Miestas
Vilnius imasi žaliųjų alėjų: brandūs medžiai verti didesnio rūpesčio

Valyti orą, saugoti nuo triukšmo ir automobilių kaimynystės bei tiesiog puošti miestą – sostinės medžių alėjų „užduotys“ šiandien tokios pat, kaip prieš 50 ar 70 metų, kai dauguma jų buvo pasodintos, bet vykdyti jas vis sunkiau – miesto želdiniai sensta kur kas greičiau nei augantieji natūralioje aplinkoje. Tad stengdamiesi pratęsti alėjų gyvenimą ir misiją, savivaldybės specialistai pradėjo didelius jų regeneravimo darbus.
„Jei norime, kad brandžiais medžiais džiaugtųsi ir mūsų vaikai, miesto želdynų atnaujinimas turi būti nuoseklus ir nuolatinis“, – sakė Vilniaus savivaldybės Vyriausiojo miesto architekto skyriaus patarėja želdynų ir kraštovaizdžio klausimais Giedrė Čeponytė.
Pasak patarėjos, darbai suplanuoti keliomis kryptimis: alėjos bus atnaujinamos vietoj nudžiūvusių, sunykusių ar dėl įvairių priežasčių iškirstų pasodinant naujų želdinių, be to, bus gerinamos sąlygos tebegyvuojantiems brandiems medžiams. Šalia šių darbų bus nuosekliai laikomasi plano, kad vykdant miesto plėtrą ir tiesiant naujas gatves medžių alėjų įrengimas būtų neginčytinas standartas, o tai įgyvendinant būtų iš anksto galvojama apie augimvietės gerinimą ir šaknų apsaugą.
„Gatvės, kurios gali ir turi tapti alėjomis, numatytos ir Vilniaus bendrajame plane, – sakė G. Čeponytė. – Tai turi būti zonos, kuriose šešėlį labiau kuria ne pastatai, o medžiai, kartu sukuriantys ir aiškią žalią skiriamąją juostą tarp važiuojamosios dalies ir namų fasadų.“
Didžioji dalis šių atnaujinti numatytų, o kai kuriais atvejais – jau atnaujinamų gatvių yra Naujamiestyje (Gedimino pr., Pylimo g., Pamėnkalnio, A. Jakšto, Vasario 16-osios, Naugarduko ir beveik visos kitos Naujamiesčio reguliaraus suplanavimo gatvės), bet atželdinamų alėjų esama ir Žvėryne (Kęstučio, Birutės, Vytauto, A. Mickevičiaus, Liubarto g.), ir Šnipiškėse, ir šiek tiek – Senamiestyje.
Žaliesiems senjorams – rūpestingas genėjimas ir daugiau laisvės šaknims
Kol po Antrojo pasaulinio karo susodinti želdiniai virto tikromis alėjomis, vilniečiams teko ilgokai palaukti – tuomet buvo įprasta sodinti nedidelius, metro ar pusantro metro aukščio, medelius. Greičiausio rezultato buvo galima tikėtis sodinant tuopas, kurios ir pasirinktos, kai Žvejų gatvėje statant elektrinę norėta, kad medžiai kuo greičiau pridengtų iš elektrinės kaminų virstančius dūmus. Šios tuopos savo gyvenimą jau baigė – bene prieš 7 metus buvo pakeistos liepaitėmis.
„Su dabartiniu mūsų požiūriu į brandžių medžių saugojimą dalis tų tuopų būtų galėjusios būti išsaugotos, – komentavo G. Čeponytė. – Dabar galime pasiguosti tuo, jog jau turime gražią liepų alėją, o ateityje tvirtai laikytis nuostatos, kad turime daug rimčiau prižiūrėti brandžius medžius, ypač tuos, kurie turi bent 50 proc. galimybių dar pagyventi. Taip, 50 metų medis Švitrigailos ar kokioje kitoje Naujamiesčio gatvėje atrodo kaip šimtametis ar panašiai. Bet reikia nebijoti to, kad jie kreivesni ar turi kokią drevę. Juk yra ir kita pusė – jie gyvybingi, prisitaikę savo šaknimis, turi susiformavusią gražią lają. Taigi reikia saugoti juos – subtiliai genėti, kur įmanoma (miesto centrinėse gatvėse augančios liepos genimos kas dvejus ar trejus metus), išlaisvinti nuo pernelyg artimos kietos dangos ir taip atverti šaknis oro paėmimui.“
Kaip tik taip, išlaisvinant didesnį plotą nuo glaudžiai apdėliotų plytelių, bus pagerintas dalyje Konstitucijos prospekto, Pylimo gatvės augančių medžių gyvenimas – ten, kur didesnis aptvėrimų plotas netrukdo pėsčiųjų judėjimo.
Rengiamas planas tokį projektą įgyvendinti ir vienoje Sapiegų parko alėjoje, kur brandūs medžiai buvo apsupti kietosiomis dangomis prieš kelerius metus įsikuriant Techparkui.
Alėjos turi būti atnaujinamos nuolat
Šiandien mieste galima rasti alėjų, kuriose šalia keturių žaliuojančių medžių yra trys skylės, nes ilgus metus buvo įprasta nudžiūvusių medžių vietas uždengti plytelėmis. „Pradėjome atsekinėti tas „išmuštų dantų“ vietas ir sodinsime ten medelius. Beje – didesnius, nei buvo sodinta prieš tą pusšimtį ir daugiau metų. Nuostata yra, kad jie būtų maždaug 5 metrų aukščio, ne mažesnio nei 8–10 cm kamieno skersmens, tai yra apie 14 metų amžiaus, su suformuotu šaknų gumulu ir daugybe kapiliarinių šaknų, kurios medžiui palengvina užsikabinimą ir prigijimą“, – pasakojo G. Čeponytė.

Iššūkis yra tik tai, kad į kelmo vietą naujų medžių sodinti negalima, nes ten gali būti likę šaknų, o jose – ir ligų. Tad nauji medžiai turi atsirasti šalia, taigi – neišlaikant idealiai vienodų atstumų tarp medžių. „Bet alėjos įspūdis, žalioji perspektyva, kurią praeidamas matys žmogus, bet kuriuo atveju išliks“, – pažymėjo G. Čeponytė.
Pasak specialistės, nereikia bijoti to, kad vienoje alėjoje bus skirtingo amžiaus medžiai – užtenka to, kad bus sodinama ta pati rūšis. Vis dėlto alėjų atnaujinimas suteikia galimybę parinkti ir labiau miestui tinkamas medžių porūšius – pavyzdžiui, sodinti ne mažalapes, o didžialapes, amarų mažiau mėgstamas liepas, rinktis kompaktišką lają turinčias rūšis – galvojant apie tai, kad turi matytis kelio ženklai, kad neturi būti kliudomas troleibusų kontaktinis tinklas ir kt.
Sodinant naujuosius medelius rūpinamasi sukurti jiems maksimaliai gerą augimvietę kuo ilgesniam laikotarpiui. Mechaninio ar juolab automatinio laistymo sistemų įrengti miestas neišgali, bet įprastai įvedama kiauryminė žarna, kurios vienas galas lieka žemės paviršiuje ir per ją dvejus ar trejus metus sodinukas yra ir laistomas, ir tręšiamas – kaip tik tie pirmieji keleri metai yra kritiniai, svarbiausi medelio sutvirtėjimui.
Regeneruojant alėjas pagal galimybes pomedyje sodinami ir krūmai, kurie ne tik sugeria taršą bei triukšmą, bet ir tampa fizine atitvara, taip kartu humanizuodami erdvę – pėstysis, anot G. Čeponytės, net ir psichologiškai jaučiasi labiau apsaugotas, kai nuo automobilių jį skiria papildomas atitvaras.
Tiesa, žiemą krūmynų priežiūra reikalaus papildomų kaštų. „Krūmų šaknynas yra smulkesnis, dėl to ir mažiau atsparus sniegą tirpdančioms medžiagoms. Tad tikėtina, kad tuos naujai sodintus krūmus, tokius kaip Naugarduko gatvėje, bent jau nuo gatvės pusės apdengsime panašiai kaip pernai – Gedimino prospekto liepas. Žiemai uždengiame, pavasarį susirenkame ir vėl pasidedam į sandėlį. Jei žiema būtų kaip pernai – tų uždengimų gal ir nereikėtų. Bet kas galėtų pasakyti, kaip bus?“ – sakė Vyriausiojo miesto architekto skyriaus patarėja želdinių ir kraštovaizdžio klausimais.
Taip pat skaitykite:
Bernardinų kapinėse tvarkomi avarinės būklės medžiai
Istorinėse Bernardinų kapinėse Užupyje pradėtas avarinės būklės medžių šalinimas. Po stipraus snygio ir vėlesnio škvalo šiltojo sezono pradžioje, kai virstantys nudžiūvę ar tiesiog seni medžiai išvertė ne vieną antkapį, Kultūros vertybių registrui priklausančiose… ❯❯❯
2020-10-01
Daugiataučiame Vilniuje – dekoratyvinė gatvės lentelė moldavų kalba
Vilnius tęsia tradicija tampančia akciją, kuri simbolizuoja šalių, miestų draugystę bei partnerystę – šiandien Moldovos gatvėje atidengta nauja dekoratyvinė lentelė moldavų kalba „Strada Moldovei“. Ceremonijos metu bus pažymėtas svarbus istorinis faktas, jog prieš 30… ❯❯❯
2020-10-01
Vilniaus miesto savivaldybė kviečia rinkėjus balsuoti saugiai ir patogiai
Artėjant 2020 metų Lietuvos Respublikos Seimo rinkimams, Vilniaus miesto savivaldybė skelbia priemones, kuriomis sieks užtikrinti saugų dalyvavimą rinkimuose. Tarp šių priemonių – daugiau išankstinio balsavimo vietų. Šiemet dėl COVID-19 pandemijos Vyriausioji rinkimų… ❯❯❯
2020-09-28
Vilnius susitarė su NŽT dėl Lukiškių aikštės: ji liks atvira miestui
Lukiškių aikštė lieka Vilniaus miesto savivaldybės globoje. Savivaldybės pateikti pasiūlymai, kaip patobulinti panaudos sutartį dėl Lukiškių aikštės su Nacionaline žemės tarnyba (NŽT) prie Žemės ūkio ministerijos, pastarajai institucijai tiko, todėl abi institucijos… ❯❯❯
2020-09-28
Vilniaus miesto savivaldybė kviečia rinkėjus balsuoti saugiai ir patogiai
Vilniaus miesto savivaldybė kviečia rinkėjus balsuoti saugiai ir patogiai saugiai ir… ❯❯❯
2020-09-28
Unikali naujovė Vilniuje: vietoj automobilių – „keliaujantys kiemeliai“
Vilniaus miesto savivaldybė, siekianti plačias Naujamiesčio gatves paversti jaukesnėmis erdvėmis gyventojams, šiandien pristatė naujieną – „keliaujančius kiemelius“, kurie kol kas bus būtent šios miesto dalies išskirtiniu elementu. Tai mobilios platformos, suteikiančios… ❯❯❯
2020-09-25
Miestas
Socialinės paramos šeimai informacinė sistema savaitgalį gali būti neprieinama

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija informuoja: sutrikus elektros tiekimui, buvo sustojusi Socialinės paramos šeimai informacinės sistemos (SPIS) veikla. Šiuo metu SPIS veikla atstatyta, o šalies gyventojams šios sistemos paslaugos yra prieinamos. Žmonės gali pildyti prašymus dėl išmokų, pašalpų, tikslinių kompensacijų, Šeimos kortelės išdavimo ir pan. bei pridėti reikiamų dokumentų kopijas.
Visi duomenys, kuriuos gyventojai yra pateikę savo prašymuose SPIS, yra saugūs ir nepatyrė jokio neigiamo poveikio. Tačiau kol kas neprieinama dalis kartu su prašymais pateiktų teisę į paramą pagrindžiančių dokumentų, pavyzdžiui, teismo sprendimai dėl vaiko gyvenamosios vietos nustatymo.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija deda visas pastangas, kad prieinamumas prie šių dokumentų būtų kuo greičiau atkurtas, darbus tęs naktį ir savaitgalį.
Nustačius problemą, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija operatyviai ėmėsi veiksmų, kad užtikrintų duomenų saugumą. Šiuo metu jau vyksta SPIS serverių duomenų perkėlimas į Valstybinį duomenų centrą. Dėl intensyviai vyksiančių duomenų perkėlimo darbų, nuo vasario 26 d. 18 val. iki kovo 1 d. 8 val. SPIS gali būti neprieinama. Tikimasi, kad į Valstybinį duomenų centrą visi SPIS duomenys bus perkelti jau kitos savaitės pradžioje.
Problemos dėl prastos SPIS būklės buvo žinomos ne vienerius metus. SPIS serveriai yra technologiškai pasenę ir nebeatitinka šiuolaikinių standartų, neturi pakankamų techninių pajėgumų.
Tai nebuvo kibernetinė ataka, o vidinis sistemos veiklos sutrikimas, duomenys į išorę nenutekėjo ir galimybės tretiesiems asmenims susipažinti su informacija nėra.
Išsamioms incidento priežastims nustatyti ketinama pasitelkti nepriklausomus išorės ekspertus.
Taip pat skaitykite:
Pradeda veikti sostinės informacinė COVID-19 linija senjorams ir jų šeimoms
Šiandien pradeda veikti informacinė COVID-19 linija, į kurią gali skambinti jau pradėti vakcinuoti senjorai, jų vaikai ir anūkai, globėjai. Šiuo metu skiepijami 80 metų ir vyresni vilniečiai, vėliau bus vakcinuojami 75–79 metų, po jų 70–74 metų, o paskutiniai senjorų… ❯❯❯
2021-02-22
Vilnius pradeda vakcinacijos informacinę kampaniją „Pasiraitokime rankoves“
Reklama mieste, plakatai ir skrajutės prekybos centruose, vaistinėse ir pašte, video klipai viešajame transporte, informacija su šildymo sąskaitomis, informacija internete – tokiomis priemonėmis Vilnius pradeda savo informacinę kampaniją „Pasiraitokime rankoves“, skirtą… ❯❯❯
2021-02-18
Vilniuje plečiama senjorų vakcinacija ir profilaktinių COVID-19 tyrimų galimybės
Vilniuje nuo šiandien įsibėgėja senjorų vakcinacija, o Vyriausybei pradėjus laisvinti karantino suvaržymus, sostinė siūlo papildomoms grupėms pasinaudoti nemokamų profilaktinių COVID-19 tyrimų galimybe. Senjorų skiepijimas (visą informaciją apie vakcinaciją Vilniaus… ❯❯❯
2021-02-17
Gerėjanti epidemiologinė situacija Vilniui leidžia grąžinti įprastas medicinos paslaugas
Sostinėje daugėja pozityvių naujienų: mažėjant susirgimų COVID-19 skaičiui, Vilniaus miesto klinikinė ligoninė rengiasi atnaujinti dalį įprastų paslaugų, poliklinikose tęsiasi prioritetinės švietimo darbuotojų grupės vakcinacija. COVID-19 gydymas ir kitų paslaugų… ❯❯❯
2021-02-11
Aukšto meistriškumo atletai Olimpiadai galės ruoštis Fabijoniškių baseine
Vilniaus miesto savivaldybė pratęsė bendradarbiavimą su Lietuvos tautiniu olimpiniu komitetu (LTOK) ir susitarė, kad iki vasario pabaigos bendromis jėgomis išlaikys šiuo metu pajamų negeneruojantį Fabijoniškių baseiną, kad šis liktų atviras atletams. Prie išlaikymo nuo šiol… ❯❯❯
2021-02-09
Vilniaus vicemeras: miestas neturi skendėti sveikatai pavojingame smoge
Pastarosiomis dienomis Vilniuje bei kituose Lietuvos miestuose užfiksuotas padidėjęs oro užterštumas kietosiomis dalelėmis , susidarantis dėl neekologiško gyvenamųjų namų šildymo kietuoju kuru. Vilniaus miesto vicemeras Valdas Benkunskas dėl išaugusios taršos kreipėsi į Aplinkos… ❯❯❯
2021-02-09
Miestas
Pamoka neprižiūrėto daugiabučio gyventojams: namo atnaujinimu rūpintis būtina, kol konstrukcijos nėra avarinės būklės

Praėjusį rugpjūtį sostinės Lazdynų rajoną sudrebino avarija – nukrito vieno Architektų gatvės daugiabučio gelžbetoninės balkono plokštės. Įvykis gyventojus įstūmė į nepavydėtiną padėtį – ilgus metus neremontuoto daugiabučio bendrija vis dar neranda lėšų likusių balkonų demontavimui. Baiminantis, kad dėl sniego sankaupų nepasikartotų panaši situacija, Vilniaus miesto savivaldybė vietoj bendrijos ištiestų apsauginių juostų sumontavo tvorą aplink visą daugiabučio teritoriją.
„Šio daugiabučio istorija yra priminimas visiems vilniečiams, kaip svarbu rūpintis savo turtu. Gyventojai dažnai pamiršta, kad jiems priklauso ne tik tai, kas sukaupta buto viduje, bet ir namo inžinerinės sistemos, fasadai. Daugelį metų veikiančiomis renovacijos programomis vilniečiai naudojasi vangiai, o kai nutinka nelaimė – susigriebia. Bet taip būti neturėtų, nes pasekmės gali būti labai skaudžios“, – sakė Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas.
Nuotr. Sauliaus Žiūros
Būklė bloga, o lėšų tvarkymui – nėra
Pasak vicemero, dabartinė namo Architektų gatvėje būklė – labai bloga. Daugiabutyje yra 128 balkonų atitvarai, iš kurių 38 – avariniai. Šiuo metu bendrija yra demontavusi įėjimo į namą stogelį ir vieno buto avarinės būklės balkonų atitvarus bei jų vietose įrengusi naujas, lengvesnes konstrukcijas, tačiau skubos tvarka reikia atlikti dar 23 avarinių atitvarų demontavimą ir sumontuoti naujus laikinus atitvarus.
Nors po įvykusios nelaimės gyventojai sutiko imtis namo renovacijos, iki statybos darbų pradžios laukia daugybė procesų. Įprastai nuo pirmojo balsavimo iki renovacijos pradžios praeina nuo vienerių iki dvejų metų. VšĮ „Atnaujinkime miestą“ atstovų teigimu, net tvarkant daugiabučio modernizacijos dokumentus prioriteto tvarka, renovacija anksčiausiai galėtų prasidėti 2021 m. rudenį.
Tuo tarpu avarinės būklės balkonų demontavimo būtina imtis jau dabar. Skaičiuojama, kad preliminari darbų kaina galėtų siekti 63 tūkst. eurų, tačiau bankai bendrijai neišduoda paskolos pavienėms daugiabučio namo atnaujinimo priemonėms. Gyventojai žvalgosi į savivaldybę, bet ši neturi teisės finansuoti privačių daugiabučių remonto visų vilniečių sąskaita. Taigi dėl savo turto būklės butų savininkai yra patekę į sudėtingą padėtį.
Dėl saugumo aptvėrė tvora
Šiuo metu daugiabučio gyventojams uždrausta naudotis balkonais. Kurį laiką teritorija buvo aptverta „stop“ juosta, tačiau savivaldybė, įvertinusi tokios apsaugos priemonės neefektyvumą, savo iniciatyva ėmėsi papildomų apsaugos priemonių – aplink namą buvo sumontuota segmentinė tvora.
„Užtikrinti praeivių saugumą turi bendrija, bet šiuo metu gyventojai visas turimas lėšas atideda remontui, todėl teritorija buvo aptverta pigiausiu būdu. Techniškai – viskas tvarkinga, tačiau puikiai suprantame, kad juostą žaisdami gali pakelti ar perlipti vaikai, be to, juostos gali nutrūkti dėl tirpstančio sniego apkrovos. Visą tai apsvarstę, nusprendėme pastatyti tvorą“, – paaiškino V. Benkunskas.
Skatina nedelsti dėl renovacijos
Savivaldybei priklausanti įstaiga „Atnaujinkime miestą“ ir savivaldybės Būsto administravimo skyrius nuolat palaiko ryšius su bendrija ir kaip įmanydami padeda spręsti situaciją. „Atnaujinkime miestą“ šiuo metu prioriteto tvarka rūpinasi namo bendrijos dokumentais dėl dalyvavimo daugiabučių namų modernizavimo programoje.
Įstaiga taip pat organizuoja susitikimus su aplinkinių, tokio paties tipo, daugiabučių namų savininkais ir skatina renovuoti namus, kol jų dėl konstrukcijų nepriežiūros neištiko panašus likimas. Tikimasi, kad gyventojai, įvertinę kaimynų patiriamus nepatogumus, susirūpins savo ir aplinkinių saugumu ir pasinaudos galimybe su valstybės pagalba atnaujinti savo būstus.
Šiuo metu, pagal daugiabučių namų atnaujinimo programą, valstybė kompensuoja 30 proc. investicijų energinio efektyvumo didinimo priemonėms ir 100 proc. išlaidų techninei dokumentacijai, projekto administravimui ir techninei priežiūrai. Gyventojams taip pat suteikiamas lengvatinis kreditas, o nepasiturintiems asmenims apmokamos visos namo atnaujinimo išlaidos. Daugiau informacijos apie renovacijos galimybes Vilniaus mieste – amiestas.lt
Taip pat skaitykite:
Vilniaus savivaldybė pasirašė sutartį su nauju Lazdynų baseino statytoju
Lazdynų baseino statybas tęs naujas rangovas – šiandien Vilniaus miesto savivaldybė pasirašė sutartį su viešąjį konkursą laimėjusia akcine bendrove Panevėžio statybos trestu. Baseino statybos darbai turėtų būti atnaujinti artimiausiu metu. Ankstesni rangovai buvo atlikę apie 40… ❯❯❯
2021-02-22
Vilniaus stoties teritorijos detalusis planas: atnaujinimas išsaugant vietos išskirtinumą
Kovo mėnesį visuomenei bus pristatytas daugiau kaip 30 ha teritorijos tarp Panerių, Geležinkelio, Stoties ir Seinų gatvių detalusis planas, kuriuo siekiama modernizuoti ir humanizuoti teritoriją. Vilniaus miesto savivaldybė kartu su SĮ „Vilniaus planas“ kviečia susipažinti… ❯❯❯
2021-02-22
Šnipiškėse planuojami nauji biurų pastatai
Vilniaus miesto savivaldybė suderino projektą, pagal kurį Lvovo g. 21a iškils naujas modernus biurų pastatas. Vasario 22-ąją visuomenės, o vėliau – ir savivaldybės, vertinimo lauks ir gretimuose sklypuose planuojamo verslo centro vystytojai. Verslo centras „Flow“ Visuomenės… ❯❯❯
2021-02-12
Daugiabučius renovuojantiems vilniečiams – ne tik mažesnės šildymo sąskaitos, bet ir atnaujinti kiemai
Siekdama didinti renovacijos apimtis ir mažinti energijos suvartojimą sostinėje, Vilniaus miesto savivaldybė drauge su jai priklausančia įstaiga „Atnaujinkime miestą“ gyventojams, nusprendusiems modernizuoti savo daugiabučius, siūlo nemokamai atnaujinti jų namus supančią aplinką…. ❯❯❯
2021-01-29
17-a Vilniaus utopijų, kurios planuotos, tačiau nebuvo įgyvendintos
Vilnius kuriamas jau septynis amžius – per visą šį laiką mieste buvo daugybė projektų, kurie buvo planuoti, apie kuriuos buvo svajojama, tačiau dėl vienokių ar kitokių priežasčių jie nebuvo įgyvendinti. Sostinės 698-ojo gimtadienio proga Vilniaus miesto savivaldybės tinklalaidė… ❯❯❯
2021-01-25
Buvę Lazdynų baseino statytojai įtraukti į Nepatikimų tiekėjų sąrašą
Vilniaus miesto savivaldybės prašymu, šiandien į Viešųjų pirkimų tarnybos sudaromą Nepatikimų tiekėjų sąrašą įtrauktos buvusios Lazdynų daugiafunkcio centro statytojos – pagal jungtinės veiklos sutartį su vėliau bankrutavusia įmone „Irdaiva“ dirbusios bendrovės… ❯❯❯
2021-01-22
Miestas
Nuo kovo 1-osios prasideda priėmimas į sostinės mokyklas: ką svarbu žinoti?

Jau nuo kovo 1 dienos prasideda elektroninė registracija į Vilniaus mokyklas kitiems mokslo metams. Elektroninius prašymus bus galima teikti iki pat gegužės 31 dienos, tad skubėti nereikia – prašymo pateikimo laikas neturės jokios įtakos pirmumui. Pateikti prašymą kaip visada paprasta ir patogu – tereikia užsiregistruoti svietimas.vilnius.lt, jungiantis per elektroninę bankininkystę ar kitą el. atpažinimo priemonę. Tėveliai kviečiami neskubėti, įvertinti mokyklas, iš kurių renkamasi, maps.vilnius.lt.
Tėveliams svarbu prisiminti, kad jei į pasirinktą mokyklą priimama konkurso būdu, ar mokykla įgyvendina specializuoto ugdymo (inžinerinės/sporto) krypties programas, savitos pedagoginės sistemos elementus, prašymai turi būti pateikti anksčiau – iki kovo 31 d.
Prašymus elektroniniu būdu turėtų pateikti būsimųjų pirmokų, keičiančių mokyklas, pereinančių iš progimnazijas į gimnazijas, atvykusių gyventi į sostinę, tėvai. Mokiniai, kurie pereina mokytis į aukštesnio lygmens programą – penktą, devintą (I gimnazijos) ar III gimnazijos klasę – toje pačioje mokykloje, mokyklos direktoriui pateikia laisvos formos prašymą mokykloje.
Kokios naujovės įsigalioja nuo 2021 metų?
Sostinės Taryba šiemet patvirtino naują Vilniaus miesto savivaldybės bendrojo ugdymo mokyklų aptarnavimo teritorijų žemėlapį. Sprendimus patobulinti tvarką paskatino ne tik pasikeitę teisės aktai, bet ir Savivaldybės gyventojų skaičiaus kaita mieste ir seniūnijose, mokyklų apkrova bei iššūkiai, iškilę praėjusiais mokslo metais.
Kita naujovė – aktuali penktokams: jei penktokų, gyvenančių mokyklai priskirtoje aptarnavimo teritorijoje, prašymų pateikiama daugiau, nei yra nustatytas mokinių ir klasių komplektų skaičius toje mokykloje, pirmiausia priimami vaikai, kurie baigė pradines klases pradinėje mokykloje, o tik vėliau kiti mokiniai, kurie keičia ugdymo įstaigą ir nori patekti į kitą mokyklą.
Taip pat įsigaliojo nauja tvarka, kaip informuojama apie klasės komplektavimo principus ir auklėtojų skyrimą klasėms – nuo šiol ši tvarka viešinama įstaigų turimuose informaciniuose kanaluose ir priemonėse. Pagal miesto Tarybos sprendimą, informacija dėl laisvų vietų statistikos mokyklose, jos atnaujinimas e. sistemoje turi būti prieinami viešai visiems vilniečiams ir bus pateikiama adresu svietimas.vilnius.lt
Dar viena naujovė šiemet – patikslintas punktas apie nuomos sutarties ir deklaracijos terminus, registruojantis į pasirinktą mokyklą. Nuomos atveju, nuomos sutartis turi būti užregistruota Registrų centre ne mažesniam nei 1 metų laikotarpiui. Nuomos sutartis turi būti pridėta prie e. sistemos papildomų dokumentų. Jeigu nuomos terminas mažesnis nei metai ir į mokyklą nepatenka visi jos aptarnavimo teritorijoje gyvenantys vaikai, paliekama teisė šiems mokiniams pasiūlyti artimiausią ugdymo įstaigą, kurioje yra laisvų vietų. Jeigu vieno iš tėvų (globėjų, rūpintojų) ir paties vaiko deklaruotos gyvenamosios vietos laikas mokyklai priskirtoje aptarnavimo teritorijoje yra mažesnis negu metai, tėvai turi pridėti nekilnojamojo turto įsigijimo dokumentus ar kitus nekilnojamojo turto nuosavybės dokumentus į e. sistemą. Jeigu į mokyklą nepatenka visi jos aptarnavimo teritorijoje gyvenantys vaikai ir tėvai nėra pateikę nekilnojamojo turto nuosavybės dokumentų, ugdymo įstaigai paliekama teisė pasiūlyti šiems mokiniams arčiausią ugdymo įstaigą, kurioje yra laisvų vietų.
Per Nepriklausomybės laikotarpį Vilnius tapo pirmuoju miestu Lietuvoje, vienu metu atidariusiu dvi mokyklas, tad dėl naujai pernai pradėjusių veikti ugdymo įstaigų, šiemet buvo pakoreguotos ugdymo įstaigų aptarnavimo teritorijos: naujai pastatytai Vilniaus Gabijos progimnazijai suformuota aptarnavimo teritorija, patikslinta Vilniaus Gabijos gimnazijos teritorija. Išimties tvarka suformuota 1-4 klasėms, 5-8 klasėms ir I-II gimn. klasei aptarnavimo teritorija Vilniaus Senvagės gimnazijai bei 1-4 klasėms Vilniaus Fabijoniškių gimnazijai.
Svarbiausi akcentai pildant prašymą
Pildant prašymą, kiekvienam suteikta galimybė rinktis 3 ugdymo įstaigas, tačiau labai svarbu atkreipti dėmesį į keletą detalių: viena iš trijų pasirinktų mokyklų būtinai turi būti priklausanti pagal deklaruotą gyvenamąją vietą, be to, trys mokyklos turi būti nurodomos prioriteto tvarka – pradedant nuo tos, į kurią norima labiausiai. Pavyzdžiui, jei labiau norima lankyti mokyklą, nepriklausančią pagal deklaruotą gyvenamąją vietą, ji nurodoma pirmuoju numeriu, tuomet mokykla pagal gyvenamąją vietą – antruoju arba trečiuoju numeriu.
Nenurodžius mokyklos, priklausančios pagal deklaruotą gyvenamąją vietą, sistema neleis pateikti prašymo. Pasitikrinti gyvenamajai vietai priklausančias mokyklas galima maps.vilnius.lt.
Internetu užpildyti prašymai automatiškai perduodami visoms pasirinktoms mokykloms, kurios toliau priėmimą organizuoja savarankiškai.
Jei mokykla gaus tiek daug prašymų, kad jis viršys galimą mokinių ir klasių komplektų skaičių toje mokykloje, miesto Tarybos patvirtintoje tvarkoje yra numatyti pirmumo ir priėmimo be eilės kriterijai. Pavyzdžiui, pirmumo kriterijai taikomi: našlaičiams, vaikams, turintiems specialiųjų ugdymosi poreikių, daugiavaikių šeimų vaikai, dvynukams ir kt., taip pat vaikams, kurių vieno iš tėvų ir paties vaiko deklaruota gyvenamoji vieta toje teritorijoje jau dveji ir daugiau metų.
Be eilės priimami reemigrantų vaikai, kurių tėvai buvo deklaravę išvykimą iš Lietuvos, tačiau apsisprendė grįžti gyventi į Lietuvą ir prie savo prašymo e. sistemoje pateikė visus reikiamus dokumentus, patvirtinančius, kad jie su savo vaikais buvo išvykę gyventi į užsienį. Taip pat šią galimybę turi užsienio valstybių piliečių, diplomatinio korpuso darbuotojų vaikai.
Preliminarius sąrašus, į kurią mokyklą yra priimtas vaikas, tėvai galės matyti birželio mėnesio pradžioje mokyklų interneto svetainėse. Apie priėmimą tėvai bus informuoti ir elektroniniu būdu ir matys e. registracijos sistemoje.
Jeigu neradote atsakymo į Jums rūpimą klausimą nei čia, nei Priėmimo tvarkoje, esančioje https://svietimas.vilnius.lt/, prašome kreiptis į Klientų aptarnavimo centrą tel. 1664 arba el. p. mokyklos@vilnius.lt.
Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt
Taip pat skaitykite:
Vilnius pirmasis šalyje atveria mokyklą kontaktiniam ugdymui
Pirmadienį, vasario 22 d., Vilniuje mokiniams duris atvers pirmoji mokykla Lietuvoje, kurioje pamokos vyks kontaktiniu būdu. Pilotiniam projektui pasirinkta Vilniaus kunigaikščio Gedimino progimnazija, į kurią grįš 32 klasės iš 35-ių. Tuo metu į mokyklą negrįšiantiems vaikams bus… ❯❯❯
2021-02-19
Vilniuje prasideda švietimo įstaigų darbuotojų vakcinacija
Vilnius nuo vasario 9 d., antradienio, pradeda prioritetinės pedagogų grupės skiepijimą nuo COVID-19. Norą pasiskiepyti kol kas išreiškė 7700 švietimo įstaigų darbuotojų, juos paskiepyti tikimasi per artimiausias dvi savaites. Skiepijami bus švietimo įstaigų darbuotojai, dirbantys… ❯❯❯
2021-02-09
Vilniaus ateities mokyklos kūrėjams: ieškomas vadovas/-ė naujai MRU progimnazijai
Nauja mokslo įstaiga Antakalnyje ieško vadovo – paskelbtas konkursas VšĮ Mykolo Romerio universiteto progimnazijos direktorius(-ės) pareigoms užimti. Mokykla duris atvers 2022 metais. Čia bus ugdoma apie 600 moksleivių ir daugiau nei 100 darželinukų. Nauja mokslo įstaiga,… ❯❯❯
2021-02-04
Dalis vaikų grįš į sostinės mokyklas: ką svarbu žinoti tėvams
Švietimo ir mokslo ministerija praėjusią savaitę paskelbus, jog dalis vaikų jau galės grįžti į mokyklas, Vilniaus savivaldybėje ugdymo įstaigas lanko 272 pradinukai ir 443 mokymosi sunkumus patiriantys vaikai, suformuotos 228 grupės. Visi jie arba neturi sąlygų mokytis namuose, arba… ❯❯❯
2021-01-26
Vilniaus fizinio ugdymo mokytojams – šiaurietiškojo ėjimo mokymai
Kūno kultūros pamokas sostinės mokyklose ir darželiuose bus įvairesnės – pakvietus Vilniaus miesto savivaldybei, grupė fizinio ugdymo mokytojų jau dalyvavo šiaurietiškojo ėjimo mokymuose, po karantino bus buriama kita grupė. Dalyviai aiškinosi ne tik teoriją, bet mokėsi ir ėjimo… ❯❯❯
2020-12-03
Vilnius dalinsis laimėjimais ugdymo srityje nuotolinėje parodoje „Mokykla 2020“
Lapkričio 20–21 d. vyks nuotolinė paroda „Mokykla 2020“, kurios metu, renginiuose švietimo bendruomenei iš visos Lietuvos bus pristatoma ir Vilniaus miesto patirtis organizuojant nuotolinį ugdymą karantino metu. „Džiaugiuosi galimybe pristatyti Vilniaus pavyzdį visai… ❯❯❯
2020-11-19
-
Miestasprieš 1 sav.
Vilnius pirmasis šalyje atveria mokyklą kontaktiniam ugdymui
-
Miestasprieš 1 sav.
Vilnius pradeda vakcinacijos informacinę kampaniją „Pasiraitokime rankoves“
-
Rajonasprieš 1 sav.
49 miejsce Karola Dąbrowskiego na biatlonowych mistrzostwach świata w Słowenii
-
Miestasprieš 1 sav.
Vasario 16-osios proga kviečia rašyti laišką istorijai: savo pašto dėžutę turės ir Jonas Basanavičius
-
Rajonasprieš 2 sav.
„Lietuvą kuriu aš… mano pažadas Lietuvai“
-
Rajonasprieš 2 sav.
Tydzień bezpieczniejszego korzystania z internetu w gimnazjum w Zujunach
-
Miestasprieš 1 sav.
Vilniuje plečiama senjorų vakcinacija ir profilaktinių COVID-19 tyrimų galimybės
-
Rajonasprieš 2 sav.
Pasieniečiai sveikina su Vasario 16-ąja