Naujienos
Kvantiškai susieti du tolimi dideli objektai – taip bus galima atlikti neriboto tikslumo matavimus
Susietumas yra kvantinių komunikacijų ir kvantinių jutiklių pagrindas. Jį galima suprasti kaip kvantinį ryšį tarp dviejų objektų, verčiantį juos elgtis, lyg jie būtų vienas kvantinis objektas.
Tyrėjams pavyko sukurti susietumą tarp dviejų skirtingų ir nutolusių vienas nuo kito objektų. Vienas iš jų yra mechaninis oscikliatorius, vibruojanti dielektrinė membrana, o kitas yra debesis atomų, kurie kiekvienas veikia kaip mažytis magnetas – fizikai tai vadina sukiniu. Dabar šias labai skirtingas esybes tapo įmanoma susieti šviesos dalelėmis – fotonais. Atomai gali praversti, apdorojant kvantinę informaciją, o membrana – ar bendrai mechaninė optinė sistema – gali praversti saugant kvantinę informaciją.
Tyrimams vadovavęs profesorius Eugene Polzik, teigia: „Šia nauja technika plečiame susietumo galimybių ribas. Kuo objektai didesni ir kuo toliau vienas nuo kito, tuo jie labiau skiriasi, ir tuo įdomesnės jų susiejimo perspektyvos tiek fundamentalia, tiek taikomąja prasme. Nauji rezultatai rodo, kad tapo įmanoma susieti labai skirtingus objektus.“
Kas yra susietumas ir kaip jis taikomas?
Norit suprasti visą naujų rezultatų apimtį, svarbu tiksliai suprasti pačio kvantinio susietumo koncepciją:
Naudodami tą patį sukinių susietumo su mechanine membrana pavyzdį, įsivaizduokime vibruojančios membranos poziciją ir bendro atomų sukinio pokrypį, primenančių besisukančius vilkelius. Jei abu objektai juda atsitiktinai, tačiau matome, kad abu juda kairėn ar dešinėn tuo pat metu, vadiname tai koreliacija. Tokį koreliuotą judėjimą paprastai apsiriboja vadinamu nulinio taško judėjimu – likutiniu, nekoreliuotu visos materijos judėjimu, vykstančiu netgi absoliutaus nulio temperatūroje. Tai apriboja mūsų žinias apie bet kurią sistemą. Savo eksperimente, Eugene’o Polziko komanda sistemas susiejo, tai yra, kad jie juda koreliuotai didesniu tikslumu, nei nulinio taško judėjimas. „Kvantinė mechanika yra kaip dviašmenis kardas – ji suteikia mums nuostabias naujas technologijas, tačiau kartu ir riboja tikslumą matavimų, kurie klasikinės fizikos požiūriu neturėtų būti sudėtingi,“ – sako komandos narys Michał Parniak. Susietos sistemos gali išlikti idealiai koreliuotos netgi būdamos toli viena nuo kitos – tokia savybė glumino mokslininkus nuo pat kvantinės mechanikos atsiradimo seniau nei prieš 100 metų.
PhD studentas Christoffer Østfeldt aiškina toliau: „Įsivaizduokite skirtingus kvantinių būsenų sukūrimo būdus kaip tam tikrą, labai besiskiriančių savybių ir galimybių, skirtingų tikrovių situacijų zoologijos sodą. Jei, tarkime, norime sukurti kokį nors įrenginį, galintį išnaudoti jų visų skirtingas savybes ir kuriame atlieka skirtingas funkcijas ir sprendžia skirtingus uždavinius, būtinai reikės išrasti kalbą, kuria galėtų kalbėti visi. Šios kvantinės būsenos būtinos komunikavimui, visam įrenginio potencialui išnaudoti. Šis dviejų zoologijos sodo elementų susietumas parodė, kad gebame tai atlikti.“
Specifinis skirtingų kvantinių objektų susietumo perspektyvų pavyzdys yra kvantiniai jutikliai. Skirtingi objektai jautrūs skirtingiems išorės poveikiams. Pavyzdžiui, mechaniniai osciliatoriai naudojami kaip akselerometrai ir jėgos jutikliai, tuo tarpu atomų sukinys naudojamas magnetometruose. Kai išorės veiksniai veikia tik vieną iš dviejų skirtingų susietų objektų, naudojant susietumą, galima atlikti matavimus, kurių neriboja objekto nulinio taško fluktuacijos.
Naujosios technikos panaudojimų apžvalga
Tiek mažų, tiek didelių šios technologijos osciliatorių jutiklių pritaikymas neturėtų ilgai užtrukti. Viena iš svarbiausių pastarųjų metų mokslo naujienų buvo pirmasis gravitacinių bangų užfiksavimas Lazerinio interferometro gravitacinų bangų observatorijoje (Laser Interferometer Gravitational-wave Observatory – LIGO). LIGO junta ir išmatuoja neišpasakytai silpnas bangas, sukeltas toli kosmose įvykusių astronominių įvykių, tokių, kaip juodųjų bedugnių ar neutroninių žvaigždžių susiliejimas. Šias bangas įmanoma stebėti, jos sujudina interferometro veidrodžius. Bet netgi LIGO jautrumą riboja kvantinė mechanika, nes lazerio veidrodžius irgi drebina nulinio-taško fluktuacijos. Jos sukelia triukšmą, kliudantį pastebėti gravitacinių bangų sukeliamus veidrodžių judesius.
Tikriausiai bus pasiektas neribotas matavimų tikslumas
Iš principo įmanoma susieti LIGO veidrodžius su atomų debesimi ir taip eliminuoti veidrodžių nulinio taško triukšmą, kaip kad aptariamame eksperimente buvo atlikta su membrana. Kvantinio susietumo nulemta ideali koreliacija tarp veidrodžių ir atomų sukinių gali būti panaudota tokiuose jutikliuose praktiškai panaikinti neužtikrintumą. Tereikia paimti informaciją iš vienos sistemos ir pritaikyti žinias kitai. Taip galėtume tuo pat metu sužinoti LIGO veidrodžių poziciją ir momentą, ir žengti į vadinamąją poerdvį be kvantinės mechanikos link neriboto judėjimo matavimo tikslumo. Šį principą demonstruojantis eksperimentas jau ruošiamas Eugene’o Polziko laboratorijoje.
Niels Bohr Institute
scitechdaily.com
Nuoroda: “Entanglement between distant macroscopic mechanical and spin systems” by Rodrigo A. Thomas, Michał Parniak, Christoffer Østfeldt, Christoffer B. Møller, Christian Bærentsen, Yeghishe Tsaturyan, Albert Schliesser, Jürgen Appel, Emil Zeuthen and Eugene S. Polzik, 21 September 2020, Nature Physics.
DOI: 10.1038/s41567-020-1031-5
▲
Miestas
„Kalba Vilnius“ tinklalaidė: kova su COVID-19 Vilniuje

Kaip jaučiasi gydytojai per pandemiją? Kiek žmonių dirba su COVID testavimu Vilniuje? Kiek laisvų lovų, skirtų COVID ligoniams, šiuo metu yra sostinėje? Kada pasveiks Vilnius?
Visos šios temos ir dar daugiau – tiesiai iš keturių pašnekovų lūpų, kurie dabar savo visą darbinį laiką skiria kovai su COVID Vilniuje. Paklausykite naujo tinklalaidės „Kalba Vilnius“ epizodo:
Youtube:
Spotify: https://spoti.fi/3nQTScq.
Taip pat skaitykite:
„Kalba Vilnius“: TOP statybos Vilniuje 2021-aisias
Naujausias tinklalaidės „Kalba Vilnius“ epizodas jūsų dėmesiui! Šį kartą jame kalbinamas savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis, kuris papasakos, viską, ką svarbu žinoti apie šiuo metu vykstančias statybas sostinėje – nuo Lazdynų baseino iki Šiaurinės… ❯❯❯
2021-01-08
Vilnius atlaikė pandemijos išbandymą: sostinės biudžetas šiemet nemažės
Vilniaus miesto taryboje pristatytas šių metų biudžeto projektas – jis sieks 792,4 mln. eurų ir bus 2,4 mln. eurų didesnis už patvirtintąjį pernai. Liūto dalis biudžeto išlaidų – beveik pusė – bus investuota į švietimą, o didžiausias finansavimo augimas suplanuotas sveikatos… ❯❯❯
2021-01-06
Naujoji Vilniaus savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja – Marija Vyšniauskaitė
Šiandien sostinės taryba galutinai pritarė Vilniaus savivaldybės Administracijos direktoriaus pavaduotojo kandidatūrai – į komandą kviečiama švietimo ir ekonomikos sričių ekspertė Marija Vyšniauskaitė. Pareigas ji pradės eiti iškart, nuo sausio 6 d. Administracijos… ❯❯❯
2021-01-06
Į Vilniaus savivaldybės administracijos vadovų komandą kviečiama Marija Vyšniauskaitė
Miesto Tarybai netrukus bus teikiama svarstyti Vilniaus savivaldybės Administracijos direktoriaus pavaduotojos kandidatūra – į komandą kviečiama švietimo ir ekonomikos sričių ekspertė Marija Vyšniauskaitė. Pavaduotojos vieta atsilaisvino Ritai Balčiūnienei po Seimo rinkimų… ❯❯❯
2020-12-21
Taryba pritarė: naujasis Vilniaus mero pavaduotojas – Tomas Gulbinas
Šiandien sostinės Taryba pritarė Vilniaus mero pavaduotoju skirti Laisvės partijos narį Tomą Gulbiną. Jis pakeitė į Seimą išrinktą buvusį vicemerą, taip pat Laisvės partijos narį, Vytautą Mitalą. „Dėkoju Tarybai už pritarimą mano kandidatūrai. Vicemero pareigos man visų… ❯❯❯
2020-12-09
Kelionės į centrą alternatyvą siūlo Vilniaus rajonai: nuo šventinių žirafų iki didžiausio Lietuvoje kalėdinio vainiko
Ne paslaptis, kad centrinė Vilniaus kalėdinė eglė traukia savo išskirtiniu dizainu, tačiau tam, kad šventes vilniečiai sutiktų saugiai, „Neakivaizdinis Vilnius“ paruošė po visą miestą išsidėsčiusių kalėdinių eglučių sąrašą ir kviečia jomis… ❯❯❯
2020-12-07
Miestas
Kalio jodido tablečių dalijimas vilniečiams pratęstas iki sausio 31 d.

Kalio jodido tablečių dalijimas vilniečiams pratęstas iki sausio 31 d.
Apie 62 proc. vilniečių jau atsėmė nemokamai vaistinėse dalijamas kalio jodido tabletes. Vilniaus savivaldybė jų dalijimą pratęs dar iki sausio 31 dienos. Jodo tabletės skirtos apsaugoti skydliaukę nuo galimo žalingo radioaktyviojo jodo poveikio, tad jų nereiktų vartoti be reikalo, svarbu vadovautis kartu išduodamomis instrukcijomis.
Iki šiol tablečių neatsiėmę vilniečiai, arba iki 2021 m. naujai deklaravę savo gyvenamąją vietą sostinėje, kviečiami suskubti ir atsiimti prevenciškai dalijamus preparatus per sausį. Elektroniniai receptai išrašyti automatiškai, todėl į gydymo įstaigas eiti nereikia. Ir gruodžio mėnesį savo gyvenamąją vietą Vilniuje deklaravę gyventojai jau gali atsiimti jodo tabletes vaistinėse.
Primename, kad tabletės dalijamos visiems Vilniaus mieste gyvenamąją vietą deklaravusiems gyventojams, pateikusiems asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą. Kartu su kalio jodido tabletėmis gyventojai gauna vartojimo instrukciją lietuvių, rusų, lenkų ir anglų kalbomis.
Esant karantinui, kurio taisyklių reikia laikytis, Vilniaus miesto savivaldybė siūlo kalio jodidą atsiimti vykstant į vaistinę kitų būtinųjų dalykų, planuojant apsilankymą, kad būtų išlaikyti saugumo reikalavimai.
Daugiau informacijos jodas.vilnius.lt
Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt
Taip pat skaitykite:
Iki sausio 17 dienos pratęstas nemokamų jodo tablečių dalijimas vilniečiams vaistinėse
Kalio jodido preparatus galima atsiimti iki sausio 17 d. Vilniaus savivaldybė dar mėnesiui pratęsė nemokamų prevenciškai dalijamų kalio jodido tablečių dalijimą vaistinėse. Neatsiėmę tablečių vilniečiai, arba naujai deklaravę savo gyvenamąją vietą sostinėje, kalio jodido… ❯❯❯
2020-12-17
Prasidėjus šaltajam sezonui Vilnius kovoja su oro tarša
Įsibėgėjus šildymo sezonui aplinkos oro kokybė kiekvienais metais ypač prastėja tada, kai gyventojai pradeda šildytis individualiai. Didžiausias užterštumo padidėjimas jaučiamas termometrų stulpeliams leidžiantis žemyn, esant ramiems, nevėjuotiems orams, kai teršalai sunkiau… ❯❯❯
2020-11-11
Vilnius kviečia judėti atsakingai – ką karantino metu svarbu žinoti viešojo transporto keleiviams?
LR Vyriausybei nutarus, kad nuo šio šeštadienio visoje Lietuvoje skelbiamas karantinas, Vilnius primena pagrindines taisykles judant viešuoju transportu. Stotelėse, autobusuose ir troleibusuose privaloma dėvėti apsaugines veido kaukes, jog jos dengtų nosį ir burną, viešajame… ❯❯❯
2020-11-05
Vilnius: barams – griežtesnės taisyklės, bet ne uždarymas
Vilnius gali ir turi būti atviras, gyvybingas ir vis dėlto – saugesnis, sutarta Vilniaus miesto savivaldybės administracijos ir šioms verslo sritimis atstovaujančių asociacijų ir pavienių įmonių susitikimuose, skirtuose aptarti mechanizmus tolesnio koronaviruso pandemijos… ❯❯❯
2020-10-18
40 naujų vaizdo kamerų Vilnius įrengs ten, kur jų dar nebuvo
Vilniuje atsiras 40 naujų vaizdo kamerų tokiose vietose, kurios iki šiol nebuvo stebimos. Infraraudonųjų spindulių apšvietimas užtikrins geresnę vaizdo kokybę tamsiuoju paros metu, o vaizdas 360° kampu – daugiau galimybių užkardyti pažeidimus. Kamerų vietas galima pamatyti… ❯❯❯
2020-10-14
Vyks kariuomenės pratybos
2020 m. rugsėjį vyks Lietuvos kariuomenės pratybos, kuriose dalyvaus Lietuvos ir sąjungininkų kariai, atstovai iš įvairių Lietuvos Respublikos institucijų ir organizacijų. Mokymai vyks visoje Lietuvos respublikos teritorijoje ir teritoriniuose vandenyse. Per mokymus vykdomų taktinių… ❯❯❯
2020-08-31
Miestas
Vilniaus parkų takai žiemą prižiūrimi kitaip nei miesto šaligatviai

Gražiausių miesto parkų – Vingio, Bernardinų sodo, Lukiškių ir Sapiegų – lankytojai turbūt jau atkreipė dėmesį, kad takai juose žiemos laikotarpiu prižiūrimi kitokia tvarka nei miesto šaligatviai.
Įprastai, esant nedideliam snygiui ir minusinei temperatūrai, leidžiama ant takų iškritusį sniegą sutrypti. Susiformuoja kietas sniego dangos paviršius, kuriuo saugu vaikščioti taip kaip ir asfaltuota ar grunto danga. Sningant smarkiau takai valomi, bet nebarstomi, jeigu yra minusinė temperatūra. Tokiais takais patogu ne tik vaikščioti, bet ir šliuožti slidėmis ar tempti rogutes.
Nuotr. Sauliaus Žiūros
Kai temperatūra tampa pliusinė, sniegas tirpsta, tokie takai darosi slidūs, tad jie pabarstomi smėliu ar smėlio ir druskos mišiniu tose vietose, kur arti nėra augmenijos. Pirmiausiai barstomos slidžios įkalnės, o kur būtina, ir lygūs takai.
Vingio parke vienas 1,5 km takas skirtas tik slidininkams, kuris nevalomas, nebarstomas, o smarkiau sningant tik paspaudžiamas specialia technika, kad slidininkams būtų patogu čiuožti „eglute“.
Klasikinio čiuožimo slidžių trasos Vingio parke yra padarytos šalia takų ir miško teritorijoje. Tie, kurie nori bėgioti ar vaikščioti stabiliau, nuo Geležinio Vilko gatvės iki Žvėryno pėsčiųjų tilto gali naudotis neužšąlančiu asfalto keliu ir taku.
Panašus takų priežiūros principas taikomas ir kituose miesto parkuose – Bernardinų, Lukiškių, Sapiegų. Takai šiuose parkuose nebarstomi druskos ar smėlio ir druskos mišiniu, kad nebūtų pakenkta parko medžiams ir kitiems augalams. Priklausomai nuo sniego intensyvumo takai valomi, slidžios vietos gali būti pabarstomos smėliu ar specialia smulkia skalda.
Taip pat skaitykite:
Įdomioji sostinės metų statistika ir rečiausi vardai – gimė Perkūnija, Gūsis
Nors praėjusieji 2020-ieji ir įėjo į istoriją kaip pandeminiai, Vilnius pernai ir toliau augo – per 2020 metus sostinėje gyvenamą vietą deklaravo dar 10 tūkst. naujų vilniečių, tad Naujuosius sostinėje pasitiko jau daugiau kaip 588 tūkst. vilniečių. Ką atnešė praėję metai… ❯❯❯
2021-01-15
Perkeliamas Vilniaus šviesų festivalis – sugrįš šią vasarą po karantino saugiu metu
Trečiasis Vilniaus šviesų festivalis, turėjęs vykti 2021 m. sausio 22–25 dienomis, dėl karantino ir visuotinio saugumo perkeliamas į 2021 metų vasarą. Vilniaus gimtadienio proga mieste sausį nušvis tik Gedimino pilis bei paminklo Gediminui kardas. Tradiciškai sausio antroje… ❯❯❯
2021-01-15
Atvykusiųjų iš užsienio saviizoliacija tikrinama ir su dronais
Lietuvoje vėl leidžiantis lėktuvams iš Jungtinės Karalystės ir kitų COVID-19 ligos paveiktų užsienio valstybių, judant sausumos keliais, Vilniaus savivaldybės Viešosios tvarkos skyrius kontroliuoja, kaip atvykusieji į Vilnių laikosi reikalavimo 10 dienų praleisti… ❯❯❯
2021-01-15
Atmintis, pagarba ir padėka Katedros aikštėje Laisvės gynėjų dieną – Sausio 13-ąją
30 metų nenublukino nei prisiminimų, nei Sausio 13-osios reikšmės: Laisvės gynėjų dieną Lietuva dalijasi bendrystės ir pasididžiavimo jausmu. 1991 m. Sausio 13-ąją žmonės būrėsi draugėn, siekdami apginti savo valstybės laisvę. Pasipriešinę agresoriui parodydami pasiaukojamą… ❯❯❯
2021-01-13
Vilniaus Stoties rajono virsmas: iš pramoninės teritorijos į šiuolaikišką miesto centrą
Vakarų Europoje stoties rajonai jau kurį laiką išgyvena renesansą – iš nejaukių teritorijų virsta vienomis patraukliausių vietų gyventi ir dirbti, mat kitas miesto dalis pranoksta galimybe patogiai naudotis viešojo transporto paslaugomis. Vilniaus Stoties rajonas taip pat… ❯❯❯
2021-01-12
Sostinės komunalinių atliekų surinkimo aikštelėse įrengiami informaciniai stendai
Vilniaus miesto savivaldybės Energetikos skyriaus užsakymu pagaminta apie 40 informacinių stendų, kurie šiuo metu įrengiami gyvenamųjų namų kiemuose prie bendro naudojimo komunalinių atliekų konteinerių aikštelių. Stenduose vilniečiai ras visą informaciją apie didelių gabaritų… ❯❯❯
2021-01-10
-
Rajonasprieš 1 sav.
Dėl planuojamo paslaugų ir administracinės paskirties pastatų Užubalių k. statybos projektinių pasiūlymų viešo aptarimo
-
Rajonasprieš 1 sav.
Įdomioji Civilinės metrikacijos skyriaus statistika. Kiek įregistruota naujųjų piliečių, populiariausi vardai ir santuokos karantino laikotarpiu
-
Naujienosprieš 1 sav.
Išskirtinis ir pirmasis 2021-ųjų organų donoras – jau persirgęs COVID-19
-
Naujienosprieš 1 sav.
Kaune sulaikyti 8 asmenys, ir platinę, ir pirkę narkotines medžiagas
-
Rajonasprieš 1 sav.
Svarbiausia informacija, kurią reikia žinoti gyventojams įvykus branduolinei avarijai
-
Naujienosprieš 2 sav.
Nuo metų pradžios – didesnės socialinės išmokos
-
Miestasprieš 1 sav.
COVID-19 iššūkiai Vilniuje: grįžusiųjų iš užsienio saviizoliacija tikrinama ir su dronais
-
Naujienosprieš 1 sav.
NVSC informuoja apie sausio 6 dienos COVID-19 protrūkius