Connect with us

Naujienos

„Friganizmas“ – kova su vėjo malūnais?

Avatar

Paskelbta

„Friganais“ (angl. „free“ + „vegan“) vadinami asmenys propaguoja gyvenimo būdą, kurio esminis tikslas yra pastangos naudoti kuo mažiau išteklių ir tokiu būdu kovoti su švaistymu, kuris yra besaikio vartojimo pasekmė. Labiausiai pagarsėjusi friganų veiklos strategija yra maisto ir buities reikmenų paieška šiukšlių konteineriuose (angl. dumpster diving), jie taip pat mainosi daiktais arba patys užsiima žemdirbyste, siuva sau drabužius ir t. t.

Toks gyvenimo būdas – ne visiems

Daugybei žmonių friganizmas atrodo nepriimtinas dėl nemenkos tikimybės apsinuodyti valgant rastą maistą ir panašių pavojų. Tiesa, daugumos tų pavojų galima išvengti neužsiimant nelegalia veikla ir laikantis atitinkamų saugumo priemonių. Turint pakankamai žinių apie maisto puvimo, pelijimo ir kitus procesus bei išmanant įprastus tokio gyvenimo principus, friganizmas gali tapti gana nesudėtingu gyvenimo būdu.

Žinoma, nėra prasmės neigti, kad buvimas friganu reikalauja rimto atsidėjimo: vien jau naršymas konteineriuose didelei daliai visuomenės atrodo šlykšti ir neetiška veikla. Taigi, kas skatina kai kuriuos rinktis tokį gyvenimo būdą?

Gyvenimas neturėtų būti pinigų uždirbimo ir išleidimo ciklas

Viena iš svarbiausių priežasčių yra didžiulis susirūpinimas Žemės ateitimi. Nuolatinis masinis švaistymas ne juokais prisideda prie jau opių problemų: taršos, globalinio atšilimo, senkančių geriamojo vandens išteklių ir kt. Atsisakydami pirkimo parduotuvėse friganai siekia nors kiek sustabdyti šiuos procesus ir sumažinti Žemei daromą žalą.

Dar vienas svarus faktorius yra tai, kad nemokėjimas už prekes ir paslaugas suteikia galimybę mažiau dirbti, o mažiau laiko darbe reiškia papildomą laiką pomėgiams, bendravimui su draugais ir artimaisiais, kitiems interesams. Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad friganai siekia sutaupyti ne pinigus, o laiką: jie priešinasi idėjai, kad gyvenimas turi būti nenutrūkstantis pinigų uždirbimo ir išleidimo ciklas.

Padėti pasauliui galima ir mažais žingsneliais

Kiekvienas žmogus, atsižvelgdamas į turimas galimybes, pasirenka savo gyvenimo būdą. Kai įprantame gyventi mums tinkamu režimu, dažnai nesusimąstome apie savo ilgalaikių įpročių ydas ir aplinkai daromą žalą. Jei friganų propaguojamas gyvenimo būdas jums atrodo nepriimtinas, vis tiek galite prisidėti prie globalių problemų sprendimo pakeisdami keletą savo kasdienio gyvenimo įpročių. Štai keletas pasiūlymų:

  • Jei esate visavalgis, galite sumažinti savo dietoje suvartojamos mėsos ar žuvies kiekį, kartais pasirinkdami tokias alternatyvas kaip tofu arba kitus sojų gaminius bei valgydami daugiau grybų.
  • Planuokite savo pirkinius, o pirkdami atkreipkite dėmesį į galiojimo laiką ir apsvarstykite, ar tikrai spėsite produktus suvartoti iki jų galiojimo pabaigos.
  • Vietoje vairavimo, esant palankioms sąlygoms rinkitės vaikščiojimą, važiavimą dviračiu ar keliones viešuoju transportu. Visos šios alternatyvos prisidės ir prie oro taršos bei spūsčių mieste mažinimo.
  • Parduotuvėse venkite naudotis prie kasų pardavinėjamais vienkartiniais pirkinių maišeliais – pigių medžiaginių maišelių galite įsigyti padėvėtų drabužių parduotuvėse. Verta prisiminti ir tai, kad vaisių ar daržovių kieta žievele (avokadų, bananų ir kt.) tikrai nereikia dėti į plastikinį maišelį.

The post „Friganizmas“ – kova su vėjo malūnais? appeared first on Kauniečiams.

Skaityti toliau
Advertisement

Miestas

COVID-19 iššūkiai Vilniuje: poliklinikos pamažu atsiveria pacientų vizitams

Avatar

Paskelbta

Vilniuje, kaip ir visoje Lietuvoje, pastarosiomis savaitėmis sumažėjus užsikrėtimų COVID-19 skaičiui, ambulatorinių ir stacionarinių paslaugų teikėjai rengia atsargias schemas sugrįžimui prie įprasto darbo organizavimo.

Stacionarinės paslaugos

COVID-19 gydymui deleguota Vilniaus miesto klinikinė ligoninė (VMKL), pagal susitarimą su koronaviruso gydymą Vilniaus regione koordinuojančiomis Santaros klinikomis, sprendimą dėl dalies paslaugų sugrąžinimo atidėjo iki ateinančio trečiadienio – sausio 27 d. Jau kelios dienos visi į VMKL siunčiami pacientai guldomi Antakalnio g. 124 esančiame padalinyje. Šiuo metu abiejuose VMKL padaliniuose hospitalizuota iš viso 173 pacientų, tai yra užimta apie 56 proc. vietų. Maždaug pusė vietų užimta ir reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuose.

Preliminariai susitarta, kad nuo gruodžio pradžios neveikiantys Antakalnio g. 57 esantys skyriai (Dienos chirurgijos skyrius, Abdominalinės chirurgijos ir urologijos skyrius, Kraujagyslių chirurgijos skyrius, naujas Izoliacinis skyrius, kur bus guldomi skubios pagalbos atvykę, bet PGR testo neturintys pacientai, taip pat – Priėmimo skyrius), dirbti vėl galės pradėti, kai Antakalnio g. 124 COVID-19 skyriuose nuolat turės ne mažesnį nei dviejų trečdalių laisvų vietų rezervą.

„Koronavirusu sergančius žmones gydantys medikai teigia, kad dauguma pacientų, dabar gydomų stacionariniuose skyriuose, yra tikrai labai sunkūs ligoniai. Taigi skubėti keisti šiandienės tvarkos neskubama“, – sakė Vilniaus miesto savivaldybės Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Viktorija Turauskytė.

Ambulatorinės paslaugos

Daugelis poliklinikų planuoja nuo vasario pradžios padidinti kontaktinių paslaugų prieinamumą pacientams. Bet ir šiandien asmens sveikatos priežiūros paslaugos jau teikiamos ne tik nuotolinių konsultacijų, bet ir tiesioginio kontakto būdu. Sveikatos priežiūros specialistas, įvertinęs paciento sveikatos būklę, priima sprendimą dėl paslaugų teikimo būdo, labiausiai atitinkančio paciento interesus.
Antakalnio ir Karoliniškių poliklinikose ambulatorinių paslaugų teikimas visa apimtimi atnaujintas jau šiuo metu. Pacientai raginami neatidėliodami kreiptis dėl sveikatos paslaugų – jie gaus visas kaip įprastai – ne karantino metu – teikiamas paslaugas.

Svarbu atkreipti dėmesį, kad gyventojai, patiriantys koronaviruso pandemijos sukeltą stresą, nerimą bei išgyvenantys kitas sudėtingas gyvenimiškas situacijas, gali kreiptis į psichikos sveikatos centrus, prie kurių yra prisiregistravę arba priregistruoti šeimos gydytojo paslaugas teikiančios asmens sveikatos priežiūros įstaigos. Vilniaus miesto psichikos sveikatos centras visa apimtimi teikia visas ambulatorines paslaugas: psichiatro II lygio konsultacijas, dienos stacionaro paslaugas, psichosocialinės reabilitacijos paslaugas. Paslaugos teikiamos daugiausia kontaktiniu būdu, dalis pakartotinių ambulatorinių konsultacijų teikiama ir nuotoliniu būdu.

Gyventojai raginami nedelsti ir prireikus būtinai kreiptis į sveikatos priežiūros įstaigas dėl paslaugų suteikimo. Paslaugos yra teikiamos laikantis visų epidemiologinių rekomendacijų ir yra saugios.

Vakcinacija

Kitą savaitę Vilnius gaus 4134 vakcinas. Toliau bus skiepijami sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai (dalis jų gaus privalomą antrą skiepą) ir Sveikatos apsaugos ministerijos papildyta socialinių paslaugų teikėjų ir gavėjų grupė, kuri buvo pradėta skiepyti praėjusią savaitę – socialinių paslaugų įstaigų darbuotojai, seniūnijų socialiniai darbuotojai, budintys globotojai, socialinės globos įstaigų gyventojai.
Į prioritetines grupes įrašyti ir socialinės globos įstaigų veiklos kontrolę atliekantys specialistai, kurie vyksta į COVID-19 ligos židinius, valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos darbuotojai, tiesiogiai dirbantys ir/ar besilankantys šeimose, neįgaliųjų asmeniniai asistentai, gestų kalbos vertėjai ir asmenys, socialinių paslaugų įstaigoje vykdantys savanorišką veiklą ne trumpiau kaip 16 val. per ne daugiau kaip 14 dienų iš eilės. Taip pat bus skiepijami savivaldybių vairuotojai, kurie veža gyventojus į mobiliuosius punktus ir/ar pervežinėja sergančius COVID-19.

Nuotr. Sauliaus Žiūros

Kol Lietuvos gaunami vakcinų kiekiai nėra išaugę, vakcinacija Vilniuje ir toliau bus atliekama nesteigiant papildomų skiepijimo vietų. Šiuo metu pareiga yra deleguota keturioms didžiosioms poliklinikoms: Antakalnio, Centro, Karoliniškių ir Šeškinės. Atsiradus poreikiui, į procesą būtų galima įjungti ir kitas poliklinikas. Jau dabar veikia ir mobilios komandos, kurios vyksta į slaugos bei globos namus. Tuo tarpu visuotiniam vakcinavimui, be minėtų poliklinikų, yra numatytos ir kitos galimos vietos, tarp jų yra ir savivaldybės pastatas, ir gyventojų vakcinacija mobiliuosiuose punktuose, dalį jų tinkamai pritaikant šiai procedūrai.

Vilniečiai šiandien neturėtų rūpintis dėl registracijos skiepijimuisi. Gyventojų skiepijimosi tvarka bus paskelbta vėliau, kai bus baigiama vakcinuoti Sveikatos apsaugos ministro įsakymu nustatytas prioritetines grupes.

Skaityti toliau

Rajonas

Zdalne spotkanie z mieszkańcami Niemenczyna

Avatar

Paskelbta

26 stycznia (wtorek) o godz. 18:00 zapraszamy mieszkańców Niemenczyna uczestniczyć w zdalnym spotkaniu, podczas którego zostaną omówione ceny ogrzewania. Przedstawiciele Administracji Samorządu Rejonu Wileńskiego oraz ZSA „Nemenčinės komunalininkas” odpowiedzą na Państwa pytania.
Podczas spotkania na platformie Zoom zostaną przedstawione informacje o cenach ogrzewania, a także funduszu wsparcia bloków wielomieszkaniowych oraz renowacji. Następnie odbędzie się sesja pytań i odpowiedzi. Zapraszamy do aktywnego udziału. Przewidywany czas trwania spotkania – 2 godziny.
Link do spotkania zdalnego:https://zoom.us/j/99752849558?pwd=dERrUWpNOW4ydlc2OERZY0FZOWlCdz09

Skaityti toliau

Rajonas

2021 m. sausio 29 d. tarybos posėdžio darbotvarkė. Tarybos posėdis vyks nuotoliniu būdu

Avatar

Paskelbta

Atsižvelgiant į tai, kad Vilniaus rajone paskelbtas karantino režimas, š. m. sausio 29 d., 10 val., Vilniaus rajono savivaldybės tarybos posėdis vyks nuotoliniu būdu. Vilniaus rajono gyventojai turės galimybę stebėti transliaciją realiuoju laiku VRSA YouTube kanale.
Kaip ir įprasta, su visais sausio 29 d. Tarybos posėdžio sprendimų projektais, galima susipažinti tinklalapyje www.vrsa.lt > Teisinė informacija > Teisės aktai ir aktų projektai.
2021 m. sausio 29 d. Vilniaus rajono savivaldybės tarybos posėdžio darbotvarkė
Tarybos posėdžio pradžia numatyta 10 val. Klausimų svarstymo laikas gali skirtis nuo laiko, nurodyto darbotvarkėje, todėl Tarybos posėdį kviečiame stebėti nuo jo pradžios.
VRSA YouTube kanalas

Komitetai vyks nuotoliniu būdu. Komitetų tvarkaraštis:
2021.01.26
13.00 Teisėtvarkos ir savivaldos plėtros komitetas;
14.00 Sveikatos, šeimos ir socialinių reikalų komitetas;

2021.01.27
10.00 Kaimo, vietinio ūkio ir teritorijos planavimo komitetas;
14.00 Ekonomikos ir finansų komitetas;
15.00 Švietimo, kultūros, sporto ir jaunimo komitetas;

Skaityti toliau

Skaitomiausi

Copyright © 2020 vilnieciams.lt