Connect with us

Miestas

Kova su šešėliu – rezultatyvi ir veiksminga

Avatar

Paskelbta

Šešėlinės ekonomikos mažinimo koordinavimo komisija, užtikrinanti sklandų Vyriausybės patvirtintos kovos su šešėliu reformos įgyvendinimo koordinavimą, apžvelgė 2018–2019 m. darbo rezultatus, įvertino kryptis ir pasiekimus, nurodė šių metų komisijos veiklos prioritetus.

Centralizuota pavienių priemonių kontrolė ir koordinavimas, komisijos veiklos orientavimasis į problemiškiausius sektorius, kur išlieka didžiausia šešėlinės ekonomikos rizika, pasiteisino. Nors sulaukta didelio pasipriešinimo ir nepasitenkinimo dėl jau vykdomų sektorinių šešėlinės ekonomikos mažinimo priemonių ir planuojamų sprendimų, tokio proveržio komisija nesitikėjo.

„Vyriausybės ir komisijos siekis – sąžininga konkurencinė aplinka, daugiau investicijų Lietuvoje, didesni finansiniai ištekliai struktūrinėms reformoms finansuoti, gerovės didinimas. Šis siekis realizuojamas per pasirinktus vertinti sektorius, kuriuose nustatytas didelis šešėlis, parengtus šešėliui mažinti teisės aktų projektus, veiksmingai koordinuojamą institucijų veiklą ir bendradarbiavimą su socialiniais partneriais. Vykdant veiksmingas šešėlinės ekonomikos mažinimo priemones, pirmiausia siekiama apsaugoti tuos, kurie sąžiningai dirba, užsiima verslu ar kita veikla, laikosi mokestinės drausmės. Džiugina veiksminga Rizikos analizės centro ir Jungtinių operacijų centrų veikla nacionaliniu ir regioniniu lygmenimis, tarpinstitucinis bendradarbiavimas derinant priežiūros ir kontrolės institucijų prioritetus, nustatant grėsmes valstybės finansų sistemai ir sąlygas šešėlinės ekonomikos apraiškoms atsirasti“, – sako Šešėlinės ekonomikos mažinimo koordinavimo komisijos pirmininkas, Vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis.

lrv.lt nuotr.

Šešėlio problemą komisija vertina kompleksiškai: ne tik pagal biudžeto pajamų ir mokesčių surinkimo rezultatus, bet ir pagal nelegalaus ar neteisėto darbo, pinigų plovimo prevencijos ir užkardymo bei antikorupcinės aplinkos svarbą, vykdant šešėlinės ekonomikos mažinimo priemones, taip pat modernių informacinių technologijų ir valdymo sprendimų diegimą viešajame ir privačiame sektoriuose, administracinės naštos ir biurokratizmo mažinimą, visuomenės sąmoningumo didinimą skatinant elgtis sąžiningai.

Komisija per savo veiklos metus surengtuose sektoriniuose pasitarimuose ir posėdžiuose dėl šešėlinės ekonomikos apraiškų ir rizikos ekonominės veiklos sektoriuose apsvarstė daugiau kaip 40 su tuo susijusių klausimų, vertino įvairių institucijų siūlomas šešėlinės ekonomikos mažinimo priemones ir sprendinius, diskutavo su socialiniais partneriais, teikė Vyriausybei siūlymus dėl šešėlinę ekonomiką mažinančių įstatymų projektų.

Atkreiptinas dėmesys, kad Komisijos analizuotuose ir vertintuose ekonominės veiklos sektoriuose pagal valstybinių institucijų, tyrėjų ir mokslininkų duomenis galimas neapskaitytos ekonomikos mastas yra virš 900 mln. eurų. Dar pernai Vyriausybė, atsižvelgdama į komisijos siūlymus, pateikė Seimui reikalingų įstatymų projektus dėl šešėlinę ekonomiką mažinančių sprendimų statybos, automobilių prekybos, automobilių atliekų tvarkymo ir prekybos turgavietėse sektoriuose. Tikimasi, kad priėmus šiuos sprendimus šešėlinės ekonomikos mastas minėtose srityse reikšmingai sumažėtų.

Finansų ministerijos duomenimis, pernai Lietuvoje šešėlinė ekonomika sudarė 14, 6 proc. BVP, t. y. buvo 0,3 proc. mažesnė nei 2018 metais. Lietuva pagal šešėlinės ekonomikos mažinimą aplenkė Estiją, kurios šešėlis pernai sudarė 14, 7 proc. Latvijoje pernai šešėlinės ekonomikos dydis buvo mažiausias tarp Baltijos šalių – 13,1 proc.

Komisiją ir Vyriausybę džiugina teigiamos valstybės biudžeto surinkimo tendencijos ir kelerius metus iš eilės vykdomi valstybės ir savivaldybių biudžetų pajamų planai: 2018 m. pajamų surinkimo planas viršytas 135 mln., 2019 m. – 214 mln. eurų. Šiais metais į biudžetą tikimasi surinkti 11,6 mlrd. eurų. Taip pat pajamos iš PVM didėjo sparčiau nei galutinio vartojimo išlaidos, augo pajamos iš akcizais apmokestinamų prekių pardavimų. Dar 42,36 mln. eurų gauta iš surinktų „pamirštų“ sumokėti mokesčių per vykusią Vyriausybės inicijuotą ir įvykdytą amnestijos akciją „Ta vienintelė“.

Šešėlinės ekonomikos mažinimo koordinavimo komisijos prioritetai 2020 metais ir toliau bus rizikingi ekonominės veiklos sektoriai ir juose galimai neapskaitytos pajamos. Daug dėmesio ketinama skirti ekonominės veiklos elektroninėje erdvėje reglamentavimo nustatymui, neapskaitytos ekonomikos mažinimui nekilnojamojo turto, automobilių remonto, jų dalių įsigijimo srityse, darbo užmokesčio ir kompensacijų mokėjimo už kilnojamojo pobūdžio darbus pagrįstumo vertinimui, šešėlinės ekonomikos apraiškų mažinimui teikiant odontologijos paslaugas, visuomenės sąmoningumo ir nesitaikymo su šešėlio reiškiniais didinimui. Bus atliekama tolesnė veiklos licencijavimo reikalavimų peržiūra siekiant didesnės valstybės finansų sistemos apsaugos nuo neteisėto poveikio ir pinigų plovimo, vertinami antikorupcinės aplinkos stiprinimo sprendimai, gerinant Lietuvos investicinę aplinką. Bus ieškoma būdų, kaip šešėlio mažinimui panaudoti dirbtinį intelektą, dar labiau sujungti institucinius informacinių technologijų pajėgumus neapkaitytos ekonomikos mastams vertinti ir analizuoti.

Komisijos veiklos ataskaita bus teikiama tvirtinti ministrų kabinetui. Komisija toliau vykdys jau priimtų sprendimų šešėlinei ekonomikai mažinti stebėseną. Jos metu bus vertinami pasiekti rezultatai ir pokyčiai pertvarkytoje naftos ir dujų licencijavimo sistemoje, pavėžėjimo sektoriuje, stebima, kaip kinta nelegali akcizinių prekių apyvarta bei nedeklaruoto ir neteisėto darbo užkardymo veiksmingumas. Padidintas dėmesys bus skiriamas PVM atotrūkio problemos sprendimams ir jų įtakai geresniam valstybės biudžeto surinkimui.

Lietuvos Respublikos vyriausybės informacija

Miestas

Nemokami greitieji testai – didesniam vilniečių ratui 

Avatar

Paskelbta

Vilniaus miesto savivaldybė papildė sąrašą asmenų grupių, galinčių nemokamai išsitirti  greitaisiais testais, parodančiais, ar žmogus yra turėjęs sąlytį su SARSCoV-2, ir ar susidarė antikūnai.

Nuo rytojaus registruotis šiam tyrimui galės ir vaistinių, klientų aptarnavimo srityje dirbantys darbuotojai (viešbučių aptarnavimas, grožio paslaugos), viešojo maitinimo paslaugas teikiančių įmonių, įstaigų ar organizacijų, asmens sveikatos priežiūros įstaigų, savivaldybės administracijos ir savivaldybės įmonių darbuotojai, tiesiogiai dirbantys su klientais.

Kaip ir iki šiol jau tris savaites, tirtis greitaisiais testais gali prekybos vietų ir asmens sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai, teikiantys greitosios medicinos pagalbos paslaugas, kultūros įstaigų darbuotojai, Lietuvos Respublikos prokuratūros prokurorai ir kiti darbuotojai, globos centrų ir vaikų dienos centrų, socialiniai darbuotojai darbui su šeimomis, atvejo vadybininkai. Iki šiandien atlikta 5000 greitųjų testų.

„Greitieji testai atliekami pirmiausia profilaktiniais tikslais, kartu siekiant išsiaiškinti, kokia populiacijos dalis yra jau persirgusi COVID-19. Bet jie tikrai netinka žmogui turint ligos simptomų,  – sakė Vilniaus miesto savivaldybės Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Viktorija Turauskytė. – Abejojantys šio testo patikimumu turėtų atkreipti dėmesį, kad jei greitasis testas yra teigiamas (rodo buvus sąlytį su SARSCoV-2), rezultatas patikrinamas iškart atliekant PGR tyrimą.“

Greitieji testai atliekami šalia mobilaus punkto (V. Gerulaičio g. 1, Vilniuje), laikinoje testavimo patalpoje. Testavimas čia atliekamas tik iš anksto užsiregistravus –  užpildžius anketą ir sulaukus SMS žinutės, kurioje tiksliai nurodoma, kada ir kur atvykti. Užsienio šalių piliečiai taip pat gali naudotis šia paslauga. Jiems reikia užpildyti šią anketą.

Planuojama, kad per dieną bus atliekama apie 100 testų ir daugiau, jei būtų toks poreikis. Testavimas greitaisiais testais atliekamas imant kraują iš piršto ir užlašinant jo ant testo. Greitojo testo atsakymas gaunamas per 15 minučių. Esant teigiamam testo rezultatui, asmeniui bus atliekamas PGR tyrimas mobiliame punkte – t. y. tyrimas iš nosiaryklės, siekiant išsiaiškinti, ar žmogus jau persirgęs koronavirusu, ar serga ir šiuo metu, taigi yra užkrečiamas.

Į tyrimo vietą šalia mobilaus punkto žmonės turi ateiti pėsčiomis, automobilius galima palikti šalia esančioje automobilių stovėjimo stotelėje. Su savimi būtina turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą ir parodyti gautą žinutę su 7 ženklų kodu. Su savimi būtina turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą ir parodyti gautą žinutę su 7 ženklų kodu. Greitąjį testą galima atlikti bet kurią savaitės dieną, 14–17.30 val.

Primename, kad testai nėra privalomi, tik rekomenduojami. Jei ateityje kiltų bet kokių su šiuo procesu susijusių klausimų, kviečiame rašyti užklausas Vilniaus visuomenės sveikatos biurui „Vilnius sveikiau“ el. p. adresu covidtestai@gmail.com ir nurodyti susisiekimui tinkamą savo telefono numerį.

 

 

Skaityti toliau

Miestas

Konkursas: Vilnius kviečia verslą kartu puošti miestą Kalėdoms

Avatar

Paskelbta

Šios Kalėdos sostinėje bus šviesesnės ir jaukesnės: puoselėdama tradiciją, savivaldybė kviečia verslininkus, įstaigas prisidėti prie šventinės nuotaikos mieste kūrimo – puošti ne vien savo įstaigų vitrinas centre, bet ir atokiau įsikūrusių įstaigų langus ir aplinką, miesto erdves.  Jau galima registruotis ir dalyvauti konkurse „Vilniaus kalėdinė vitrina 2020″, kurio prizinis fondas šiemet didesnis – 5000 eurų ir net 4 prizinės vietos.

„Jei sostinėje bus daugiau šviesos ir kerinčių papuošimų, širdyse bus daugiau džiugesio ir optimizmo. Pakili kalėdinė nuotaika tuo ir ypatinga, kad užkrečiama kaip juokas, ir yra neįtikėtinai sujungia visus. O šiuo metų laiku labiausiai trūksta ir reikia šviesias emocijas žadinančių įspūdžių ir bendrystės“, – šventiškai puošti vitrinas ir miestą kviečia vicemerė Edita Tamošiūnaitė.

Nuotr. Sauliaus Žiūros

Konkurse „Vilniaus kalėdinė vitrina 2020″ bus vertinamos miesto (eksterjero) vitrinų (į gatvę „išeinantys“ sostinės parduotuvių, kavinių, restoranų, įstaigų langai, durys, namų fasadai, kurie sukuria sąsają su gatvės praeiviais) įgyvendintos puošybos kūrybinės idėjos.

Šįmet konkurso organizatoriai už dalyvavimą konkurse ir kalėdinio Vilniaus veido kūrimą žada atsidėkoti dar dosnesnius prizais. Trims daugiausiai komisijos balų surinkusioms vitrinoms atiteks: I vieta – 1500 Eur, II vieta – 1200 Eur, III vieta – 800 Eur, o daugiausiai internetinio balsavimo balsų surinkusiai vitrinai – 1500 Eur.


Registracija į atvirą konkursą vyks iki gruodžio 8 d. vidurdienio svetainėje: https://www.kaledossostineje.lt/konkursas, taip pat iki gruodžio 8 d. lauksime konkurso dalyvių papuoštų miesto erdvių ir savo vitrinų nuotraukų.

Išpuoštas Vilniaus vitrinas nuo gruodžio 10 d. iki gruodžio 17 d. vidurdienio vertins Vilniaus miesto savivaldybės sudaryta komisija ir vilniečiai bei miesto svečiai, elektroniniu būdu galės balsuoti vieno didžiausių Lietuvos internetinių naujienų portalo specialioje apklausos skiltyje. Nugalėtojai bus skelbiami gruodžio 18-tąją.

Daugiau informacijos apie „Kalėdos sostinėje 2020″ renginius: https://www.kaledossostineje.lt

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt

Skaityti toliau

Miestas

Pamatykite, kaip žiemos šventėms išpuoštos Vilniaus gatvės

Avatar

Paskelbta

Vilniaus gatvės nuo šio vakaro jau šviečia šventiškai – pirmąkart tokį miesto papuošimą kartu su savivaldybe konkurse balsuodami rinko ir patys vilniečiai.  Naujomis šventinėmis dekoracijomis jau išpuoštos ne vien centrinės miesto gatvės – ir įvažiavimai į miestą, tiltai bei kitos atokesnės nuo centro miesto erdvės.

Pasak konkursą laimėjusios bendrovės „Adam decoligh“ vadovo Nerijaus Chmieliausko, šįmet miesto puošyboje atsirado daugiau žalumos, eglišakių, kalėdinių žaisliukų, šviečiančių burbulų ir kitų tradicinių kalėdinių akcentų. Visa tai kuria pozityvią jaukią nuotaiką, šventinė aplinka traukia vaikščioti ir mėgautis Vilniumi.

„Stengėmės, kad miesto gatvių dekoracijas išvydęs žmogus įžvelgtų jose tokį jaukumą, kokį kuriame puošdami savo kalėdines eglutes namuose. Naujomis dekoracijomis siekiame, kad ir miesto svečiai, ir patys vilniečiai, iš naujo atrastų koks Vilnius jaukus, mielas ir daugiatautis: čia draugiškai sugyvena ir Kalėdas švenčia skirtingų tautų bendruomenės. Senamiesčio erdvėse dekoracijos ir prabyla apie tai“, – pasakojo bendrovės vadovas.

Šventinėmis dekoracijomis papuoštos ne tik centrinės Vilniaus miesto gatvės Gedimino pr., Konstitucijos pr., Rotušės a., Vokiečių g., Vrublevskio g., Šventaragio g., Pilies g., Stiklių g., Aušros Vartų gatvė nuo Šv. Teresės bažnyčios iki Aušros Vartų koplyčios, Aušros Vartų gatvė ties dr. Jono Basanavičiaus paminklu, bet ir kitos miesto erdvės, kuriose atsikartoja tie patys puošybos akcentai, išlaikant kalėdinės puošybos vientisumą. Šventinės dekoracijos pasitiks ir miesto svečius įvažiuojant į miestą: Gariūnų g. (nuo Gariūnų turgaus iki tilto per Nerį), Savanorių pr., Ukmergės g. (nuo Tarandės g. iki šviesoforo ties M. Lietuvio g.), Molėtų pl. (nuo Skersinės g. iki Mokslininkų g.), Nemenčinės pl. (nuo Svajonių g. iki O. Milašiaus g.), Dariaus ir Girėno g. (nuo Eišiškių pl. iki Kapsų g.) bei Galvės g. (nuo Žarijų g. iki Kirtimų g.).

Pasak N. Chmieliausko, kiekvienam miestui stengiamasi kurti savitą sprendimą, todėl Vilniui buvo sukurtos dekoracijos, kurios nebūtų plačiai paplitusios.Pagrindinę idėją puošybos įmonės „Adam decolight” kūrybinė komanda kūrė drauge su menininke ir Senamiesčio kūrybingos bendruomenės vietokūros asociacijos „Miesto kvartalas” pirmininke Julija Janus.  Bendrovė „Adam decolight” miestų erdves bei pastatus Lietuvoje puošia apie keturiolika metų.

Kalėdiniam Vilniaus papuošimui metams skirta daugiau kaip 179 tūkst. Eur, o puošybos konkursą laimėjusi įmonė Vilnių puoš trejus metus.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt 

Skaityti toliau

Skaitomiausi

Copyright © 2020 vilnieciams.lt