Connect with us

Naujienos

Kazys Starkevičius: Atėjo laikas atsitokėti

Avatar

Paskelbta

Pasaulinės pandemijos akivaizdoje permąstome svarbiausius dalykus. Atėjo laikas įvertinti, kur ėjome ligi šiol, ką priėjome ir kurlink turime pasukti.

Viskas „žalia“ – ir kas po to?

Europa „sužaliavo“ ne vien saugodama planetą nuo klimato kaitos. Tame būta ir savanaudiško tikslo – „nešvarią“ ekonomiką iškėlėm į Kiniją, kur pigi darbo jėga ir nėra griežtų reikalavimų gamybos taršai tvarkyti. Ką matome šiandien? Koronavirusas užtvėrė sienas, sutrikdė veiklą, praretino darbuotojų gretas, ir tai anaiptol ne baigtinis procesas. Apsidairę regime, kad pritrūko būtiniausių dalykų.

Stoja automobilių, pramonės įrengimų gamyklos, nekalbant jau apie plataus vartojimo prekes.

Ypatingas smūgis kirto žemės ūkiui. „Prisižaliavome“ taip, kad Lietuvoje beveik nebeliko kiaulių fermų (jos gi dvokia!), ir patylom brangsta tiek šviežia mėsa, tiek jos gaminiai.

Į kovą – plikom rankom

Plikom rankom pačia tikriausia prasme. Europa net didžiausio pavojaus užklupta nepasigamina pakankamai vienkartinių pirštinių, respiratorių ir kaukių, nes jų gamybą puikiai įsisavino partneriai kinai už juokingai mažą kaimą. Šiandien ta kaina jau prašoka sveiko proto ir rizikos ribas.

Galvojom, kad didžiausias pavojus yra karinė agresija. Taip, tai reali grėsmė, ją pabrėžia ne tik mūsų valstybės, bet ir pasaulio politikai. Tai grėsmei ruošėmės (tiesa, pamiršdami būtinus civilinius rezervus), ir po 16 metų NATO organizacijoje esame nepalyginamai saugesni, išmintingesni.

Tačiau pavojus rėžė visai iš kitur, ir rėžė visai planetai, nesirinkdamas, demokratinė ar autoritarinė valstybė. Koronavirusas atskleidė visas mūsų nepasirengimo ir lengvabūdiškumo klaidas.

Lietuvą visada apgindavo kaimas

Daug kam šitie žodžiai gali pasirodyti tuščias lozungas. O ne, mieli bendrapiliečiai: savanorių būriai Nepriklausomybės aušroje, į partizanus išėję kaimo vyrai, atkūrus valstybę drąsiai ūkininkauti ėmęsi jauni žmonės.

Nemalonu buvo ir ramios kasdienybės laikais girdėti visokiausius kaltinimus ūkininkams. O kas būtų šiandien, jei duoną, pieną, mėsą miestiečiams tiekiantis žemės ūkio aruodas ištuštėtų? Kas bus, jei pandemijos smūgis kirs per maisto gamybą? Apsauga – mūsų valstybės vadovų rankose, ir tokios grėsmės akivaizdoje ne visiškai teisinga lyginti aptarnavimo paslaugų verslą su ūkine veikla.

Žmonių ryšiai bus lemiami

Neverta tikėtis, kad koronaviruso pasekmės išnyks per pusmetį ar metus. Šitą įtampos, nepriteklių ir pavojaus metą vėl pasvarstykime, ką gali kaimas. Trūkinėjant socialiniams, kultūriniams saitams miestuose jie mažose bendruomenėse tik tvirtėja. Pastarosiomis dienomis Lietuvą sujaudino vieno Dzūkijos kaimo inteligentų veiklumas. Keli žmonės ėmėsi pagalbos senatvės sulaukusiems kaimynams, platina žinią apie ligos pavojų, moko saugotis parankinėmis priemonėmis, ragina vengti kontaktų. Nurodo savo telefono numerius, parveža iš miestelio iki durų maisto produktus, patys kontroliuoja karantino tvarką.

Čia toks kaimas, kokiame dauguma mūsų užaugome, išmokome pagarbos vyresniems, pareigos ir tvarkos. Niekur tas nedingo. Išbandymų akivaizdoje būkime ištikimi tėvų ir senelių vertybėms., ne žalioms ir ne raudonoms, o saugotoms per kartų kartas.

Optimizmas gerai, bet…

Dar prieš 2009 metų krizę komercinių bankų analitikai aiškino, kad nėra jokio pavojaus, pinigų pakaks įveikti visoms negandoms. Jų raminimus girdėdavome visais atvejais, kai susiklostydavo nepalanki ekonominė situacija. Tas optimizmas kainavo ne vienos įmonės bankrotą, ne vieno namų ūkio nemokumą, aukštyn švystelėjusią emigracijos bangą. Ko pasimokėme per dešimtmetį?

Šiandien jau prognozuojama, kad jei koronavirusas iš Lietuvos nepasitrauks iki rudens, ekonomika susitrauks 20,8 proc. – daugiau nei penktadaliu. Būtinas ryžtingas prioritetinių ūkio sričių apibrėžimas, pirmiausia maisto grandinės, būtiniausių medicinos ir sveikatos saugos išteklių, strateginių energetikos ir transporto grandžių rėmimas.

Galim ne vieną, o visus ministrus aprengti sukarintų vienetų uniformomis, galime „Spartaną“ paversti reisiniu lėktuvu visiems atostogas šiltuose kraštuose prasitęsusiems tautiečiams surankioti, galime spręsti tik operatyviosios veiklos reikalus – bet krizė ateis nepasibeldusi. Jai pasiruošti sunku, bet pavojingiausius smūgius galime sušvelninti.

kazys.lt inf. 

The post Kazys Starkevičius: Atėjo laikas atsitokėti appeared first on Kaunieciams.lt.

Skaityti toliau

Rajonas

Dėl planuojamo sporto paskirties pastato Riešės k. statybos projektinių pasiūlymų viešo aptarimo

Avatar

Paskelbta

Informuojame, kad rengiamas statybos projektas dėl sporto paskirties pastato Vilniaus r. sav., Avižienių sen., Riešės k., Riešės g. 9. Statinio naudojimo paskirtis: sporto paskirties pastatai.
Projektinius pasiūlymus parengė: individualios veiklos vykdymo pažyma Nr. 584366.
Projekto vadovė: Lina Gasiūnaitė. Vilniaus m. sav., Vilnius, Fabijoniškių g. 92-2a, el. paštas linaarch@gmail.com, tel. +370 698 76990, (8370)5 527195.
Informuojame, kad su rengiamo projekto pasiūlymais galima susipažinti projektuotojo patalpose aukščiau nurodytu adresu (darbo dienomis, 10.00-17.00, suderinus telefonu) iki viešo susirinkimo pabaigos, teikti pasiūlymus projektuotojui galima aukščiau nurodytu el. paštu iki viešo susirinkimo pabaigos.
Viešo susirinkimo data, laikas ir vieta: viešasis susirinkimas įvyks 2020-11-03 16:00 val. Vilniaus rajono savivaldybės patalpose, Vilnius, Rinktinės g. 50, 124 kab.
Išsamesnė informacija apie projektą pateikiama čia.
Daugiau informacijos apie numatomą visuomenei svarbių statinių projektavimą rasite čia: https://teritorijuplanavimas.vrsa.lt/go.php/Informacija-apie-numatoma-visuomenei-svarbiu-statiniu-projektavima691315
Savivaldybės internetinėje svetainėje skelbiama informacija apie viešą susirinkimą bei pateikiami projektiniai pasiūlymai vadovaujantis Statybos techninio reglamento STR 1.04.04:2017 „Statinio projektavimas, projekto ekspertizė“ VIII skyriaus 61 punktu.

Skaityti toliau

Naujienos

Praėjusią parą registruoti 776 koronaviruso atvejai

Avatar

Paskelbta

2020 10 28

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 776 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 270 iš jų registruota Vilniaus, 173 Kauno, 120 Klaipėdos, 73 Šiaulių, 63 Telšių apskrityse. Dar 37 atvejai registruoti Tauragės, 18 Marijampolės, 10 Panevėžio apskrityse 9 Alytaus ir 3 Utenos apskrityse.

Iš šių atvejų didžioji dauguma – 594 atvejai – registruoti, kai asmenys užsikrėtė po kontakto su asmenimis, kuriems patvirtintas koronavirusas. Tuo metu, 102 asmenų užsikrėtimo aplinkybės nėra aiškios, t. y epidemiologinių tyrimų metu nustatyta, jog asmenys išvykę į užsienį nebuvo, su patvirtintais COVID-19 atvejais nebendravo. Taip pat tęsiama dar 80-ies atvejų epidemiologinė diagnostika. 

Praėjusią parą atvejai fiksuoti protrūkiuose

Vilniaus apskrityje praėjusią parą registruoti atvejai, susiję su protrūkiais Respublikinėje Vilniaus psichiatrijos ligoninėje, „Santaros“ klinikose, Respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje, Karoliniškių poliklinikoje. Taip pat atvejai registruoti protrūkiuose Nacionalinėje Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokykloje, Vilniaus lopšelyje-darželyje „Giraitė“, Žirmūnų gimnazijoje, Vilniaus Gedimino technikos universiteto inžinerijos licėjuje, Vilniaus „Žemynos“ progimnazijoje. Taip pat parėjusią parą registruoti atvejai, siejami su protrūkiais laisvalaikio leidimo vietose – ledo ritulio treniruotėmis Vilniaus „Akropolyje“, Vilniaus Arkikatedros jaunimo chore, Vilniaus bare „Dirigentai“.

Kauno apskrityje vakarykštę parą registruoti atvejai, siejami su protrūkiais Valstybinėje miškų tarnyboje, „RIO sporto arenoje“, Kauno dailės gimnazijoje, taip pat Raseinių kelių priežiūros tarnyboje, Raseiniuose veikiančioje įmonėje „Danspin“. Taip pat – Kėdainių rajono savivaldybėje, Kėdainių specialiojoje mokykloje.

Klaipėdos apskrityje praėjusią parą fiksuoti atvejai, susiję su protrūkiais Lietuvos sutrikusio intelekto žmonių globos bendrijoje „Klaipėdos viltis“, Šilutės rajono savivaldybėje, Kartenos mokykloje-daugiafunkciniame centre. Taip pat vakarykštę parą registruoti atvejai, susiję su Klaipėdos jūrininkų ligoninės Psichiatrijos departamentu Švėkšnoje, Skuodo rajono Lenkimų miestelio protrūkiu. 

Šiaulių apskrityje praėjusią parą registruoti atvejai, susiję su protrūkiu Respublikinės Šiaulių ligoninės Chirurgijos skyriuje, taip pat atvejai, susiejami su protrūkiu Joniškio prekybos centre „Maxima“. 

Telšių apskrityje praėjusią parą fiksuoti atvejai, susiję su protrūkiais Plungės Stonaičių socialinės globos namuose, Telšių socialinių paslaugų centre, Plungės rajono savivaldybės ligoninėje, taip pat – laikraščio „Telšių žinios“ redakcijoje, Plungės technologijų ir verslo mokykloje, Telšiuose veikiančioje įmonėje „Ecotrailers“.

Tauragės apskrityje praėjusią parą registruoti atvejai, siejami su protrūkiais Jurbarko ligoninėje, Tauragės ligoninėje, taip pat – Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Kęstučio motorizuotame pėstininkų batalione, Šilutės chore „Bočiai“. 

Marijampolės apskrityje vakar registruoti atvejai, epidemiologų vertinimu, susiję su protrūkiu Marijampolės socialinės pagalbos centre, Panevėžio apskrityje – atvejai, susiję su protrūkiais Panevėžio Juozo Miltinio gimnazijoje, įmonėje „Naideka“.

Tuo metu, Alytaus apskrityje registruoti atvejai, susiję su protrūkiais Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų batalione, taip pat – Varėnos „Žilvičio“ vaikų lopšelyje-darželyje. 

Lietuvoje – dar 3 mirties nuo koronaviruso atvejai

NVSC praneša, kad iš gydymo įstaigų praėjusią parą gauta informacija apie 3 mirtis nuo koronaviruso. Šiuo metu infekcija yra pasiglemžusi 144 gyvybę.

Pirmasis mirties atvejis registruotas Kauno apskrityje. Asmuo priklausė 80-89 metų amžiaus grupei, turėjo lėtinių susirgimų. Koronavirusas asmeniui patvirtintas spalio 16 d. 

Antrasis mirties atvejis registruotas Klaipėdos apskrityje. Asmuo priklausė 60-69 metų amžiaus grupei, turėjo lėtinių susirgimų. Koronavirusas asmeniui patvirtintas spalio 15 d.

Trečiasis mirties atvejis registruotas Klaipėdos apskrityje. Asmuo priklausė 70-79 metų amžiaus grupei, turėjo lėtinių susirgimų. Koronavirusas asmeniui patvirtintas spalio 21 d.

Taip pat vakarykštę parą registruoti 4 mirties (3 Šiaulių ir 1 Kauno apskrityse) atvejai, kai užsikrėtusieji koronavirusu mirė dėl kitų priežasčių.

Savo ruožtu, visuomenės sveikatos specialistai ragina žmones laikytis visų koronaviruso infekcijos plitimo prevencijos priemonių – rankų higienos, kosėjimo, čiaudėjimo etiketo, dėvėti asmens apaugos priemones, laikytis fizinės distancijos ir kita.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro informacija
 

Skaityti toliau

Miestas

Sostinės pagalba COVID-19 pandemijos valdymui: 130 papildomų lovų ir 100 tūkst. eurų savivaldybės lėšų

Avatar

Paskelbta

Sostinės savivaldybė kartu su VšĮ Vilniaus miesto klinikine ligonine (Antakalnio g.124), kuri tampa atramine koronavirusu sergančius gydančia ligonine, įrengs 130 lovų, skirtų COVID-19 pacientams – tai bus skubi pagalba Santaros klinikų medikams, kurie paskelbė, jog situacija darosi kritiška ir lovų ligoninėje gali pristigti jau per kelias dienas. Vilniaus miesto klinikinė ligoninė tam paskirs net du savo korpusus.

Vilniaus savivaldybė iš savo biudžeto tam skirs apie 100 tūkst. eurų. Jau nuo šio penktadienio (spalio 30 dienos) bus paruošta 20 lovų su deguonimi pacientams, kuriems reikalingas pastovus deguonies tiekimas. Per 20-30 dienų dar 86 lovos iš numatyto bendro skaičiaus bus paruoštos su pastoviu deguonies tiekimu.

Tiesiant pagalbos ranką teko perorganizuoti ligoninės darbą ir, gelbstint sunkius COVID-19 pacientus, atsisakyti dalies planinių operacijų.  Planinės operacijos stabdomos tik viename Dienos chirurgijos skyriuje. Ligoninėje lieka du Dienos chirurgijos skyriai, teikiantys planinę pagalbą. Laikinai stabdomas Alergologijos planinių pacientų hospitalizavimas.

Būtinoji pagalba toliau yra teikiama Chirurgijos klinikoje – toliau veiks Abdominalinės chirurgijos skyrius, Urologijos skyrius, Kraujagyslių chirurgijos skyrius, Terapijos klinikoje – Kardiologijos skyrius, Nefrologijos skyrius, Vidaus ligų skyrius. Akušerijos ginekologijos klinika, Vaikų ligų klinika dirba be sutrikimų.

Tie ligoniai, kurių medicininė būklė leidžia išrašyti namo, bus išrašomi ambulatoriniam gydymui, o tie pacientai, kuriems pagal medicinines indikacijas reikia tęsti stacionarinį gydymą, bus perkeliami į kitas Vilniaus miesto ligonines: 12 į Mykolo Marcinkevičiaus ligoninę, 30 į Vilkpėdės ligoninę, o reabilitacijos skyriaus pacientais pasirūpins Santaros klinikos.

Planinės operacijos bus ir toliau vykdomos pagal galimybes, prailginus likusių dviejų Dienos chirurgijos skyrių darbo laiką. Pažymėtina, pirmąją lokalaus karantino darbo savaitę, perorganizavus darbus, galimi tam tikri laikini trikdžiai, tačiau toliau planinių operacijų paslaugos bus teikiamos įprasta tvarka.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt 

 

Skaityti toliau

Skaitomiausi

Copyright © 2020 vilnieciams.lt