Naujienos
Seimas uždegė žalią šviesą lauko darželiams

Seimas pritarė sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teiktiems siūlymams aiškiai reglamentuoti lauko darželių veiklą. Tad numatyta, kad nuo kitų metų gegužės leidimas-higienos pasas galės būti išduodamas ne tik įstaigoms, kurios ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo veiklą vykdo patalpose, bet ir toms, kurios veikia lauko sąlygomis, t. y., vadinamiesiems lauko darželiams.
Ministro A. Verygos teigimu, tokių darželių veikla pripažinta ir sėkmingai vystoma ne vienoje šalyje. Tuo metu Lietuvoje iki šiol teisiškai buvo reglamentuota tik tokia ugdymo veikla, kurios didžioji dalis vykdoma patalpose.
„Ugdymo įstaigos, savo veiklą vykdančios lauke, nėra naujiena užsienio šalyse. Tad džiaugiuosi, kad ir mes pagaliau atveriame galimybes tėvams rinktis, pagal kokią metodiką auklėti savo vaikus. Mūsų pareiga ir yra užtikrinti, jog visos ugdymo įstaigos turėtų tinkamas sąlygas vaikų ugdymui bei sveikatai. Juolab, kad to pageidauja ir tėveliai, ir tokią veiklą vykdantys darželių atstovai“, – sako ministras A. Veryga.
Konkretūs reikalavimai norintiems atidaryti lauko darželius, kad būtų užtikrinta vaikų sauga ikimokyklinį ar priešmokyklinį ugdymą vykdant lauko sąlygomis, bus numatyti poįstatyminiuose teisės aktuose. Juos numatyta parengti iki 2020 m. balandžio 30 d.
Lauko darželių veikla yra pripažinta ir vykdoma Čekijoje, Jungtinėje Karalystėje, Skandinavijos šalyse, Vokietijoje, Austrijoje. Šios ikimokyklinio ugdymo įstaigos vaikų ugdymą vykdo lauke, dažniausiai miške, parke ar panašioje aplinkoje.
Buvimas gamtoje ir žaidimas lauke turi teigiamos įtakos vaikų vystymuisi, sveikatai ir pasiekimams. Pripažįstama, kad kai kuriems vaikų vystymosi aspektams yra palankesnė lauko aplinka: vaikai būdami lauke yra fiziškai aktyvesni, taip pat vaikų žaidimas lauke siejamas su teigiamu poveikiui jų bendravimo gebėjimų vystymuisi, savivertei. Vis tik, prieš nutardami leisti savo vaiką į lauko darželį, tėvai turėtų apgalvoti visas alternatyvas, nes toks ugdymo būdas gali tikti ir būti priimtinas ne visiems vaikams.
Sveikatos Apsaugos Ministerijos Spaudos Tarnybos informacija
Miestas
Sekmadienį retų ligų dienos spalvomis nušvis trys Vilniaus tiltai

Kasmet paskutinę vasario mėnesio dieną, šįkart vasario 28-ą dieną, sekmadienį, visame pasaulyje yra minima Pasaulinė retų ligų diena. Šios iniciatyvos tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį ir suteikti žinių apie retomis ligomis sergančių žmonių gyvenimą ir problemas, geriau suprasti šių ligų kilmę ir keliamus iššūkius, skatinti sergančiuosius gyventi pilnavertį gyvenimą.
Pasaulinės retų ligų dienos minėjimo proga, sekmadienio vakarą Karaliaus Mindaugo, Baltasis ir Žvėryno (Seimo) tiltai bus apšviesti pasaulinės retų ligų dienos spalvoms – žalia, rožine, žydra ir violetine. Šią akciją kartu su Vilniaus miesto savivaldybe inicijuoja Seimo narės Monikos Ošmianskienės pirmininkaujamas Lietuvos Respublikos Seimo Neįgaliųjų teisių komitetas ir Lietuvos retų ligų aljansas.
Sauliaus Žiūros nuotr.
Žmonių, sergančių retomis ligomis, yra daugiau, nei galima numanyti. Retoms priskiriamos tos ligos, kuriomis serga ne daugiau kaip 5 iš 10 000 (arba 1 iš 2000). Nors ligos yra vadinamos retomis, tačiau jomis sergančių pacientų gana daug: atsižvelgiant į pasaulinę statistiką, kuri rodo, kad apie 6 proc. populiacijos susiduria su reta liga, Lietuvoje su jomis galėtų susidurti apie 180 tūkstančių gyventojų. Net apie 80 proc. retų ligų yra genetinės kilmės. Retų ligų dienos proga Seime organizuojama konferencija „Genetikos revoliucija – ar esame pasiruošę būti vieni iš lyderių“.
Pasak organizatorių, jos tikslas yra atkreipti dėmesį į tai, jog pastaraisiais metais Lietuvoje ir pasaulyje įvyko nemažai genetikos ir biotechnologijų mokslų atradimų, kurie revoliucionuoja šias sritis ir visą mokslo pasaulį. Tiesą sakant atradimai yra fundamentaliai svarbūs ir keis žmonijos ateitį pradedant sveikatos sistema ar grožio industrija ir baigiant ekonomika. Atradimų panaudojimas medicinoje, tame tarpe ir retų ligų gydyme, turi didelį potencialą. Artėjanti Pasaulinė retų ligų diena yra puiki galimybė tokiomis temomis kalbėti. Plačiau apie konferenciją ČIA. Konferencija bus transliuojama internetu Seimo „YouTube“ paskyroje „Atviras Seimas“ bei portale www.lrt.lt.
Taip pat skaitykite:
Vilniuje plečiamos periodinio testavimo nuo COVID-19 grupės
Sveikatos apsaugos ministerijai praplėtus profilaktinio periodinio testavimo grupes, jau nuo šiandien Vilniuje daugiau visuomenės grupių galės išsiaiškinti, ar yra persirgę koronavirusu, ir ar šiuo metu nėra viruso nešiotojai, atlikdami tyrimus mobiliajame punkte. Iki šiol teisę į… ❯❯❯
2021-02-27
Socialinės paramos šeimai informacinė sistema savaitgalį gali būti neprieinama
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija informuoja: sutrikus elektros tiekimui, buvo sustojusi Socialinės paramos šeimai informacinės sistemos (SPIS) veikla. Šiuo metu SPIS veikla atstatyta, o šalies gyventojams šios sistemos paslaugos yra prieinamos. Žmonės gali pildyti prašymus dėl… ❯❯❯
2021-02-26
Pradeda veikti sostinės informacinė COVID-19 linija senjorams ir jų šeimoms
Šiandien pradeda veikti informacinė COVID-19 linija, į kurią gali skambinti jau pradėti vakcinuoti senjorai, jų vaikai ir anūkai, globėjai. Šiuo metu skiepijami 80 metų ir vyresni vilniečiai, vėliau bus vakcinuojami 75–79 metų, po jų 70–74 metų, o paskutiniai senjorų… ❯❯❯
2021-02-22
Vilnius pradeda vakcinacijos informacinę kampaniją „Pasiraitokime rankoves“
Reklama mieste, plakatai ir skrajutės prekybos centruose, vaistinėse ir pašte, video klipai viešajame transporte, informacija su šildymo sąskaitomis, informacija internete – tokiomis priemonėmis Vilnius pradeda savo informacinę kampaniją „Pasiraitokime rankoves“, skirtą… ❯❯❯
2021-02-18
Vilniuje plečiama senjorų vakcinacija ir profilaktinių COVID-19 tyrimų galimybės
Vilniuje nuo šiandien įsibėgėja senjorų vakcinacija, o Vyriausybei pradėjus laisvinti karantino suvaržymus, sostinė siūlo papildomoms grupėms pasinaudoti nemokamų profilaktinių COVID-19 tyrimų galimybe. Senjorų skiepijimas (visą informaciją apie vakcinaciją Vilniaus… ❯❯❯
2021-02-17
Gerėjanti epidemiologinė situacija Vilniui leidžia grąžinti įprastas medicinos paslaugas
Sostinėje daugėja pozityvių naujienų: mažėjant susirgimų COVID-19 skaičiui, Vilniaus miesto klinikinė ligoninė rengiasi atnaujinti dalį įprastų paslaugų, poliklinikose tęsiasi prioritetinės švietimo darbuotojų grupės vakcinacija. COVID-19 gydymas ir kitų paslaugų… ❯❯❯
2021-02-11
Miestas
Vilniuje plečiamos periodinio testavimo nuo COVID-19 grupės

Sveikatos apsaugos ministerijai praplėtus profilaktinio periodinio testavimo grupes, jau nuo šiandien Vilniuje daugiau visuomenės grupių galės išsiaiškinti, ar yra persirgę koronavirusu, ir ar šiuo metu nėra viruso nešiotojai, atlikdami tyrimus mobiliajame punkte.
Iki šiol teisę į profilaktinius periodinius tyrimus turėjo tik medikai, socialinės globos įstaigų darbuotojai, ikimokyklinio, priešmokyklinio ir pradinio ugdymo pedagogai, psichologai ar psichoterapeutai, dirbantys kontaktiniu būdu.
Nuo šiol reguliariai testuotis dėl koronaviruso galės: visi socialines paslaugas teikiantys darbuotojai; visi pedagogai ir dėstytojai, turintys kontaktą su mokiniais ar studentais; vaistinių darbuotojai; muziejų, kitų ekspozicijų erdvių, bibliotekų, jų ir valstybės archyvų skaityklų ir valstybės kultūrinių rezervatų direkcijų darbuotojai; profesionalių scenos menų kolektyvų (chorų, teatrų trupių, orkestrų ir kt.) darbuotojai; valstybei svarbias funkcijas vykdantys darbuotojai, dirbantys nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbiose įmonėse; audinių ūkių darbuotojai; vidaus reikalų sistemoje dirbantys specialistai, muitinės, policijos pareigūnai, ugniagesiai gelbėtojai ir kt.; institucijų, įstaigų ir organizacijų darbuotojai bei savanoriai, užtikrinantys Lietuvos Respublikos karantino režimo priemonių laikymosi kontrolę.
Profilaktinio testavimo, atliekant PGR tyrimą (imamas tepinėlis iš nosiaryklės) tikslas – nustatyti šiuo metu COVID-19 sergantį žmogų, net jeigu jis nejaučia jokių simptomų, taip užkertant kelią protrūkių atsiradimui. PGR testavimas sutinkantiems darbuotojams vykdomas periodiškai, t.y. ne dažniau, nei kas 7 dienas ir ne rečiau, nei kas 10 dienų. Įstaigų vadovai koordinuoja darbuotojų periodinių profilaktinių tyrimų procesą, kad būtų užtikrintas tinkamas tyrimų periodiškumas.
Serologinis antikūnų testas (imamas kraujo mėginys) atliekamas, siekiant sužinoti, ar asmuo persirgo COVID-19 liga. Profilaktiniai tyrimai nėra tikslingi ir nevykdomi asmenims, kurie persirgo COVID-19 liga ir nuo teigiamo SARS-Cov-2 PGR / antigeno testo rezultato praėjo mažiau nei 90 dienų; turi COVID-19 ligos serologinio antikūnų testo teigiamą rezultatą, jei praėjo mažiau nei 60 dienų; paskiepyti COVID-19 ligos vakcina pagal pilną skiepijimo schemą mažiau nei 90 dienų laikotarpiu.

Sauliaus Žiūros nuotr.
Profilaktiniame testavime dalyvaujantys darbuotojai registruojasi per Karštosios koronaviruso linijos 1808 sistemą telefonu arba elektroniniu būdu pildant elektroninę registracijos formą adresu https://selfreg.myhybridlab.com ir pasirenka registracijos tipą PGR profilaktiniai tyrimai tikslinėms grupėms.
Registruojantis internetu, būtina turėti galimybę prisijungti prie savo el. bankininkystės paslaugų, kad sistema galėtų saugiai patvirtinti asmens tapatybę. Taip pat registruojantis prašoma nurodyti savo darbovietės juridinio asmens kodą, o jei dirbama pagal individualią veiklą, tuomet kodas neprivalomas. Užsiregistravę asmenys gaus SMS žinutę su individualiu kodu, kurioje bus tiksliai nurodyta, kada ir kur atvykti. Vilniaus visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ specialistai tyrimus atliks mobiliajame punkte, esančiame automobilių stovėjimo aikštelėje „Statyk ir važiuok“ V. Gerulaičio g. 1 priešais verslo centrą „Technopolis“.
Vilniaus miesto savivaldybė ragina įstaigų vadovus motyvuoti savo darbuotojus tirtis profilaktiškai – mūsų tikslas yra bendruomenės narių saugumas ir pandemijos suvaldymas.
Taip pat skaitykite:
Socialinės paramos šeimai informacinė sistema savaitgalį gali būti neprieinama
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija informuoja: sutrikus elektros tiekimui, buvo sustojusi Socialinės paramos šeimai informacinės sistemos (SPIS) veikla. Šiuo metu SPIS veikla atstatyta, o šalies gyventojams šios sistemos paslaugos yra prieinamos. Žmonės gali pildyti prašymus dėl… ❯❯❯
2021-02-26
Pradeda veikti sostinės informacinė COVID-19 linija senjorams ir jų šeimoms
Šiandien pradeda veikti informacinė COVID-19 linija, į kurią gali skambinti jau pradėti vakcinuoti senjorai, jų vaikai ir anūkai, globėjai. Šiuo metu skiepijami 80 metų ir vyresni vilniečiai, vėliau bus vakcinuojami 75–79 metų, po jų 70–74 metų, o paskutiniai senjorų… ❯❯❯
2021-02-22
Vilnius pradeda vakcinacijos informacinę kampaniją „Pasiraitokime rankoves“
Reklama mieste, plakatai ir skrajutės prekybos centruose, vaistinėse ir pašte, video klipai viešajame transporte, informacija su šildymo sąskaitomis, informacija internete – tokiomis priemonėmis Vilnius pradeda savo informacinę kampaniją „Pasiraitokime rankoves“, skirtą… ❯❯❯
2021-02-18
Vilniuje plečiama senjorų vakcinacija ir profilaktinių COVID-19 tyrimų galimybės
Vilniuje nuo šiandien įsibėgėja senjorų vakcinacija, o Vyriausybei pradėjus laisvinti karantino suvaržymus, sostinė siūlo papildomoms grupėms pasinaudoti nemokamų profilaktinių COVID-19 tyrimų galimybe. Senjorų skiepijimas (visą informaciją apie vakcinaciją Vilniaus… ❯❯❯
2021-02-17
Gerėjanti epidemiologinė situacija Vilniui leidžia grąžinti įprastas medicinos paslaugas
Sostinėje daugėja pozityvių naujienų: mažėjant susirgimų COVID-19 skaičiui, Vilniaus miesto klinikinė ligoninė rengiasi atnaujinti dalį įprastų paslaugų, poliklinikose tęsiasi prioritetinės švietimo darbuotojų grupės vakcinacija. COVID-19 gydymas ir kitų paslaugų… ❯❯❯
2021-02-11
Aukšto meistriškumo atletai Olimpiadai galės ruoštis Fabijoniškių baseine
Vilniaus miesto savivaldybė pratęsė bendradarbiavimą su Lietuvos tautiniu olimpiniu komitetu (LTOK) ir susitarė, kad iki vasario pabaigos bendromis jėgomis išlaikys šiuo metu pajamų negeneruojantį Fabijoniškių baseiną, kad šis liktų atviras atletams. Prie išlaikymo nuo šiol… ❯❯❯
2021-02-09
Rajonas
Już można składać wnioski i zrezygnować z butli gazowych w domach wielomieszkaniowych

Agencja Zarządzania Projektami Środowiskowymi zaprasza do składania wniosków i uzyskania finansowania na wymianę butli gazowych na alternatywne źródła energii w domach wielomieszkaniowych – energię elektryczną lub gaz ziemny, jeśli dom posiada już wloty gazu ziemnego. Wnioski mogą składać administratorzy domów wielomieszkaniowych, wspólnoty oraz osoby do tego upoważnione. W budżecie państwa na ten cel przeznaczono łącznie 10 mln euro.
Na jedno mieszkanie przypada do 726 euro z VAT wsparcia – na restrukturyzację ogólnych instalacji elektrycznych lub gazowych domów wielorodzinnych – 242 euro, na rekonstrukcję instalacji elektrycznej lub gazowej mieszkań – 242 euro, a także na zakup kuchenki elektrycznej lub gazowej – 242 euro. Zwrócone zostaną również koszty administracyjne przedstawiciela domu wielomieszkaniowego na roboty – 3 proc. od maksymalnych kosztów finansowania ogólnych prac adaptacyjnych i zakupu kuchenek.
Dom wielomieszkaniowy, w którym planowana jest realizacja projektu, musi zostać wpisany na listę domów wielomieszkaniowych Państwowej Rady Regulacji Energetyki (lit. VERT). Sprawdzić, czy Twój dom wielomieszkaniowy jest wciągnięty na tę listę, można na stronie internetowej VERT. Po upewnieniu się, że dom znajduje się na liście, mieszkańcy będą musieli podjąć jednomyślną decyzję o rezygnacji z butli gazowych i wybrać alternatywne źródło energii – prąd lub gaz, jeśli dom ma wloty gazu.
Wnioski będą przyjmowane i oceniane przez Agencję ds. Zarządzania Projektami Środowiskowymi (lit. APVA), a od promotorów projektów będzie wymagane wypełnienie formularzy wniosków o płatność za projekty, które są zintegrowane z systemem informacji o zarządzaniu projektami środowiskowymi (lit. APVIS).
Wnioski będą przyjmowane do 1 czerwca. Wszystkie projekty będą oceniane natychmiast po złożeniu wniosku, więc projekty będą uruchamiane szybciej. Zakończenie wyboru wniosków będzie możliwe wcześniej, jeśli na podstawie podjętych decyzji o finansowaniu projektu i złożonych nowych wniosków będzie mogła zostać rozdzielona pełna suma na finansowanie konkursu.
Po potwierdzeniu otrzymania wsparcia będzie można rozpocząć prace i nabyć nową kuchenkę. Po zakończeniu prac ostateczne wnioski o płatność będą musiały zostać złożone za pośrednictwem systemu APVIS do 1 grudnia 2021 r. Fundusze na ten projekt nie będą przenoszone na następny rok, więc wykonawcy projektów będą musieli zadbać o to, żeby wnioski były składane w podanym czasie.
Decyzje o rezygnacji z niebezpiecznych butli gazowych w mieszkaniach i przejściu na inne źródła energii w roku 2020 podjęło ponad 900 mieszkańców domów wielomieszkaniowych. Wnioski o finansowanie w 2020 roku złożyło ponad 400 mieszkańców domów wielomieszkaniowych. 309 mieszkańców bloków, którzy usunęli butle z gazem, otrzymali prawie 4,5 mln subsydium. Z tych domów wielomieszkaniowych usunięto 5 860 butli gazowych.
Obecnie w kraju nadal istnieje około 1 500 domów wielomieszkaniowych, w których do gotowania używa się butli gazowych.
Więcej informacji można znaleźć tutaj.
-
Miestasprieš 1 sav.
Vilnius pirmasis šalyje atveria mokyklą kontaktiniam ugdymui
-
Miestasprieš 1 sav.
Vilnius pradeda vakcinacijos informacinę kampaniją „Pasiraitokime rankoves“
-
Rajonasprieš 2 sav.
49 miejsce Karola Dąbrowskiego na biatlonowych mistrzostwach świata w Słowenii
-
Miestasprieš 2 sav.
Vasario 16-osios proga kviečia rašyti laišką istorijai: savo pašto dėžutę turės ir Jonas Basanavičius
-
Rajonasprieš 2 sav.
Pasieniečiai sveikina su Vasario 16-ąja
-
Miestasprieš 6 d.
Vilniaus administracijos direktore siūloma skirti L. Koriznienę
-
Miestasprieš 2 sav.
Vilniuje plečiama senjorų vakcinacija ir profilaktinių COVID-19 tyrimų galimybės
-
Miestasprieš 1 sav.
Visi atsakymai apie vakciną Vilniuje