Connect with us

Naujienos

JAV gatvėse bręsta revoliucija. Įvykių apžvalga

Avatar

Paskelbta

Jau savaitę įvairiuose Jungtinių Amerikos Valstijų, o dabar ir Europos miestuose vyksta protestai, kurių metu siekiama atkreipti dėmesį į JAV policijos brutalumą prieš juodaodžius piliečius. Paskutinė nuo pareigūno rankos mirusi auka – George Floyd – buvo galutinis lašas rasizmo išvargintai visuomenei.

Įvykių centre – Mineapolis

Gegužės 25 dieną internete pasklido vaizdo įrašas, kuriame vienas Mineapolyje dirbęs pareigūnas beveik 9 minutes keliais spaudė kaklą 46 metų afroamerikiečiui George Floyd iki kol šis nustojo kvėpuoti. Juodaodis buvo areštuotas kilus įtarimui, kad yra bandoma atsiskaityti padirbtais doleriais. Pareigūnas apkaltintas trečio laipsnio (netyčine) žmogžudyste.

Penktadienį mieste įvesta komendanto valanda, po keturių protesto dienų padegta daug pastatų, suniokotos ir apiplėštos parduotuvės, piešdami grafičius uoliai darbavosi vandalai.

Į protestą prieš žiaurumą atsakoma žiaurumu

Šiuo metu vykstantys protestai nekilo dėl vieno juodaodžio vyro mirties: jie yra pasekmė šimtmečius trunkančios diskriminacijos. Protestai nebuvo aršūs nuo pirmos akimirkos – prie to taip pat prieita palaipsniui tada, kai pareigūnai įvairiuose miestuose ėmė prieš taikią minią naudoti ašarines dujas ir šaudyti guminėmis kulkomis.

Guminės kulkos nėra sudarytos tik iš gumos, ir nors yra laikomos nemirtinomis, jei nešaudoma iš arti ir nepataikoma į jautrias kūno vietas, šia savaitę jau užfiksuoti keli atvejai, kuomet guminės kulkos pataikė ir smarkiai sužalojo protestuojančiųjų akis. Tikėtina, jog šie sužaloti žmonės dalinai apaks.

Bandoma protestus numalšinti

Maždaug 40 JAV miestų jau įvesta komendanto valanda, tačiau ne visi jos laikosi. Šią savaitę keli šimtai protestuotojų buvo areštuoti, dešimtys jų – sužaloti ir atsidūrė ligoninėje, keli žuvo.

Buvęs JAV prezidentas Barakas Obama kviečia plėšikaujančius ir smurtaujančius protestų dalyvius nurimti ir susitelkti. Pasak jo, šį pyktį bus pravartu prisiminti kitų visuotinių rinkimų metu ir savo balsą skirti kandidatams, kurie ryžtingai imtųsi įgyvendinti reformas teisėsaugos srityje.

Palyginimui, dabartinio prezidento Donaldo Trumpo administracija neseniai pareiškė neigianti, kad „šalyje egzistuoja sisteminis rasizmas“.

CNN nuotraukos ir info

The post JAV gatvėse bręsta revoliucija. Įvykių apžvalga appeared first on Kaunieciams.lt.

Skaityti toliau
Advertisement

Miestas

„Kalba Vilnius“ tinklalaidė: kova su COVID-19 Vilniuje

Avatar

Paskelbta

Kaip jaučiasi gydytojai per pandemiją? Kiek žmonių dirba su COVID testavimu Vilniuje? Kiek laisvų lovų, skirtų COVID ligoniams, šiuo metu yra sostinėje? Kada pasveiks Vilnius?

Visos šios temos ir dar daugiau – tiesiai iš keturių pašnekovų lūpų, kurie dabar savo visą darbinį laiką skiria kovai su COVID Vilniuje. Paklausykite naujo tinklalaidės „Kalba Vilnius“ epizodo:
Youtube:

Spotify: https://spoti.fi/3nQTScq.

Skaityti toliau

Miestas

Kalio jodido tablečių dalijimas vilniečiams pratęstas iki sausio 31 d.

Avatar

Paskelbta

Kalio jodido tablečių dalijimas vilniečiams pratęstas iki sausio 31 d.

Apie 62 proc. vilniečių jau atsėmė nemokamai vaistinėse dalijamas kalio jodido tabletes. Vilniaus savivaldybė jų dalijimą pratęs dar iki sausio 31 dienos. Jodo tabletės skirtos apsaugoti skydliaukę nuo galimo žalingo radioaktyviojo jodo poveikio, tad jų nereiktų vartoti be reikalo, svarbu vadovautis kartu išduodamomis instrukcijomis.

Iki šiol tablečių neatsiėmę vilniečiai, arba iki 2021 m. naujai deklaravę savo gyvenamąją vietą sostinėje, kviečiami suskubti ir atsiimti prevenciškai dalijamus preparatus per sausį. Elektroniniai receptai išrašyti automatiškai, todėl į gydymo įstaigas eiti nereikia. Ir gruodžio mėnesį savo gyvenamąją vietą Vilniuje deklaravę gyventojai jau gali atsiimti jodo tabletes vaistinėse.

Primename, kad tabletės dalijamos visiems Vilniaus mieste gyvenamąją vietą deklaravusiems gyventojams, pateikusiems asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą. Kartu su kalio jodido tabletėmis gyventojai gauna vartojimo instrukciją lietuvių, rusų, lenkų ir anglų kalbomis.

Esant karantinui, kurio taisyklių reikia laikytis, Vilniaus miesto savivaldybė siūlo kalio jodidą atsiimti vykstant į vaistinę kitų būtinųjų dalykų, planuojant apsilankymą, kad būtų išlaikyti saugumo reikalavimai.

Daugiau informacijos jodas.vilnius.lt

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt

Skaityti toliau

Miestas

Vilniaus parkų takai žiemą prižiūrimi kitaip nei miesto šaligatviai

Avatar

Paskelbta

Gražiausių miesto parkų – Vingio, Bernardinų sodo, Lukiškių ir Sapiegų – lankytojai turbūt jau atkreipė dėmesį, kad takai juose žiemos laikotarpiu prižiūrimi kitokia tvarka nei miesto šaligatviai.

Įprastai, esant nedideliam snygiui ir minusinei temperatūrai, leidžiama ant takų iškritusį sniegą sutrypti. Susiformuoja kietas sniego dangos paviršius, kuriuo saugu vaikščioti taip kaip ir asfaltuota ar grunto danga. Sningant smarkiau takai valomi, bet nebarstomi, jeigu yra minusinė temperatūra. Tokiais takais patogu ne tik vaikščioti, bet ir šliuožti slidėmis ar tempti rogutes.

Nuotr. Sauliaus Žiūros

Kai temperatūra tampa pliusinė, sniegas tirpsta, tokie takai darosi slidūs, tad jie pabarstomi smėliu ar smėlio ir druskos mišiniu tose vietose, kur arti nėra augmenijos. Pirmiausiai barstomos slidžios įkalnės, o kur būtina, ir lygūs takai.

Vingio parke vienas 1,5 km takas skirtas tik slidininkams, kuris nevalomas, nebarstomas, o smarkiau sningant tik paspaudžiamas specialia technika, kad slidininkams būtų patogu čiuožti „eglute“.

Klasikinio čiuožimo slidžių trasos Vingio parke yra padarytos šalia takų ir miško teritorijoje. Tie, kurie nori bėgioti ar vaikščioti stabiliau, nuo Geležinio Vilko gatvės iki Žvėryno pėsčiųjų tilto gali naudotis neužšąlančiu asfalto keliu ir taku.

Panašus takų priežiūros principas taikomas ir kituose miesto parkuose – Bernardinų, Lukiškių, Sapiegų. Takai šiuose parkuose nebarstomi druskos ar smėlio ir druskos mišiniu, kad nebūtų pakenkta parko medžiams ir kitiems augalams. Priklausomai nuo sniego intensyvumo takai valomi, slidžios vietos gali būti pabarstomos smėliu ar specialia smulkia skalda.

Skaityti toliau

Skaitomiausi

Copyright © 2020 vilnieciams.lt