Connect with us

Miestas

Sostinės mokyklose dirbs kūrybinių sričių profesionalai – įgyvendinama unikali gilaus mokymosi programa

Avatar

Paskelbta

 

Šiais mokslo metais Vilniaus miesto savivaldybė, Vilniaus švietimo pažangos centras drauge su kūrėjų asociacija ,,Kūrybinės jungtys“ daliai sostinės mokyklų sudaro galimybes įgyvendinti gilų, tyrinėjimu pagrįstą, mokymosi procesą, ugdant vaikų kūrybingumą, kritinį mąstymą ir kitus svarbiausius XXI a. gebėjimus. Šešiose sostinės mokyklose kartu su kūrybinių sričių profesionalais įgyvendinama programa „Tyrinėjimo menas Vilniuje“, kuri jau penktus metus vyksta įvairiose Lietuvos vietovėse.

Šiemet į programą Vilniuje įsitraukė Aleksandro Puškino, Pranciškaus Skorinos, Senvagės, Vasilijaus Kačialovo, „Žaros“ gimnazijos ir Simono Stanevičiaus progimnazija.

Pamokų metu jungiamos skirtingos disciplinos

Įvairių kūrybinių sričių profesionalus vienijančios asociacijos „Kūrybinės jungtys“ drauge su Britų taryba inicijuota programa „Tyrinėjimo menas“ paremta unikalia ugdymo metodika, kai mokykloje dirbantis kūrėjas – aktorius, kino ar teatro režisierius, komunikacijos specialistas, kompozitorius ar mokslininkas – pamokų metu sprendžia konkrečias mokytojų ir mokinių iškeltas problemas bei dalinasi savo profesine patirtimi ir kūrybos įrankiais.

Mokymosi procese jungiamos skirtingos disciplinos (pavyzdžiui, anglų kalba, istorija ir lietuvių kalba arba matematika, istorija ir biologija), naudojami įvairūs kūrybos ir tyrinėjimo metodai. Taip siekiama ugdyti vaikams reikalingus gebėjimus, ypač kūrybingumą ir kritinį mąstymą.

Pasak Mildos Laužikaitės, asociacijos „Kūrybinės jungtys“ vadovės, vienas iš pagrindinių tikslų sukurti erdvę, kurioje mokiniai tiesiogiai dalyvautų mokymosi ir tyrinėjimo procese, patirtų, ką reiškia bendradarbiauti, savarankiškai priimti sprendimus ir išspręsti priimtus iššūkius.

Nuotr. Sauliaus Žiūros

„XXI a. vaikams reikalingos tokios kompetencijos, kurių neišmoksi atkartodamas informaciją ir užsidaręs klasėje. Gebėjimai kurti konstruktyvius ryšius su kitais, pasitelkti vaizduotę, mąstyti savarankiškai, kritiškai, spręsti netipines problemas siejami su giliu mokymusi, įgyjami per patirtį. O Vilniuje siekti kūrybiško, tyrinėjančio, visus įtraukiančio mokymosi yra labai palankios sąlygos. Pats miestas su savo kultūrinėmis, istorinėmis, verslo, mokslo erdvėmis yra neišsemiamas mokymosi resursas, kurį galima puikiai panaudoti mokykloms partneriaujant su kultūros ir kūrybinio lauko profesionalais“, – teigia Milda Laužikaitė, asociacijos „Kūrybinės jungtys“ vadovė.

mesys penktokams ir reemigrantams

Šių metų programa „Tyrinėjimo menas Vilniuje”  ypatingą dėmesį skirs penktų klasių mokiniams bei reemigrantams. Dalyviai sieks spręsti penktų klasių mokinių adaptacijos mokyklos bendruomenėje problemas ir atrasti veikiančius reemigrantų mokinių integracijos būdus. Planuojama, kad dalyvaujančios mokyklos savo sprendimais ir atradimais dalinsis su kitomis sostinės mokyklomis. Mokslo metų pabaigoje bus parengtos rekomendacijos dėl efektyvios reemigrantų integracijos ir penktokų adaptacijos mokyklose.

„Tyrinėjimo meno Vilniuje“ programa skirta padėti mokiniams ir mokytojams įgyvendinti gilų ir įtraukiantį mokymosi procesą, kuris stiprina kūrybingumą ir kritinį mąstymą, žinių pritaikomumą ir išliekamumą, padeda sukurti dialogu, bendradarbiavimu pagrįstus santykius, stiprinti bendruomeninius ryšius mokykloje. Jos metu kuriama erdvė mokinių, mokytojų ir įvairių kūrybinių sričių praktikų partnerystėms, kartu sprendžiami konkretūs mokymosi iššūkiai, kuriami ir išbandomi integruoti, tyrinėjimu, kūryba ir problemų sprendimu pagrįsti ugdymo metodai.

Miestas

„Kalba Vilnius“ tinklalaidė: kova su COVID-19 Vilniuje

Avatar

Paskelbta

Kaip jaučiasi gydytojai per pandemiją? Kiek žmonių dirba su COVID testavimu Vilniuje? Kiek laisvų lovų, skirtų COVID ligoniams, šiuo metu yra sostinėje? Kada pasveiks Vilnius?

Visos šios temos ir dar daugiau – tiesiai iš keturių pašnekovų lūpų, kurie dabar savo visą darbinį laiką skiria kovai su COVID Vilniuje. Paklausykite naujo tinklalaidės „Kalba Vilnius“ epizodo:
Youtube:

Spotify: https://spoti.fi/3nQTScq.

Skaityti toliau

Miestas

Kalio jodido tablečių dalijimas vilniečiams pratęstas iki sausio 31 d.

Avatar

Paskelbta

Kalio jodido tablečių dalijimas vilniečiams pratęstas iki sausio 31 d.

Apie 62 proc. vilniečių jau atsėmė nemokamai vaistinėse dalijamas kalio jodido tabletes. Vilniaus savivaldybė jų dalijimą pratęs dar iki sausio 31 dienos. Jodo tabletės skirtos apsaugoti skydliaukę nuo galimo žalingo radioaktyviojo jodo poveikio, tad jų nereiktų vartoti be reikalo, svarbu vadovautis kartu išduodamomis instrukcijomis.

Iki šiol tablečių neatsiėmę vilniečiai, arba iki 2021 m. naujai deklaravę savo gyvenamąją vietą sostinėje, kviečiami suskubti ir atsiimti prevenciškai dalijamus preparatus per sausį. Elektroniniai receptai išrašyti automatiškai, todėl į gydymo įstaigas eiti nereikia. Ir gruodžio mėnesį savo gyvenamąją vietą Vilniuje deklaravę gyventojai jau gali atsiimti jodo tabletes vaistinėse.

Primename, kad tabletės dalijamos visiems Vilniaus mieste gyvenamąją vietą deklaravusiems gyventojams, pateikusiems asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą. Kartu su kalio jodido tabletėmis gyventojai gauna vartojimo instrukciją lietuvių, rusų, lenkų ir anglų kalbomis.

Esant karantinui, kurio taisyklių reikia laikytis, Vilniaus miesto savivaldybė siūlo kalio jodidą atsiimti vykstant į vaistinę kitų būtinųjų dalykų, planuojant apsilankymą, kad būtų išlaikyti saugumo reikalavimai.

Daugiau informacijos jodas.vilnius.lt

Rinkodaros ir komunikacijos skyrius, vrt@vilnius.lt

Skaityti toliau

Miestas

Vilniaus parkų takai žiemą prižiūrimi kitaip nei miesto šaligatviai

Avatar

Paskelbta

Gražiausių miesto parkų – Vingio, Bernardinų sodo, Lukiškių ir Sapiegų – lankytojai turbūt jau atkreipė dėmesį, kad takai juose žiemos laikotarpiu prižiūrimi kitokia tvarka nei miesto šaligatviai.

Įprastai, esant nedideliam snygiui ir minusinei temperatūrai, leidžiama ant takų iškritusį sniegą sutrypti. Susiformuoja kietas sniego dangos paviršius, kuriuo saugu vaikščioti taip kaip ir asfaltuota ar grunto danga. Sningant smarkiau takai valomi, bet nebarstomi, jeigu yra minusinė temperatūra. Tokiais takais patogu ne tik vaikščioti, bet ir šliuožti slidėmis ar tempti rogutes.

Nuotr. Sauliaus Žiūros

Kai temperatūra tampa pliusinė, sniegas tirpsta, tokie takai darosi slidūs, tad jie pabarstomi smėliu ar smėlio ir druskos mišiniu tose vietose, kur arti nėra augmenijos. Pirmiausiai barstomos slidžios įkalnės, o kur būtina, ir lygūs takai.

Vingio parke vienas 1,5 km takas skirtas tik slidininkams, kuris nevalomas, nebarstomas, o smarkiau sningant tik paspaudžiamas specialia technika, kad slidininkams būtų patogu čiuožti „eglute“.

Klasikinio čiuožimo slidžių trasos Vingio parke yra padarytos šalia takų ir miško teritorijoje. Tie, kurie nori bėgioti ar vaikščioti stabiliau, nuo Geležinio Vilko gatvės iki Žvėryno pėsčiųjų tilto gali naudotis neužšąlančiu asfalto keliu ir taku.

Panašus takų priežiūros principas taikomas ir kituose miesto parkuose – Bernardinų, Lukiškių, Sapiegų. Takai šiuose parkuose nebarstomi druskos ar smėlio ir druskos mišiniu, kad nebūtų pakenkta parko medžiams ir kitiems augalams. Priklausomai nuo sniego intensyvumo takai valomi, slidžios vietos gali būti pabarstomos smėliu ar specialia smulkia skalda.

Skaityti toliau

Skaitomiausi

Copyright © 2020 vilnieciams.lt