Connect with us

Miestas

Vilnius dalinsis laimėjimais ugdymo srityje nuotolinėje parodoje „Mokykla 2020“

Avatar

Paskelbta

 

Lapkričio 20–21 d. vyks nuotolinė paroda „Mokykla 2020“, kurios metu, renginiuose švietimo bendruomenei iš visos Lietuvos bus pristatoma ir Vilniaus miesto patirtis organizuojant nuotolinį ugdymą karantino metu.

„Džiaugiuosi galimybe pristatyti Vilniaus pavyzdį visai Lietuvai – mūsų patirtis ir gerieji pavyzdžiai sukuriant sąlygas mokiniams ir mokytojams dirbti kūrybiškiau, naudoti šiuolaikišką įrangą ir metodikas taps įkvėpimo šaltiniu kitose Lietuvos savivaldybėse imtis panašių švietimo iniciatyvų. Nuoseklus darbas su mokyklomis, įtraukiant motyvuotus reikalingus partnerius, skiriant finansus ir metodinį palaikymą duoda gerus rezultatus“, – kalbėjo sostinės mero patarėjas švietimo klausimais Albertas Lakštauskas.

Dvi dienas vyksiančioje parodoje bus pristatoma nuotolinio ugdymo patirtis sostinėje, taip pat dalinimąsi patirtimi apie „FabLab“ dirbtuvių steigimą, pradinukų informacinių technologijų raštingumo ugdymą Vilniaus mokyklose.

Lapkričio 20 d. 12.00 val. renginyje „Provokuojantis pokalbis: pamokos be kaukių“ bus aptarta nuotolinio ugdymo Vilniuje patirtis per pirmąją COVID–19 bangą, keliami provokuojantys klausimai dėl švietimo politikos. Pokalbyje dalyvaus: Jūratė Litvinaitė, Genovaitė Kynė, moderatorius – Mantas Cegelskas.

Lapkričio 21 d. 11.00 val. renginyje „Žingsniu priekyje: programavimo kalba nuo pirmos klasės“ bus dalinamasi patirtimi, kaip 27 pilotinėse sostinės mokyklose diegiamas informatikos ir technologinės kūrybos ugdymas, kaip sekasi integruoti į ugdymo procesą bent po vieną tokią pamoką per savaitę. Renginyje dalyvaus: Albertas Lakštauskas, Monika Katkutė – Gelžinė, mokytojai praktikai.

Koja kojon su technologijomis

3D spausdintuvai, lazerinės pjaustyklės, CNC frezavimo staklės, braižytuvai, elektronikos prietaisai mokyklose jau nebe tolima svajonė, o tikrovė. FabLab dirbtuvių idėja prigyja vis daugiau sostinės ugdymo įstaigų. Šiais metais prie 25 Vilniaus mokyklų, kuriose 2017–2019 m. įrengtos tokios dirbtuvės, prisijungė dar 10 FabLab mokyklų. Jose FabLab dirbtuvės įrengiamos šiais metais.

Ugdymo procese FabLab dirbtuvių privalumas – mokymas(is) autentiškoje, įveiklinančioje aplinkoje, kurioje mokiniai, iškeltiems iššūkiams ieškodami kūrybinių sprendimų, praeina vaizduotės, dizaino, prototipavimo, refleksijos ir bendradarbiavimo kelią. Šiose dirbtuvėse mokiniai savo idėjas gali paversti pačiais įvairiausiais produktais ar jų prototipais: saldumynų seifais, šviestuvais, aksesuarais ar dėžutėmis su LED lempomis ir t.t.

Vilniaus švietimo pažangos centro projekte „Atvirų techninių kūrybinių FabLab dirbtuvių steigimas, įveiklinimas ir tinklo kūrimas Vilniaus mokyklose“ dalyvaujančioms mokykloms yra teikiama įvairiapusiška pagalba. Bendradarbiaujant su partneriais – VGTU LinkMenų fabriku, Junior achievement Lietuva, Meškėnų laboratorija – mokykloms parengiami FabLab dirbtuvių mokykloje išplanavimo sprendimai, teikiama pagalba diegiant ir instaliuojant įrangą. Dirbtuves įsirengiančių mokyklų mokytojams ir mokiniams vyksta įrangos naudojimo mokymai. Anksčiau įsteigtų FabLab mokytojams vyksta verslumo ir kūrybiškumo skatinimo, tiksliniai programinės įrangos naudojimo mokymai.

FabLab steigimo ir įveiklinimo patirtis Vilniaus mieste bus pristatoma nuotolinėje parodoje „Mokykla 2020“, lapkričio 21 d. 11.00 val. 13.00 val. renginyje „Koja kojon su technologijomis“. Renginyje bus pasakojama, kaip 35 sostinės mokyklose buvo steigiamos FabLab dirbtuvės, kaip sekasi jose darbuotis mokytojams ir mokiniams, visiems susidomėjusiems, bus galimybė daugiau sužinoti apie FabLab filosofiją. Renginyje dalyvaus: Albertas Lakštauskas, Genovaitė Kynė, Giedrius Kavaliauskas, Jolita Stapurevičiūtė, Marius Narvilas.

Renginys: https://www.parodamokykla.lt/paroda/renginiai/saugus-internete-2-2/

Daugiau renginių rasite www.parodamokykla.lt

Parodą organizuoja Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Nacionalinė švietimo agentūra, Lietuvos parodų ir kongresų centras LITEXPO.

Miestas

Sostinė paskiepijo daugiausia vyriausių senjorų – atvyksta ir į namus

Avatar

Paskelbta

Nuo vasario vidurio Vilniuje veikia informacinis vakcina.vilnius.lt puslapis, kuriame pateikiama visa aktualiausia informacija apie vakcinacijos procesą Vilniuje, taip pat atsakymai į gyventojams rūpimus klausimus. Nuo vasario 22 dienos veikia senjorams skirta informacinė linija – 19002.

Vilnius rūpinasi ir gana specifine problema – sostinėje faktiškai gyvenančiais (pas vaikus/anūkus), bet prie Vilniaus poliklinikų dar „neprisirašiusiais“ senjorais. Norint tokiu atveju išvengti grįžimo į savo registracijos vietą rajone, senjorai turėtų skambinti informacine COVID-19 linija 19002 ir užsiregistruoti, nurodydami savo vardą, pavardę, telefono numerį ir laukti skambučio.

Vilniuje gyvenantiems senjorams nereikia patiems rūpintis registracija dėl skiepijimo poliklinikose, visi senjorai pagal prioriteto grupes eilės tvarka (pirmieji – 80 metų ir vyresni, vėliau 75-79 metų, po jų 70-74 metų, paskutinieji – 65-69 metų) sulauks skambučių iš savo poliklinikų, prie kurių yra prisirašę.

Vilniaus miesto gydymo įstaigose užsiregistravę 104 tūkst. vyresnių nei 65 m. gyventojų.

Skaityti toliau

Miestas

Sostinės gatvėse tvarkomos peržiem atsivėrusios duobės

Avatar

Paskelbta

 

Iki pavasario pradžios Vilniaus „Grinda“ įvairiose miesto vietose jau užlygino 700 šaltuoju laikotarpiu atsivėrusių avarinių duobių. Įmonės specialistai pabrėžia, kad didžiausi darbai dar laukia – įmonė planuoja per kovo mėn. sutvarkyti apie 3 tūkstančius gatvių dangos pažaidų.

„Nereikėtų suprasti neteisingai – gatvės remontuojamos ne tik šiltuoju sezonu, bet visus metus: būtų neprotinga laukti vasaros, kad galėtume užlopyti žiemą vidury judrios gatvės atsivėrusią duobę. Mūsų darbuotojai avarines duobes tvarkė ir sausį, nes mūsų pareiga yra užtikrinti saugias eismo sąlygas vilniečiams. Žiemą tiesiog darbai organizuojami kitaip, nes nedirba pramoninės asfalto gamyklos: duobes remontuojame naudodami specialiai tam paruoštą mažais kiekiais pasigamintą asfaltą“, – sako UAB „Grinda“ direktorius Kęstutis Vaicekiūtis.

Žiemą į pagalbą pasitelkiamas mobilusis asfalto gamybos įrenginys – recikleris. Jame paruošta asfalto masė pakaitinama iki 175 laipsnių temperatūros ir specialiu termosu, kuris darbinę asfalto  temperatūrą gali išlaikyti net tris paras, transportuojama į darbo vietą. Iš duobės išvalomas sniegas ir purvo sąnašos, o tada užpilama asfalto masė, kuri vėliau yra sutankinama vibracine plokšte. Dėl to, kad avarinės duobės būna „išsimėčiusios“ dideliame gatvių plote, dangos sutankinimui žiemą neefektyvu naudoti vasarą įprastus volus.

Įmonės specialistai paaiškina, kad mūsų klimato juostoje, kur dažnai kartojasi užšalimo ir atšilimo ciklai, peržiem „suplėšyta“ gatvių danga yra įprastas žiemos „palikimas“. Per atlydį į asfalto plyšelius įsiskverbęs vanduo šaldamas plečiasi ir taip trupina asfalto dangą. Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad gatvių ruožuose, kuriuose vyksta intensyvus transporto eismas, duobės susiformuoja dvigubai greičiau. Specialistai tam ruošiasi iš anksto: aktyviai tikrina miesto gatves, buria papildomas brigadas duobėms užtaisyti, užsako reikalingų medžiagų.

„Daugiausia duobių atsiranda ten, kur asfalto danga paklota prieš kelis dešimtmečius. Vis dėlto peržiemojus kaskart senoms gatvėms padaroma vis daugiau žalos. O senų gatvių dangų atkarpų yra visame mieste. Jau vasarį dirbome kone kasdien, tai kovą dirbsime dar ir kasnakt“, – sako Gatvių remonto skyriaus specialistas Audrius Kazlauskas.

Pagal Gatvių priežiūros standartą, avarinė duobė (nuo 5 cm gylio) turi būti sutvarkoma per 3 dienas, tačiau, kaip ir visur, būtina remtis racionalumo kriterijumi. Taigi intensyvaus eismo gatvė, siekiant išvengti nelaimės, sutvarkoma ne per 3 dienas, o per 3–4 valandas.

Pastebėjus avarines, gilias duobes, prašoma nedelsiant pranešti visą parą dirbančiam „Grindos“ Informacijos valdymo centrui trumpuoju telefono numeriu 1355 arba duobes pažymėti programėlėje „Waze“. Taip pat apie problemą operatyviai galima pranešti mobiliąja programėle „Tvarkau Vilnių“.

Skaityti toliau

Miestas

Sekmadienį retų ligų dienos spalvomis nušvis trys Vilniaus tiltai

Avatar

Paskelbta

Kasmet paskutinę vasario mėnesio dieną, šįkart vasario 28-ą dieną, sekmadienį, visame pasaulyje yra minima Pasaulinė retų ligų diena. Šios iniciatyvos tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį ir suteikti žinių apie retomis ligomis sergančių žmonių gyvenimą ir problemas, geriau suprasti šių ligų kilmę ir keliamus iššūkius, skatinti sergančiuosius gyventi pilnavertį gyvenimą.

Pasaulinės retų ligų dienos minėjimo proga, sekmadienio vakarą Karaliaus Mindaugo, Baltasis ir Žvėryno (Seimo) tiltai bus apšviesti pasaulinės retų ligų dienos spalvoms – žalia, rožine, žydra ir violetine. Šią akciją kartu su Vilniaus miesto savivaldybe inicijuoja Seimo narės Monikos Ošmianskienės pirmininkaujamas Lietuvos Respublikos Seimo Neįgaliųjų teisių komitetas ir Lietuvos retų ligų aljansas.

Sauliaus Žiūros nuotr.

Žmonių, sergančių retomis ligomis, yra daugiau, nei galima numanyti. Retoms priskiriamos tos ligos, kuriomis serga ne daugiau kaip 5 iš 10 000 (arba 1 iš 2000). Nors ligos yra vadinamos retomis, tačiau jomis sergančių pacientų gana daug: atsižvelgiant į pasaulinę statistiką, kuri rodo, kad apie 6 proc. populiacijos susiduria su reta liga, Lietuvoje su jomis galėtų susidurti apie 180 tūkstančių gyventojų. Net apie 80 proc. retų ligų yra genetinės kilmės. Retų ligų dienos proga Seime organizuojama konferencija „Genetikos revoliucija – ar esame pasiruošę būti vieni iš lyderių“.

Pasak organizatorių, jos tikslas yra atkreipti dėmesį į tai, jog pastaraisiais metais Lietuvoje ir pasaulyje įvyko nemažai genetikos ir biotechnologijų mokslų atradimų, kurie revoliucionuoja šias sritis ir visą mokslo pasaulį. Tiesą sakant atradimai yra fundamentaliai svarbūs ir keis žmonijos ateitį pradedant sveikatos sistema ar grožio industrija ir baigiant ekonomika. Atradimų panaudojimas medicinoje, tame tarpe ir retų ligų gydyme, turi didelį potencialą. Artėjanti Pasaulinė retų ligų diena yra puiki galimybė tokiomis temomis kalbėti. Plačiau apie konferenciją ČIA. Konferencija bus transliuojama internetu Seimo „YouTube“ paskyroje „Atviras Seimas“ bei portale www.lrt.lt.

Skaityti toliau

Skaitomiausi

Copyright © 2020 vilnieciams.lt