Connect with us

Naujienos

Šiemet naujų ŽIV atvejų nustatyta mažiau, daugiausia užsikrėtusiųjų – per lytinius santykius

Avatar

Paskelbta

2020 12 01

Pažymint Pasaulinę AIDS dieną, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai džiaugiasi, kad šiemet naujų ŽIV atvejų nustatyta daugiau nei penktadaliu mažiau nei pernai per tą patį laikotarpį.

Pasak ULAC stebėsenos duomenų, per 11 mėnesių Lietuvoje diagnozuoti 104 nauji ŽIV infekcijos atvejai, iš kurių 74 vyrams ir 30 moterų. Tai 30 atvejų mažiau nei pernai per tą patį laikotarpį.

Pagal galimą užsikrėtimo būdą kas antras žmogus, kuriam šiemet nustatyta ŽIV infekcija užsikrėtė lytinių santykių metu – dauguma (42) heteroseksualių ir 10 – homoseksualių santykių metu; dar 25 asmenys šiais metais užsikrėtė ŽIV vartodami švirkščiamuosius narkotikus. 27 asmenų galimas ŽIV užsikrėtimo būdas nenustatytas.

Pagal apskritis šiemet daugiausia naujų ŽIV infekcijos atvejų užregistruota Vilniaus apskrityje (44), toliau seka Klaipėdos apskritis – 16 atvejų, Kauno – 11, Šiaulių – 7, Panevėžio – 6, Alytaus – 5, Marijampolės – 4, Tauragės – 2, Telšių – 2 ir Utenos apskrityje – vienas atvejis bei nežinoma gyvenamoji vieta – 2 asmenys. Lietuvoje šiemet diagnozuoti keturi ŽIV užsikrėtę užsieniečiai. Daugiausiai užsikrėtusiųjų ŽIV nustatyta 35 – 39 metų amžiaus grupėje.

Iš viso iki gruodžio 1 d. Lietuvoje užregistruoti 3427 ŽIV užsikrėtę žmonės, iš kurių vyrų 3,7 karto daugiau nei moterų – atitinkamai 2703 vyrai ir 724 moterys.

ŽIV situacija Europoje

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Europos regiono biuro duomenimis, per pastarąjį dešimtmetį (2010-2019) Europoje naujai diagnozuotų ŽIV užsikrėtusių žmonių skaičius padidėjo 19 procentų, tačiau ES/EEE šalyse priešingai, naujų ŽIV atvejų per tą patį laikotarpį sumažėjo 9 procentais. Pasak PSO, žmonių, gyvenančių su nediagnozuota ŽIV infekcija, skaičius Europos regione didėja, o ES/EEE šalyse stebima priešinga tendencija, t.y. mažėja žmonių, kurie nežino, kad yra užsikrėtę ŽIV infekcija.

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, pernai Europoje diagnozuota daugiau kaip 136 tūkst. naujų ŽIV atvejų, iš kurių maždaug penktadalis (20 proc.) ES/EEE šalyse ir dauguma (80 proc.) rytinėje Europos regiono dalyje. Tiek Vakarų tiek Centrinėje Europos dalyje pagal ŽIV užsikrėtimo būdą tarp naujai diagnozuotų atvejų dominavo vyrai turintys lytinius santykius su vyrais – atitinkamai 40 proc. ir 27 proc. visų naujų ŽIV atvejų registruotų 2019 metais. Tuo tarpu Rytų Europoje daugiausiai (69 proc.) naujų užsikrėtimo ŽIV atvejų pernai užregistruota per heteroseksualius santykius.  

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro pranešime pažymima, kad kas antra (53 proc.) ŽIV diagnozė pernai buvo nustatyta vėlyvoje ŽIV infekcijos stadijoje, kai imuninė sistema jau pažeista. Tai ženklas, kad testavimo strategijos Europos regione neveikia tinkamai, norint anksti diagnozuoti ŽIV infekciją ir užkirsti kelią ŽIV infekcijos platinimui, kai žmonėms net nežino apie savo infekuotumą.  

ŽIV situacija pasaulyje

Jungtinių Tautų AIDS programos (UNAIDS) duomenimis, pasaulyje 2019 m. gyveno 38 mln. ŽIV užsikrėtusių žmonių, iš kurių dauguma (36,2 mln.) suaugusiųjų ir 1,8 mln.- vaikai. Per pastaruosius dešimt metų (2010-2019) gyvenančių su ŽIV žmonių pasaulyje daugėjo, tačiau mažėjo kasmet naujai užsikrėtusiųjų ŽIV žmonių. Per dešimtmetį (lyginant 2010 m. su 2019 metais) pasaulyje 23 proc. sumažėjo naujų ŽIV atvejų, 39 proc. sumažėjo mirčių nuo AIDS, 52 proc. sumažėjo naujų ŽIV atvejų tarp vaikų.

Pasak UNAIDS, šiuo metu ŽIV ligos gydymą – antivirusinę terapiją – gauna 26 mln. žmonių. Per pastarąjį dešimtmetį pasaulyje 3,2 karto padidėjo ŽIV užsikrėtusiųjų žmonių gaunančių ŽIV ligos gydymą. ŽV ligos gydymui skirti antivirusiniai vaistai neišgydo ŽIV ligos, tačiau efektyviai slopina ŽIV dauginimąsi organizme ir taip ŽIV liga neprogresuoja, gerėja gyvenimo kokybė. Kasdien pasaulyje diagnozuojama 4500 naujų ŽIV infekcijos atvejų, iš kurių daugiausiai Afrikoje.  

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro informacija

Skaityti toliau
Advertisement

Miestas

COVID-19 iššūkiai Vilniuje: poliklinikos pamažu atsiveria pacientų vizitams

Avatar

Paskelbta

Vilniuje, kaip ir visoje Lietuvoje, pastarosiomis savaitėmis sumažėjus užsikrėtimų COVID-19 skaičiui, ambulatorinių ir stacionarinių paslaugų teikėjai rengia atsargias schemas sugrįžimui prie įprasto darbo organizavimo.

Stacionarinės paslaugos

COVID-19 gydymui deleguota Vilniaus miesto klinikinė ligoninė (VMKL), pagal susitarimą su koronaviruso gydymą Vilniaus regione koordinuojančiomis Santaros klinikomis, sprendimą dėl dalies paslaugų sugrąžinimo atidėjo iki ateinančio trečiadienio – sausio 27 d. Jau kelios dienos visi į VMKL siunčiami pacientai guldomi Antakalnio g. 124 esančiame padalinyje. Šiuo metu abiejuose VMKL padaliniuose hospitalizuota iš viso 173 pacientų, tai yra užimta apie 56 proc. vietų. Maždaug pusė vietų užimta ir reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuose.

Preliminariai susitarta, kad nuo gruodžio pradžios neveikiantys Antakalnio g. 57 esantys skyriai (Dienos chirurgijos skyrius, Abdominalinės chirurgijos ir urologijos skyrius, Kraujagyslių chirurgijos skyrius, naujas Izoliacinis skyrius, kur bus guldomi skubios pagalbos atvykę, bet PGR testo neturintys pacientai, taip pat – Priėmimo skyrius), dirbti vėl galės pradėti, kai Antakalnio g. 124 COVID-19 skyriuose nuolat turės ne mažesnį nei dviejų trečdalių laisvų vietų rezervą.

„Koronavirusu sergančius žmones gydantys medikai teigia, kad dauguma pacientų, dabar gydomų stacionariniuose skyriuose, yra tikrai labai sunkūs ligoniai. Taigi skubėti keisti šiandienės tvarkos neskubama“, – sakė Vilniaus miesto savivaldybės Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Viktorija Turauskytė.

Ambulatorinės paslaugos

Daugelis poliklinikų planuoja nuo vasario pradžios padidinti kontaktinių paslaugų prieinamumą pacientams. Bet ir šiandien asmens sveikatos priežiūros paslaugos jau teikiamos ne tik nuotolinių konsultacijų, bet ir tiesioginio kontakto būdu. Sveikatos priežiūros specialistas, įvertinęs paciento sveikatos būklę, priima sprendimą dėl paslaugų teikimo būdo, labiausiai atitinkančio paciento interesus.
Antakalnio ir Karoliniškių poliklinikose ambulatorinių paslaugų teikimas visa apimtimi atnaujintas jau šiuo metu. Pacientai raginami neatidėliodami kreiptis dėl sveikatos paslaugų – jie gaus visas kaip įprastai – ne karantino metu – teikiamas paslaugas.

Svarbu atkreipti dėmesį, kad gyventojai, patiriantys koronaviruso pandemijos sukeltą stresą, nerimą bei išgyvenantys kitas sudėtingas gyvenimiškas situacijas, gali kreiptis į psichikos sveikatos centrus, prie kurių yra prisiregistravę arba priregistruoti šeimos gydytojo paslaugas teikiančios asmens sveikatos priežiūros įstaigos. Vilniaus miesto psichikos sveikatos centras visa apimtimi teikia visas ambulatorines paslaugas: psichiatro II lygio konsultacijas, dienos stacionaro paslaugas, psichosocialinės reabilitacijos paslaugas. Paslaugos teikiamos daugiausia kontaktiniu būdu, dalis pakartotinių ambulatorinių konsultacijų teikiama ir nuotoliniu būdu.

Gyventojai raginami nedelsti ir prireikus būtinai kreiptis į sveikatos priežiūros įstaigas dėl paslaugų suteikimo. Paslaugos yra teikiamos laikantis visų epidemiologinių rekomendacijų ir yra saugios.

Vakcinacija

Kitą savaitę Vilnius gaus 4134 vakcinas. Toliau bus skiepijami sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai (dalis jų gaus privalomą antrą skiepą) ir Sveikatos apsaugos ministerijos papildyta socialinių paslaugų teikėjų ir gavėjų grupė, kuri buvo pradėta skiepyti praėjusią savaitę – socialinių paslaugų įstaigų darbuotojai, seniūnijų socialiniai darbuotojai, budintys globotojai, socialinės globos įstaigų gyventojai.
Į prioritetines grupes įrašyti ir socialinės globos įstaigų veiklos kontrolę atliekantys specialistai, kurie vyksta į COVID-19 ligos židinius, valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos darbuotojai, tiesiogiai dirbantys ir/ar besilankantys šeimose, neįgaliųjų asmeniniai asistentai, gestų kalbos vertėjai ir asmenys, socialinių paslaugų įstaigoje vykdantys savanorišką veiklą ne trumpiau kaip 16 val. per ne daugiau kaip 14 dienų iš eilės. Taip pat bus skiepijami savivaldybių vairuotojai, kurie veža gyventojus į mobiliuosius punktus ir/ar pervežinėja sergančius COVID-19.

Nuotr. Sauliaus Žiūros

Kol Lietuvos gaunami vakcinų kiekiai nėra išaugę, vakcinacija Vilniuje ir toliau bus atliekama nesteigiant papildomų skiepijimo vietų. Šiuo metu pareiga yra deleguota keturioms didžiosioms poliklinikoms: Antakalnio, Centro, Karoliniškių ir Šeškinės. Atsiradus poreikiui, į procesą būtų galima įjungti ir kitas poliklinikas. Jau dabar veikia ir mobilios komandos, kurios vyksta į slaugos bei globos namus. Tuo tarpu visuotiniam vakcinavimui, be minėtų poliklinikų, yra numatytos ir kitos galimos vietos, tarp jų yra ir savivaldybės pastatas, ir gyventojų vakcinacija mobiliuosiuose punktuose, dalį jų tinkamai pritaikant šiai procedūrai.

Vilniečiai šiandien neturėtų rūpintis dėl registracijos skiepijimuisi. Gyventojų skiepijimosi tvarka bus paskelbta vėliau, kai bus baigiama vakcinuoti Sveikatos apsaugos ministro įsakymu nustatytas prioritetines grupes.

Skaityti toliau

Rajonas

Zdalne spotkanie z mieszkańcami Niemenczyna

Avatar

Paskelbta

26 stycznia (wtorek) o godz. 18:00 zapraszamy mieszkańców Niemenczyna uczestniczyć w zdalnym spotkaniu, podczas którego zostaną omówione ceny ogrzewania. Przedstawiciele Administracji Samorządu Rejonu Wileńskiego oraz ZSA „Nemenčinės komunalininkas” odpowiedzą na Państwa pytania.
Podczas spotkania na platformie Zoom zostaną przedstawione informacje o cenach ogrzewania, a także funduszu wsparcia bloków wielomieszkaniowych oraz renowacji. Następnie odbędzie się sesja pytań i odpowiedzi. Zapraszamy do aktywnego udziału. Przewidywany czas trwania spotkania – 2 godziny.
Link do spotkania zdalnego:https://zoom.us/j/99752849558?pwd=dERrUWpNOW4ydlc2OERZY0FZOWlCdz09

Skaityti toliau

Rajonas

2021 m. sausio 29 d. tarybos posėdžio darbotvarkė. Tarybos posėdis vyks nuotoliniu būdu

Avatar

Paskelbta

Atsižvelgiant į tai, kad Vilniaus rajone paskelbtas karantino režimas, š. m. sausio 29 d., 10 val., Vilniaus rajono savivaldybės tarybos posėdis vyks nuotoliniu būdu. Vilniaus rajono gyventojai turės galimybę stebėti transliaciją realiuoju laiku VRSA YouTube kanale.
Kaip ir įprasta, su visais sausio 29 d. Tarybos posėdžio sprendimų projektais, galima susipažinti tinklalapyje www.vrsa.lt > Teisinė informacija > Teisės aktai ir aktų projektai.
2021 m. sausio 29 d. Vilniaus rajono savivaldybės tarybos posėdžio darbotvarkė
Tarybos posėdžio pradžia numatyta 10 val. Klausimų svarstymo laikas gali skirtis nuo laiko, nurodyto darbotvarkėje, todėl Tarybos posėdį kviečiame stebėti nuo jo pradžios.
VRSA YouTube kanalas

Komitetai vyks nuotoliniu būdu. Komitetų tvarkaraštis:
2021.01.26
13.00 Teisėtvarkos ir savivaldos plėtros komitetas;
14.00 Sveikatos, šeimos ir socialinių reikalų komitetas;

2021.01.27
10.00 Kaimo, vietinio ūkio ir teritorijos planavimo komitetas;
14.00 Ekonomikos ir finansų komitetas;
15.00 Švietimo, kultūros, sporto ir jaunimo komitetas;

Skaityti toliau

Skaitomiausi

Copyright © 2020 vilnieciams.lt