NaujienosSveikata

Kaune sukurtos net 6 inovatyvios idėjos, užtikrinančios reabilitacijos tęstinumą

0

Likus savaitei iki renginio „Hospiton 2019”, LSMU naujausių   farmacijos ir sveikatos technologijų centre į vieną erdvę susibūrė   skirtingų disciplinų sveikatos srities inovatoriai. Pasitelkus mąstymo   modeliavimo (angl. „Design thinking“) metodika komandos kūrė   išmaniuosius sprendimus, kurie galėtų užtikrinti pacientų   reabilitacijos tęstinumą už ligoninės ribų. Spalio 30 d. vykusi   „Inovacijų diena 2019” – tai Europos inovacijų technologijų instituto   sveikatos srities tinklo (angl. EIT Health) inicijuotas unikalus, metinis   renginys, vykstantis 20 ES šalių. Renginių ciklas, skirtas edukuoti ir   skatinti sveikatos srities inovacijų kūrimą akademinėje   bendruomenėje.

Pristatyti reabilitacijos srities iššūkiai

Renginį atidarė ir reabilitacijos srities iššūkius pristatė Kulautuvos reabilitacijos klinikos vadovas prof. Raimondas Kubilius. Griuvimų prevencija, fizinių pratimų atlikimas viešose miesto erdvėse, pacientų integravimas į sporto klubus, fizinio aktyvumo priemonių taikymas hemodializės metu, virtualios realybės priemonės skatinančios fizinį aktyvumą – šiuos bei daugelį kitų klausimų apžvelgė prof. R. Kubilius. Gydytojas kardiologas pristatymo metu taip pat palietė itin jautrią visuomenei temą – Lietuvos širdies ir kraujagyslių veiklos sutrikimų rodiklius, kurie gerokai viršija ES vidurkį. Gydytojas pabrėžė reabilitacijos proceso svarbą sveikstantiems po įvairių širdies ir kraujagyslių ligų, ypatingai po miokardo infarkto. Reabilitacijos srities iššūkių pristatymas ir aptarimas tapo puikia paskata mokymų dalyviams generuoti išmaniuosius sprendimus, kurie galėtų palengvinti bei užtikrinti reabilitacijos procesą pacientui.

Išmokta kūrybiško požiūrio į problemų sprendimą

Išmaniųjų sprendimų kūrimą koordinavo pasaulinio novatorių tinklo „Design Thinkers Group“ narė, vienintelė Lietuvoje sertifikuota inovacijų metodologijos FORTH fasilitatorė Viktorija Matusevičiūtė. Mokymų metu lektorė supažindino renginio dalyvius su pagrindiniais „Design thinking“ metodologijos principais: problemos tyrinėjimo praktika, problemos performulavimo praktika, idėjų generavimo praktika, idėjų atrankos ir prototipų kūrimo praktika.

„Man yra tekę dalyvauti gausybėje mokymų skirtingose pasaulio šalyse, tačiau tai buvo pirmasis kartas, kuomet taikiau

thumbnail_6.jpg (regular, 500x333)

„Design thinking“ principus. Džiaugiuosi, kad turėjau galimybę pajusti, kaip geras situacijos supratimas nulemia sėkmę pateikiant galutinį sprendimą.<..> Po mokymų džiaugiausi, kad paskyriau savo laiko šiam renginiui, nes po jo išsinešiau patirtį, kurią panaudosiu savo mąstymo bei kūrybos procese“, – kalbėjo neseniai grįžusi iš stažuotės Pekino sporto universitete bei šiuo metu dėstanti LSMU MA Sporto medicinos klinikoje lektorė Agnė Šlapšinskaitė.

„Susidūrėme su daug iššūkių, kurie padėjo įgyti tam tikrų kompetencijų. Pavyzdžiui, kaip per vieną dieną suformuoti ir palaikyti optimalią atmosferą komandoje, kaip efektyviai valdyti darbo laiką ir paskirstyti resursus, kaip priimti sprendimus, kai komandos narių nuomonės išsiskiria, na ir, žinoma, kaip, taikant „Design Thinking“ metodologiją, išspręsti komplikuotas įvairaus pobūdžio problemas“, – teigė KTU Biomedicinos elektroniką studijuojanti Julija Kravčenko.

Išmokus pagrindinių „Design thinking“ metodologijos principų, mokymų dalyviai paniro į kūrybinį procesą. Dienos pabaigoje komandos turėjo galimybę pristatyti savo sukurtą projektą vieni kitiems bei gauti konstruktyvų grįžtamąjį ryšį.

Sugeneruotos inovatyvios idėjos reabilitacijos srityje

Renginio metu buvo sugeneruoti net 6 orientuoti į reabilitacijos tęstinumo užtikrinimą išmanieji sprendimai, o dienos thumbnail_9.jpg (regular, 500x375)pabaigoje komisija išrinko Top-3 inovatyviausias idėjas. Komisiją  sudarė reabilitologas Alvidas Keizeirs, UAB „Abili“ vadovas Aurelijus Domeika bei kūrybinio mąstymo trenerė Viktorija Matusevičiūtė.

„Su komanda vystėme platformą, orientuotą į senyvo amžiaus žmonių sveikatinimo procesą. Tai būtų dvišalis susitarimas tarp paciento ir gydymo įstaigos – 21 dieną bent 5 valandas per savaitę užsiimti aktyvia fizine veikla, į kurią būtų galima įsitraukti randant bendraminčius sukurtoje platformoje“, – kalbėjo 3-ios vietos nugalėtojų komandos narė, I kurso medicinos studentė Samanta Vaitkutė.

Išėjus iš gydymo įstaigos svarbus ne tik fizinis aktyvumas bet ir paciento psichosocialinė būklė. „Mūsų komandos projektas „Tu ne vienas“ – savitarpio grupė apjungianti to paties likimo pacientus būtų ta vieta, kur pacientai galėtų gauti paramą ir būtų vykdoma kontrolė, kaip sekasi žygiuoti po reabilitaciniu periodu, ar pasiekiami individualaus plano išsikelti tikslai. Miesto viešojoje erdvėje įrengiami paprasti, nesudėtingi testai, kuriuos pacientai gali atlikti patys (pvz., šešių minučių ėjimo testas)”, – apie savo idėją kalbėjo 2-sios vietos nugalėtojų komandos narė A. Šlapšinskaitė.

1-osios vietos nugalėtojų komanda kūrė techninę ir programinę įrangos sistemą, palengvinančią pacientų reabilitaciją už thumbnail_7.jpg (regular, 500x306)ligoninės ribų. „Pagrindiniai sprendimo privalumai: įpročių formavimas, įtraukimas per žaidybinę individualų gydymo planą bei galimybė “čia ir dabar” konsultuotis su gydytojais reabilitologais, kineziterapeutais ir kitais svarbiais optimaliai ir saugiai reabilitacijai specialistais“, – kalbėjo J. Kravčenko. Nugalėtojų komandą sudaro įvairių sričių specialistai: LSMU gydytojas chirurgas Andrėjus Subočius, FMR specialistė, ergoterapeutė Ingrida Petrauskaitė, LSMU ergoterapijos studijų programos studentė Gabrielė Kondrotaitė, KTU biomedicinos inžinerijos studentė Julija Kravčenko bei elektronikos inžinerijos studentas Andrius Juozokas.

„Dalyvaudama renginyje įgavau labai daug naudingos patirties. Supratau, kad kartais net pačios neįtikimiausios idėjos

gali virsti realybe“, – kalbėjo III kurso ergoterapijos bei I kurso slaugos studentė Gabrielė Kondrotaitė.

„Inovacijų diena 2019“ renginį organizavo Lietuvos sveikatos mokslų universitetas (LSMU) drauge su Kauno technologijos universitetu (KTU), bendradarbiaujant su Europos inovacijų technologijų instituto sveikatos srities tinklu (angl. EIT health). Nugalėtojų komanda laimėjo kelionę į Paryžiuje vyksiančią finalinę konferenciją, kur turės galimybę įsitraukti į tarptautinius mokymus bei susipažinti su kitais inovacijas kuriančiais žmonėmis iš visos Europos.

LSMU Plėtros tarnybos projektų koordinatorė Irina Semeško

Aliaus Koroliovo nuotraukos

Kauniečio profesoriaus įžvalgos – populiaraus JAV žurnalo TIME portale

Previous article

Prie padangų nusifilmavusi kaunietė Fausta Šukytė klausia: KODĖL JOS ČIA?

Next article

Jums gali patikti

Dagiau iš temos: Naujienos