Connect with us

Vilniečiams – Paslaugos, Akcijos, Pasiūlymai

Tikra istorija: protingi mamos sprendimai išgelbėjo dukros gyvybę

Avatar

Paskelbta

Esame įpratę taupyti dideliems pirkiniams ar atostogoms egzotiškose šalyse. Tačiau finansų specialistė Gražina Jankauskienė pasakoja, kad santaupos labai dažnai išgelbėja sveikatą. Ji dalijasi tikromis istorijomis, kaip finansinis raštingumas padėjo akistatoje su sunkiomis ligomis.

Atsarga gėdos nedaro

„2018 metų lapkritį į mano konsultaciją atėjo pažįstama moteris. Vieniša trijų vaikų mama norėjo rasti būdą sutaupyti atžalų mokslams. Pasiūliau pagalvoti ir apie piniginę atsargą, jei kuris nors iš jų susirgtų. Kadangi moteris žinojo mano ligos istoriją ir košmarą, kurį išgyvenau susirgusi onkologine liga, ilgai nesvarstė. Sudarėme rūpestingai mamai planą ir atsisveikinome. Tikėjausi ją išvysti po metų ar vėliau, aptarti, kaip sekasi taupyti. Tačiau likimas susitikimą gerokai paspartino.

Balandį moters dukrai prasidėjo problemos su sveikata. Merginą vargino silpnumas, sutriko regėjimas, siaubingai pykino, galiausiai ji pradėjo alpti. Medikai ilgai ieškojo ligos, nes kraujo tyrimų rezultatai buvo tarsi iš vadovėlio. Padažnėjus alpimui, Kauno klinikose jai atlikta galvos kompiuterinė tomografija. Medikai aptiko auglį – tokį didelį, kad jis iš galvos smegenų per kaklą buvo peraugęs į stuburo smegenis. Toks auglys neoperuojamas. Net biopsijos paimti negalima, nes taip rizikuojama gyvybe. Merginai tebuvo 15 metų.

Po diagnozės, mama atvyko pas mane ir verkdama dėkojo. Jei ne mūsų kartu prieš pusmetį priimti protingi sprendimai, ji nebūtų galėjusi padėti atžalai ir aprūpinti kitų dviejų dukrų. Šeimai būtų buvę neįmanoma pragyventi, nes moteriai, pagrindiniam šeimos maitintojui, teko ilgam laikui išeiti nemokamų atostogų.“

Valstybės galimybės padėti sergantiems – ribotos

Gražina pasakoja, kad susirgusiai merginai radioterapiją bei chemoterapiją taikė kartu. Tai išsekino jos organizmą. Nors po gydymo auglys galvoje gerokai sumažėjo, ji nebegalėjo pati valgyti, kvėpuoti, tuštintis. Gydytojų prognozės taip pat nebuvo džiuginančios. Tačiau lapkričio pirmą įvyko stebuklas! „Mergaitė pajuto maisto, kuriuo tuo metu ją maitino seselė, skonį! Tai buvo ženklas, kad paauglės juslės atsigauna. Vėliau, padedant kineziterapeutams, pradėjo atsitraukti ir po gydymo sukaustęs paralyžius.

Tą šeimą pažinojau nuo seno, tad ligoniukę lankiau, kalbinau, masažavau. Kartą atsisėdusi šalia ir paėmusi jos ranką, pajutau, kaip į mano prisilietimą sureagavo merginos koja! O juk ji buvo paralyžiuota! Pasirodo, per dvi savaites kineziterapeutai padarė stebuklą. Tą akimirką, kaip ir įveikusi savo ligą, dar kartą supratau, kad viltis niekada nemiršta ir pasiduoti negalima.

Tačiau įsivaizduokite, nepaisant didžiulės naudos, tokiam sunkiam ligoniui valstybė skiria vos dešimt masažų per metus?!“

Ką daryti, kai medikai liepia ruoštis blogiausiam?

Finansų specialistė sako, kad tikrai linki visiems žmonėms būti sveikiems, tačiau liga ar mirtis ateina nelaukta, netikėta ir stipriai apkarpo kiekvienos šeimos biudžetą. Moteris sako, kad jos pačios ir žmonių, kuriuos konsultavo, susidūrimai su ligomis ir artimųjų netektimis priverčia perdėlioti gyvenimo prioritetus. Ji pasakoja, kad ir vėžiu susirgusios 15-metės mama nebūtų turėjusi net už ką palaidoti vaiką – „Laimei, mergaitė po truputį sveiksta. Tačiau buvo diena, kai gydytojai liepė ruoštis blogiausiam. Ir tą dieną ji man paskambino padėkoti – jei ne prieš pusmetį mamos priimti protingi sprendimai, laidotuvėms būtų tekę imti greitąjį kreditą. Tai skamba tikrai žiauriai, tačiau, ar daug kas turi atsidėję kelių tūkstančių sumą artimojo gydymui ar laidojimui?“ – retoriškai klausia Gražina.

Valstybinės ligoninės ugdo pacientų išradingumą

Kas mėnesį nuo darbo užmokesčio mokėdami itin didelius mokesčius tikimės, kad susirgus mūsų sveikata ir gerove pasirūpins valstybė. Tačiau pasak finansų specialistės, yra ne visai taip. Ji dalijasi savo patirtimi. „Prieš keletą metų, karštą birželį mane operavo vienoje Kauno ligoninėje. Tačiau visame skyriuje nebuvo veikiančio dušo, o tualete stigo net tualetinio popieriaus. Aš dar jauna, tad po operacijos pajėgiau nueiti iki vaistinės ir apsirūpinti higienos priemonėmis. Nes be jų ir be dušo vasaros metu tikrai ištverti sunku.

Tačiau šalia manęs palatoje gulėjo močiutė iš Alytaus. Nežinau, kiek jai buvo metų, tačiau moteris sunkiai pakildavo iš lovos. Negalėjo valingai šlapintis, todėl buvo apmauta sauskelnėmis. Norėdama padėti, aš ją prausiau mažoje palatos kriauklėje. Jos niekas nelankė. Senolė gulėjo ir meldė Dievo sveikatos sau ir man.

Ši patirtis dar kartą įrodė, kaip svarbu turėti nemažą sumą santaupų. Tuomet susirgę galime gydytis privačioje klinikoje ar toje pačioje valstybinėje įstaigoje bent įsigyti reikiamų priemonių, vaistų, susikurti sau kiek įmanoma daugiau komforto. Supratau, kaip svarbu apie tokias akimirkas pagalvoti tada, kai esi sveikas ir darbingas, kol dar gali susikurti finansinę atsargą“.

Taupymas padeda gyventi lengviau

Statistikos departamento duomenimis lietuvių taupymo rodikliai yra neigiami. Tai reiškia, kad mūsų tautiečiai išleidžia daugiau pinigų nei uždirba (statistika atlikta vertinant oficialias pajamas ir išlaidas). Valstybė skatina gyventojus taupyti. Tai įrodo faktas, kad yra numatytos piniginės lengvatos taupantiems savarankiškai. „Nepaisant to, kad ekonominė situacija taupymui dabar itin palanki, dauguma taupymo nelaiko prioritetu. Iki tos akimirkos, kuomet dėl sunkios ligos savo ir dukros išlaikymui turėjau 5 eurus per savaitę, nelaikiau ir aš.

Kai buvau sveika, man, kaip ir daugumai, atrodė, kad taupymas sukelia daug nepatogumų. Kad taupant reikia atsisakyti malonumų, pramogų ar net skanesnio kąsnio vakarienei. Tačiau taip tikrai nėra!

Žmonėms reikia mokytis kaupti ir išlaikyti savo turtą, tačiau dažnas neturi jokio finansinio bagažo. Kiekvienas turi rūpintis savo pinigais ir kurti ne tik šeimos, bet ir asmeninę finansinę laisvę. Kai kitiems papasakoju, kad sergant man nepadėjo net sutuoktinis, dauguma sako, jog jiems taip nebus. Padės, prižiūrės, išlaikys. Bet argi galime būti garantuoti? Todėl aš visuomet klausiu: O kas, jeigu… koks jūsų planas B? Ir dažniausiai stoja tyla. Statistika rodo, kad 70 proc. Šeimų išsiskiria dėl sudėtingos finansinės padėties.“

Noriu ar reikia?

„Didžiausia klaida – bandyti taupyti iš to kas liko. O ar dažnai lieka? Juk ne. Kai žmonės sako, jog taupo, nesvarbu – savo svajonėms, finansinėms krizėms, netikėtai ligai, visuomet pasiteirauju, kiek tūkstančių jau sutaupė? Ir, deja, tik keletas sugeba savarankiškai sukaupti nemenką sumą. Todėl taupymas turi būti laikomas būtinu finansiniu įsipareigojimu. Be to, taupymo „kojinėje“ nemato valstybė ir žmonės taip praranda finansinę paskatą iš valstybės biudžeto (ta suma gali siekti iki 300 eur kasmet).

Žmonės dažnai sako, kad nori taupyti, tačiau neturi iš ko. Ir pastebėjau, kad jiems taupyti labiausiai trukdo didelis vartotojiškumas! Vaikšto prekybos centre, pamato kažkas blizga, šviečia ar skaniai kvepia. Noriu! Ir net nesusimąsto, ar tikrai reikia? Tad konsultacijos metu aš padedu rasti būtų, kaip taupyti savęs neskriaudžiant“.

Naujienos

Kaip išsirinkti kavos aparatą namams?

Avatar

Paskelbta

Ar nenutinka taip, kad vis imate galvoti, jog plikoma kava nesuteikia tokio malonumo, kokio tikitės, todėl pamažu pradedate svajoti apie kavos aparatą namuose? Tad jei svarstote apie tokį pirkinį, čia rasite patarimų, kaip išsirinkti labiausiai Jums tinkantį.

Top 3 kavos aparatai namams

Automatinis kavos aparatas vertinamas už ,,kavos puodelis vienu mygtuko paspaudimu“. Taip, jų valdymas iš tikrųjų toks paprastas ir greitas. Puiku ir tai, kad kavos kokybė nė kiek nenukenčia, net dar daugiau – kavos aparatas pats sumala kavos pupeles, dėl to rytais galite mėgautis šviežia kava. Žinoma, galima naudoti ir jau sumaltą kavą. Jeigu norite pieniškų kavos gėrimų, galite rinktis įvairias pieno sistemas: garinius kapučinatorius, pieno šlangutes ar integruotas pieno talpas. Pastaroji pieno sistema yra populiariausia ir lengviausia naudotis.

Automatiniai kavos aparatai taip pat labai funkcionalūs – priklausomai nuo aparato gali turėti liečiamus ekranus, išsaugoti kavos receptus, pranešti, kada laikas atlikti kavos aparato valymą ir pats tą valymą automatiškai atlikti. Žinoma, kuo daugiau funkcijų, tuo didesnė aparato kaina, todėl reiktų gerai pagalvoti, kiek ir kokių privalumų norite.

Pusiau automatinis kavos aparatas  – jau pavadinimas išduoda, kad ruošiant kavą reikės prisidėti truputį daugiau. Tačiau tai leidžia labiau kontroliuoti kavos ruošimo procesą, pavyzdžiui, vandens tėkmės laiką, nuo ko taip pat priklauso kavos skonis. Šiuose aparatuose naudojama malta kava arba kavos tabletės, kurios įdedamos į specialias rankenėles, pro kurias bėga karštas vanduo. Pieno puta plakama kapučinatoriumi. Pusiau automatiniai kavos aparatai nuo automatinių skiriasi dar tuo, kad yra mažesni ir pigesni už automatinius kavos aparatus.

Kapsulinis kavos aparatas skirtas tiems, kas ieško kavos aparato, kurio priežiūra būtų kuo paprastesnė. Kava ruošiama iš įvairiausių skonių kavos kapsulių, kurias po ruošimo belieka išmesti į šiukšliadėžę. O pačiam aparatui kartas nuo karto tereikia atlikti nukalkinimą. Taip pat svarbus šio kavos aparato privalumas yra dydis – kadangi yra labai kompaktiški, virtuvėje neužima daug vietos.

Ką svarbu žinoti prieš įsigyjant kavos aparatą namuose:

  • Kiek ir kokios kavos šeimoje geriama. Galbūt jums reiks tik espresą gaminančio kavos aparato ar kavos aparato ruošiančio du puodelius vienu metu, kad ryte visi spėtų išgerti kavos.
  • Kiek vietos galite skirti kavos aparatui. Galite rinktis ir įmontuojamus kavos aparatus.
  • Verta atsižvelgti į kavos malūną. Nekokybiškai malama kava gali sugadinti kavos skonį. Šiuo metu dažnai siūlomi kavos malūnai su keramikinėmis girnomis, užtikrinančios geresnį malimą ir skonį.
  • Žinoma, biudžetas. Kad ir kiek pinigų skirsite kavos aparatui, svarbu pažinti savo norus ir ieškoti to, kas aktualu jums.

Tad nusprendus įsigyti kavos aparatą patartina tam pasiruošti – įveikti 100 klausimų klausimyno neprireiks, tačiau susiformuoti svarbiausius atrankos kriterijus tikrai gali būti efektyvu.

Skaityti toliau

Vilniečiams – Paslaugos, Akcijos, Pasiūlymai

Užkandis, per akimirką sugrąžinantis į vaikystę

Avatar

Paskelbta

Ilgi žiemos vakarai suburia artimuosius puodeliui arbatos ir nuoširdžiam pokalbiui. Tuomet dalinamės daugybe nuostabių istorijų, lydinčių iš kartos į kartą, kurios gali per trumpą akimirką nukelti į šiltą prisiminimą. Visai kaip sūrelis „Uriga“ – mažas saldžios varškės ryšulėlis, nunešantis į nerūpestingą vaikystės popietę, kvepiančią šokoladu ir saldžia vanile…

Kelių kartų palydovas

Vienas svarbiausių dalykų šiame gyvenime yra tvirtas šeimos ryšys, tradicijų puoselėjimas bei gyvas bendravimas. Vertingiausi dalykai yra perduodami iš kartos į kartą – ir tai apima ne tik materialius dalykus. Prisiminimai ir tradicijos – štai ką siekiame perduoti iš kartos į kartą. Sūrelis „Uriga“ jau 24 metus yra ištikimas šeimos tradicijų puoselėtojas. Vaišindami vaikaičius šiuo maistingu, sveiku ir ypač gardžiu skanumynu, seneliai išreiškia rūpestį ir meilę. Tėvai šiais sūreliais  perduoda tobulą savo pačių vaikystės skonį, o su juo – ir nepamirštamus prisiminimus, istorijas.

Kuo jis ypatingas?

Tai sveikas užkandis, kuris pagamintas iš gryniausios varškės. Kvepiantis vanile ir pasipuošęs lietuviškų laukų aguonomis. „Uriga“ sūrelį atpažinsite ir sutiksite pagal drabužį – raudonai rudą pakuotę, kuri draugiška ateities pasauliui, nes yra ekologiška. Gaminant šiuos sūrelius, susijungia pažangiausios technologijos ir ilgametės tradicijos. To rezultatas – autentiška receptūra be gliuteno ir kitų sveikatai kenksmingų priedų. Šis gardėsis pripažintas visoje Lietuvoje – dar 1998 metais sūrelis „Uriga“ įvertintas „Metų gaminio“ medaliu.

Sūrelio „Uriga“ linkėjimai 

Dėmesys, kurį skiriate šeimai yra geriausia dovana. Tad dovanokite pokalbius ir šiltus prisiminimus! Praskaidrinkite šaltus žiemos vakarus įkvepiančiais susitikimais, puoselėkite ilgametes tradicijas ir kurkite naujas. O visa tai padaryti daug smagiau ir lengviau su kvapnios arbatos puodeliu rankose ir gardžiausio sūreliu.

 

Skaityti toliau

Vilniečiams – Paslaugos, Akcijos, Pasiūlymai

Lietuvio istorija – mineralų paieškos mane atvedė į Maroką

Avatar

Paskelbta

Dešimtys aplankytų mugių, šimtai sutiktų prekeivių kaunietį atlydėjo iki lemtingos pažinties, kuri atvedė net iki pat Maroko. Kaip mineralų paieškos padėjo pažinti tolimą šalį bei atrasti lietuviškai kalbantį marokietį pasakoja „Mineralų magija“ studijos įkūrėjas Vitalijus Šinkariovas.

Apsilankymas mugėje, pasibaigęs netikėta pažintimi

Vitalijus pasakoja, kad pradėjus medituoti ir jausti mineralus, susidomėjimas atvedė į įvairiausias muges ir parodas. „Kai pradėjau kainas lyginti keliose vietose, skirtumas būdavo net 3 ar daugiau kartų, tada supratau, kad greičiausiai jų vertė yra visai kitokia arba trūksta žinių apie mineralų kokybės niuansus“.

Vaikščiodamas vienoje iš parodų sutikau keliavau per visas palapines žvalgydamasis. Kai buvo belikę vos keletas palapinių ir buvau jau pasiryžęs baigti savo pasivaikščiojimą, staiga pajutau nenumaldomą norą aplankyti likusias kelias palapines. Žengęs porą žingsnių į priekį, akimis, susitikau su besišypsančiu marokiečiu. Kurį laiką žvilgsniais tyrinėjom vienas kitą, kol mane nusmelkė jausmas, jog šį žmogų pažįstu ir daug seniau nei jis yra iš tiesų šiame kūne. Pakalbinau pardavėją ir pradėjus bendrauti atrodė, tarsi šis jausmas abipusis.

Pasikviečiau šį žmogų pas save į svečius ir taip supratau, jos šis žmogus yra gimęs ir augęs Maroke, tačiau laisvai kalba, rašo ir skaito lietuviškai, o Lietuvoje jaučiasi kaip namuose. Kai paklausiau kaip atrado Lietuvą, atsakė, jog Prancūzijoje per televiziją pamačius kalbant apie Lietuvą ir nusprendė, kad turi čia atsidurti.

Po pusmečio nuo mūsų pažinties aš išskridau pas jį į Maroką. Iki tol apie šią šalį nebuvau girdėjęs praktiškai nieko. Noras nukeliauti ten atsirado, kai pradėjau jo klausinėti, ar ten yra mineralų, ar galima įsigyti ir jis mane pasikvietė atvykti ir viską pačiam pamatyti.”

Pažintis su 40 milijonų nuoširdžių žmonių

Mineralų žinovas pasakoja, kad didžiausią įspūdį Maroke jam paliko visgi ne patys mineralai, o čia gyvenantys žmonės – „Ten visi labai nuoširdūs, mandagūs. Nemačiau Maroke nei vieno viešai rūkančio žmogaus. Važiuojant tarp miestų, vidury nakties vis pastebėdavau mažose grupelėse sėdinčius vyrus. Paklausiau draugo, ką jie ten veikia? O man atsakė – bendrauja. Ten taip įprasta. Dieną jie dirba, po darbo laiką skiria šeimai, o vėlyvą vakarą leidžia vyrų bendrystėje.

Kitą dieną keliaudami į dykumą pametėme automobilio raktelius. Mums beieškant per penkias minutes sustojo gal 8 automobiliai, pradėjo klausti, ar viskas gerai, gal kuo padėti. Mes jiems paaiškinome, kad pametėme raktelius ir jų ieškom. Tai jie vieni per kitus kvietė papildomai žmones. Po 15-20 minučių mūsų raktų ieškojo gal 100 žmonių. Jie atsirado iš niekur ir vieni kitiems pasakojo, ko ieškom, tad visi norėjo padėti. Ir žinoma, galiausiai radom!

Panašu, kad ten miestai niekada nemiega. 1 ar 2 valandą nakties galima nueiti į kavinę pavalgyti, atsigerti arbatos. Maroke laikas tiesiog sustoja, ten niekas niekur neskuba. Net į oro uostą! Kartais pagalvoju, gal ten paprasčiau, nes šilta? Marokas – šalis daugiausiai pasaulyje naudojantis saulės energijos, pasakojo marokietis, net troleibusai naudoja saulės šviesą. O kai saulės daugiau, gal ir skubėti nereikia, bei nuotaika geresnė.”

Šalis, kurioje neegzistuoja konkurencija

„Fosilijų ir mineralų pardavėjų Maroke yra ištisi miesteliai. Tie pardavėjai eina į kalnus jų rinkti, valyti, apdirbti, tada pardavinėja krautuvėlėje. Pardavėjas po apsilankymo, pasiūlo užsukti pas jo kolegą, kuris turi tokių pačių mineralų. Atrodo, kad ten net nėra konkurencijos.

Nuėjome kažko užkąsti ir mums belaukiant patiekalo, virėjas išeina ir perbėgęs gatvę iš kitos kavinukės atsineša kažkokį produktą mūsų patiekalui. Matyt pritrūko produkto, pasakė man draugas, pamatęs nustebusį mano žvilgsnį. Ir jiems tai yra visiškai normalu.”

Studija, kurioje medituoju – tonos mineralų

Vitalijus teigia, kad atvykę į jo studiją, žmonės dažnai jaučiasi kiek neįprastai – „Šioje studijoje yra kelios tonos mineralų. Kai kuriems nuo tokių vibracijų, nirisi iš karto prisėsti. O man čia gera. Gal dėl to, jog tie visi mineralai atsirado palaipsniui, taip kūnas priprato prie jų vibracijų.

O iš Maroko galima mineralus vežtis laisvai. Tad nenuostabu, kad po pirmos kelionės vežiausi net tris lagaminus. Radau daugybę nuostabių ir kolekcinių mineralų, negalėjau susilaikyti. Oro uosto darbuotojai nustebusiu žvilgsniu manęs klausė, ar Lietuvoje nėra akmenų, jei šitiek mineralų vežiesi? Maroke tęsiasi visas Atlaso kalnynas, tad jų turi begales. Greičiausia todėl jiems atrodo taip keista, jog toks kiekis „akmenų“ keliauja lėktuvu „.

Mylimą Maroką parodys ir bendraminčiams

Vitalijus pasakoja, kad dabar gyvena kelionės planavimo nuotaikomis. Jis organizuoja nekomercinę kelionę į Maroką, o su šalimi supažindins jo draugas, lietuviškai kalbantis marokietis. Jo planuojamos kelionės turi tris pagridninius tikslus – „Pirmasis, žinoma, pažinti nuostabią šalį, pajusti kito žemyno vibracijas. Antra, noriu leisti mineralų gerbėjams pajausti, kaip smagu yra savo rankomis surikti mineralus nuo žemės. Taip pat leisimės į urvus, kur galėsime mineralų išsikasti, savo rankomis. Kelionės metu vyksime į maudynes šiltame mineraliniame geizerių vandenyje, josime su kupranugariais į Saharos dykumą, kurioje nakvosim, klausysim gyvos marokietiškos muzikos. Taip pat rinksime ir fosilijas, kurios liko po buvusio vandenyno. Kelionėje, rytais, mokysimės meditacijų. Meditacija – mano gyvenimo būdas, kuris palaiko švarą ir tvarką minčių sraute.

Kelionių tikslas buvo vienam kitam labiau mineralais besidominčiam žmogui padėti pamatyti jų augimvietes, savo rankomis paliesti tas olas, tačiau vos užsiminus apie tokią galimybę, norinčių atsirado labai daug! Dabar suplanuotos dvi kelionės, gali būti, kad ateityje bus ir daugiau. Gera dalintis patirtimis ir pojūčiais su bendraminčiais.”

Skaityti toliau

Skaitomiausi

Copyright © 2020 vilnieciams.lt