Connect with us

Naujienos

Pamatykite, kaip atrodė tarpukario Lietuvos kortos

Avatar

Paskelbta

Tarpukario Lietuvoje valstybinė buvo ne tik degtinė, bet ir kortos. Nuo 1924 m. šalyje galiojo kortų monopolis – jas gaminti galėjo tik valstybė, o platinti – tik tie, kurie turėjo valstybės leidimą. Be to, valdžia skelbė konkursą, kurio metu Lietuvos dailininkai galėjo kurti kortas su Lietuvos simbolika. Konkursą laimėjusio dizaino kortas valstybė spausdino ir platino.

Viena tokia tarpukario kortų kaladė, kurios kortos buvo ranka nupieštos nežinomo dailininko apie 1930 m., pateko į Švedijoje studijuojančio lietuvio studento Danieliaus Korsako rankas. Šiam studentui gimė idėja – prikelti kortas naujam gyvenimui.
Tarpukario Lietuvos kortos

XX a. pradžioje kortas Lietuvoje piešė ne vienas profesionalus dailininkas – pavyzdžiui, Mstislavas Dobužinskis, Adomas Varnas. Autorinių kortų kūrimui Lietuva tarpukariu skelbdavo konkursus, o juos laimėjusiems autoriams skirdavo premijas.Lietuviškos lošimo kortos turėjo ryškių nacionalinių bruožų – pavyzdžiui, karaliai buvo piešiami pagal LDK kunigaikščių atvaizdus. Ant kortų atsirasdavo Vytautas, Birutė, Algirdas ir t. t.

 
Kunigaikščiai Gediminas ir Kęstutis ant kortų
©Danieliaus Korsako nuotr.
1924 m. Lietuvoje įsigaliojo kortų monopolis. Pagal Vyriausybės patvirtintas taisykles, teisė gaminti kortas priklausė Finansų, Prekybos ir Pramonės ministerijai, o pardavinėti kortas galėjo Lietuvos bankas arba įstaigos ir asmenys, gavę 20 litų kainuojantį leidimą.Lietuvos banko skyriuose kortos buvo parduodamos nustatyta ir viešai skelbiama kaina, kiti pardavėjai kortas galėjo pardavinėti kokia tik norėjo kaina.Įvežti į Lietuvą kortas buvo draudžiama, o įstaigos, kuriose vykdyti lošimai, turėjo vykdyti kortų apskaitą ir pristatyti bent vieną kartą vartotas kortas Lietuvos bankui. Lietuvos bankas jas sunaikindavo – tai paaiškina, kodėl to meto kortų išliko tiek mažai.Plačiau apie lietuviškų kortų istoriją skaityti galite čia.
Kortos sudomino lietuvį studentą

Kai kurie tarpukario kortas piešę dailininkai žinomi, kai kurie – ne. Viena tokių nežinomų kortų kaladžių ne per seniausiai pateko į Švedijoje studijuojančio D.Korsako rankas.Šios kortos išsiskiria lietuviška simbolika ir tuo, kad jų veikėjai dėvi nacionalinius kostiumus. Vaikino teigimu, greičiausiai pikų karalius vaizduoja kunigaikštį Gediminą, o kiti karaliai – kitus LDK valdovus.

 
Kortų kaladė
©Danieliaus Korsako nuotr.
Stokholmo ekonomikos mokykloje tarptautinės vadybos bei verslo magistrą studijuojantis D.Korsakas 15min teigė, kad kortomis domisi nuo vaikystės.„Kai studijų metais pradėjau daugiau keliauti pamačiau, kad, kur tik keliaudavau, kiekvienoje valstybėje galėjau rasti gražių kortų su tos šalies simbolika. Taip pradėjau rinkti kortas – pirmasias įsigijau, kai studijavau Paryžiuje“, – sakė D.Korsakas.Panoręs įsigyti lietuviškų kortų, jis suprato, kad tokių kortų, kurias galėtų įsigyti ir jomis lošti kiekvienas, nėra, o kortos, kurias jis pats naudojo visą laiką, yra arba pirktos iš kiosko, arba užsilikusios nuo sovietmečio. Taip D.Korsakas susidomėjo būtent lietuviškų kortų istorija.„Ieškodamas informacijos apie kortas Lietuvoje, atradau, kad tarpukariu Lietuvoje buvo išleista daugybė gražių, simboliškų kortų, tik deja ši tradicija buvo sunaikinta ir pamiršta sovietmečiu. Iš visų išleistų kortų, kurių nuotraukas man pavyko rasti, gražiausios ir įdomiausios pasirodė Gedimino stulpų kortos“, – 15min teigė D.Korsakas.Visgi paaiškėjo, kad rasti fiziškai išlikusią tokių kortų kaladę nėra lengva. Po visą 2019 m. vasarą trukusių paieškų jis susisiekė su kolekcionieriumi Albinu Borisevičium, kuris turėjo išlikusią vieną iš paskutinių šių kortų kaladžių ir sutiko su D.Korsaku jomis pasidalinti.
 
Širdys
©Danieliaus Korsako nuotr.
Bandys atspausdinti kortas

D.Korsakui kilo idėja – išleisti šias kortas ir taip jas prikelti naujam gyvenimui. Tam jis pradėjo rinkti lėšas per sutelktinio finansavimo platformą „Kickstarter“, projektui sukūrė ir puslapį. Vaikinas tikisi surinkti pakankamai pinigų, kad kortas būtų galima atspausdinti. Tuomet po tokią kortų kaladę gautų visi, parėmę jo projektą. D.Korsakas sutarė su JAV esančia kortų gamykla USPCC („United States Playing Card Company“), kad šios kortos būtų atspausdintos.Šiuo metu D.Korsako idėją jau parėmė per 100 susidomėjusių lietuvių. Pasak D.Korsako, didžiausio susidomėjimo idėja paradoksaliai susilaukė būtent tarp JAV lietuvių.Pinigus kortų spausdinimui D.Korsakas rinks iki balandžio 10 d. Jei pinigų surinkti nepavyks, visiems parėmusiems projektą pinigai bus gražinti. Visgi jis tikisi, kad reikiama suma bus surinkta ir kortos bus atspausdintos. Ir kad „Gedimino stulpai“ atgims naujam gyvenimui.

The post Pamatykite, kaip atrodė tarpukario Lietuvos kortos appeared first on Kaunieciams.lt.

Skaityti toliau
Advertisement

Rajonas

Rząd przedłużył kwarantannę do 1 kwietnia

Avatar

Paskelbta

Rząd przedłużył kwarantannę do 1 kwietnia

Skaityti toliau

Rajonas

Projekty Erasmus+ w ramach sektora edukacji szkolnej

Avatar

Paskelbta

Ludwig Wittgenstein powiedział: „Granice mojego języka wyznaczają granice mojego świata.” Dzięki zgłębianiu wiedzy o języku, otaczających nas kulturach i nauce samego języka świat dziecka staje się pełniejszy, szerszy, bardziej rozmaity. Razem z wiedzą przychodzi też umiejętność dostrzegania różnorodności kulturowej. Równocześnie ze zgłębianiem wiadomości poszerzają się granice postrzegania świata.
Bez wątpienia wielki wpływ na naukę języka ma sposób w jaki przyswaja się wiedzę, jednym ze skutecznych i atrakcyjnych jest udział w projektach. Daje on możliwość bezpośredniego kontaktu z językiem i jego użytkownikami.
W Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie obecnie są realizowane dwa projekty według programu Erasmus+: Back in the time with an old photo oraz Importance of water in cultural, historical and social aspects in people’s lives, maja być zrealizowane w latach 2020-2022.
Koordynatorem obu projektów jest nauczycielka języka angielskiego Joanna Malunawicziute- Lachowicz. Oba projekty zakładają udział uczniów klas 8- IIIG. W projekcie „Back in the time with an old photo” uczniowie maja za zadanie porównać i ocenić wartość historyczną oraz przedstawić wybrane obiekty na starej i współczesnej fotografii.
Natomiast „Importance of water in cultural, historical and social aspects in people’s lives” projektu zadaniem uczniów jest zapoznanie się z kulturalno-historyczno- społecznym znaczeniem wody w życiu człowieka.
Projekty maja na celu zgłębianie wiedzy z wyżej wymienionych przedmiotów a przede wszystkim z języka angielskiego, gdyż jest to podstawowy język przy realizacji i porozumiewaniu się w trakcie pracy. Uczniowie i nauczyciele będą mieli okazje zwiedzić partnerskie państwa a mianowicie: Turcję, Polskę, Czechy, Bułgarię, Grecję, Włochy.
Zgodnie z założeniem projektu uczniowie maja też kształcić kreatywność, komunikatywność, planowanie pracy i współpracę z kolegami ze szkoły oraz rówieśnikami z krajów partnerskich, ponieważ jednym z podstawowych celów jest rozbudzenie w uczniach aktywności i motywacji.

Nauczyciel-ekspert języka polskiegoIlona Herman

Skaityti toliau

Miestas

Galimi Civilinės metrikacijos ir gyvenamosios vietos deklaravimo paslaugų užsakymo ir vykdymo nesklandumai

Avatar

Paskelbta

Įgyvendinant iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų finansuojamą projektą „Gyventojų registro modernizavimas ir susijusių elektroninių paslaugų kūrimas“, šiuo metu aktyviai modernizuojamos esamos Lietuvos Respublikos gyventojų registro funkcijos, civilinės būklės aktų registravimas, gyvenamosios vietos deklaravimas, asmens duomenų paieškos el. paslaugose ir kuriamos reikiamos duomenų mainų sąsajos su kitais registrais ir informacinėmis sistemomis.

Projekto metu modernizuotas Gyventojų registras ir sukurta nauja Metrikacijos ir gyvenamosios vietos deklaravimo informacinė sistema (toliau – MGVDIS). MGVDIS apims visas paslaugas, teikiamas dabartiniame Gyventojų registre, Lietuvos Respublikos gyventojų registro informacinėje sistemoje, Gyvenamosios vietos deklaravimo informacinėje sistemoje, Išorinių vartotojų naršyklėje (toliau – IVN), Metrikacijos paslaugų informacinėje sistemoje. MGVDIS bandomosios eksploatacijos pradžios data numatyta 2021 m. kovo 1 d.

Informuojame, kad dėl MGVDIS bandomosios eksploatacijos paruošiamųjų darbų nuo š. m. vasario 26 d. iki kovo 1 d. galimi Gyventojų registro duomenų teikimo sutrikimai, t. y. Civilinės metrikacijos ir gyvenamosios vietos deklaravimo paslaugų užsakymas ir vykdymas.

Skaityti toliau

Skaitomiausi

Copyright © 2020 vilnieciams.lt