Miestas

Populiaraus Vilniaus pėsčiųjų tako trasoje – netrukus bus įkurdintos avys

0

Ne naujas namas ar gamykla, tik nauji gyventojai ir uolūs darbininkai – vilniečiams nerimo sukėlęs prie Ribiškių pažintinio tako įrengtas metalinis aptvaras netrukus bus pilnas avių ir ožkų. Dar po kelių mėnesių toje vietoje bus „angliška pievelė“, o Pavilnių ir Verkių regioninių parkų direkcija kraustys aptvarą į kitą Ribiškių kraštovaizdžio draustinio vietą, taip primindama, kad šioje vietovėje avys istoriškai buvo „atsakingos“ už gamtotvarką.

Miestas apaugo Ribiškes – priemiesčio kaimą, kuris, pasak Pavilnių ir Verkių regioninių parkų direktorės Jolantos Radžiūnienės, ne itin seniai buvo kaimas su tradicinėmis sodybomis, kur žmonės gyveno iš to, ką užaugindavo patys. Visi turėjo ir gyvulių, kurie ganėsi apylinkėse. Nuolatinis pievų naudojimas, ganymas ir šienavimas, buvo jų išlikimo ir gyvavimo sąlyga. Ilgainiui keičiantis gyventojams keitėsi jų gyvenimo būdas, nebeliko pievų „naudotojų“, todėl per pastaruosius 30 metų jos apaugo/apžėlė krūmynais ir invazinių augalų guotais. Avys ir ožkos į šią Pavilnių regioninio parko teritoriją ir atkeliauja tam, kad atkurtų istorines Ribiškių pievas, kuriose išskirtinė gausa retų, saugomų augalų ir drugelių.

15 juodagalvių šiurkščiavilnių avių ir penkios Lietuvos vietinės ožkos maždaug 40 arų ploto aptvare bus apgyvendintos vos sustiprėjus pirmajai žolei, kaip tikimasi – gegužės viduryje. Naująsias gyventojas pamatys pasirinkusieji tiek ilgąjį (6 km), tiek perpus trumpesnįį Ribiškių pažintinio tako maršrutą, tad ši naujiena neabejotinai taps dar vienu stipriu motyvu išbandyti vaizdingą, kalvoto reljefo pėsčiųjų trasą. Regioninių parkų direkcija neabejoja ir dėl to, kad tai patraukli edukacinė priemonė bet kurio amžiaus miestiečiams, tad pasidžiaugti jomis bus galima iš arti, panorus – net užeiti į aptvarą paglostyti avių. Prašoma bus tik kelių dalykų – nešerti jų savo iškylos krepšio patiekalais ir nesivesti šunų į aptvarą.

„Avys ir ožkos žolėdės – jos ės žolę ir gers šalia tekančio Kaukysos upelio vandenį, o jei bus šeriamos bandelėmis, tiesiog neišgyvens, – aiškino J. Radžiūnienė. – Pavojų kelia ir šunys – patirtis rodo, kad medžioklės instinktai gali prabusti net naminiams šuneliams, o avims jų buvimas šalia sukelia baisų stresą.“

Saugantis kitokių praradimų, aptvaras bus stebimas ir filmavimo kameromis. O nuo polinkio klajoti avis apsaugoti gali tik lankytojų kaskart gerai uždaromi varteliai – jei išsprūs viena avis, kartu iškeliaus ir kitos.

Ir Ribiškių, ir kitus Vilniaus pėsčiųjų takus planuojantys pasivaikščiojimus gali rasti čia  
ir čia: vilniuskojoms.lt

Vilnius kviečia 65+ senjorus dabar registruotis vakcinuotis „Pfizer“ – beveik 9 tūkst. dozių

Previous article

Artėjant Motinos dienai – dažniau kursuojantys ir talpesni autobusai

Next article

You may also like

More in Miestas