Connect with us

Naujienos

Namuose užsiveisė kenkėjai: kaip jų atsikratyti

Avatar

Paskelbta

2020 10 05

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena, kad atvėsus orams į namus plūsta įvairias ligas platinantys graužikai – pelės ir žiurkės. Dažniausios šių graužikų platinamos ligos yra leptospirozė, jersiniozė, pseudotuberkuliozė, hemoraginės karštinės su inkstų sindromu, tuliaremija ir kt.  Tačiau užkrečiamąsias ligas platina ir kiti namus mėgstantys kenkėjai, tokie kaip tarakonai ar skruzdėlės.

ULAC dezinfektologas Jonas Antanavičius atsako, kodėl svarbu ir kaip tinkamai atsikratyti namus užpuolusių kenkėjų.

Kaip atsikratyti pelių ir kitų graužikų?

Graužikams, kad išgyventų, reikia trijų dalykų: maisto, vandens ir priedangos. Todėl maisto šaltinio pašalinimas ir tvarkinga aplinka – pagrindinis žingsnis naikinant šiuos kenkėjus. Nesant maisto, graužikai žūva per 3–5 paras arba iškeliauja į kitas teritorijas ieškoti maisto bei tinkamų gyvenimo sąlygų. Visos šios priemonės padeda sumažinti graužikų buvimą, bet dėl spartaus jų vislumo neužtikrina graužikų populiacijos sumažinimo iki nepavojingo lygio. Todėl graužikų stebėjimas ir naikinimas turi būti sistemingai atliekamas, kad užtikrintume maisto produktų apsaugą, išvengtume neigiamo psichologinio poveikio, materialinių nuostolių, ir, svarbiausia, užkirstume kelią užkrečiamosioms ligoms plisti.

Graužikų naikinimui patalpų viduje gali būti naudojami įvairūs mechaniniai, automatiniai spąstai bei kitos necheminės priemonės. Veterinarijos vaistinėse gyventojai gali įsigyti ne profesionaliam graužikų naikinimui skirtų biocidinių produktų arba mechaninių priemonių (spąstų, gaudyklių, lipnių juostų suteptų klijais ir kt.).

Siekiant, kad graužikai nesiveistu, reikia imtis ir profilaktinių priemonių: tinkamai sandarinti patalpas, prižiūrėti buitinių atliekų surinkimo vietas, šalinti atliekas, tvarkyti rūsius t. y. pašalinti nereikalingus daiktus, savalaikiai valyti pagalbines patalpas, pasirūpinti teritorijos prie namų švara.

Jei patys bijote užsiveisusių kenkėjų ar norite būti užtikrinti dėl kokybės, rekomenduoju kreiptis į kenkėjų kontrolės įmonių specialistus, turinčius licencijas šiai veiklai – jie suteikia atliktų darbų garantiją. Šiam darbui jie parenka tinkamas chemines medžiagas, atsižvelgiant į patalpų pobūdį ir graužikų gausumą, jų teikiamos paslaugos yra efektyvios.

Ar galima graužikus atbaidyti ultragarsiniais prietaisais?

Galimybė graužikus atbaidyti ultragarsu egzistuoja tik teoriškai. Daugybė mokslininkų tyrimais įrodyta, jog ultragarsinės atbaidymo sistemos yra trumpalaikės ir neveiksmingos.

Ar tarakonai platina užkrečiamąsias ligas? 

Iš šiukšlių ir kitų nešvarių vietų tarakonai gali mechaniškai pernešti tuberkuliozės, salmoneliozės, vidurių šiltinės, dizenterijos ir kitų užkrečiamųjų ligų sukėlėjus, užteršti maistą savo išskyromis. Tarakonai gali sukelti alergijas. 

Šie kenkėjai gali būti pernešami su drabužiais, dėžėmis, prekių maišais, augalais, maisto ir gėrimų kroviniais. Jie gali lengvai pereiti iš vieno pastato į kitą, kai nesandarios durys, yra plyšių sienose, taip pat per vėdinimo angas.

Kokiomis priemonėmis patys gyventojai gali naikinti užsiveisusius tarakonus bei kitus kenkėjus savo būstuose?

Gyventojai gali naikinti tarakonus ir kitus kenkėjus įsigiję parduotuvėse neprofesionaliam naudojimui skirtų cheminių preparatų ropojantiems vabzdžiams naikinti. Prieš atliekant tarakonų naikinimą, šias vietas reikia gerai išplauti muiluotu vandeniu. Purškiant ant nešvarių paviršių cheminių medžiagų veiksmingumas sumažėja. Jei tarakonų nėra daug, galima naudoti nechemines priemones (specialius klijus, feromonines gaudykles ir kt.).

Kuo pavojingos skruzdėlės? Kaip jas išnaikinti?

Skruzdėlių, ypač faraoninių, naikinimas reikalauja daug kantrybės ir laiko. Faraoninės skruzdėlės būtina naikinti vienu metu visose pastato patalpose. Būstuose faraoninės skruzdėlės gyvena sienose, už grindjuosčių, keramikinių plytelių, produktų ir atliekų taroje, įsikuria virtuvės balduose, tualetuose, produktų laikymo induose ir kitose vietose. Taip migruodamos per gyvenamąsias patalpas jos gali išnešioti helmintų kiaušinius, kitų užkrečiamųjų ligų sukėlėjus.
Faraoninių skruzdėlių naikinimo būdai labai sudėtingi, nes jų lizdai dažnai būna sunkiai prieinamose vietose. Geriausias naikinimo metodas – sunaikinti lizdus. Apskaičiuojama, kad skruzdėles naikinančios medžiagos būtų tiek, kad ja mintančios skruzdėlės darbininkės žūtų ne iš karto, o tik po to, kai parneštu maistu pamaitins kitus šeimos narius, pirmiausiai pateles, todėl skruzdžių šeima išnyksta laipsniškai. Faraoninių skruzdėlių šeimą gali sudaryti šimtai tūkstančių individų, per metus ją gali papildyti 25–30 tūkst. skruzdėlių. Šeimos atsiskiria naujomis kolonijomis ir greitai užima pastato patalpas, patekusios per mažiausius tarpus, o vasarą – ir per išorines sienas. Pamažu jos gali paplisti ne tik dideliame pastate, bet ir ištisuose namų kvartaluose. Joms ypač patinka drėgnesnės ir šiltesnės vietos.

Faraoninių skruzdėlių naikinimą geriausiai atliks specialistai, jie parinks tinkamiausius pagal veikliąją medžiagą cheminius preparatus (insekticidus). Nepatariama faraoninių skruzdėlių naikinti purškiant insekticidus. Purškiant įprasta chemija tik dalis skruzdėlių sunaikinama, likusios lizde ima plisti po gretimas patalpas ir užkrėstumas po kurio laiko tampa tik dar didesnis.

Skruzdėles baido riešutmedžių, pomidorų, petražolių, pelynų, citrinų, tabako ir lauro lapai, actas, saulėgrąžų aliejus, tačiau šios liaudiškos priemonės nėra efektyvios, sunaikinama tik dalis skruzdėlių ir po kiek laiko jos dar gausiau išplinta.

Daugiau informacijos apie graužikų ir kitų kenkėjų naikinimą rasite čia.

Graužikų platinamų ligų prevencijos ir naikinimo metodines rekomendacijas rasite čia.

ULAC informacija

Skaityti toliau

Rajonas

Samorządy regionu wileńskiego zacieśniają wpółpracę

Avatar

Paskelbta

Na zamku w Trokach osiem samorządów regionu wileńskiego podpisało w poniedziałek historyczny dokument – umowę o powołaniu Rady Rozwoju Regionu Wileńskiego. To ważny krok w kierunku bliższej współpracy między samorządami.
Dokument ten został podpisany przez merów samorządów: Wilna i rejonów elektreńskiego, solecznickiego, szyrwinckiego, święciańskiego, trockiego, wiłkomierskiego i wileńskiego.
Celem powołania Rady Rozwoju Regionu Wileńskiego jest stworzenie nowej skutecznej polityki regionalnej opartej na samodzielności regionów. Rada będzie planowała i koordynowała realizację krajowej polityki regionalnej, wspierała rozwój społeczno-gospodarczy, niwelowała różnice między regionem wileńskim a innymi regionami oraz między samorządami regionu wileńskiego, wspierała współpracę samorządów w celu zwiększenia efektywności rozwoju stref funkcjonalnych i świadczenia usług publicznych.Jednym z organów Rady jest Kolegium Rady Rozwoju Regionalnego, które składa się z 24 przedstawicieli samorządów. Wilno oddelegowało 8 przedstawicieli, rejony wileński i wiłkomierski – po 3, a pozostałe rejony – elektreński, solecznicki, szyrwincki, święciański i trocki – po 2.Samorząd Rejonu Wileńskiego reprezentować będą mer Maria Rekść oraz wicemerowie Teresa Dziemieszko i Robert Komarowski.
Jak podkreśla mer rejonu wileńskiego Maria Rekść, powołanie Rady jest bardzo ważnym krokiem w kierunku zacieśnienia współpracy między samorządowami. „Łącząc siły, będziemy mogli współpracować i wykonywać wiele pożytecznych prac w regionach, zwiększając ich rozwój społeczny i gospodarczy. Wspólnie będziemy szukać sposobów na zmniejszenie różnic i dysproporcji między regionami. Nie mam wątpliwości, że zrealizowanych zostanie wiele korzystnych projektów, które przyczynią się do zrównoważonego rozwoju na terenach samorządów należących do regionu” – powiedziała Maria Rekść.

Tłumaczenie L24.ltFoto. Sigita Nemeikaitė/trakai.lt

Skaityti toliau

Naujienos

Lietuva prisijungė prie ambicingo tarptautinio projekto

Avatar

Paskelbta

Siekiant kuo efektyviau investuoti viešiesiems interesams tenkinti skiriamas lėšas bei pasiekti kuo didesnę socialinę ir finansinę investicijų grąžą, Finansų ministerija skatina viešojo sektoriaus įstaigas savo veikloje taikyti socialinio poveikio investavimo priemones ir modelius Lietuvoje.

Inicijavo galimybių studiją

Socialinio poveikio investavimo modeliai yra orientuoti į įvairių viešųjų sektorių problemų sprendimų finansavimą, siekiant kuo didesnio poveikio ir investuojant į pokytį ir rezultatus, o ne į problemų pasekmių šalinimą.

Poveikio investavimo modelių sėkmingai pradžiai būtina sąlyga – aiškus tam tikros problemos įvertinimas objektyviais statistiniais rodikliais ir konkretaus siektino pokyčio nustatymas. Tokiuose modeliuose viešasis sektorius investuoja į poveikį, o geriausių sprendimų jam pasiekti  būdai yra atiduodami privačiam investuotojui bei tam tikro sektoriaus paslaugų tiekėjams. Taip privataus kapitalo lėšos pasitelkiamos valstybei svarbioms socialinėms problemoms spręsti.

Tęsdama iniciatyvą Finansų ministerija bendradarbiaudama su  Europos Investicijų banku inicijavo Socialinio poveikio investicijų Lietuvoje galimybių studiją, kurios tikslas – išanalizuoti Lietuvos viešųjų sektorių potencialą taikyti socialinio poveikio investavimą, esamą viešųjų ir privačių dalyvių ekosistemą, būtinas sąlygas Lietuvoje sukurti integruotą socialinio poveikio investavimo iniciatyvą.

Galimybių studijoje bus pateiktos praktinės gairės ir rekomendacijos Finansų ministerijai ir kitiems susijusiems besidomintiems subjektams, norintiems sukurti socialinio finansavimo ekosistemą socialinėms inovacijoms finansuoti, daugiausiai dėmesio skiriant šiems pagrindiniams aspektams: palankioms rekomendacijoms Socialinio poveikio finansavimo ekosistemos kūrimui Lietuvoje; galimų finansuotojų pritraukimas ir palankių sąlygų jiems sudarymas; galimų taikymo sričių nustatymas.

Didėjantis projektų skaičius

Pasaulyje sėkmingai įgyvendinamų projektų nuolatos daugėja, o jų geografija plečiasi. Šiuo metu įgyvendinamos 138 socialinio poveikio investicijos už beveik 375 mln. eurų, kurios palies 1,7 mln. žmonių.

Pasitelkiant socialinio poveikio sutartis visame pasaulyje sprendžiamos įvairiausios problemos tiek sveikatos srityje, tiek švietime, skurdo mažinime ir pan. Pirmosios socialinio poveikio sutartys buvo taikomos išspręsti iš kalinimo įstaigų grįžusių buvusių kalinių integraciją į visuomenę, siekiant, kad kuo mažiau asmenų pakartotinai nusikalstų ir grįžtų į kalėjimus.

Sveikatos apsaugos srityje dažniausiai sprendžiamos su ankstyva ligos diagnostika ir sėkminga reabilitacija susiję klausimai. Švietime – geresni vaikų pasiekimai ir rezultatai. Valstybė ar savivaldybė kiekvieno projekto atveju nustato rodiklį, kurį sėkmingai pasiekus yra kompensuojamos programos išlaidos bei iš anksto nustatyta investicinė grąža.

Izraelio patirtis

Socialinio poveikio priemonėmis imtasi gerinti Rahato (Izraelis) mieste esančių mokinių matematikos žinias.  Pastebėta, kad jaunuolių stojamųjų egzaminų rezultatai buvo vieni žemiausių šalyje. Įgyvendinamas socialinio poveikio projektas orientuotas į 10-12 klasių šio miesto moksleivius. Socialinio poveikio priemonėmis siekiama, jog mokiniai stojamojo egzamino metu gautų maksimalius žinių įvertinimo rezultatus.

Jei šis projektas bus sėkmingas, planuojama priemones ir metodus taikyti visoje šalyje. Socialinio poveikio projektais siekiama spręsti tiek jautrias lokalias problemas, tiek kompleksines, kurios teikia naudą investuotojams, valstybės institucijoms bei visuomenei.

Skaityti toliau

Miestas

Prasideda VšĮ Mykolo Marcinkevičiaus ligoninės naujo priestato statybos

Avatar

Paskelbta

Sostinės Naujamiesčio rajone iškils naujas ligoninės pastatas. Šiandien Mykolo Marcinkevičiaus ligoninės bendruomenei istorinis įvykis – naujo priestato statybvietėje įkasta simbolinė kapsulė su laišku ateities kartoms apie ambicingą viziją. Pastačius priestatą, visos Vilniaus mieste teikiamos stacionarinės paliatyvios pagalbos paslaugos bus sukoncentruotos vienoje įstaigoje, turinčioje galimybę teikti pagalbą itin sunkiems ligoniams, kur bus moderniai įrengtos reanimacija ir klinikinės laboratorijos.

Nuotr. Sauliaus Žiūros

„Mūsų miestas auga ne tik jaunais žmonėmis, bet ir vyresniais.  Šis projektas yra svarbus indėlis į vilniečių sveikatą.  Nūdienos aktualijų kontekste, kai kasdien kalbame apie žmonių sveikatą, gerovę ir globą, kurių taip reikia vyresniesiems, ligoninės statyba yra ypač svarbi.  Ligoninės plėtra suteiks Naujamiesčiui savitą veidą, įsilies į aplinką ir palaikys rajoną margą, dinamišką. Linkiu, kad laiko kapsulės įkasimas įkvėptų sunkiomis darbe minutėmis prisiminti, kokį reikalingą ir prasmingą darbą darote kasdien“, – kalbėjo Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius, drauge įkasęs kapsulę.

Palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugų prieinamumo Vilniaus miesto gyventojams gerinimas yra viena iš VšĮ Mykolo Marcinkevičiaus ligoninės strateginių veiklos krypčių. Be to, pastebima, kad Vilniaus miesto savivaldybėje daugėja vyresnių nei 60-70 m. amžiaus gyventojų – todėl išlieka didelis stacionarinės  paliatyvios pagalbos, palaikomojo gydymo ir slaugos pagalbos poreikis.


„Suprantame, kad ateityje reikės dar daugiau kokybiškas paslaugas teikiančių įstaigų vyresniojo amžiaus žmonėms. Būtent todėl ir parengėme bei pradėjome įgyvendinti šį investicinį projektą pastatant priestatą ir įsigyjant pačią moderniausią medicininę įrangą. Jau dabar galime pasidžiaugti, kad šiai dienai yra pradėtas ir ligoninės, Kauno g. 7, rekonstravimo projektas, tad jau artimiausiu metu Vilniuje sveikti bus patogiau didesniam pacientų skaičiui“, – pasakojo VšĮ Mykolo Marcinkevičiaus ligoninės direktorius Rimvydas Turčinskas.

Planuojama pastatyti 1784,07 kv. m. ploto priestatą, įsigyti medicininę ir kt. įrangą. Naujajame priestate bus įrengtos 87 lovos, tame tarpe 10 reanimacijos ir intensyvios terapijos lovų ir 77  slaugos ir palaikomojo gydymo bei paliatyvios pagalbos lovos, iš kurių 31 lova būtų skirta paliatyviai pagalbai, 46 – palaikomajam gydymui ir slaugai, taip pat numatoma įrengti 24 vietų (4 vietas neįgaliesiems) lengvųjų automobilių parkavimo aikštelę. Šis priestatas bus pradėtas statyti dar šiemet, o duris atvers jau po poros metų – 2022 m.

Tikimasi, kad su šiuo priestatu bus padidintas stacionarinių paliatyviosios pagalbos ir slaugos paslaugų teikimas, pagerintas aktyvaus gydymo paslaugų teikimas, taip pat – sumažintas vienoje palatoje esamų lovų skaičius, taip užtikrinant teikiamų paslaugų kokybę ir sumažinant vidutinę gydymo trukmę bei padidinant lovos funkcionavimo laiką.

Vilniaus miesto savivaldybės tarybos sprendimu, 2020 m. priestato statyboms įgyvendinti buvo skirta 400,00 tūkst. Eur. savivaldybės biudžeto lėšų.

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt

Skaityti toliau

Skaitomiausi

Copyright © 2020 vilnieciams.lt