Connect with us

Miestas

Paradas rikiuojasi: Vilniaus knygų mugė prasideda po savaitės

Avatar

Paskelbta

Vasario 20-ąją pirmuosius lankytojus pasitiks didžiausias Baltijos šalių – 21-oji Vilniaus knygų mugė. Naujas šios tradicinės šventės dešimtmetis pradedamas simboliškai pagerbiant neseniai mus palikusį vieną žymiausių lietuvių kilmės menininkų Joną Meką.
Amerikietiškojo avangardinio kino krikštatėviu vadinamo Jono Meko žodžiai „Gyventi reikia be formulių, reikia būti atviram“ tapo šių metų knygų mugės šūkiu, šiam kūrėjui skiriamas išskirtinis dėmesys. Rengiamoje diskusijoje „Nepažintas Jonas Mekas“ dalyvaus buvę jo draugai, bus pristatomas dokumentinis filmas „Trys dienos Paryžiuje – atsakymai be klausimų“ (rež. Henrikas Gulbinas), paties Jono Meko kurtas filmas „Ištraukos iš laimingo žmogaus gyvenimo“ (2012 m.), surengta paroda menininkui atminti „Vienui vienas, bet su jumis“, pristatoma audioknyga „Semeniškių idilės“ bei brolių Jono ir Adolfo Meko susirašinėjimui skirtas leidinys „Gyvenimo lai(š)kai“.

litexpo.lt nuotr.

„Mugė yra gera proga susipažinti su šiuo pasaulinio masto menininku, kuris Lietuvai šiandien yra gal kiek ir per didelis, – netradicinėje MO muziejuje surengtoje spaudos konferencijoje sakė Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto leidybos centro vadovas Gytis Vaškelis. – Meko mirtis mus visus sukrėtė, nors nebuvo labai tragiška ir ankstyva. Tačiau mums atrodė labai svarbu Vilniaus knygų mugėje paminėti Joną Meką.“
21-ąjį kartą vyksianti kasmetinė Vilniaus knygų mugė vis dar gali nustebinti ir naujienomis. Viena jų – atsinaujinusi Jaunųjų skaitytojų salė, kurios meninę koncepciją bei logotipą – riedučiais lekiančią knygą – šiemet kūrė Bolonijos knygų mugės žvaigždė Rasa Jančiauskaitė. Jauniesiems skaitytojams skirta salė šiemet pasipildys išskirtine erdve, pavadinta „Jaunimo taškas“, kurioje vyks paaugliams dedikuoti renginiai. „Kartu su renginiais vaikų scenoje, pristatymais, spektakliais, žaidimais ši salė pasitiks ir atnaujintomis kūrybinėmis erdvėmis, – apie Jaunųjų skaitytojų salę pasakojo mugės programą rengusio Lietuvos kultūros instituto direktorė Aušrinė Žilinskienė. – Dirbtuvės visai šeimai kvies susitikti su žinomais Lietuvos ir užsienio vaikų knygų autoriais ir iliustruotojais Rasa Jančiauskaite, Pauliumi Juodišiumi, Kotryna Zyle, Ieva Babilaite ir kt. Teatras ir knygos įtrauks dirbtuvėse, kurias organizuoja Klaipėdos lėlių, Keistuolių, Stalo teatrai. Šalia naujovių laukia ir mylima „Knygų šalis“, į kurią svečiai skrenda iš Prancūzijos, Lenkijos, Izraelio, Norvegijos – žinomi iliustruotojai kvies pamatyti išskirtines knygas, iliustracijas, pabendrauti ar gauti autografą“.
Mugėje šiemet laukiama daugiau nei penkiasdešimties garsių užsienio autorių, iliustruotojų, visuomenininkų, o keturių dienų kultūrinių renginių programa kaip niekad turtinga. „Tačiau kai kurias temas galima išskirti labiau. Šių metų mugėje turėsime kaip niekad daug istorijos, – būsimiems lankytojams atskleidė Lietuvos leidėjų asociacijos vykdomoji direktorė Rūta Elijošaitytė-Kaikarė. – Nuo Vilniaus ir vilniečių iki Žemaitijos, nuo moterų svarbos iki šeimų ritualų, papročių istorijos, nuo filosofijos iki maisto istorijos. Atskiras dėmesys bus skirtas ir žydų temai minint Gaono ir Lietuvos žydų istorijos metus“.
Praėjusiais metais jubiliejinėje Knygų mugėje didelio populiarumo sulaukė „Šortai“ – trumpų pokalbių su autoriais programa. Šiemet ji taip pat bus tęsiama. „Skaitytojus kviesime į 15 trumpų pokalbių, kuriuos ves 5 kritikai. Jie visi išsirinko savo mėgstamus rašytojus ir įdomiausias jiems knygas – šie pokalbiai vyks labai įvairiomis temomis“, – pasakojo R. Elijošaitytė-Kaikarė.
Dar vienas pamėgtas lankytojų formatas – diskusijų klubas. „Gyvi pokalbiai įtraukia, todėl kviesime įsijungti į diskusijų klubą, kuris visomis mugės dienomis – nuo ketvirtadienio iki sekmadienio – kvies kalbėti aktualiomis temomis“, – sakė A. Žilinskienė.
Žinoma, svarbiausias mugės akcentas, kaip ir kiekvienas metais, yra knygos, autoriai bei skaitytojai. Kaip minėjo Lietuvos leidėjų asociacijos valdybos narė, leidyklos „Tyto Alba“ vadovė Lolita Varanavičienė, ši kasmetinė literatūros šventė yra pagrindinės ir vienintelės leidėjų Kalėdos, nes Knygų mugėje pasirodo pačios svarbiausios ir naujausios leidyklų knygos – vyksta savotiškas knygų paradas. Beje, ji priminė, jog lankytojai nepamirštų pasidaryti „namų darbų“, t. y. gerai išsistudijuoti renginio programą, nes visas keturias dienas vyks daugybė įdomių renginių.
„2019-ieji buvo lietuvių literatūros klestėjimas. Perkamiausių knygų dešimtukuose lietuvių autorių rikiavosi daugiau negu vertimų, – apžvelgdama praėjusius metus sakė L. Varanavičienė. – Jie padovanojo Lietuvos rinkai ir pirmą tikrą bestselerį – Kristinos Sabaliauskaitės „Petro Imperatorę“, kurio tiražas yra negirdėtas Lietuvai – 60 tūkstančių egzempliorių. 2019 metais buvo populiarios negrožinės knygos – žmonės nori suprasti kur link mes judame, ko vertas šitas pasaulis. Bet jeigu pasižvalgytume po pasaulio leidyklų puslapius, matytume raginimą grįžti prie novelistikos, prie tikro romano. Netgi prognozuojama, kad 2020-21 m. turėtų tapti novelės, romano metais. Kaip bus, matysime – mes negalime nurodinėti rašytojams, nes knyga visada yra truputėlį stebuklas. Norėtųsi tų stebuklų kiek galima daugiau“.
Viena labiausiai jaunimo mėgstamų Vilniaus knygų mugės vietų visada tampa šeštus metus veikianti Muzikos salė, kuri šiemet irgi žada nemažai naujienų. „Šiemet šalia tradicinių stendų, šalia 25 koncertų, 26 organizuojamų pokalbių, 200 dalyvių turėsime ir kultūros centrų salę, kurioje taip pat įsikurs ir garso, šviesų, scenos aptarnavimo technikai. Atėję žmonės galės patys pamatyti, kaip gimsta muzikos įrašas, veiks kilnojama muzikos įrašų studiją ir net bus galima patiems pasidaryti įrašą“, – pasakojo Muzikos salės rengėjos – asociacijos AGATA direktorė Agnė Begetė.
Jau tapo įprasta, kad mugė dirba iki vėlyvo vakaro, šiemet jau antrą kartą vyks Naktinis mugės renginys „Žodis, kaip pasikartojantis sapnas“, į kurį režisierius Dalius Abaris taip pat ketina įpinti mekiškų spalvų. Pagrindiniu renginio akcentu taps muzikos ir poezijos ritmai.
„Vilniaus knygų mugė šiemet dar paaugusi – apie tai sako ir skaičiai. Joje stendus turės net 380 leidyklų iš 9 pasaulio šalių. Be galo intensyvi programa bus dar didesnė, nes išaugo ir erdvių skaičius. Šiemet čia vyks virš 600 renginių ir daugiau nei 400 susitikimų su autoriais pačių leidyklų stenduose, – šventės mastą pristatė Lietuvos parodų ir kongresų centro LITEXPO parodų skyriaus vadovė Milda Gembickienė. – Tad kviečiu bilietus pirkti internetu iš anksto, nes taip sutaupysite ir laiko, ir pinigų – bilietai brangs Knygų mugės metu. Atvykti pas mus kviesime Vilniaus knygų mugės autobusais, kursuojančiais nuo Arkikatedros iki LITEXPO“.
Vasario 20–23 dienomis Vilniaus knygų mugė ir vėl taps nekasdienių susitikimų, intriguojančių pokalbių, atvirų nuomonių bei nesibaigiančių atradimų vieta. Šiais metais ji puikiai atspindės ir Jono Meko žodžius – bus atvira visiems ir nevaržoma jokių formulių.

Miestas

Nuo kovo 5 dienos įsigalioja laikini eismo ribojimai Kareivių gatvės atkarpoje

Avatar

Paskelbta

 

Tęsiant Verkių ir Kareivių gatvių paviršinių nuotekų tinklų rekonstrukciją, kovo 5–27 d. laikinai keičiasi eismo organizavimo tvarka Kareivių g. atkarpoje tarp Žirmūnų g. ir Valakampių tilto. Atliekant paviršinių nuotekų tinklų perjungimo į naują 2 m 20 cm skersmens kolektorių darbus, abejomis eismo judėjimo kryptimis bus palikta po vieną eismo juostą.

Primename, kad eismo ribojimai Verkių gatvės atkarpoje tarp Kareivių ir Lakūnų gatvių galioti nenustojo. Iki kovo 31 d. Verkių g. atkarpoje, eismo judėjimo kryptimi nuo Lakūnų g. link Kareivių g, yra palikta viena eismo juosta, iš kurios (Verkių ir Kareivių g, sankryžos ribose) vairuotojai gali važiuoti Verkių g. tiesiai arba pasukti į dešinę link Žirmūnų ir Kareivių g. sankryžos. Kairysis posūkis, vedantis link Kareivių ir Kalvarijų g. sankryžos, yra panaikintas.

Magistralinio paviršinių nuotekų tinklo rekonstrukcija Verkių g. yra miestui itin reikšmingo Verkių, Kareivių ir Žirmūnų gatvių lietaus nuotekynės rekonstrukcijos projekto dalis. Įgyvendinus projektą, bus išspręstos dvi opios Verkių bei Kareivių gatvių ir aplink jas esančių teritorijų problemos: užtvindymas per liūtis ir paviršinių lietaus nuotekų valymas.

Verkių, Kareivių ir Žirmūnų gatvių lietaus nuotekynės rekonstrukcija yra regioninės svarbos projekto „Paviršinių nuotekų sistemų tvarkymas Vilniaus mieste“, finansuojamo ES sanglaudos fondų, Vilniaus miesto savivaldybės ir bendrovės „Grinda“ lėšomis, dalis. Jo įgyvendinimą administruoja Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt

Skaityti toliau

Miestas

Sapiegų parko architektūriniam konkursui pateiktas vienas projektas 

Avatar

Paskelbta

 

Šiandien pasibaigęs Vilniaus Sapiegų parko ir jo prieigų tvarkybos idėjos atviras architektūrinio projekto konkursas sulaukė tik vieno dalyvio.

„Net ir suprasdama, kad projektuoti Sapiegų parko atnaujinimą yra ne tik profesinio profesionalumo, bet ir puikių derybinių gebėjimų reikalaujantis iššūkis, savivaldybė nusivylusi kraštovaizdžio architektų neaktyvumu. Per ankstesnius šio parko tvarkybos idėjų ir net projekto aptarimus girdėjome gausybę profesionalių kraštovaizdžio projektavimo specialistų kritikos ir įžvalgų, tad juo labiau gaila, kad nė vienas jų nerado motyvacijos sudėlioti realų scenarijų, – sakė konkurso vertinimo konkurso pirmininkas, vyriausiasis Vilniaus architektas Mindaugas Pakalnis. – Konkursui pateiktas darbas bus įvertintas, bet atkreipiame dėmesį, kad čia ne tas atvejis, kur vienas konkurso dalyvis automatiškai reiškia, kad jis ir taps laimėtoju – bus vertinama labai atidžiai, o jei projektas nepasiūlys konkurso tikslus realizuojančių sprendimų, konkursas gali likti be rezultato.“

Visos numatytos vertinimo procedūros – viešas pateikto projekto pristatymas ir vertinimas, nustatant atitikimą techninei užduočiai ir balus pagal konkurso sąlygose nurodytus vertinimo kriterijus – bus atliktos. Konkursui buvo numatytas 20 tūkst. eurų prizinis fondas.

Konkursui pateiktas projektas nuo kovo 8 d. bus eksponuojamas Lietuvos architektų sąjungos pastato antrame aukšte (Kalvarijų g. 1). Apžiūrėti ekspoziciją galima (laikantis saugumo reikalavimų) darbo dienomis, 9-17 val.

Kovo 17 d., 16-17 val. numatytas viešas konkursui pateikto darbo pristatymas, kuris vyks nuotoliniu būdu „Zoom“ platformoje.  Projektą aptars recenzentai.

Konkurso medžiagą rasite čia – https://www.dropbox.com/sh/oqydfvlt631fj7d/AABNIu6TliZrH090dEwY0jCTa?dl=0

Prisijungimo nuoroda https://us02web.zoom.us/j/88929413178?pwd=bmRYakRkRTdGbnBOTFkrRS9TWEJtdz09, Meeting ID: 889 2941 3178, Passcode: 288319. Atsiradus techninių nesklandumų kreiptis marius.dirgela@architektusajunga.lt.

Kovo 18 d. numatytas nuotolinis uždaras vertinimo komisijos posėdis. Komisijos nariai projektą vertins pagal šiuos kriterijus: istorinio parko integralus respektavimas šiuolaikinės aplinkos kontekste, originali ir vientisa architektūrinė idėja ir atitiktis darnaus vystymosi principui.

Skaityti toliau

Miestas

Vilnius kviečia varžytis dėl geriausios patalpų įveiklinimo idėjos

Avatar

Paskelbta

 

Sostinės savivaldybės paskelbtas geriausių įveiklinimo idėjų konkursas jau padėjo surasti naujus šeimininkus trims Naugarduko, Bernardinų bei Vilniaus gatvėse esančioms savivaldybei priklausančioms patalpoms, kuriose laimėtojai įsikurs ir pasiūlys vilniečiams įvairių laiko praleidimo būdų. Dar 5 konkursai – jau pirmadienį

Įsikurs menų centrai, baltarusių traukos centras

Geriausia įveiklinimo idėja Bernardinų g. 6-12 išrinkta VšĮ Lewben Art Foundation pasiūlyta mintis patalpose įkurti meno centrą – čia jau artimiausiu metu bus siekiama sukurti šiuolaikišką, įvairioms visuomenės grupėms skirtą Lietuvos ir tarptautinio šiuolaikinio meno ir edukologijos centrą. Laimėtojas planuoja eksponuoti Lewben Art Foundation kolekcijos kūrinius, taip pat įrengti neformalią erdvę diskusijoms, edukacijai, parodoms.

Patalpos Naugarduko g. 20A-3 pavirs scenos menų centru: konkursą laimėjusi VšĮ „Darbininkai“ šią erdvę žada paversti alternatyvia scenos menų erdve, prieinama kuriančiam menininkui, kartu pasiūlant ne tik erdvę repeticijoms, bet ir pasirodymams, įvairiapusę pagalbą menininkams – nuo techninės komandos pagalbos – iki projektų komunikacijos strategijos rengimo.

Nuotr. Sauliaus Žiūros

VšĮ „I. Luckevičiaus baltarusių muziejus“ pasiūlė geriausią idėją patalpoms Vilniaus g. 20. Miesto centre įsikurs saugi erdvė nukentėjusiems nuo represijų ir į Lietuvą atvykusiems baltarusiams. Čia veiks ir integravimo programa baltarusiams, bus kuriamas kultūrinis traukos centras kaimyninės tautos atstovams, gyvenantiems visoje Lietuvoje. Vyks parodos, edukacinės programos, lietuvių kalbos paskaitos.

Nauji konkursai penkioms patalpoms įveiklinti

Kitą savaitę bus skelbiamas dar vienas panašus konkursas – jame galės varžytis dar daugiau idėjų, kaip geriausiai panaudoti dar 5 nekilnojamojo turto objektus (4 nauji ir 1 pakartotinis konkursas) Jogailos, Meistrų, Pylimo, Skroblų ir S. Stanevičiaus gatvėse.

Kaip ir anksčiau, šiuose konkursuose bus varžomasi ne dėl kainos, bet dėl geriausios patalpų įveiklinimo idėjos.

Nuo kovo 8 d. savivaldybė lauks paraiškų su pasiūlymais, kaip efektyviausiai paskatinti kurti socialinius verslus ar apjungti bendruomenes, kurti, tirti kino ar televizijos meną, rasti geriausias idėjas kultūrinės pakraipos meninei, pramoginei ir poilsio organizavimo, maitinimo ar administracinei veiklai vykdyti, arba teikti socialines paslaugas, ieškoti idėjų, kaip pritaikyti patalpas scenos menams ir kitai kultūrinei veiklai vaikams.

Socialinei veiklai

Pakartotinai skelbiamas konkursas patalpos, esančioms Jogailos g. 7. Joms dešimčiai metų ieškoma nuomininkų, kurie užsiimtų socialine veikla, telktų socialines iniciatyvas ir sudarytų galimybes vystytis socialiniams verslams, bendruomenėms, organizuotų renginius. Viena iš privalomų sąlygų gavus šias patalpas, jų pritaikymas asmenims, turintiems specialiųjų poreikių.

Skroblų gatvėje esančioms patalpoms, dešimčiai metų taip pat ieškomos geriausios įveiklinimo idėjos, kaip kuo efektyviau teikti pagalbą ir (arba) socialines paslaugas asmenims, dėl neįgalumo, amžiaus ar kitų socialinių problemų negalintiems pasirūpinti savo asmeniniu gyvenimu ir dalyvauti visuomenės gyvenime ar patiriantiems skurdą ir socialinę atskirtį, bei vykdyti kultūrinę, visuomeninę, organizacinę ir ūkinę veiklą.

Panašaus konkurso dėka, Vilniuje jau veikia tokia erdvė, kaip Senjorų avilys (Kubiliaus g. 2) – 2019 metais įkurta unikali užimtumo erdvė vyresnio amžiaus vilniečiams, kur jie gali mokytis kalbų, kompiuterinio raštingumo, verslumo, finansinio raštingumo, menų, skaitomos paskaitos. Taip pat – Vilniaus socialinis klubas (Vilnius social club) – nevyriausybinė organizacija, kuri siekia mažinti socialinę atskirtį ir stiprinti žmonių tarpusavio ryšius teikiant profesionalią socialinę – ugdomąją pagalbą vaikams ir jaunimui.

Nuomojamos patalpos: 443,85  kv. m su garažu, esančias pastate Jogailos g. 7, antrame aukšte. Daugiau informacijos apie šias patalpas teikia Nekilnojamojo turto skyriaus vyr. specialistė Jolanta Grotus, tel. 8 (5) 211 2182, el. paštas: jolanta.grotus@vilnius.lt.

Nuomojamos patalpos: 424,58 kv. m, esančias pastate Skroblų g. 27. Daugiau informacijos apie šias patalpas teikia Nekilnojamojo turto skyriaus vyr. specialistė Diana Petraškevičienė, tel. (8 5) 211 2251, el. paštas: diana.petraskeviciene@vilnius.lt.

Kultūrai ir kitoms veikloms

Patapos esančios Pylimo g. 21A taip pat ieško naujų šeimininkų – čia laukiamos idėjos, kaip šias patalpas geriausiai pritaikyti kultūrinės pakraipos meninei, pramoginei ir poilsio organizavimo, maitinimo ar administracinei veiklai vykdyti.

Ieškomos ir geriausios idėjos dabar jau beveik visiškai pritaikytoms patalpoms esančioms Meistrų g. 12C. Savivaldybė ieško nuomininkų, kurie dešimčiai metų užsiimtų kino, televizijos ir reklamos filmų gamyba, kino sektoriaus mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros veikla, kino edukacija bei su ja susijusioms visuomeninėms, organizacinėms ir ūkinėms veikloms vykdyti.

Dešimčiai metų viešo konkurso būdu scenos menų ir kitai kultūrinei veiklai vaikams vykdyti bus nuomojamos patalpos ir S. Stanevičiaus g. 24. Šiose patalpose miestas nori matyti profesionaliųjų scenos menų renginius (spektaklius, pasirodymus, edukacines veiklas ir pan.), skirtus įvairaus amžiaus vaikams.

Pastarųjų dviejų patalpų nuomos konkursai yra didesnės neseniai priimtos Vilniaus miesto kultūros politikos strategijos dalis. Ja siekiama toliau nuo miesto centro esančias erdves, taip pat iki šiol nenaudotas erdves, įveiklinti ir pritaikyti profesionaliai kultūrinei, laisvalaikio veiklai. Vienas tokių sėkmingų įveiklinimo pavyzdžių – SODAS 2123 (Vitebsko g. 21 ir 23), pradėjęs savo veiklą 2020 metais. Ši naujai įkurta, toliau nuo miesto centro įsikūrusi erdvė pritaikyta kultūros kūrėjų ir tyrėjų veikloms, scenos menui, muzikai, įvairioms edukacinėms dirbtuvėms, renginiams.

Nuomojamos patalpos: 66,01 kv. m, adresu Pylimo g. 21A, Vilniuje. Daugiau informacijos apie šias patalpas teikia Nekilnojamojo turto skyriaus vyr. specialistė Aušra Kažukauskaitė, tel. (8 5) 211 2289, el. paštas: ausra.kazukauskaite@vilnius.lt.

Nuomojamos patalpos: 1622,60 kv. m pastatas – laboratorijas, Meistrų g. 12C, Vilniuje. Daugiau informacijos apie šias patalpas teikia Nekilnojamojo turto skyriaus vyr. specialistė Diana Petraškevičienė, tel. (8 5) 211 2251, el. paštas: diana.petraskeviciene@vilnius.lt.

Nuomojamos patalpos: 691,52 kv. m patalpas, pirmame ir antrame aukštuose ir rūsyje, adresu S. Stanevičiaus g. 24, Vilniuje. Daugiau informacijos apie šias patalpas teikia Nekilnojamojo turto skyriaus vyr. specialistė Aušra Kažukauskaitė, tel. 8 (5) 211 2289, el. paštas: ausra.kazukauskaite@vilnius.lt.

Visa detali informacija skelbiama Vilniaus miesto savivaldybės interneto svetainės www.vilnius.lt skiltyje „Parduodamas ir nuomojamas turtas“.

Skaityti toliau

Skaitomiausi

Copyright © 2020 vilnieciams.lt