Connect with us

Sveikata

10 produktų, kurie sumažins aukštą kraujospūdį

Avatar

Paskelbta

Norint sureguliuoti kraujospūdį, neretai pakanka pakeisti mitybą. Tyrimai rodo, kad kai kurie maisto produktai iš karto sumažina kraujospūdį, o teigiamas poveikis išlieka ilgalaikėje perspektyvoje.

Aukštas kraujospūdis didina širdies ligų, insulto ir inkstų ligų riziką. Kraujospūdį galima sumažinti vaistais, pakoregavus racioną ir ėmus sveikiau gyventi. O kartais užtenka pakeisti mitybą. Tolimesniame straipsnyje rasite moksliniais tyrimais pagrįstos informacijos, kokie maisto produktai mažina kraujospūdį.

1. Uogos

Uogose yra antioksidantų antocianinų (flavonoidų rūšis). Tyrėjai atliko didelį tyrimą, kuriame dalyvavo 34 000 aukštą kraujospūdį turinčių žmonių. Valgiusiems daug uogų (daugiausia mėlynių ir braškių), taigi vartojusiems daugiausia antocianinių, kraujospūdis sumažėjo 8 proc., lyginant su tais tiriamaisiais, kurie valgė nedaug uogų. Užkaskite uogų tarp valgymų, berkite jų į kokteilius, į avižinę košę.

2. Bananai

Bananuose – daug kalio, o šis mineralas reguliuoja kraujospūdį. Amerikos širdies asociacijos duomenimis, kali mažina natrio poveikį, atpalaiduoja kraujagyslių sieneles. Suaugusiems rekomenduojama kasdien suvartoti 4 700 mg kalio.

Kiti kalio turintys produktai:

 • avokadai,
 • melionai,
 • otas (žuvis),
 • grybai,
 • saldžiosios bulvės,
 • pomidorai,
 • tunas,
 • pupelės.

Jei sergate inkstų ligomis, pasitarkite su gydytoju, nes per daug kalio gali jums pakenkti.

3. Burokėliai

Burokėlių sultys trumpalaikėje ir ilgalaikėje perspektyvoje mažina kraujospūdį. 2015 m. tyrimas parodė, kad aukštą kraujospūdį turėjusiems žmonėms, kurie gėrė po 1 stiklinę burokėlių sulčių kasdien keturias savaites, sumažėjo kraujospūdis. Daugelio tiriamųjų kraujospūdis tapo normalus, o vidutiniškai 9,5 mm Hg. Kraujospūdžio sumažėjimas nuo burokėlių sulčių pastebimas jau po paros. Tyrėjų nuomone, kraujospūdį mažina didelis neorganinio nitrato kiekis. Naudinga ne tik gerti burokėlių sultis, bet ir valgyti burokėlių salotas, keptus orkaitėje burokėlius.

4. Juodasis šokoladas

Ir šis gardėsis gali sumažinti kraujospūdį. Išanalizavus 15 tyrimų duomenis, padaryta išvada, kad daug kakavos turintis šokoladas mažina kraujospūdį, tiems, kas turi hipertenziją. Valgykite kokybišką juodąjį šokoladą, kurio sudėtyje – mažiausiai 70 proc. kakavos. Per dieną suvalgykite apie 30 g šokolado.

5. Kiviai

Šiek tiek didesnį kraujospūdį turintiems žmonėms patartina kasdien suvalgyti kivių – jie mažina kraujospūdį. Tyrėjai palygino obuolių ir kivių poveikį nestipriai aukštesnį kraujospūdį turintiems žmonėms. Pasirodo, du mėnesius kasdien valgiusiems po tris kivius žmonėms stipriau sumažėjo sistolinis ir diastolinis kraujospūdis, nei tiems, kurie tą patį laikotarpį kasdien valgė po obuolį. Tyrėjų nuomone, kraujospūdis pažemėjo nuo kiviuose esančių bioaktyvių medžiagų. Kiviuose gausu vitamino C, o vartojusiems 500 mg šio vitamino kasdien du mėnesius, kiek sumažėjo kraujospūdis.

6. Arbūzai

Arbūzuose yra amino rūgšties citrulino, galinčios sumažinti aukštą kraujospūdį. Citrulinas padeda organizmui gaminti azoto oksidą – dujas, kurios atpalaiduoja kraujagysles ir gerina kraujagyslių elastingumą, todėl gerėja kraujotaka ir tuo pačiu gali sumažėti kraujospūdis. Bandymas su pelėmis parodė – grupėje pelių, kurios kasdien gaudavo vandens su arbūzų sultimis, kalkių plokštelų kraujagyslėse buvo 50 proc. mažiau, lyginat su kita grupe. Pirmosios grupės pelių organizmuose buvo taip pat mažiau vadinamojo blogojo cholesterolio, šiai grupei svoris padidėjo 30 proc. mažiau, lyginant su antrąja grupe.

7. Avižos

Avižose yra beta gliukanų, kurie mažina cholesterolio lygį organizme. Kai kurių tyrimų rezultatais, beta gliukanai mažina ir kraujospūdį – tiek sistolinį, tiek diastolinį. Beje, beta gliukanų yra ir miežiuose. Pradėkite dieną dubeniu avižinės košės su uogomis ir kiviais.

8. Tamsiai žalios lapinės daržovės

Jose yra azoto rūgšties druskos, kuri reguliuoja kraujospūdį. Kai kurių tyrimų duomenimis, per dieną suvalgant 1–2 porcijas žalių lapinių daržovių, kraujospūdis sumažėja net iki 24 val.

Žalios lapinės daržovės:

 • kopūstai,
 • lapiniai kopūstai,
 • pankoliai,
 • salotos,
 • garstyčių lapai,
 • špinatai,
 • burokėlių lapai.

Špinatų ir kitų lapinių daržovių galima įdėti į troškinius, sriubas, salotas.

9. Česnakas

Česnakas – natūralus antibiotikas ir antigrybelinė priemonė. Pagrindinė juose esanti veiklioji medžiaga alicinas labai naudinga sveikatai. Yra tyrimų, rodančių, kad alicinas skatina azoto oksido gamybą, todėl atsipalaiduoja raumenys, išsiplečia kraujagyslės, o dėl šių pokyčių sumažėja kraujospūdis. Vieno tyrimo duomenimis, nuo česnako ekstrakto sumažėjo sistolinis ir diastolinis kraujospūdis hipertenciją turintiems žmonėms. Česnaku galite pagardinti daugelį patiekalų – sriubas, troškinius, omletus, užtepus ir pan.

10. Rauginti produktai

Raugintuose produktuose gausu probiotikų – šios vertingos bakterijos reikalingos žarnynui. Devynių tyrimų analizės duomenimis, probiotikai šiek tiek mažina kraujospūdį. Stipresnis poveikis kraujospūdžiui pastebėtas, kai tiriamieji vartojo:

 • kelių rūšių probiotikų,
 • reguliariai vartojo probiotikų ilgiau nei aštuonias savaitės.

Į savo valgiaraštį patartina įtraukti:

 • natūralaus jogurto,
 • fermentuotų daržovių su prieskoniai (kimčiai),
 • kombučios (arbatos grybas),
 • obuolių sidro acto,
 • fermentuotų sojos gaminių.

technologijos.lt informacija

Sveikata

Verslas nupirko plaučių ventiliacijos aparatų – svarbi parama Vilniaus medikams

Avatar

Paskelbta

Į Vilniaus miesto savivaldybės kvietimą padėti medikams atsiliepė verslas. Bendrovės sureagavo į pranešimus, kad Lietuvoje daugėjant koronavirusu užsikrėtusių gyventojų ir vis dažniau pasigirstant neraminančioms specialistų prognozėms, sveikatos įstaigos gali pritrūkti būtinos aparatūros.

Penkios verslininko Dariaus Mockaus valdomos įmonės – „Darnu Group“, „Mediafon“, „Aprangos“ grupė, „Mitnija“ ir „MV GROUP“ – ketvirtadienį pasirašė sutartį dėl dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatų pirkimo ir padovanojimo Vilniaus miesto savivaldybei. Savivaldybė penkis dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatus „Crossvent 3+“, kainuojančius beveik 50 tūkst. eurų, perleis didžiausią poreikį turinčioms gydymo įstaigoms.

Vilniaus miesto savivaldybės atliktos dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatų rezervacijos šiuo visuotinio medicinos įrangos poreikiu metu galiojo labai trumpą laiką – vos parą, todėl reikėjo itin skubių veiksmų.

Įmonės, sužinojusios apie poreikį padėti sostinės sveikatos įstaigoms įsigyti gyvybiškai svarbios įrangos, reagavo iškart. Verslininkai tikisi, kad dovanojami aparatai prisidės prie sergančiųjų sveikimo ir pravers sveikatos įstaigoms šiuo iššūkių laikotarpiu, taip pat ragina kiekvieną galintį prisidėti tuo, kuo gali: savo laiku, darbu, parama.

Vilniaus miesto Administracijos direktorius Povilas Poderskis pažymi, kad pakankamo kiekio ir kokybės asmens sveikatos apsaugos, priežiūros ar gydymo įrangos įsigijimas, atsižvelgiant į pandemijos mastą, yra savaime komplikuotas. Be to, specialistų prognozės lengviau atsikvėpti neleidžia ir verčia jau dabar ruoštis galimoms situacijoms, kai atsiras sudėtingesne forma sergančių žmonių, kuriems reikės intensyvios terapijos priemonių, ypač – dirbtinės plaučių ventiliacijos prietaisų. Todėl bet kokia pagalba miestui yra svarbi ir vertinga.

„Tik kartu su verslu mes stiprūs. Pagaliau atėjo Amerika. Tepadeda mums Dievas“, – sako P. Poderskis.

Skaityti toliau

Sveikata

Vilniuje jau šiandien pradės veikti du mobilieji punktai

Avatar

Paskelbta

Darbui paruošti ir jau šiandien, nuo 12 val., Vilniuje pradeda veikti du mobilieji punktai, kuriuose pacientams bus imami ėminiai tyrimams dėl naujojo koronaviruso (COVID-19). Vienas punktas įkurtas „Statyk ir važiuok“ automobilių stovėjimo aikštelėje (Savanorių pr. 124), antrasis – „Statyk ir važiuok“ automobilių stovėjimo aikštelėje V. Gerulaičio 1 g. priešais verslo centrą „Technopolis“.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pabrėžia, kad žmonėms būtina žinoti, kaip elgtis prieš skambinant ir vykstant į mobiliuosius punktus, griežtai laikytis visų nurodymų, kuriuos pateiks konsultantai. Jokiu būdu negalima vykti į punktus nusprendus savarankiškai – prieš tai būtina skambinti 1808.

Taip pat svarbu, kad  pacientai tyrimui bus registruojami tik tą dieną, kai kreipsis, t .y. išankstinė registracija kitai dienai nebus vykdoma.

Veiksmų seka, kurios būtina paisyti:

 1. Pacientas, jei jam pasireiškė bent vienas ūmiai kvėpavimo takų infekcijai būdingas simptomas – staiga pradėjus karščiuoti, kosėti, prasidėjus dusuliui – ir, jei 14 dienų laikotarpiu iki simptomų pradžios keliavo bet kurioje užsienio šalyje ar po sąlyčio su patvirtintu ar tikėtinu COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atveju, pirmiausia turi skambinti į Karštąją liniją trumpuoju telefono numeriu 1808.
 2. Karštosios linijos konsultantas, įvertinęs paciento pateiktus duomenis, priims sprendimą, ar skambinantį žmogų tikslinga ištirti dėl koronaviruso infekcijos.
 3. Tuo atveju, jei žmogų bus nuspręsta tirti, jis konsultantui turės pateikti vardą, pavardę, asmens kodą, mobilaus telefono numerį, taip pat nurodyti savivaldybę, iš kurios skambina. Be to, bus klausiama, ar pacientas gali asmenine transporto priemone (pats ar būti atvežtas kito žmogaus) atvykti į mobilų punktą.
 4. Jei žmogus galės atvykti pats, su juo susisieks mobilaus punkto koordinatorius ir nurodys laiką ir adresą, kada jam tai padaryti.
 5. Kartu su savimi žmogus turi pasiimti tapatybę patvirtinantį dokumentą bei A4 formato lapą su užrašytu mobilaus telefono numeriu, kurį, atvykus į mobilų punktą, reikės padėti koordinatoriaus nurodytoje vietoje automobilio salono viduje. Šiuo numeriu bus susisiekiama ir sutikrinami atvykusio žmogaus duomenys.
 6. Atvykus į mobilų punktą, žmonėms nebus leidžiama išlipti iš automobilio ir atidaryti lango, kol nebus nurodyta kitaip, instruktuojama, kaip bus vykdoma  tepinėlio paėmimo procedūra.
 7. Langą žmogus turės pradaryti tada, kai mobilios komandos narys to paprašys, tad čia dirbančiųjų specialistų nurodymus būtina atidžiai sekti.
 8. Atlikus tyrimą, žmogus turės važiuoti į namus, izoliuotis ir laukti tyrimo rezultato. Nustačius poreikį pacientą hospitalizuoti, kviečiama GMP ir pacientas transportuojamas į ligoninę.

Tiems žmonėms, kurie negalės į mobilius punktus atvykti patys, savivaldybės įpareigotos užtikrinti pacientų transportavimo paslaugas. Svarbu, kad į Mobilų punktą negalima vykti taksi automobiliu ar viešuoju transportu.

Dešimtyje savivaldybių tokius punktus savivaldybės įpareigotos įsteigti iki šio penktadienio. Skelbsime apie kiekvieno punkto veiklos pradžią.

Skaityti toliau

Miestas

Svarbi informacija Aikštelių lankytojams

Avatar

Paskelbta

UAB VAATC siekia, kad atliekų tvarkymo procesas nesustotų, tačiau turime imtis papildomų apsaugos priemonių ir prašome Jūsų jų griežtai laikytis.

Jokiu būdu nesilankykite Aikštelėse, jei pagal nustatytas taisykles privalote izoliuotis nuo aplinkinių.

Jei yra galimybė, rekomenduojame iki karantino pabaigos susilaikyti nuo atliekų pristatymo į didelių gabaritų atliekų surinkimo Aikšteles.

Rekomenduojame lankantis Aikštelėse dėvėti medicinines kaukes bei pirštines. Jei atvykote į Aikštelę, labai prašome laikytis šių reikalavimų:

– bendraukite su Aikštelės darbuotoju tik lauke ir ne arčiau kaip 2 metrų atstumu,
– nesilankykite tarnybinėse patalpose,
– pridavus atliekas pildomos deklaracijos nebus pateikiamos jums pasirašyti,
– laikykitės ne mažesnio atstumo nuo kitų Aikštelių lankytojų.
Labai prašome visų supratimo ir pagalbos.
Tolesnę informaciją apie Aikštelių darbą sekite tinklalapyje www.vaatc.lt ir socialinio tinklo Facebook paskyroje www.facebook.com/atliekukultura/

Už pristatytas atliekas – tik banko kortele!

Informuojame, kad Vilniaus regiono nepavojingų komunalinių atliekų sąvartyne, (Vidugirių k. 3, Vievio sen., Elektrėnų sav.), nuo 2020.03.17 atsiskaityti už pristatytas atliekas galima tik banko kortele.

https://www.vaatc.lt/uz-pristatytas-atliekas-tik-banko-kortele/
Sustabdyta stotelių DĖK’UI veikla

Svarbi informacija stotelių „DĖK’UI“ lankytojams:
Atsižvelgus į ekstremalios situacijos dėl koronaviruso epidemijos pavojaus paskelbimą šalyje, laikinai sustabdyta dalijimosi daiktais stotelių „DĖK‘UI“ veikla.
Informuojame, kad tie, kurie daiktus jau yra rezervavę, juos galės atsiimti, kai tik atnaujinsime veiklą. Tolesnę informaciją apie stotelių darbą sekite socialinio tinklo Facebook paskyroje www.facebook.com/atliekukultura/, interneto svetainėse https://www.stoteledekui.lt/ ir  www.vaatc.lt
Dėkojame už Jūsų supratingumą.

https://www.vaatc.lt/stabdoma-stoteliu-dekui-veikla/

Skaityti toliau

Skaitomiausi

Copyright © 2020 vilnieciams.lt