Įmonės

Komandos svarba versle: už ką kiekvienas esame atsakingi?

0

Dalinkitės

Komandinis darbas yra svarbus organizacijoms, ypač šiuolaikiniame skaitmeniniame pasaulyje. Tyrimai rodo, kad organizacijos, kuriose akcentuojamas komandinis darbas, sparčiau diegia naujoves, greičiau pastebi klaidas, randa geresnius problemų sprendimus ir pasiekia didesnį produktyvumą. Tad komandinio darbo tobulinimas versle padidina produktyvumą, pelną ir veiklos rezultatus.

Kaip pagerinti komandos veiklą? 

Neabejotina, kad dirbdami kartu galime pasiekti daugiau nei dirbdami individualiai. Ryšių su klientais valdymo platformoje “Salesforce” atliktame tyrime apie iššūkius darbe, 86 % vadovų sutiko, kad nesugebėjimas dirbti kartu kaip komanda yra pagrindinė projekto nesėkmės priežastis. Tai tik įrodo, kad komandinis darbas yra esminis sėkmingos įmonės elementas. Įmonės, kurioms sunkiai sekasi dirbti kartu, kaip vieningai komandai, greitai atsiliks. Tad kokia šios problemos išeitis?

Teisinga projektų valdymo sistema – raktas į vieningą organizaciją  

Be projektų valdymo sistemos komanda gali būti tarsi laivas be vairo – judantis, bet neturintis krypties, kontrolės ar tikslo. Tad šiek tiek pakalbėkime apie vertybų ir principų rinkinį Agile, kurį bene vienas plačiausiai pasitelkia projektų valdymui.

Remiantis Agilesprendimai tobulinami bendradarbiaujant saviorganizuojančioms įvairių sričių komandoms. Egzistuoja pagrindinės Agile metodikos: Scrum, Kanban, Extreme Programming, Lean, Feature-Driven Development ir daugelis kitų. Tačiau plačiausiai naudojamas Scrum.

Projektų valdymo metodika Scrum turi daug gerbėjų. Remiantis platformos “Digital.ai” apklausos duomenimis, tai dažniausiai naudojama Agile metodika. 81 proc. Agile diegėjų naudoja Scrum arba su Scrum susijusią hibridinę metodiką. Visai nenuostabu, juk Scrum padeda gerokai padidinti produktyvumą ir sulaukti greitesnių rezultatų, per kuriuos bus gaunama nauda. Šios metodikos procesai padeda įmonėms lengvai prisitaikyti prie greitai besikeičiančių reikalavimų ir sukurti produktą, atitinkantį sparčiai kylančius verslo tikslus.

Asociatyvi pexels.com nuotrauka

Vaidmenys, kurių galima tikėtis Scrum komandoje

Scrum komandą sudaro trys vaidmenys: Scrum meistras (angl. Scrum Master), produkto šeimininkas (angl. Product Owner) ir kūrimo komanda (angl. Development team). “Scrum gide” rekomenduojama turėti ne daugiau kaip 10 narių, kad būtų užtikrintas optimalus bendravimas ir produktyvumas. Atidžiau pažvelkime į kiekvieno iš šių vaidmenų atsakomybes.

Scrum meistras

Scrum meistras yra atsakingas už tai, kad komanda kuo efektyviau veiktų vadovaudamasi Scrum vertybėmis. Tai reiškia, kad jie padeda komandai sekti įvykių eigą, planuoja ir veda susirinkimus bei sprendžia visas kliūtis, su kuriomis komanda gali susidurti. Scrum meistrai taip pat gali eiti svarbesnes pareigas organizacijoje ir padėti jai įtraukti įvairias Scrum koncepcijas į savo darbą. Skirtingose organizacijose ir komandose Scrum gali atrodyti skirtingai, todėl konkrečios užduotys gali būti įvairios. Tačiau bendrais bruožais Scrum meistras gali turėti šias pareigas:

  • Palengvinti kasdienius susirinkimus (dar vadinamus “daily standups”);
  • Vadovauti sprinto planavimo susirinkimams;
  • Organizuoti ir padėti vesti retrospektyvas, kad sužinotų, kas pavyko ir ką galima patobulinti kitam sprintui;
  • Stebėti komandos narių veiklą per individualius susitikimus ar kitas bendravimo priemones;
  • Spręsti komandai kylančias kliūtis bendraujant su suinteresuotosiomis šalimis už komandos ribų.

Scrum meistro mokymai – puiki galimybė formuoti teisingus įgūdžius komandos vadovavimo srityje. Būdamas sertifikuotas Scrum meistras, galėsite motyvuoti visą komandą, padėti jai sklandžiai dirbti, kartu siekiant geresnių įmonės rezultatų.

Produkto šeimininkas

Produkto šeimininkas užtikrina, kad Scrum komandos sudėtis ir turimos kompetencijos atitinka produkto kūrimui reikalingus poreikius, supranta produkto verslo poreikius, pavyzdžiui, klientų lūkesčius ir rinkos tendencijas. Kadangi jie turi suprasti, kaip komanda dera su platesnio masto tikslais, produkto šeimininkai paprastai palaiko ryšius su produkto vadovais ir kitomis suinteresuotosiomis šalimis už komandos ribų. Produkto šeimininkaigali būti atsakingi už šias pareigas:

  • Tvarkyti komandos darbų sąrašą, skirstydami darbus pagal prioritetus, tinkamai planuoti laiką;
  • Nustatyti komandos produkto viziją;
  • Bendrauti su išorės suinteresuotosiomis šalimis ir perteikti jų poreikius komandai;
  • Užtikrinti, kad komanda, bendraudama ir vertindama pažangą, sutelktų dėmesį į produkto kūrimo poreikių tenkinimą.

Kūrimo komanda

Kūrimo komandą sudaro specialistai, kurie įgyvendina praktinį darbą atlikdami sprinto užduotis. Tai reiškia, kad šios komandos nariai gali būti kompiuterių inžinieriai, dizaineriai, rašytojai, duomenų analitikai ar bet kurios kitos funkcijos, reikalingos sprinto tikslams pasiekti, atstovai. Kūrimo komanda ne tik laukia nurodymų, bet ji paprastai bendradarbiauja, kad nustatytų tikslus ir planus jiems pasiekti. Kalbant bendrai, galima pastebėti, kad kūrimo komandai gali būti pavesta atlikti šias užduotis:

  • Padėti planuoti sprintą ir nustatyti tikslus;
  • Suteikti kompetenciją programuojant, projektuojant ar tobulinant produktus;
  • Naudoti tinkamus duomenis, kurie padės rasti geriausią kūrimo praktiką;
  • Testuoti produktus ir prototipus bei atlikti kitus kokybės užtikrinimo veiksmus.

Kaip išmatuoti sėkmę?

Organizacijoje naujai pradėjus taikyti Agile principus ir praktikas, gali iškilti nemažai klausim. Vienas iš jų, žinoma, kaip gi  išmatuoti sėkmę? Atsakymas į ši klausimą labai paprastas – visuomet stebėkite pokyčius ir matuokite viską, ką tik galite. Taip galėsite vesti metriką ir aiškiai stebėti tendencijas bėgant laikui. Įprastai, šią užduotį atlieka Scrum meistras. Štai kaip galite pradėti:

  • Nuolatos veskite užrašus, pavyzdžiui, susitikimuose ir po pokalbių;
  • Matuokite atliktas užduotis, ciklo laiką, funkcijas, sąveikas ir t. t.;
  • Gaukite skaičių apie viską, ką darote kaip Scrum meistras. Kiek kartų šią savaitę kalbėjotės su kiekvienu komandos nariu? Kiek kartų jautėtės pasimetę arba nežinojote, kaip eiti į priekį?
  • Pažvelkite į besikeičiančias tendencijas.

Fiksuodami visus rodiklius geriausiai matysite pokytį: tai gali būti greitis, kad ir kaip jį apibrėžtumėte, didesnis efektyvumas, pavyzdžiui, mažesnis gamybos proceso ciklų skaičius, geresnė kokybė, pavyzdžiui, mažiau defektų.

Taigi, komandos vientisumas ir jos kruopštus darbas bendro tikslo link, lemia didžiąją dalį verslo sėkmės. Žinoma, norint sukurti kuo geresnę darbo atmosferą, svarbu ir  komandos formavimas, tačiau Agile metodikos padeda sukurti didelę ir apčiuopiamą naudą verslui. Taip kuriama vientisa kultūra, visoms suinteresuotosioms šalims leidžiama suprasti, kokiu verslu užsiima organizacija ir kaip tinkamai pagerinti procesus, išmatuoti tikslus ir rezultatus, pagrįstus organizacijos poreikiais.

 

 

R. Budbergytė puola vyriausybę: Lietuva, neva, gali netekti šimtų milijonų eurų ES paramos

Previous article

M. Skuodis Lenkijoje aptars transporto ir karinį mobilumą

Next article

Jums gali patikti

Dagiau iš temos: Įmonės