Connect with us

Sportas

Ekstremalus bėgimas: į žvaigždes per ugnį, vandenį, ledą ir purvą

Avatar

Paskelbta

Ekstremalus bėgimas – įspūdingos ištvermės reikalaujanti ir visame pasaulyje itin sparčiai populiarėjanti sporto šaka. Varžybų metu dalyviams reikia nubėgti pasirinktą distanciją, tuo pačiu įveikiant įvairias natūralias ir specialiai varžyboms įrengtas kliūtis. Ekstremalų bėgimą skiria vos vienas žingsnis nuo to, kad ji būtų paskelbta ir olimpine sporto šaka.

Sniegas, purvas, elektros srovė, spygliuota viela, bėgimas, nėrimas, slinkimas, šuoliai – visa tai nuolatos tyko ekstremalaus bėgimo dalyvio. Jam tenka nerti po vandeniu, nešti sunkius maišus, rąstus ar akmenis, šokinėti nuo ore kabančio žiedo iki žiedo, šliaužti purvais ar net šokti per ugnį.

Šis sportas išmėgina ne tik fizines, bet ir psichologines sportininko galimybių ribas, reikia nugalėti aukščio, ugnies ir šalčio baimes.

Nieko nuostabaus, jeigu ekstremalus bėgimas jums spėjo pasirodyti tarsi kieta treniruotė kariuomenėje.

Ekstremalusis bėgimas – sporto šaka, dar tik atrandanti savo nišą

Ši sporto šaka tiek Kaune, tiek visoje Lietuvoje dar labai šviežia. Ekstremalaus bėgimo asociacijos Lietuvoje įkūrėjas ir vadovas Renaldas Bugys teigia, kad ekstremalųjį bėgimą sportininkai dar tik atranda.

„Kol kas visoje Lietuvoje, tokių, kurie aktyviai užsiimtų šia sporto šaka, turime apie 50, labai aktyvių tik apie 10. Žinoma, mėgėjų yra daugiau, jų skaičius svyruoja nuo 500 iki 1000. Tikiu, kad artimiausiu metu, šia sporto šaka susidomės vis daugiau sportišką gyvenimą besirenkantys žmonės.“

Ekstremalaus bėgimo istorijos šaknys siekia net antikos laikus. Po to, kai sporto šaka tapo labiau modernesnė, į ją įsitraukė sportininkai iš daugiau negu 130 pasaulio valstybių.

Tai, kad ši sporto šaka tampa vis labiau populiaresnė, patvirtina ir skaičiai:

2011 m. JAV vykusiame bėgime užsiregistravo apie 1 mln. dalyvių, 2015 metais 4,5 mln., 2016 metais 5,6 mln., o 2017 m. užsiregistravo net virš 6 mln. dalyvių

Gabrielius Gedžius: „sportas, kuris keičia žmonių gyvenimus“

Antrasis ekstremalaus bėgimo asociacijos įkūrėjas Gabrielius Gedžius dalinasi kuo, jo manymu, ši sporto šaka yra naudinga.

„Esu matęs daugybę transformacijų, kai, pavyzdžiui, nutukęs žmogus, pusę gyvenimo praleidęs su traškučių pakeliu priešais televizorių, išbando trasą su kliūtimis ir supranta, kad gali kur kas daugiau. Paragavęs to adrenalino ir džiaugsmo, kuris užplūsta įveikus save, jis ima sportuoti, keičiasi jo savivertė, sveikata, aplinka, šeimos gerovė.“

G.Gedžius aiškina, kad tai vyksta todėl, kad šis sportas ypatingai įtraukiantis – užtenka netgi lėtai įveikti trasą su kliūtimis ir tai suteikia didelę dozę endorfinų ir pasitikėjimo savimi.

Tokios treniruotės paplito ir vis dar praktikuojamos specialiųjų pajėgų: kariškiai pratinasi įveikti bet kokias iškilusias kliūtis, susijusias su nemaloniais potyriais. Taip pat svarbus aspektas – gebėjimas priimti pagalbą ir ištiesti pagalbos ranką kitam: „Kitų žmonių, dažniausiai – nepažįstamųjų, pagalba padeda įveikti kliūtis. Ypač renginyje „Alfa run“ – ten yra kliūčių, kurias įveikti galima tik veikiant kartu, o tai labai skatina bendruomeniškumą ir ugdo žmonėse pasitikėjimą vieni kitais“, sako G. Gedžius.

Tapkite „linksmuoju bėgiku“ 

Ne paslaptis, kad norint tapti šios ekstremalios sporto šakos varžybų prizininku, pasiruošimui reikia atiduoti visas jėgas. Tačiau, pamėgti ir išbandyti šią sporto šaką išbandyti gali kiekvienas, tapdamas „linksmuoju bėgiku“.

„Reikia tai tiesiog patirti ir išbandyti. Linksmieji bėgikai yra paprasti žmonės, kuriems užtenka tiesiog įveikti trasą ir už tai jie jau yra apdovanojami“, – teigia pasaulio čempionas Renaldas Bugys.

„Nebūtinai reikia lysti po ta elektra ar šokti per ugnį, jeigu matai, kad tai tave gąsdina. Galima prabėgti tiesiog peršokti kliūtį, juk svarbiausia čia – patirti malonumą, o ne kančias.”, – pasidalino asociacijos vadovas R. Bugys.

Šioje sporto šakoje visada yra laukiamos šeimos su vaikais ir draugais, būreliai, kurie gali čia išbandyti savo jėgas. Kiekvienas trasas gali įveikti pagal savo pajėgumus.

Čia aktyvios ir moterys: „labai gera sporto šaka turėti idealią figūrą“

Nuo 2016 metų sporte save atradusi nuolatinė ekstremalaus bėgimo varžybų dalyvė Inga Palaikienė atskleidė, kad iki tol, kol neatrado šios sporto šakos, viduje jautė nepilnavertiškumą.

„Kol neatradau ekstremalaus bėgimo, nesijaučiau, kad 100 procentų esu save atradusi, kažko trūko. Vieną dieną draugė pasiūlė sudalyvauti OCR varžybose. Jos mane labai sužavėjo.“

I. Palaikienė savo karjeroje jau yra pasiekusi skambių pergalių: Lietuvos bėgime „Alfa run” yra iškovojusi 1 vietą. Danijoje „Viking night running” iškovojo antrąją vietą. Sportininkė jau yra įveikusi ir kvalifikaciją į 2020 Europos čempionatą.

„Savyje esu įveikusi labai daug baimių įveikiant kliūtis ir tai yra pergalė sau, tai kas stumia tave tobulėti ir ruoštis kitoms varžyboms nes nežinai kas laukia, koks bus oras kaip su tuo susitvarkys tavo kūnas”, – atviravo Inga Palaikienė.

Mergina prisipažino, kad šioje sporto šakoje tikrai reikia daug greičio ir ištvermės, bet šis sportas tikrai lyties neturi.

„Šiame sporte visi lygūs. Tai sportas išbandyti savo jėgas ir baimes. Dažnai sulaukiu klausimų iš kitų merginų apie šį sportą: Ar verta išbandyti? Ar kliūtys labai sunkios? Visada atsakau, kad verta – moterims tai tiesiog ideali galimybė sustiprinti savo kūną ir turėti idealią figūrą“, – pasidalino Inga.

Išsvajoto pasaulio čempiono titulo link

Kaip ir visose sporto šakose, taip ir ekstremaliajame bėgime už įdėtą darbą, ankščiau ar vėliau, titulai ateina. Tai įrodė ir pats sporto šakos (OCR – angl. obstacle course race) asociacijos įkūrėjas Lietuvoje Renaldas Bugys.

2016 m. vykusiame ekstremalaus bėgimo pasaulio čempionate kaunietis rungėsi 30-34 metų amžiaus grupėje. Neįtikėtina, bet iš kelių šimtų dalyvių lietuvis užėmė pirmą vietą! Sportininkas prisiminė pergalingo bėgimo paskutinius kilometrus, kai pagrindinė kova vyko tarp jo ir švedo.

„Jau prieš pat varžybas žinojau, kad čia atvykau nugalėti. Tam ruošiausi visus metus. Paskutiniuose kilometruose su švedu atitrūkom nuo kitų bėgikų ir tada supratau, kad dabar tai – mano šansas. Man geriau sekėsi bėgti į kalną, tačiau švedas, turėdamas geresnę techniką, mane aplenkdavo nuokalnėje“,- prisiminė Renaldas.

„Kai buvo likę tik du ar vienas kilometras, pamačiau, kad švedą jėgos apleidžia. Tada pajutau, kaip mane užplūsta adrenalinas, o tuomet jau ir suvokiau, kad tapsiu čempionu. Paskutinius metrus įveikiau su šypsena veide, o apie kažkokį nuovargį net negalvojau“, – teigė pašnekovas.

D.Liutkus: „maratonai tapo nuobodūs”

Ne mažiau esktremaliajame bėgime nusipelnęs sportininkas iš Kauno rajono Dainius Liutkus nuo 8-erių pradėjo lankyti futbolo treniruotes, o jaunystėje profesionaliai žaidė Kauno komandose, buvo Lietuvos jaunimo futbolo rinktinės narys.

„Kai baigėsi mano kaip futbolininko karjera, pradėjau bėgioti, dalyvauti bėgimo varžybose, maratonuose, kalnų ultramaratonuose. Tačiau kažko vis dėlto trūko, jaučiau, kad tai – ne man, buvo nuobodu. Kartą pamačiau, kad vyksta ekstremalaus bėgimo varžybos ir iškart supratau, kad šis sportas man tiks, nes lavina visą kūną”, – pasakojo D.Liutkus.

Pasak piliuoniškio, ekstremalusis bėgimas patikrina ne tik fizines, bet ir psichologines sportininko galimybių ribas, mat reikia nugalėti aukščio, ugnies, šalčio, mažų patalpų ir kitas baimes.
„Sunkiausiai yra įveikti šalčio baimę. Kai varžybos vyksta žiemą, spaudžiant – 10–15 laipsnių šalčiui ir tenka lįsti į eketę ar nerti į vandenį, pradžioje yra labai nemalonu. Tačiau besivaržant adrenalinas daro savo, todėl daug negalvoji, žinai, kad privalai tai padaryti ir darai”, – pasakoja prizininkas.

Kai kvalifikacinėse varžybose į Europos čempionatą iškovojo pirmą vietą, D.Liutkus suprato, kad tai yra šansas pasiekti šiek tiek daugiau, atsirado motyvacijos treniruotis.

Siekiama, kad esktremalusis bėgimas taptų olimpine sporto šaka

Lenktynės per kliūtis yra pakankamai naujas sportas – jam apie 10 metų. Ir tik prieš 8-erius metus sportininkai pradėjo organizuoti, kad ši šaka taptų olimpine. 2024 m. ekstremalus bėgimas (angl. „obstacle course racing“ arba OCR) jau gali būti įtrauktas į olimpinių žaidynių sąrašą.

[youtube v=”9xnMrAqlhRQ”]

Kaip teigia Renalas Bugys, netrukus Lietuva galės deleguoti ir savo nacionalinę komandą.

 „Šiuo metu ekstremalaus bėgimo sportas yra paskutinėje fazėje iki pripažinimo ir įtraukimo į olimpiadą. Dokumentų tvarkymas ir kito procesai užtruko 8-erius metus. Tikimės, kad derybos su olimpiniu komitetu įvyks greitai ir šią sporto šaką išvysime ne šių metų, bet gal jau ir kitoje olimpiadoje.“

Artimiausios varžybos ir registracija

Kiekvienas norintis atrasti save ekstremaliajame bėgime, asociacijos internetiniame puslapyje jau dabar gali sekti artėjančius renginius ir suskubti juose registruotis.

„Artimiausias renginys Lietuvoje, kuriame bus galima kvalifikuotis ir į Europos čempionatą Italijoje, įvyks gegužės 30 dieną, tądien bus organizuojamas „ALFA RUN“ bėgimas. OCR asociacija, būdama šio sporto organu Lietuvoje yra atsakinga už startą, reikalavimų atitikimą. Taip pat rengiame ir konsultacijas.“, – teigė asociacijos įkūrėjas Renaldas.

Tikimasi, kad artimiausiu metu pavyks suorganizuoti varžybas, kuriose sportininkai galėtų kvalifikuotis ir į pasaulio čempionatą, kurį pirmą kartą rengs tarptautinė sporto federacija.

Pasaulyje įsigalioja įvairios šios sporto šakos naujovės, todėl ekstremalaus bėgimo asociacijos internetiniame puslapyje šiuo metu vyksta artėjančių renginių ir varžybų duomenų atnaujinimas.  Artimiausiu metu čia jau bus galima tapti sporto šakos asociacijos nariu ir, žinoma, sudalyvauti varžybose.

Vaizdo įrašai iš ekstremalaus bėgimo varžybų:

[youtube v=”KQRYqAlT3J4″]

[youtube v=”QFbx1Su4cbA”]

Skaityti toliau
Advertisement

Miestas

Oficialu: Sutartis dėl daugiafunkcinio sporto komplekso bus pasirašyta po 2 savaičių

Avatar

Paskelbta

Daugiafunkcio sporto komplekso su nacionaliniu stadionu statybų ant Šeškinės kalvos konkurso laimėtoju oficialiai pripažintas koncesininkas „Axis Industries“.

vilnius.lt nuotr.

Toks sostinės savivaldybės, Vidaus reikalų ministerijos bei Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos atstovų Komisijos sprendimas reiškia, jog po 15 dienų bus galima oficialiai pasirašyti koncesijos sutartį.Po sutarties pasirašymo, šalys turės pasirengti sutarties vykdymui – gauti reikiamus institucijų leidimus, sudaryti projekto vykdymui būtinas sutartis.Taip pat prasidės Daugiafunkcio komplekso projektavimo, senųjų stadiono griaučių griovimo ir naujų objektų statybos darbai.

„Sutarties pasirašymas įjungs laiko skaitliuką koncesininkui – nuo tada jo interesas bus kuo greičiau pastatyti objektą ir atgauti investicijas. Taip pabaigsime didžiulio, sudėtingo ir ilgo proceso pirmą etapą, ir tam skirtus savivaldybės resursus galėsime perkelti kitų miestui reikšmingų projektų įgyvendinimui“, – teigė Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis.

 

Daugiafunkcį sporto kompleksą be stadiono sudarys dar 15 sporto objektų: lengvosios atletikos aikštė, 6 krepšinio salės, 3 futbolo treniruočių aikštės, rankinio, gimnastikos, bokso salės. Taip pat bus statomi sporto muziejus, bendruomenės centras, biblioteka, vaikų darželis.

Bendra daugiafunkcio sporto komplekso kaina – 93,2 mln. Eur. Tačiau praradus ES finansavimą ir į jo vietą pritraukus didžiausią Baltijos šalyse privataus kapitalo fondų valdytoją „BaltCap“, sutarta mokėjimą išdėstyti per 25 metus, tokiu būdu bendra sumokėta suma siektų 155,9 mln. Eur. Tačiau savivaldybė sutartyje pasiliko galimybę visus mokėjimus atlikti anksčiau ir tokiu būdu likti prie pradinės komplekso sukūrimo kainos. Stadionas Vilniuje turės 15 tūkst. vietų žiūrovams, hibridinę dangą ir kainuos 39,2 mln. Eur.

Vilniaus miesto savivaldybės rinkodaros ir komunikacijos skyriaus informacija

Skaityti toliau

Naujienos

Kviečiame vilniečius šokti!

Avatar

Paskelbta

„Sveikas miestas“ kviečia mokytis šokti! Vilniečiai bei miesto svečiai atviromis šokių treniruotėmis su gatvės šokių studijos „SKILLZ“ profesionaliais treneriais galės mėgautis kiekvieną penktadienį iki pat balandžio mėnesio pabaigos.
„Kiekvienam iš mūsų reikia atsipalaiduoti, išsikrauti bei judėti. Ypač šiuo metu, kai patiriame išties daug streso dėl daugybės aplinkybių. Ne paslaptis, kad judėjimas – viena puikiausių alternatyvų, norint pagerinti savijautą, o mūsų organizacija jaučia didžiulę atsakomybę prieš vilniečius, kad šie galėtų pasinaudoti įvairiomis galimybėmis judėti. Šį kartą, drauge su gatvės šokių studija „SKILLZ“, organizuojame atviras House ir Solo Latinio šokių stilių treniruotes, kuriose bus galima dalyvauti kiekvieną penktadienį. Vieno užsiėmimo metu mokytis šokti galės 40 entuziastų“, – pasakoja VšĮ „Sveikas miestas“ komunikacijos vadovė Karolina Dilytė.
House treniruotės vyks kovo mėnesį, jas ves šokių mokytojas Emilis Pilionis, o Solo Latino šokių žingsnelių balandžio mėnesį pamokys treneris Dainius Morkūnas.
Kiekvieną penktadienį šokių užsiėmimai vyks „SKILLZ“ studijoje, Lukiškių g. 5, 2 aukštas, nuo 17 iki 18 val.
Kovo 6, 13, 20, 27 dienomis vyks House šokių treniruotės.
Balandžio 3, 10, 17, 24 dienomis bus organizuojamos Solo Latino treniruotės.
Visi norintys išmokti šokių žingsnelių bei puikiai praleisti laiką, kviečiami registruotis iš anksto, prieš kiekvieną treniruotę. Registracija vyksta internetu https://skillz.lt/s//registracija.
Treniruočių dalyviai turėtų vilkėti judesių nevaržančią aprangą bei su savimi turėti patogią sportinę avalynę.
skillz.lt informacija bei nuotrauka
Skaityti toliau

Sportas

Pakvaišęs dėl sporto: A. Pulsa palėpėje įsirengė beveik visą ekstremalaus bėgimo trasą

Avatar

Paskelbta

Artėja Europos ir Pasaulio ekstremalaus bėgimo čempionatai. Jiems ruošiasi netik profesionalai, tačiau ir tie, kuriems didžiosios varžybos bus tik vienos pirmųjų. Artur Pulsa – vienas iš tokių, kuris treniruojasi praktiškai neišeidamas iš namų – palėpėje įsirengė visą bėgimo-kliūčių trasą.

Metė alkoholį ir rūkalus

Artur prisipažino, kad iki tol,  kol atrado ekstremalų bėgimą, jo gyvenimas nebuvo labai išskirtinis: darbas – namai, darbas –  namai.

Pagrindinis darbas buvo statybose. Vyriškis prisipažino, kad nevengė ir alkoholio, o pusantro pakelio cigarečių per dieną „sueidavo kaip nieko“.

„Penktadieniais ir šeštadieniais visada leisdavau laiką su kompanija prie alaus butelio. Turiu sūnų, o jis buvo tarsi mano paties veidrodis. Pradėjau suvokti, kad dviejų metų vaikas irgi nori eiti į katilinę pažiūrėti, kaip tėtis rūko. Supratau, kad tai tęstis daugiau nebegali. Visiškai atsisakiau nikotino ir alkoholio.“ – atviravo sportininkas.

Pakeitus gyvenimo būdą, Artur iškart pastebėjo, kad jo draugų ir artimųjų ratas taip pat pasikeitė. Ankščiau sportuodavo tik minimaliai (į mėnesį išbėgdavo po kartą ar du), kol galiausiai, vienas iš draugų jį pakvietė į Lietuvoje vykstantį ekstremalaus bėgimo renginį „Alfa Run“. Ir kaip pasakojo sportininkas, „tada viskas ir prasidėjo“.

„Buvo kažkas tokio, kai galėdavau ne tik bėgti, bet ir kokią kliūtį įveikti, taip įveikiant ir patį save bei savo praeities problemas. Kai nuvažiavau į kitas varžybas, ir kai pamačiau kokie ten atletiški sportininkai bėga, nutariau, kad aš taip pat noriu tapti profesionalu.“ – dalinosi pašnekovas.

Artur Pulsa atskleidė, kad įsilieti į šią sporto šaką nebuvo labai sudėtinga, tam, anot jo, be draugų talkino ir socialiniai tinklai.

Namų palėpėje – visa ekstremalaus bėgimo trasa

Artur atskleidė, kad ekstremalusis bėgimas tapo didele jo gyvenimo dalimi. Dėl laiko ir finansų taupymo, antrame namo aukšte sportininkas įsirengė visą treniruočių kompleksą.

„Aišku, sporto salės įrengimui, pirmiausia turėjau gauti žmonos palaiminimą“ – šypsojosi Artur.

„Įvertinau, kokios kliūtys man yra sunkiausios, kur laiko sugaištu daugiausia – pagal tai savo namų palėpėje ir įsirengiau panašius treniruoklius bei kliūtis (įvairios laipiojimo sienelės, įranga kybojimui). Dabar sutaupytą laiką ir pinigus galiu skirti savo šeimai, o ir rezultatai dabar žymiai geresni.“ – džiaugėsi sportininkas.

Pagalba ir parama mėgėjams – OCR Lithuania

Artur prisipažino, jog matydamas, kokiame aukštame lygyje sportuoja Lietuvos ir pasaulio čempionas Renaldas, jis greitai tapo jo paties autoritetu. Sportininkai tarpusavyje netruko susipažinti. Po kurio laiko, Artur iš Renaldo ir Lietuvos ekstremalaus bėgimo asociacijos sužinojo viską, apie tai, ko reikia norint dalyvauti Lietuvos ar tarptautinėse pirmenybėse.

„Žingsnis po žingsnio, pradėjau domėtis čempionatais, kvalifikacijomis. OCR asociacija man pagelbėjo sprendžiant visus organizacinius ir techninius klausimus.“ – pasakojo Artur.

Nuo mėgėjo iki pasaulio čempiono

Sportininkas prisipažino, kad jo svajonė – vieną dieną užlipti ant Europos ar Pasaulio čempionato pakylos.

„Tikiu, kad vieną dieną ši akimirka tikrai ateis. Aišku, dabar, kaip pirmam, ruošiuosi Europos ir Pasaulio čempionatams. Norėčiau savo amžiaus grupėje būti bent jau 20-tuke.“ – atviravo Artur.

„Kiekvienos varžybos yra skirtingos: trasa, kliūtys – niekada nežinai ko galima laukti. Vienur svarbu bėgimas, kitur gali tiesiog eiti, bet, jeigu rankos silpnos – tavo šansai laimėti stipriai sumažėja.“ – pasakojo sportininkas.

Artur jau turi visas reikiamas kvalifikacijas artėjančiuose tarptautiniuose čempionatuose. Visgi, norint dalyvauti Rusijoje vykstančiame Pasaulio čempionate, jis Lietuvoje vykstančiame „Alfa Run“ bėgime turės papulti bent jau į geriausiųjų dešimtuką.

Paklaustas, kuo jis yra pranašesnis už kitus sportininkus, Artur iškart atšovė: „Prisitaikyti prie nestandartinių orų sąlygų (šlapia, pelkės, žiema, šaltis) man – vienas malonumas. „Atšaldytas“ protas man padeda išlaikyti ištvermę. Kaip sakant – kuo blogiau – tuo geriau!“ – šypsojosi Artur Pulsa.

Šiais metais Pasaulio ekstremalaus bėgimo čempionatas vyks rugsėjo 17-20 d. Rusijoje, Sočyje, Rosa Khutor Ski Resort. Čia dalyvių lauks 100m, 3km ir 12+km trasos.

Pasaulio ekstremalaus bėgimo čempionato reikalavimai:

  • Būti OCR Lithuania asociacijos nariu (metinis nario mokestis 10 eurų);
  • Turėti kvalifikaciją, suteiktą OCR Lithuania asociacijos arba kvalifikaciją, suteiktą Europos OCR federacijos;
  • Gauti OCR Lithuania asociacijos pritarimą dalyvauti Pasaulio čempionate;
  • Turėti medicinos pažymą, galiojančią Pasaulio čempionato metu.

Norintys kvalifikuotis, tą galės padaryti šiais metais Lietuvoje vyksiančiose varžybose ir Europos čempionate:

„Alfa run“, kurios vyks gegužės 30 d. šeštadienį Pamarziuose, Lietuvoje (elito bėgimas); Daugiau informacijos čia. 

„Bebro kelias“, kurios vyks rugpjūčio 1 d. šeštadienį Pamusėje Širvintų rajone Lietuvoje (bėgimas su laiko fiksavimu); Daugiau informacijos čia. 

Visi norintys prisijungti prie OCR Lithuania asociacijos, užsukite čia. 

Skaityti toliau

Skaitomiausi

Copyright © 2020 vilnieciams.lt