Verslas

Didžiausios patalynės priežiūros klaidos

0

Išsirinkus kokybišką ir prie kambario interjero derančią patalynę, laukia kur kas svarbesnė užduotis – jos priežiūra. Net iš kokybiškiausios medžiagos pasiūta patalynė netarnaus tiek kiek turėtų, jei jos priežiūra nebus tinkama. Įsigijus tam tikro audinio gaminį, vertėtų pasidomėti, kaip jį reikia prižiūrėti, kad tarnautų kuo ilgiau ir netektų nusivilti.

Netinkamas skalbimas

Rodos, kad apie patalynės skalbimą nereikia nieko žinoti: nuvilkus užvalkalą, patalpinus jį skalbyklėje ir nustačius reikiamą programą, galima apie ją pamiršti. Tačiau tai nėra taip paprasta. Štai kelios dažniausiai daromos patalynės užvalkalų skalbimo klaidos.

Visų pirma, patalynę geriausia skalbti vieną, be jokių kitų audinių, ypač ryškių spalvų drabužių, kadangi audinys gali nusidažyti visiems laikams.

Svarbu atkreipti dėmesį, ar ant skalbtinos patalynės nėra maisto dėmių, pvz.: kavos ar padažo. Įsisenėjusios dėmės gali skalbyklėje neišsiplauti ir papuošti naują audinį ilgam. Prieš skalbiant, vertėtų dėmes išvalyti specialia dėmių šalinimo priemone. Jei dėmė lengvai neišsivalo, galima švelniai patrinti šepečiu, tačiau ne per smarkiai, kad nesudarkytumėte audinio. Tik tada rekomenduojama patalynę skalbti skalbyklėje.

Vidiniuose antklodžių ir pagalvių užvalkalų kampuose paprastai prisirenka pūkelių, dulkių, todėl prieš skalbiant, vertėtų patalynę išversti ir juos išrinkti. Tokiu atveju ne tik patalynė bus švaresnė, tačiau ir skalbyklė bus apsaugota nuo užsikimšimo.

Ko gero nereikia nė minėti, tačiau patalynę vertėtų skalbti išverstą. Taip ilgiau neišbluks jos spalva. Be to, jeigu audinys yra su užtrauktukais ar sagomis, vertėtų juos užsegti, kad nesusigadintų. Patalynės užrauktukai dažnai būna silpni.

Įvairūs balikliai ir stiprūs skalbikliai padeda geriau išplauti patalynę, tačiau vertėtų nepersistengti. Tokie skalbikliai paprastai labiau kenkia audiniui, nei švelnesnės ekologiškos skalbimo priemonės. Be to, patalynę rekomenduojama skalbti su skystais skalbikliais, o ne skalbimo milteliais. Pastarieji gali gerai neišsiplauti, o tai kenks ne tik patalynės ilgaamžiškumui, bet ir odai. Gali atsirasti bėrimai, niežulys.

Dar vienas prasto skalbimo įprotis – aukšta temperatūra. Taip, baltą, tam tikro audinio patalynę galima skalbti ir aukštoje temperatūroje, tačiau visuomet reikia kreipti dėmesį į rekomendacijas. Jeigu ant audinio etiketės pažymėta, jog tinkama skalbimo temperatūra yra 30°C, tai vertėtų tuo vadovautis. Kitu atveju galite iš skalbyklės išimti nemalonų siurprizą – susitraukusį ir susiglamžiusį audinį. Siekiant išsaugoti patalynės sterilumą, geriau ją išlyginti. Tokiu būdu žus visos kenksmingos bakterijos.

Džiovinimo klaidos

Ne tik skalbiant, bet ir džiovinant tam tikrus audinius, reikėtų žinoti taisykles. Ypatingai skalbiant automatinėje skalbimo mašinoje, nereikėtų nustatyti per daug stiprios džiovinimo programos, kadangi patalynės paviršius gali būti pažeidžiamas, ji daug greičiau dėvisi.

Geriausia kai išskalbta patalynė išdžiūsta natūraliu būdu, pakabinta ir šiek tiek ištempta (kad vėliau būtų lengviau išlyginti). Žinoma, skalbiant automatinėje skalbimo mašinoje reikia pasirinkti džiovinimo programą. Tokiu atveju geriausia pasirinkti programą su mažiausiai apsukų. Išskalbta patalynė dar bus gerokai šlapia, tad ją reikėtų palikti išdžiūti natūraliai.

Naudojant specialią džiovyklę, reikėtų nepersistengti su karščiu. Karšta temperatūra džiovyklėje gali pažeisti audinį labiau negu skalbimas aukštoje temperatūroje.

Džiovinant patalynę lauke, vertėtų džiauti tokioje vietoje, kur nėra tiesioginių saulės spindulių. Tokiu atveju patalynė neišbluks, audinys nebus pažeistas saulės kaitros.

Žiemos metu, geriau patalynės audinio nedžiauti ant radiatoriaus. Visų pirma, džiovinant tokiu būdu, patalynę tektų sulankstyti. Audinys džiūtų netolygiai, labai susiglamžytų, būtų sunku jį išlyginti. Geriau patalynės komplektą ištieskite ant džiovyklės, o jei tokios neturite – ant lovos. Kurį laiką kambarys atrodys ne visai tvarkingai, tačiau audinys nenukentės.

Patalynės lyginimas

Ne visi linkę lyginti didžiulius patalynės užvalkalus, tačiau jeigu tai darote, darykite tinkamai. Juk išlyginta patalynė yra kur kas švelnesnė, malonesnė liesti ir miegoti.

Lyginant skirtingus audinius, derėtų vadovautis instrukcija, kuri nurodoma ant etiketės. Paprastai, naujesni lygintuvai turi specialias programas, kurios skirtos lyginti skirtingiems audiniams, tuo vertėtų vadovautis. Storesnės medvilnės ir lino patalynę verčiau lyginti dar vos drėgną, tada išlyginti bus kur kas lengviau.

Bendri patalynės priežiūros patarimai

Patalynės sandėliavimas

Tam tikrą laiką nenaudojant patalynės, nepatariama jos „uždusinti“ plastiko maišuose. Taip, galbūt tai apsaugos patalynę nuo išorės poveikio, tačiau ilgainiui patalynės audinys, laikomas sandariuose plastiko maišuose, ims gelsti. Jei norisi patalynės komplektus apsaugoti nuo dulkių ir kitų aplinkos veiksnių, galima ją laikyti popieriniuose maišuose, tačiau svarbu leisti medžiagai kvėpuoti.

Vėdinimas

Laikant patalynę drėgnose patalpose vertėtų kartas nuo karto išvėdinti ir išdžiovinti, kad audinys nepradėtų pelyti. Ypatingai svarbu vėdinti vilnonius patalynės komplektus ar apklotus.

Per greitas nudėvėjimas

Patalynės komplektas nėra skirtas kasdieniam gulinėjimui ant lovos. Jis skirtas miegojimui, nakčiai. Jeigu mėgstate dažnai gulėti ant miegamojo lovos vertėtų papildomai įsigyti lovos užtiesalą, kad neišgulėtumėte patalynės audinio.

Šukavimas

Įsigijus vilnonės patalynės audinį, vertėtų kartais jį iššukuoti. Galima apipurkšti vilną vandeniu ar naudoti specialų šampūną, tuomet iššukuoti šukomis natūraliais ar plastikiniais šeriais. Naujų natūralios vilnos audinių pirminis plaukas yra linkęs nuslinkti, todėl neverta dėl to išsigąsti.

Sintetikos priežiūra

Nusprendus išsirinkti nenatūralų patalynės audinį, jo priežiūra paprastai būna nesudėtinga, tačiau ir pats audinys tarnauja trumpiau. Audinių su poliesterio pluoštu priežiūra yra viena lengviausių. Tokią patalynę galima skalbti skalbyklėje nurodytu režimu ant etiketės. Taip pat tokį audinį galima valyti cheminiu būdu. Žinoma, patariama ir vėdinti. Paprastai sintetiniai audiniai būna higieniški, todėl jie gali būti tinkami žmonėms, kurie yra alergiški natūraliems pluoštams. Žinoma, sintetinio audinio paviršius greičiau pažeidžiamas, pradeda rinkti pūkelius ir „burbuliuotis“.

Patalynė Kaune

 

Lietuvos šaltiniai – itin gero vandens klodai

Previous article

Per 2 metus Vilniuje bus sunaikinta 99 proc. Sosnovskio barščių populiacijos

Next article

You may also like

More in Verslas