne uždarymas
Vilnius gali ir turi būti atviras, gyvybingas ir vis dėlto – saugesnis, sutarta Vilniaus miesto savivaldybės administracijos ir šioms verslo sritimis atstovaujančių asociacijų ir pavienių įmonių susitikimuose, skirtuose aptarti mechanizmus tolesnio koronaviruso pandemijos… ❯❯❯
2020-10-18
40 naujų vaizdo kamerų Vilnius įrengs ten, kur jų dar nebuvo
Vilniuje atsiras 40 naujų vaizdo kamerų tokiose vietose, kurios iki šiol nebuvo stebimos. Infraraudonųjų spindulių apšvietimas užtikrins geresnę vaizdo kokybę tamsiuoju paros metu, o vaizdas 360° kampu – daugiau galimybių užkardyti pažeidimus. Kamerų vietas galima pamatyti… ❯❯❯
2020-10-14
Vyks kariuomenės pratybos
2020 m. rugsėjį vyks Lietuvos kariuomenės pratybos, kuriose dalyvaus Lietuvos ir sąjungininkų kariai, atstovai iš įvairių Lietuvos Respublikos institucijų ir organizacijų. Mokymai vyks visoje Lietuvos respublikos teritorijoje ir teritoriniuose vandenyse. Per mokymus vykdomų taktinių… ❯❯❯
2020-08-31
Miestas
Vilniaus parkų takai žiemą prižiūrimi kitaip nei miesto šaligatviai

Gražiausių miesto parkų – Vingio, Bernardinų sodo, Lukiškių ir Sapiegų – lankytojai turbūt jau atkreipė dėmesį, kad takai juose žiemos laikotarpiu prižiūrimi kitokia tvarka nei miesto šaligatviai.
Įprastai, esant nedideliam snygiui ir minusinei temperatūrai, leidžiama ant takų iškritusį sniegą sutrypti. Susiformuoja kietas sniego dangos paviršius, kuriuo saugu vaikščioti taip kaip ir asfaltuota ar grunto danga. Sningant smarkiau takai valomi, bet nebarstomi, jeigu yra minusinė temperatūra. Tokiais takais patogu ne tik vaikščioti, bet ir šliuožti slidėmis ar tempti rogutes.
Nuotr. Sauliaus Žiūros
Kai temperatūra tampa pliusinė, sniegas tirpsta, tokie takai darosi slidūs, tad jie pabarstomi smėliu ar smėlio ir druskos mišiniu tose vietose, kur arti nėra augmenijos. Pirmiausiai barstomos slidžios įkalnės, o kur būtina, ir lygūs takai.
Vingio parke vienas 1,5 km takas skirtas tik slidininkams, kuris nevalomas, nebarstomas, o smarkiau sningant tik paspaudžiamas specialia technika, kad slidininkams būtų patogu čiuožti „eglute“.
Klasikinio čiuožimo slidžių trasos Vingio parke yra padarytos šalia takų ir miško teritorijoje. Tie, kurie nori bėgioti ar vaikščioti stabiliau, nuo Geležinio Vilko gatvės iki Žvėryno pėsčiųjų tilto gali naudotis neužšąlančiu asfalto keliu ir taku.
Panašus takų priežiūros principas taikomas ir kituose miesto parkuose – Bernardinų, Lukiškių, Sapiegų. Takai šiuose parkuose nebarstomi druskos ar smėlio ir druskos mišiniu, kad nebūtų pakenkta parko medžiams ir kitiems augalams. Priklausomai nuo sniego intensyvumo takai valomi, slidžios vietos gali būti pabarstomos smėliu ar specialia smulkia skalda.
Taip pat skaitykite:
Įdomioji sostinės metų statistika ir rečiausi vardai – gimė Perkūnija, Gūsis
Nors praėjusieji 2020-ieji ir įėjo į istoriją kaip pandeminiai, Vilnius pernai ir toliau augo – per 2020 metus sostinėje gyvenamą vietą deklaravo dar 10 tūkst. naujų vilniečių, tad Naujuosius sostinėje pasitiko jau daugiau kaip 588 tūkst. vilniečių. Ką atnešė praėję metai… ❯❯❯
2021-01-15
Perkeliamas Vilniaus šviesų festivalis – sugrįš šią vasarą po karantino saugiu metu
Trečiasis Vilniaus šviesų festivalis, turėjęs vykti 2021 m. sausio 22–25 dienomis, dėl karantino ir visuotinio saugumo perkeliamas į 2021 metų vasarą. Vilniaus gimtadienio proga mieste sausį nušvis tik Gedimino pilis bei paminklo Gediminui kardas. Tradiciškai sausio antroje… ❯❯❯
2021-01-15
Atvykusiųjų iš užsienio saviizoliacija tikrinama ir su dronais
Lietuvoje vėl leidžiantis lėktuvams iš Jungtinės Karalystės ir kitų COVID-19 ligos paveiktų užsienio valstybių, judant sausumos keliais, Vilniaus savivaldybės Viešosios tvarkos skyrius kontroliuoja, kaip atvykusieji į Vilnių laikosi reikalavimo 10 dienų praleisti… ❯❯❯
2021-01-15
Atmintis, pagarba ir padėka Katedros aikštėje Laisvės gynėjų dieną – Sausio 13-ąją
30 metų nenublukino nei prisiminimų, nei Sausio 13-osios reikšmės: Laisvės gynėjų dieną Lietuva dalijasi bendrystės ir pasididžiavimo jausmu. 1991 m. Sausio 13-ąją žmonės būrėsi draugėn, siekdami apginti savo valstybės laisvę. Pasipriešinę agresoriui parodydami pasiaukojamą… ❯❯❯
2021-01-13
Vilniaus Stoties rajono virsmas: iš pramoninės teritorijos į šiuolaikišką miesto centrą
Vakarų Europoje stoties rajonai jau kurį laiką išgyvena renesansą – iš nejaukių teritorijų virsta vienomis patraukliausių vietų gyventi ir dirbti, mat kitas miesto dalis pranoksta galimybe patogiai naudotis viešojo transporto paslaugomis. Vilniaus Stoties rajonas taip pat… ❯❯❯
2021-01-12
Sostinės komunalinių atliekų surinkimo aikštelėse įrengiami informaciniai stendai
Vilniaus miesto savivaldybės Energetikos skyriaus užsakymu pagaminta apie 40 informacinių stendų, kurie šiuo metu įrengiami gyvenamųjų namų kiemuose prie bendro naudojimo komunalinių atliekų konteinerių aikštelių. Stenduose vilniečiai ras visą informaciją apie didelių gabaritų… ❯❯❯
2021-01-10
-
Rajonasprieš 1 sav.
Dėl planuojamo paslaugų ir administracinės paskirties pastatų Užubalių k. statybos projektinių pasiūlymų viešo aptarimo
-
Rajonasprieš 1 sav.
Įdomioji Civilinės metrikacijos skyriaus statistika. Kiek įregistruota naujųjų piliečių, populiariausi vardai ir santuokos karantino laikotarpiu
-
Naujienosprieš 1 sav.
Kaune sulaikyti 8 asmenys, ir platinę, ir pirkę narkotines medžiagas
-
Naujienosprieš 1 sav.
Išskirtinis ir pirmasis 2021-ųjų organų donoras – jau persirgęs COVID-19
-
Naujienosprieš 2 sav.
Nuo metų pradžios – didesnės socialinės išmokos
-
Rajonasprieš 1 sav.
Svarbiausia informacija, kurią reikia žinoti gyventojams įvykus branduolinei avarijai
-
Miestasprieš 1 sav.
COVID-19 iššūkiai Vilniuje: grįžusiųjų iš užsienio saviizoliacija tikrinama ir su dronais
-
Naujienosprieš 1 sav.
Europos Sąjungos ir Jungtinės Karalystės prekybos ir bendradarbiavimo susitarimas