Naujienos
Kauno miesto Dainavos mikrorajono gyventojai galės ramiau ir saugiau jaustis savo gyvenamojoje aplinkoje
2020 11 16
Spalio pabaigoje atliktas šalies gyventojų ekologiškų produktų pirkimo įpročių tyrimas atskleidė, kad didžioji dalis respondentų pasitiki ekologiškų produktų ženklais, o daugiausia dėmesio ekologiškiems produktams skiria aukštesnio išsilavinimo, jaunesnio amžiaus miestų gyventojai.
Tyrimo metu buvo apklausti 1009 respondentai iš visos Lietuvos. Didžioji jų dalis žino, kaip ženklinami ekologiški produktai ir jais pasitiki, tačiau šis pasitikėjimas nėra absoliutus: 29 proc. pasitiki, o 57 proc. pasitiki iš dalies. Labiau ekologiškų produktų ženklais pasitiki jaunesni, aukštesnio išsilavinimo ir didesnių pajamų apklaustieji.
Kol kas ekologiškų produktų vartojimas Lietuvoje tik įsibėgėja – šių produktų kartą per savaitę ar dažniau perka tik 14 proc. apklaustųjų, o kartą ar kelis per mėnesį – 34 proc. Dažniausiai tai daro moterys, aukštesnio išsilavinimo, didesnių pajamų, didmiesčių gyventojai.
Pagrindinė to priežastis, kurią nurodė net 68 proc. respondentų – aukšta ekologiškų gaminių kaina.
18 proc. apklaustųjų negalėjo nurodyti, kaip dažnai perka ekologiškus produktus, nes tiesiog neskaito etikečių. Tyrimas atskleidė, kad maisto produktų etiketes skaito 29 proc. apklaustųjų, kartais jas skaito 44 proc., dažniausiai – moterys, jaunesnio amžiaus ir aukštesnio išsilavinimo asmenys.
Kol kas žmonės skiria nedaug dėmesio į tai, ar patiekalai maitinimosi vietose yra pagaminti iš ekologiškų produktų – tik 15 proc. apklaustųjų teiktų pirmenybę maitinimo įstaigai, gaminančiai patiekalus iš ekologiškų produktų. Dar 32 proc. tai galėtų būti tik vienas iš svarbesnių kriterijų.
Duomenys rodo, kad labiau ekologiškais produktais pasitiki ir domisi moterys, aukštesnio išsilavinimo ir didesnes pajamas gaunantys didmiesčių gyventojai.
Ekologiškų produktų žinomumui ir vertės visuomenės akyse augimui daug įtakos turi specialistų arba žinomų žmonių rekomendacijos, tai nurodė 44 proc. apklaustųjų. 37 proc. respondentų įtakos turi artimųjų, draugų ir pažįstamų rekomendacijos, o 34 proc. pasitiki atsakingų institucijų teikiama oficialia informacija.
Apklausos rezultatus rasite čia.
Auga ekologiškai dirbamos žemės plotai
2019 m. iš viso buvo sertifikuotas 2731 ekologinės gamybos ūkio subjektas. Iš šio skaičiaus sertifikuoti 2429 ūkio subjektai, užsiimantys pirmine gamyba, bendras sertifikuotas plotas sudarė 246631,68 ha. Tais pačiais metais „Ekoagros“ sertifikavo ir 302 produktų tvarkymo (perdirbimas, prekyba, importas, eksportas), arba vadinamosios antrinės gamybos, ūkio subjektus.
Pirminėje ekologinėje gamyboje vyrauja augalininkystė, o didžiąją produkcijos dalį sudaro įvairūs javai. Tačiau 2019 m. taip pat sertifikuotos ir kitos veiklos sritys: bitininkystės, laukinių augalų rinkimo, akvakultūros.
Lietuvoje ekologiškai auginami ir gyvuliai. 2019 m. 1046 ūkiuose buvo laikomi ir sertifikuojami gyvūnai: galvijai, avys, melžiamos karvės, žindenės karvės, paukščiai, elniniai gyvūnai, ožkos, buliai, auginami reprodukcijai, arkliai ir kiaulės.
Ūkių, užsiimančių ekologine produkcija, šiek tiek mažėja, bet ekologiškai dirbamos žemės plotai, kaip informuoja “Ekoagros”, didėja, be to, nuolat auga ekologiškų produktų perdirbimas ir prekyba. Kiek ekologinių ūkių bus sertifikuota šiemet, paaiškės 2020-ųjų pabaigoje – gruodžio mėnesį.
Rajonas
Nauja paslauga Lietuvoje – Įvaikinimo ir globos skambučių linija
Siekiant gerinti teikiamų paslaugų prieinamumą bei kokybę, busimiems ir esamiems globėjams, įtėviams bei budintiems globotojams suteikti pagalbą ir paramą, specialistų konsultacijas rūpimais klausimais bei kartu įveikti iškilusius iššūkius, įkurta nemokama Įvaikinimo ir globos skambučių linija 8 800 00207.
Nuo 2021 m. sausio 25 d. kiekvieną darbo dieną 12-20 val. patyrę globos ir įvaikinimo srities specialistai nemokamu telefono numeriu 8 800 00207, el. paštu: klausk@viskasapiegloba.lt ir internetine pokalbių programa svetainėje www.globoscentrai.lt teiks informavimo bei konsultavimo paslaugas.
Profesionalūs konsultantai suteiks reikalingą informaciją bei konsultuos rūpimais klausimais, susijusiais su globa, budinčio globotojo veikla, įvaikinimu. Paslauga nemokamai galės naudotis bet kurie šalies globėjai, budintys globotojai, įtėviai ar asmenys, ketinantys tapti globėjais, budinčiais globotojais, įtėviais bei besidomintys globa ir įvaikinimu asmenys.
Šias paslaugas kartu su Vaikų gerovės centru „Pastogė“ teikia Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, įgyvendindama projektą „Vaikų gerovės ir saugumo didinimas, paslaugų šeimai, globėjams (rūpintojams) kokybės didinimas bei prieinamumo plėtra Nr. 08.4.1-ESFA-V-405-02-0001“.
Daugiau informacijos: https://www.viskasapiegloba.lt/
Parengta pagal Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybosprie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos informaciją
Miestas
Po atostogų Vilniaus istorijos gerbėjai kviečiami sugrįžti į virtualią auditoriją

Po trumpų žiemos atostogų Lietuvos nacionalinis muziejus kartu su Vilniaus universiteto Istorijos fakultetu pakvies sugrįžti į virtualias auditorijas ir pratęsti neakivaizdines Vilniaus miesto istorijos studijas. Pavasario semestro paskaitų cikle „Istorijos miestui ir pasauliui“ – septyni intriguojantys istoriniai pasakojimai ir septyni muziejaus eksponatai. Pirmoji paskaita – jau sausio 28 d. 18 val. Paskaitas stebėti tiesiogiai galima portale 15min.lt.
Nors kartkartėmis vis dar girdime kalbas apie už lauko tualetus gresiančias baudas, didžioji dalis vilniečių šiandien gyvena naudodamiesi modernia ir išvystyta vandentiekio, šildymo ir kanalizacijos infrastruktūra. Tam, kad bet kada panorėję galėtume mėgautis švariu vandeniu, šiltu dušu ir nesirūpinti dėl nuotekų, teko nueiti nemenką kelią.
Kaip teigia Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto dėstytoja dr. Aelita Ambrulevičiūtė, Rusijos imperijos okupuotas mūsų kraštas modernizacijos tempais labai atsiliko nuo Vakarų Europos. Vis dėlto Vakarų Europos modernizacijos procesai darė įtaką Lietuvos miestų plėtrai. Intensyvėjant miestų augimui ypač aktualus tapo vandentiekio ir kanalizacijos klausimas.
Pirmosios pavasario semestro paskaitos metu žiūrovai nusikels į XIX–XX amžių sandūrą, kuomet ir prasidėjo ryškesnis Vilniaus sanitarinės infrastruktūros modernėjimas. Ir kaip jau įprasta – pažinti šį laikotarpį padės ir muziejaus eksponatas.
„Muziejaus fonduose saugome nemažai su miesto infrastruktūra susijusių eksponatų, bet būtent šį laikotarpį geriausiai atspindi vienas jų – XIX a. pabaigos keraminis glazūruotas kanalizacijos vamzdis. Jis buvo atrastas 2006 metais rekonstruojant vieną iš T. Kosciuškos gatvėje esančių muziejaus pastatų, kuriame anksčiau buvo įsikūrusios Rusijos imperijos kariuomenės kareivinės. Ant jo išlikęs užrašas išduoda kilmę – jis pagamintas Švedijos „Skromberga Stenkols-och Lerindustri AB“ gamykloje“, – išgirsti šio eksponato istoriją kviečia Lietuvos nacionalinio muziejaus archeologas Valdas Steponaitis.
Naujo formato paskaitų ciklas skirtas artėjančiam Vilniaus jubiliejui. Jį planuojama tęsti tiek, kiek trunka pagrindinės bakalauro studijos Lietuvoje – ketverius metus, ir taip pasitikti 700-ąjį sostinės gimtadienį.
Pirmoji ciklo „Istorijos miestui ir pasauliui“ pavasario semestro paskaita – sausio 28 d. 18 val. Paskaitą stebėkite tiesiogiai portale 15min.lt: https://www.15min.lt/gyvai/aelita-ambruleviciute-tarp-naktipuodzio-ir-modernios-kanalizacijos-vilniaus-sanitarine-infrastruktura-xix-a-pabaigoje-xx-a-pradzioje-3896.
Visas buvusias paskaitas galima pažiūrėti čia: https://www.youtube.com/watch?v=lSrWFl8Epac
Visų pavasario semestro paskaitų tvarkaraštis:
- Sausio 28 d. – Aelita Ambrulevičiūtė. „Tarp naktipuodžio ir modernios kanalizacijos: Vilniaus sanitarinė infrastruktūra XIX a. pabaigoje – XX a. pradžioje“.
- Vasario 11 d. – Aivas Ragauskas. „Vaikas, išgarsinęs Vilnių: auksinio berniuko istorija (1673 m.)“.
- Vasario 25 d. – Irena Vaišvilaitė. „Roma Vilniuje“.
- Kovo 18 d. – Justina Kozakaitė. „Iki kaulų įsismelkęs Vilnius“.
- Kovo 25 d. – Marija Drėmaitė. „Kokius namus tarpukariu statėsi vilniečiai? Gyvenamoji architektūra Vilniuje 1919–1939 m.“.
- Balandžio 1 d. – Inga Leonavičiūtė. „Vilniaus universitetas lenkiškame Vilniuje (1919–1939): kaip Joachimas nugalėjo Adomą“.
- Balandžio 15 d. – Eligijus Raila. „Vilnius Gegužės 3-iosios epochoje“.
Taip pat skaitykite:
Vilniaus 700 moksleivių idėjų konkursas: daugiau nei 70 idėjų
Vilnius pradėjo pasiruošimą ypatingai šventei – 2023-iesiems metams, kuomet įvyks Vilniaus 700 metų gimtadienis. Vilniaus miesto turizmo ir verslo plėtros agentūra „Go Vilnius“ pakvietė visos Lietuvos moksleivius dalyvauti konkurse „Ateities Vilnius“ bei informacinėmis… ❯❯❯
2021-01-27
Snygis sostinėje: tarnybos dirba be perstojo, padėti kviečiami ir vilniečiai
Jau antrą parą Vilniuje ir visoje Lietuvoje tęsiasi sniego audra – vietomis prisnigta net iki 30 cm. Vilniaus savivaldybės įmonių grupė dirba ištisą parą: visame mieste nuolat sukasi 50 skirtingo dydžio ir pajėgumų sniego valymo mašinų, kurios prižiūri net 1690 sostinės gatvių…. ❯❯❯
2021-01-27
Vilnius mato modernesnių vandens valymo technologijų ir griežtesnės kontrolės poreikį
Vilniaus miesto savivaldybė jau kurį laiką stebi į Vilniaus nuotekų valyklą patenkančių teršalų kiekio augimą ir sparčiai prastėjančią nuotekų sudėtį. Nors valykloje netrukus prasidės valymo įrenginių rekonstrukcija, atnaujinta įranga nebus pajėgi išvalyti nuotekų nuo… ❯❯❯
2021-01-26
Pirmadienį – Vilniaus 698-asis gimtadienis, kurį sostinė kviečia švęsti namuose
Sausio 25 d. nuo pirmojo Vilniaus paminėjimo sukanka 698-eri – sostinė kviečia švęsti kartu ir siūlo saugiai smagių pramogų. Nors šiemet gimtadienį kviečiama sutikti namų aplinkoje, laukia ne tik specialios gimtadienio vaišės iš Vilniaus restoranų, bet ir kitų pramogų –… ❯❯❯
2021-01-23
COVID-19 iššūkiai Vilniuje: poliklinikos pamažu atsiveria pacientų vizitams
Vilniuje, kaip ir visoje Lietuvoje, pastarosiomis savaitėmis sumažėjus užsikrėtimų COVID-19 skaičiui, ambulatorinių ir stacionarinių paslaugų teikėjai rengia atsargias schemas sugrįžimui prie įprasto darbo organizavimo. Stacionarinės paslaugos COVID-19 gydymui deleguota… ❯❯❯
2021-01-22
Buvę Lazdynų baseino statytojai įtraukti į Nepatikimų tiekėjų sąrašą
Vilniaus miesto savivaldybės prašymu, šiandien į Viešųjų pirkimų tarnybos sudaromą Nepatikimų tiekėjų sąrašą įtrauktos buvusios Lazdynų daugiafunkcio centro statytojos – pagal jungtinės veiklos sutartį su vėliau bankrutavusia įmone „Irdaiva“ dirbusios bendrovės… ❯❯❯
2021-01-22
Rajonas
Правительство продлило карантин до 28 февраля
Правительство в среду решило одобрить предложение Минздрава продлить ужесточенный карантин до 28 февраля. В то же время было решено продлить до конца февраля ограничение на передвижение между муниципалитетами.
Было решено, что карантин будет продлен на всей территории Литвы еще на месяц, до 24.00 часов 28 февраля этого года.
«Как вы уже знаете, если мы сравним цифры с декабрем, (…) то увидим огромные изменения, но эти изменения начались с огромных цифр», – сказал на заседании министр здравоохранения Арунас Дулькис.
Премьер Ингрида Шимоните подчеркнула, что «сейчас у нас нет какого-то показателя, который показал бы, что ситуация и ее регламентирование могут существенно измениться».
Также планируется сохранить контроль над передвижениями между муниципалитетами.
В документе также отмечается, что введение строгих карантинных условий в стране снизило уровень заболеваемости коронавирусом, но количество зарегистрированных случаев за неделю остается высоким. Хотя число случаев заболевания в Литве уменьшается, темпы снижения замедлились по сравнению с предыдущими неделями.
По словам премьера, принятое Правительством решение не означает, что весь месяц будут действовать все ограничения, просто сейчас у Правительства нет основания менять режим. И.Шимоните утверждает, что решение будет пересматриваться каждую неделю.
L24.lt
-
Miestasprieš 6 d.
Pirmadienį – Vilniaus 698-asis gimtadienis, kurį sostinė kviečia švęsti namuose
-
Miestasprieš 1 sav.
Priėmimas į Vilniaus miesto savivaldybės bendrojo ugdymo mokyklas
-
Rajonasprieš 1 sav.
Vyriausybė pritarė palaikymo „burbulų“ kūrimui – bus leidžiama susitikti su vienišais žmonėmis
-
Miestasprieš 1 sav.
Savivaldybė: Gelvonų g. 64 projektas turės tikti visoms pusėms
-
Naujienosprieš 1 sav.
Nugriauta Salantų užtvanka atlaisvins 46 km ilgio kelią saugomoms žuvims
-
Rajonasprieš 1 sav.
Virtualus sausio 13-osios pagarbos bėgimas
-
Rajonasprieš 1 sav.
Pirmą kartą atliekamas Gyventojų tautybės, gimtosios kalbos ir išpažįstamo tikėjimo statistinis tyrimas
-
Rajonasprieš 6 d.
Vilniaus rajono matematikos olimpiada kitaip