Connect with us

Naujienos

Kaip išsirinkti padangas automobiliui ir jas tinkamai prižiūrėti?

Avatar

Paskelbta

Prasidėjus padangų keitimo metui, dažnas vairuotojas svarsto kokias padangas pasirinkti. Kadangi dėl nenuspėjamų oro permainų mūsų šalyje vairavimo sąlygos toli gražu nėra idealios, rinkdamiesi padangas turėtumėte būti itin atsakingi. Padangos yra vienintelė automobilio dalis, kuri liečiasi su važiuojamąja danga, todėl vienas iš pagrindinių veiksnių, lemiančių pasirinkimą, turėtų būti saugumas.

Didmeninės automobilių dalių prekybos įmonės atstovo Olego Tunevičiaus teigimu, svarbiausia nuspręsti, kokią pinigų sumą norite ar galite skirti padangoms įsigyti. Taip pat patariame internete peržiūrėti padangų gamintojų atliekamų testų rezultatus. Dėmesį vertėtų atkreipti į tuos testus, kuriuose gamintojas testuoja tą pačią naują padangą ir po tam tikro eksploatavimo laikotarpio.

„Prieš įsigyjant padangas svarbu patikrinti ir jų ženklinimą – stabdymas ant šlapios dangos, degalų taupymas, triukšmo lygis. Pasikonsultuokite su padangų pardavimo specialistais, kurie atsižvelgę į jūsų turimą automobilį, vairavimo stilių, kasdienį maršrutą – miestas ar užmiestis – pasiūlys tinkamą variantą“, – sako O. Tunevičius.

Kur saugiai galima pasikeisti padangas karantino laikotarpiu?

Lietuvos autoservisus vienijančios platformos atstovas Robertas Tamulevičius sako, kad net ir karantino metu, daugelis autoservisų stengiasi užtikrinti kokybiškas ir saugiai atliekamas remonto paslaugas.

„Saugiai dirbančius autoservisus, vairuotojai gali rasti „Motointegrator.com“  platformoje. Autoservisai, kurie laikosi karantino reikalavimų ir dirba saugiai, šioje platformoje yra pažymėti  –  autoservisų paieškoje yra specialus filtras „autoservisas laikosi COVID-19 karantino taisyklių“. Šis filtras padės vairuotojams surasti veikiančius servisus“, – patikina R. Tamulevičius.

Be to, ši platforma vairuotojams leidžia ne tik surasti geriausius autoservisus, tačiau ir nuotoliniu būdu užsiregistruoti remonto darbams, o autoservisams – valdyti užsakymus. Tai ypač svarbu tiems, kas dar šiuo metu neturi internetinio puslapio ir el. registracijos formos.

Ką būtina žinoti eksploatuojant padangas?

O. Tunevičius pabrėžia, kad tinkamas ir saugus eksploatavimo rodiklis priklauso nuo slėgio padangose. Jei slėgis padangose nėra tinkamas, galimas šalutinis poveikis: netolygus padangų protektoriaus nusidėvėjimas, pablogėja automobilio valdymas ir stabdymas, padidėja degalų sąnaudos.

„Tačiau slėgio kitimas padangose neišvengiamas. Kitimo priežastys įvairios – aplinkos temperatūros svyravimai, mechaniniai pažeidimai, todėl bent kartą per mėnesį patikrinkite padangų slėgį ir apžiūrėkite protektorių. Rekomenduojamą padangų slėgį galite rasti eksploatavimo žinyne, taip pat ant vairuotojo ar keleivio durelių arba slenksčių, o maksimaliai leistinas slėgis nurodomas ant padangos šoninės sienelės“, – sako automobilių dalimis prekiaujančios įmonės atstovas.

Praktiškai, visuose naujuose automobiliuose yra įdiegta TPMS jutiklių sistema, todėl vairuotojai, net neišlipdami iš automobilio, padangų slėgi gali pamatyti prietaisų skydelyje. Taip pat, pravartu žinoti, kad po padangų keitimo, slėgis padangose turi būti toks, kokį rekomenduoja automobilio gamintojas.

Padangų sukeitimas vietomis – kam jis reikalingas?

Viena iš priežasčių, kodėl verta padangas sukeisti vietomis, yra tai, kad viena padangos ašis nusidėvi greičiau nei kita. Padangų sukeitimą rekomenduojama atilikti kas 10 tūkstančių kilometrų. Tačiau, jeigu girdite, kad padangos garsiau ūžia ar pastebėjote netolygų nusidėvėjimą, sukeitimą patariama atlikti dažniau.

 „Tiesa, vairuotojams svarbu žinoti, kad padangų sukeitimas vietomis neišspręs netinkamo slėgio ar pakabos problemų. Nepamirškite, kad automobilio padangos veikia vienoje sistemoje su kitomis automobilio dalimis, pavyzdžiui, stabdžiais ar pakaba, todėl labai svarbu, kad visi automobilio komponentai būtų tvarkingai prižiūrimi – tik taip užtikrinsite visų eismo dalyvių maksimalų saugumą“,  –  teigia O. Tunevičius. 

The post Kaip išsirinkti padangas automobiliui ir jas tinkamai prižiūrėti? appeared first on Kaunieciams.lt.

Skaityti toliau

Rajonas

Stovykla „Aš noriu – aš galiu – aš tampu“

Avatar

Paskelbta

Rugsėjo mėnesį Nemenčinės Gedimino gimnazijos 6b klasės mokiniai po pamokų smagiai leido laiką dalyvaudami stovykloje „Aš noriu – aš galiu – aš tampu“. Pimiausia, kartu su gimnazijos psichologe Joana Butėnaite mokiniai mokėsi kelti tikslus, aptarė svarbiausius žingsnius, ką ir kaip galėtų padaryti, kad tuos tikslus sėkmingai pasiektų, kalbėjo apie psichologinės sveikatos reikšmę.
Vėliau mokiniai diskutavo apie fizinės sveikatos svarbą ir geras emocijas. O geriausiai tą padaryti pavyko UNO parke, kur aktyvios pramogos suteikė daug teigiamų emocijų, užtikrino puikią nuotaiką ir leido šeštokams pasijusti tikra komanda.  Stovyklos dalyviai ne tik išbandė savo fizines jėgas, bet ir įveikė aukščio baimę.
Dirbdami grupėse mokiniai paruošė pristatymus apie tai, kas jiems yra sveikas gyvenimo būdas, ką jie galėtų pakeisti, kad būtų sveikesni ir pilni energijos, nagrinėjo maisto produktų etiketes. Tai padėjo jiems ne tik pasidalinti savo patarimais, bet ir lavino komunikacinius įgūdžius. Taip pat mokiniai dalyvavo edukaciniame užsiėmime „Rūgštys ir šarmai“, kur sužinojo, kaip derinti maisto produktus, bei atliko eksperimentus ir suprato, kaip reaguoja rūgštinės ir šarminės medžiagos.
Manau, nors ir trumpa, stovykla buvo labai prasminga, nes ji suteikė progą ne tik smagiai praleisti laiką, bet ir geriau pažinti vienas kitą.
NVŠ programa finansuota vadovaujantis Vaikų vasaros stovyklų ir kitų neformaliojo vaikų švietimo veiklų finansavimo tvarkos aprašu.

                                                                                        Stovyklos vadovė Justina Zacharevič

Skaityti toliau

Naujienos

Išmokėta daugiau kaip 300 mln. Eur tiesioginių išmokų avansų

Avatar

Paskelbta

Du šią savaitę paskelbti tyrimai rodo, kad žmonės, turintys kraujo grupę O (I), turi mažesnę riziką susirgti koronavirusu – o taip pat sumažėja tikimybė sunkiai susirgti, jei jau užsikrečiama.

Vienas iš naujų tyrimų parodė, kad COVID-19 pacientai, turintys O (I) ar B (III) kraujo grupes, intensyvios terapijos skyriuje praleido mažiau laiko nei žmonės, turintys A (II) ar AB (IV) kraujo grupes. Pirmiesiems taip pat rečiau reikėjo ventiliavimo ir jie rečiau patyrė inkstų nepakankamumą.

Šios naujos išvados atkartoja panašias išvadas iš ankstesnio tyrimo, kurio metu buvo pastebėtas O kraujo grupės pranašumas.

Abu nauji tyrimai pasirodė moksliniame žurnale „Blood Advances“. Viename buvo aptarti 95 sunkiai sirgę COVID-19 pacientai Vankuverio (Kanada) ligoninėse, nuo vasario iki balandžio.

Mokslininkai nustatė, kad pacientai, turintys O ar B tipo kraują, intensyviosios terapijos skyriuje praleido vidutiniškai 4,5 dienos mažiau nei tie, kurie turėjo A ar AB tipo kraują. Pastaroji grupė intensyvioje priežiūroje praleido vidutiniškai 13,5 dienos. Mokslininkai nustatė, kad tik 61 proc. pacientų, turinčių O ar B kraujo grupę, prireikė plaučių ventiliavimo – palyginus su 84 proc. A ar AB kraujo grupių pacientų.

Tuo tarpu pacientams, turintiems A ar AB kraujo grupes, taip pat dažniau prireikė dializės – procedūros, kuri padeda inkstams iš kraujo filtruoti toksinus.

„Šių dviejų kraujo grupių pacientams dėl COVID-19 gali padidėti organų disfunkcijos ar nepakankamumo rizika – labiau nei žmonėms, turintiems O ar B kraujo grupę“, – daro išvadą tyrimo autoriai.

Birželio mėnesio tyrimas nustatė panašų ryšį: Italijos ir Ispanijos pacientams, turintiems O tipo kraują, sunkios koronavirusinės infekcijos rizika (t.y. poreikis intubuoti ar papildomai teiki deguonį) buvo 50 proc. mažesnė, palyginus su kitų kraujo grupių pacientais.

Mažesnis jautrumas infekcijai

Antrasis iš naujųjų tyrimų parodė, kad žmonėms, turintiems O tipo kraują, gali būti mažesnė rizika užsikrėsti koronavirusu – palyginus su žmonėmis, turinčiais kitų kraujo grupių.

Komanda ištyrė beveik pusę milijono žmonių Nyderlanduose, kuriems buvo atliktas COVID-19 testas nuo vasario pabaigos iki liepos pabaigos. Iš apytiksliai 4600 žmonių, kurių testas buvo teigiamas ir kurie nurodė apie savo kraujo grupę, 38,4 proc. turėjo O grupės kraują.

„O kraujo grupė yra reikšmingai susijusi su sumažėjusiu imlumu virusui“, – rašo autoriai.

Kraujo grupė priklauso nuo baltymų, vadinamų A ir B antigenais, buvimo ar nebuvimo raudonųjų kraujo kūnelių paviršiuje – tai yra genetinis paveldas, ateinantis iš tėvų. Žmonės, turintys O kraują, neturi nė vieno iš šių antigeno. Tai labiausiai paplitusi kraujo grupė: maždaug 48 procentai amerikiečių turi O tipo kraują, teigia Oklahomos kraujo institutas.

Nauji tyrimai apie kraujo grupes ir koronaviruso riziką atitinka ankstesnius šios temos tyrimus. Liepos mėnesį paskelbtas tyrimas parodė, kad žmonėms, turintiems O grupę, teigiami COVID-19 testo rezultatai būdavo rečiau nei kitų kraujo grupių pacientų. Balandį atliktas tyrimas (nors kol kas jis dar nėra recenzuotas) parodė, kad tarp 1559 koronaviruso pacientų Niujorke O kraujo grupę turėjo mažesnė dalis, nei būtų to galima tikėtis.

O kovo mėnesį atlikus daugiau nei 2100 koronaviruso pacientų tyrimą Kinijos Uhano ir Šendženo miestuose, taip pat buvo nustatyta, kad žmonėms, turintiems O kraujo grupę, yra mažesnė infekcijos rizika.

Ankstesni tyrimai taip pat parodė, kad žmonės, turintys O kraujo grupę, buvo mažiau imlūs pirmajam SARS virusui, kurio 80 procentų genetinio kodo sutampa su naujuoju koronavirusu SARS-CoV-2. 2005 m. Honkonge atliktas tyrimas parodė, kad dauguma SARS užsikrėtusių asmenų turėjo kitas nei O kraujo grupes.

Nepaisant šio vis didėjančio įrodymų skaičiaus, Vankuverio tyrimo bendraautorius Mypinderis Sekhonas sako, kad šis ryšys vis dar menkas.

„Nemanau, kad tai nusveria kitus rizikos veiksnius, pvz., amžių, gretutines ligas ir panašiai“, – sakė jis CNN. – Jei kažkas turi A kraujo grupę, nereikia pradėti panikuoti. O jei turite O kraujo grupę, tai nereiškia, kad galite laisvai eiti į barus ir kitas rizikingas vietas.

Parengta pagal „Business Insider“.

http://www.technologijos.lt/n/mokslas/zmogus_ir_medicina/S-85149/straipsnis/Daugeja-irodymu-kad-COVID-19-pandemijos-metu-sia-kraujo-grupe-turintys-zmones-gali-tureti-pranasuma?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+technologijos-visos-publikacijos+%28Technologijos.lt+%C2%BB+Mokslo%2C+technologij%C5%B3+ir+%C4%AFmoni%C5%B3+naujienos%29

Skaityti toliau

Rajonas

Jubileusz kościoła pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Kowalczukach

Avatar

Paskelbta

„Musicie być mocni mocą miłości, która jest potężniejsza niż śmierć…Musicie być mocni miłością, która cierpliwa jest, łaskawa jest…”Św. Jan Paweł II
W dniu 18 października b.r. w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Kowalczukach odbyła się uroczysta msza św. z okazji 20-tej rocznicy konsekracji tej świątyni.

Historia kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Kowalczukach rozpoczęła się w 1993 roku. W tym właśnie roku z inicjatywy ówczesnego proboszcza parafii Szumskiej ks. Dariusza Stańczyka w Kowalczukach wzniesiono i poświęcono krzyż, jako znak wiary i świadectwa, że właśnie w tym miejscu zostanie zbudowana nowa świątynia. Wkrótce po tym udało się uzyskać pozwolenie od ordynariusza diecezji kardynała Audrysa Juozasa Bačkisa. W roku 1994 kardynał poświęcił plac pod budowę kaplicy pw. Miłosierdzia Bożego. Opiekę nad budową kościoła, wraz z kłopotami organizacyjnymi, objął nowy proboszcz parafii ks. Wojciech Górlicki. Konsekracja świątyni pw. Miłosierdzia Bożego w Kowalczukach odbyła się 15 października 2000 roku. Poświęcenia kościoła dokonał kardynał Audrys Juozas Bačkis. Warto zaznaczyć, że właśnie w Kowalczukach powstał pierwszy na Litwie kościół pw. Miłosierdzia Bożego, wyprzedzając nawet Wilno. Z tego faktu mieszkańcy gminy są niezwykle dumni. Obok kościoła wznosi się pomnik św. Jana Pawła II, który został ustawiony w 2007 roku ze składek parafian i zbiórek pieniężnych harcerzy i jest pierwszym na Litwie pomnikiem wielkiego papieża-Polaka.
Wierni parafii Szumskiej cieszą się niezmiernie z tego, że panuje w niej ciepła, przyjazna atmosfera. Mieszkają tu niezmiernie przyjaźni, wyrozumiali ludzie. Można zawsze liczyć na ich wsparcie ciepłym słowem albo fizyczną pracę. Rodziny tej wspólnoty z miłą chęcią angażują się we wspólną pracę przy kościele i wewnątrz kościoła.
W uroczystej mszy św. wzięli udział dostojni goście: ksiądz prałat Wojciech Górlicki, proboszcz parafii św. Archanioła Rafała w Wilnie Mirosław Grabowski, proboszcz parafii św. Józefa w Wilnie Jarosław Spirydowicz oraz ksiądz dziekan Dziekanatu w Nowej Wilejce oraz proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju w Nowej Wilejce Eduardas Kirstukas. Uroczystość jubileuszową w Kowalczukach swoją obecnością zaszczyciła mer Samorządu Rejonu Wileńskiego Maria Rekść.
Przybyli na uroczystość jubileuszową goście oraz mieszkańcy Kowalczuk i okolic mieli również okazję oglądać wystawę „Moje spotkanie z Janem Pawłem II” w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Kowalczukach, której otwarcie odbyło się 16 października – w dzień wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Apostolską. Podczas uroczystości został zaprezentowany w postaci multimedialnej życiorys wielkiego Polaka. Cały świat pragnął spotkania z papieżem św. Janem Pawłem II. Wierni parafii Szumskiej otrzymali niezwykły dar z nieba, bowiem mieli zaszczyt osobiście spotkać się z Ojcem Świętym. Wystawa ta wywołała wiele miłych wspomnień. Ludzie, którzy uczestniczyli w spotkaniu ze św. Janem Pawłem II, mogli zobaczyć siebie na zdjęciach sprzed lat, przypomnieć te chwile, gdy tak blisko byli papieża, a nawet otrzymali jego błogosławieństwo. Takie wydarzenia na długo, a może nawet na całe życie, pozostają w pamięci. Otwarta w kościele w Kowalczukach wystawa wielu wzruszyła do łez.
Organizatorzy jubileuszowych obchodów 20-tej rocznicy konsekracji świątyni pw. Miłosierdzia Bożego w Kowalczukach składają najserdeczniejsze podziękowanie wszystkim, kto wziął udział w uroczystości. Szczególne „Bóg Zapłać” za współpracę i wsparcie finansowe należy się staroście gminy Kowalczuki Pani Krystynie Gierasimowicz oraz dyrektorowi Wielofunkcyjnego Ośrodka Kultury w Rudominie Wiolecie Cereszce. Niech wspólna praca zaowocuje jeszcze większym umiłowaniem modlitwy.
Tekst: Andrzej AszkiełowiczZdjęcia: Romualda Balukonienė

Skaityti toliau

Skaitomiausi

Copyright © 2020 vilnieciams.lt