Connect with us

Rajonas

Video pamoka Struvės geodeziniam lankui pažinti

Avatar

Paskelbta

Šiemet vienas iš UNESCO Pasaulio paveldo sąrašo, kultūros ir gamtos paveldo objektų – Struvės geodezinis lankas mini 15 metų įrašymo į šio paveldo sąrašą sukaktį. Nepaisant šio objekto pasaulinės šlovės jis ir toliau lieka mažai pažintas ir išgarsintas čia, Lietuvoje. Šia proga Nacionalinė švietimo agentūra pakvietė visus norinčius dalyvauti nuotolinėje matavimų inžinerijos technologijų mokslų daktaro, Struvės geodezinio lanko eksperto Sauliaus Urbano paskaitoje.
Paskaitos metu mokslininkas išsamiai ir labai įdomiai papasakojo visą šio objekto atsiradimo istoriją. Pristatė vokiečių mokslininko Frydricho Georgo Vilhelmo Struvės, sukūrusio metodiką dienovidiniam lankui išmatuoti, siluetą. Papasakojo ir pažymėjo Struvės geodezinio lanko svarbą pasaulio mokslui ir jo raidai. 
Visą paskaitos įrašą galite peržiūrėti Youtube platformoje.
Struvės geodezinio lanko punktai
Maždaug 2 820 km ilgio Struvės geodezinis lankas liudija apie išskirtinę pažangą žemės mokslų srityje. Šio XIX a. pradžios mokslinio projekto tikslas buvo kaip įmanoma tiksliau ištirti ir nustatyti Žemės planetos dydį ir formą. Įvairių šalių mokslininkų ir monarchų glaudaus bendradarbiavimo dėka buvo pasiektas didingas ir visai žmonijai svarbus rezultatas – tiksliausiai išmatuota ilgiausia Žemės dienovidinio lanko atkarpa. Šis ypatingos reikšmės pasiekimas atliekamiems tolesniems skaičiavimams turėjo įtakos net ir po šimtmečio.
Struvės geodezinis lankas – tai matavimo priemonė, specialiai sukurta apskaičiuoti tam tikrus Žemės parametrus, pvz., formą, dydį, dienovidinio ilgį. Šis lankas driekiasi nuo Juodosios jūros pakrantėje prie Dunojaus žiočių esančio istorinio Izmajilo miesto iki Arkties vandenyno skalaujamo Fugleneso švyturio. Tarp pietinės Ukrainos iki šiaurinės Norvegijos pakrantės nubrėžtas lankas jungia dešimt dabartinių valstybių: Ukrainą, Moldovą, Baltarusiją, Lietuvą, Latviją, Estiją, Rusiją, Suomiją, Švediją ir Norvegiją. Įdomu ir tai, kad Struvės lankas beveik sutampa su Vakarų ir Rytų Europos riba.
Struvės geodezinį lanką sudaro 258 trikampių grandinė su 265 jį žyminčiais pagrindiniais punktais. Objektai pažymėti įvairiais simboliais: išgręžtos daubos akmenyse, geležiniai kryžiai, specialiai pastatyti paminkliniai obeliskai, informacinės lentelės ir pan.
2005 metais Struvės geodezinis lankas buvo įrašytas į UNESCO Pasaulio kultūros ir gamtos paveldo apsaugos konvencijos Pasaulio paveldo sąrašą. Iš 34 įrašytų į sąrašą geodezinio lanko punktų trys yra Lietuvoje! Tai Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės Ūkio ministerijos ir Vilniaus Gedimino technikos universiteto Geodezijos instituto išrinkti valstybinio geodezinio tinklo punktai: Meškonyse (Nemenčinės sen., Vilniaus r.), Paliepiukuose (Nemėžio sen., Vilniaus r.), Gireišiuose (Rokiškio r.). Kiekvieną iš šių punktų puošia paminkliniai stulpai su UNESCO simboliniu ženklu.
Daugiau informacijos apie Struvės geodezinį lanką bei jo išskirtinę visuotinę vertę kviečiame skaityti Vilniaus rajono turizmo informacijos centro internetinėje svetainėje www.vrtic.lt. 

Rajonas

Karantinas Lietuvoje pratęstas iki gruodžio 17 d.

Avatar

Paskelbta

Dėl nepalankios epidemiologinės situacijos šalyje Vyriausybė šiandien vykusiame posėdyje nusprendė karantiną pratęsti iki gruodžio 17 d., 24 valandos. Nuo gruodžio 10 d. taip pat įsigalios keli karantino režimo švelninimai: bus leidžiama organizuoti nedideles ekskursijas bei mažomis grupėmis lankytis galerijose bei muziejuose.
Nu gruodžio 10 d. bus leista vykdyti ne didesnes nei penkių asmenų ar vienos šeimos ekskursijas, jei užtikrinamos visos kitos ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo nustatytos taisyklės.
Lankytis galerijose ir muziejuose bus galima ne didesnėmis nei 2 asmenų grupėmis, išskyrus šeimos narius. Vienam lankytojui turi būti užtikrintas 10 kvadratinių metrų plotas, laikomasi ne mažesnio kaip dviejų metrų atstumo tarp asmenų ar grupių. Taip pat bus būtina paisyti visas sveikatos saugos priemones.
Iki to laiko – kultūros įstaigų lankymas, ekskursijos draudžiamos.
Vyriausybė taip pat patikslino paramos nuo koronaviruso pandemijos bei karantino ribojimų nukentėjusiam verslui kriterijus. Subsidijos, kurių dydis priklausys nuo pernai sumokėto gyventojų pajamų mokesčio, bus mokamos visoms bent 30 proc. apyvartos nuosmukį patyrusioms smulkioms ir vidutinėms įmonėms. Pagal tokią pat schemą kaip ir pavasarį bus toliau mokamos subsidijos už darbuotojų prastovas, 257 Eur išmokos nukentėjusiems individualia veikla užsiimantiems žmonėms.
Antrasis visuotinis karantinas Lietuvoje dėl koronaviruso plitimo įvestas š. m. lapkričio 7 d. Sprendimas pratęsti lapkričio 7 d. įvestą karantiną priimtas šalyje toliau augant sergamumui COVID-19 liga. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, sergamumas Lietuvoje šiuo metu siekia 804,2 atvejo 100 tūkst. gyventojų per pastarąsias 14 dienų.
Toliau auga ir mirčių nuo COVID-19 ligos skaičius. Lapkričio 25 d. duomenimis, nuo šios ligos Lietuvoje jau mirė 432 žmonės.
Ministerija ragina gyventojus elgtis atsakingai, taisyklingai dėvėti veido apsaugos priemones, vengti susibūrimų ir laikytis kitų privalomų karantino sąlygų bei ribojimų.

Parengta pagal sam.lt
 

Skaityti toliau

Rajonas

Zespół wokalny „Mejszagolanki” prezentuje nowy utwór

Avatar

Paskelbta

Zapraszamy do wysłuchania piosenki „Czy jest coś piękniejszego na tym świecie” w wykonaniu zespołu „Mejszagolanki”, działającego przy Wielofunkcyjnym Centrum Kultury w Niemenczynie.
Słowa – Wojciech Młynarski, muzyka – Nikica Kalogiera.
Miłego odbioru!
https://lt-lt.facebook.com/482017395223389/videos/196851448641617/

Skaityti toliau

Rajonas

Savitarpio pagalbos grupės nuotolinis susitikimas Vilniaus rajone

Avatar

Paskelbta

Š. m. lapkričio 27 dieną nuo 15.30 val. Vilniaus rajono šeimos ir vaiko gerovės centro Globos centras kviečia globėjus (rūpintojus) į Savitarpio pagalbos grupės susitikimą.
Susitikimo metu aptarsime aktualias situacijas, skatinsime dalintis patirtimi ir patarimais, ieškosime sprendimo būdų.
Susitikimas vyks nuotoliniu būdu, trukmė 1 val. Norinčius dalyvauti prašome registruotis el. p. terese.radziuniene@svgc.lt arba telefonu 8 614 84502.
Visiems dalyviams į nurodytus el. paštus bus atsiųstos prisijungimo nuorodos į susitikimą.
Susitikimą ves Tarnybos atestuoti asmenys Dorota Baranovska ir Teresė Radžiūnienė.

Vilniaus rajono šeimos ir vaiko gerovės centroGlobos centro informacija

Skaityti toliau

Skaitomiausi

Copyright © 2020 vilnieciams.lt