Kultūra
Vilniaus šviesų festivalis atskleis sostinės kiemų paslaptis

Jau kitos savaitės pabaigoje sostinę nušvies Vilniaus šviesų festivalis – šaltuoju ir tamsiuoju sezonu miestui įkvėps gyvybės ir šilumos, išryškins miesto architektūrą, nušvies gražiausius Senamiesčio kiemus, atvilios minias vilniečių ir miesto svečių švęsti Vilnių.
Antrus metus kuriama nauja tradicija festivalį surengti per miesto gimtadienį – sausio 25-ąją Vilnius švęs jau 697-ąjį. Miesto centre ir Senamiestyje sukurtomis instaliacijomis vilniečiai ir miesto svečiai galės mėgautis tris vakarus iš eilės, nuo sausio 24 iki 26 dienos vakaro.
„Vilniaus gimtadienį kasmet švenčiame vis šviesiau ir ryškiau, kai savo gyvavimą pradėjo Vilniaus šviesų festivalis. Šviesų instaliacijos Senamiestyje, jo gatvelėse ir skveruose įkvėps gyvybės miestui, sušildys šaltą viduržiemį ir ištrauks visus iš namų į gatves” – sako Vilniaus meras Remigijus Šimašius.
26 šviesos instaliacijas ir apšviestus objektus šįmet kurs šviesų menininkai iš Lietuvos, Prancūzijos, Rumunijos, Slovakijos, Latvijos ir kt. Nušviesti skverai, kiemai ir skulptūros tarsi žais su šviesa, o kartu ir su žiūrovais. Daug kur muzika kartu su moderniomis šviesos technologijomis pasakos šiuolaikinio Vilniaus istorijas.
Šiemet festivalio maršrutas drieksis ne tik per centrą, kvies užsukti ir į naujai apšviestus istorinius kiemus: Valdovų rūmų, Vilniaus universiteto ir observatorijos, „Pacų“ viešbučio, Prezidentūros, Lietuvos dailės muziejaus, Mokytojų namų ir kitus kiemus. Maršrute bus 16 instaliacijų kiemuose, kurie nustebins netikėtomis transformacijomis, išryškinta architektūra.
Kiekvienas apšviestas kiemas turi ypatingą savo istoriją, kurią savitai atspindės instaliacijos, muzika, reginiai.
Valdovų rūmų kieme bus galima išvysti komandos iš Prancūzijos instaliaciją „Įtempimas” (TENSEGRITY), kuri papasakos neoninės šviesos istoriją. Fluorescenciniai vamzdeliai plūduriuos ore įtemptoje pusiausvyroje. Manoma, kad prieš kelis šimtus metų rūmų Didysis kiemas buvo viena svarbiausių vietų, kurioje vykdavo įvairios pramogos. Viena populiariausių – žvėrių pjudymas. Tai buvo įprastas reginys, savotiškas tų laikų „kino seansas“, kurį karalius Vladislovas Vaza rūmuose rengdavo daugmaž reguliariai, kas kelis mėnesius ar pusmetį, pramaišiui su kitais renginiais.
Kai kurių tyrinėtojų nuomone, tie kiti renginiai neabejotinai buvo spektakliai ir operos. Jų metu parteryje sėdėdavo vyrai, o ložėse – moterys. Tačiau yra ir kitokių nuomonių, mat visos operos čia pastatytos ne itin šiltu metų laiku – rugsėjį, kovą ir balandį. Didysis rūmų kiemas esą galėjo būti naudojamas tik anglų „komediantų“ trupių atliekamoms dramoms, nesudėtingiems komedijų spektakliams ir baletams, taip pat – riterių turnyrams.
VU Didžiajame kieme bus galima patekti į iš pirmo žvilgsnio neįveikiamą tunelį METAWALK. Prireiks ryžto įveikti barjerus, atverti visas užkardas. Menininkas Pavelas Volginas pasitelkia šviesos choreografiją ir kompiuterinės regos technologijas tuneliui su galybe šviesos barjerų. XVI amžiuje šis kiemas vadintas Akademijos kiemu. Čia vykdavo ir tebevyksta daug iškilmingų švenčių, koncertų, festivalių.
Užsukus į Alumnato kiemą, bus galima pamatyti Vėjo Aliuko MAZGĄ, kuris neturi nei pradžios nei pabaigos, tobulai uždaros formos veidrodinio pripučiamo objekto formos šviesos instaliacija kvies susimąstyti, ar mes tikrai objektyviai suvokiame tikrovę.
Lietuvos dailės muziejaus kieme „išaugs“ daugiau kaip 4 metrų aukščio švytinčios smilgos (Andriaus Karklio instaliacija SMILGOS), nes bene geriausia terpė šiems augalams augti yra tamsūs Vilnius miesto kiemai, o geriausias laikas – Vilniaus miesto gimtadienis. Šis Vilniaus miesto muziejus buvo įkurtas dar 1941 m., Lietuvai atgavus Vilnių. Kurį laiką jam vadovavo profesorius Levas Karsavinas.
Mokytojų namų kiemelis pavirs LABIRINTU (Jurgos Marcinauskaitės su komanda sukurta interaktyvi šviesos instaliacija), kuris kvies paklysti, atrasti ir patirti. Šviesa, šešėliai, klaidinantys keliai bus smagus potyris, skatins vaizduotę, erdvinį ir strateginį mąstymą, kūrybiškumą, bendravimą.
Vakarinėje Vilniaus mokytojų namų dalyje iš kiemo pusės galima išvysti atidengtą gynybinės miesto sienos fragmentą. Dabar Mokytojų namai skaičiuoja jau 408 posesijos istoriją.
Vilniaus dailės akademijos kiemas pasakos akademijos kūrimosi istoriją, „Procesą“. Sudarys įspūdį, tarsi kiekvienas užėjęs dalyvauja kūrybos procese. Tam bus naudojama vaizdo medžiaga, projekcijos. Istoriją padės pažinti tai, kad vaizdo medžiaga bus išdėstyta katedrų susikūrimo tvarka (Gabrielės Dirmontaitės instaliacija PROCESAS).
Ir tai tik 6 iš 16 instaliacijų kiemeliuose. Vilniaus šviesų festivalis taip pat kvies užsukti į MABRE ir PACŲ viešbučių kiemus, VU istorijos fakulteto, Prezidentūros, VDA senųjų rūmų kiemus ir t.t. Netrukus bus paskelbta daugiau informacijos apie šviesų festivalio instaliacijų vietas ir maršrutą: http://www.lightfestival.lt/zemelapis/
Vilniaus šviesų festivalis džiugins tris savaitgalio vakarus (sausio 24-26 d.), nuo 18 iki 23 val.
Vilniaus savivaldybės rinkodaros ir komunikacijos skyrius
Kultūra
Miesto kultūra, mokslas ir miestiečių laimės indeksas – po ROCK skėčiu

Miesto kultūra, mokslas ir miestiečių laimės indeksas – po ROCK skėčiu
Dvi dienas Vilnius tampa ROCK projekto gerosios praktikos centru – vasario 25-26 dienomis sostinėje lankosi projekto dalyviai iš 9 Europos miestų. Per dvi dienas bus aptarti visų dalyvių bei didžiausi Vilniaus ROCK komandos pasiekimai, integracija į strateginę kryptį Vilnius 2IN, aplankyti geriausi kultūros paveldo įveiklinimo pavyzdžiai.

vilnius.lt nuotr.
Šiandien Vilniaus miesto savivaldybėje startuoja vienas svarbiausių ROCK projekto dalyvių suvažiavimas – į sostinę atvyko visų dalyvių, universitetų ir verslo atstovai. Vilniaus ROCK komanda – savivaldybės bei Vilniaus Gedimino technikos universiteto specialistai ir mokslininkai – pristatys svarbiausius laimėjimus, aptars, ko pasiekė kiti miestai, ko pasiekė Vilnius ir kokios patirties galima iš to pasisemti.
„Priežastis, dėl ko mes šiandien susirinkome yra svarbi ne tik mums, projekto įgyvendintojams, Vilniui, bet ir visiems miestams, kuriems rūpi, kaip optimizuoti paveldą, tradicijas ir kultūrą, kaip kurti aplinką, kurioje gyventojai jaustųsi laimingesni, o miesto planuotojų sprendimai atlieptų visų poreikius“, – sakė projekto vadovė Dalia Bardauskienė.
Vilniaus ROCK projekto metu vykdytas eksperimentas išaugo į atskirus projektus bei prisidėjo prie reikšmingų Vilniaus strateginių krypčių – tapo Vilnius 2IN dalimi, kuriama nauja „Laimingo Vilniaus“ kryptis. Šio projekto metu matuojamos vilniečių emocijos senamiestyje, centriniame sostinės paslaugų centre, miesto paplūdimiuose sezono metu, siekiama išsiaiškinti, kiek miesto paslaugų kokybė įtakoja emocijas.
„Vieta, kur atsidūrėme su ROCK projektu šiandien, mums, VGTU mokslininkams, yra didelis pasiekimas. Per kelerius metus surinkta per 350 milijonus duomenų, kurie bus naudojami ne tik šio projekto rėmuose, bet ir kitur. Darbai bus tęsiami, nes mokslinis tyrimas su projekto pabaiga nesibaigs, o susidomėjimas gaunamais duomenimis tik auga. Džiugu, kad čia, mieste, kuriame viskas prasidėjo, strategai įvertino ir įsitraukė, jog kuriamos programos tarnautų žmogaus poreikiams“, – savo indeliu džiaugėsi VGTU dalies projekto vadovas prof. Artūras Kaklauskas.
Anot projekto įgyvendintojų, labai svarbu ne tik kokie moksliniai laimėjimai, bet ir kaip juos pritaikai, ar pakankamai lankstus komandos požiūris, santykis su kitomis organizacijomis, miesto planuotojais ir gyventojais, kurie yra svarbi projekto dalis.

vilnius.lt nuotr.
Šiuo metu jau kuriama skaitmeninė programa, skirta vilniečių laimės rodikliui suskaičiuoti. Pirmieji bandymai pavyko – realiu laiku kas tris sekundes skaičiuojama vidutinė 6 miesto vietų laimės išraiška. Taip pat artimiausiu metu bus galima pamatyti ir paskutinių metų, mėnesių, dienų bei valandų (pagal dienos cirkadinį ciklą) vidutinę, 6 miesto vietų žiemos metus ir 8 vietų vasaros laikotarpiu, laimės išraišką.
ES finansuojamame Horizon 2020 projekte Rock dalyvauja 9-ios savivaldybės, 5 universitetai, verslo asociacijos, įmonės, ekspertai. Vadovaujantys partneriai – Bolonijos miesto savivaldybė ir Bolonijos universitetas. Dalyvaujantys miestai suskirstyti į perteikiančius savo patirtį (Role models) ir perimančius patirtį (Replicators). Vilnius pasirinktas kaip vienas iš pavyzdinių miestų, galintis perteikti savo patirtį kitiems miestams. Tai Vilniaus senamiesčio – UNESCO pasaulio paveldo vietovės atnaujinimas, paveldo vertės pristatymas ir propagavimas, bendruomenės paveldosauginio sąmoningumo ugdymas, įtraukimas į atnaujinimo procesą.
Šis projektas finansuojamas „Horizon 2020“ – didžiausios ES mokslinių tyrimų ir inovacijų programos.
Vilniaus miesto savivaldybės rinkodaros ir komunikacijos skyriaus informacija
Kultūra
Užgavėnes švęskite Vilniuje!

Kviečiame Užgavėnes švęsti Vilniuje – devyniose sostinės seniūnijose rengiamos tradicinės žiemos išvarymo šventės!
vilnius.lt informacija
Kultūra
Dešimtmetį mininčiame Tibeto skvere bus švenčiami tibetiečių Naujieji metai

Šią šventę rengia Tibeto rėmimo grupė.

Tibeto skveras. Vilnius Go nuotr.
Pagal tibetiečių tradiciją, visą savaitę prieš Losarą atliekamos įvairios apsivalymo apeigos. Ugniai ir vandeniui čia skiriama ypatinga reikšmė. Ugnis sunaikina apdulkėjusius šventyklų altorius puošusius baltus šilko šalikus, išblukusias popierines gėles, sudėvėtus vienuolių drabužius, sudūlėjusius ritualinius tekstus, nublukusias maldų vėliavas, nes tikima, kad Naujųjų metų dieną viskas bus atkurta iš naujo…
-
Miestasprieš 6 d.
Vilnius pirmasis šalyje atveria mokyklą kontaktiniam ugdymui
-
Miestasprieš 1 sav.
Vilnius pradeda vakcinacijos informacinę kampaniją „Pasiraitokime rankoves“
-
Rajonasprieš 1 sav.
49 miejsce Karola Dąbrowskiego na biatlonowych mistrzostwach świata w Słowenii
-
Miestasprieš 1 sav.
Vasario 16-osios proga kviečia rašyti laišką istorijai: savo pašto dėžutę turės ir Jonas Basanavičius
-
Rajonasprieš 2 sav.
„Lietuvą kuriu aš… mano pažadas Lietuvai“
-
Rajonasprieš 2 sav.
Tydzień bezpieczniejszego korzystania z internetu w gimnazjum w Zujunach
-
Miestasprieš 1 sav.
Vilniuje plečiama senjorų vakcinacija ir profilaktinių COVID-19 tyrimų galimybės
-
Rajonasprieš 1 sav.
Pasieniečiai sveikina su Vasario 16-ąja