Lietuva

Raginama tirti galimus slaptus susitarimus dėl maisto kainų

0

Dalinkitės

Konkurencijos tarybai atskleidus „didžiausią Lietuvos istorijoje“ kartelinį susitarimą, socialdemokratai ragina priežiūros institucijas ištirti ir prekybą maisto produktais, kurių kainos nepaaiškinamai kyla ir muša rekordus.

 Seimo Audito komiteto vicepirmininkė socialdemokratė Rasa Budbergytė stebisi ankstesniu Konkurencijos tarybos sprendimu nesiaiškinti, ar maisto tiekimo grandinėje prekybininkai kartu su maisto perdirbėjais nesudaro kartelinių susitarimų, kurie gali lemti rekordines maisto produktų kainas.

„Jeigu nėra įrodymų dėl nesąžiningos konkurencijos, tai gal pradžiai būtų galima ištirti, ką galima padaryti, kad maisto tiekimo grandinėje būtų daugiau konkurencijos, kad mažėtų kainos ir neliktų klausimų apie nepagrįstus pelnus?“ – klausia R. Budbergytė.

 Parlamentarės netenkina ir Finansų ministerijos atsakymas į jos kreipimąsi, kuriame R. Budbergytė prašė ištirti, kodėl maisto produktų kainos Lietuvos parduotuvių lentynose ir toliau drastiškai auga, nors ekonomistai sako, kad žaliavų rinka stabilizuojasi, o infliacija išsikvepia.

 „Vyriausybės „stručio politika“ – stebėti ir nieko nedaryti – nepateisinama. Juk kalbame ne apie prabangos prekes, bet kasdienius būtiniausius maisto produktus, kurių žmonės nebeįperka. Turime išsiaiškinti, kodėl maistas Lietuvoje brangsta taip sparčiai, palyginti su kitomis Europos šalimis“, – ragina R. Budbergytė.

„Žvėriškai kylančių kainų poveikis žmonių pajamoms ir viešiesiems finansams yra ir finansų ministerijos kompetencijos sritis. Sakyti, kad Finansų ministerija (ir ministrė) čia išvis niekuo dėta, yra neatsakinga“, – įsitikinusi parlamentarė.

 Seimo Ekonomikos komiteto vicepirmininkas socialdemokratas Gintautas Paluckas kritikuoja „užsimiegojusias“ rinkos priežiūros tarnybas, o kainų augimo priežasčių siūlo ieškoti ir Vyriausybės politikoje.

 „Jau net bankų ekonomistai įspėja: jeigu kitais metais maisto kainų augimas Lietuvoje nesustos, kainos pas mus bus didesnės nei ES vidurkis. Maisto kainomis lenkiame Nyderlandus ir Jungtinę Karalystę“, – pažymi G. Paluckas.

„Perdirbėjai ir prekybininkai naudojasi savo monopoline padėtimi maisto tiekimo grandinėje. Taikomi antkainiai kelią daug klausimų. Bet kainas „šokdina“ ir Vyriausybės politika, dėl kurios žemės ūkio gamyba Lietuvoje traukiasi, sparčiai mažėja vietinių produktų. Jeigu Lietuvoje gamintume daugiau maisto, kainos būtų kitokios. Vyriausybė užsispyrusi dėl maisto PVM – nenori mažinti. Lenkijoje – viskas priešingai, ir tai veikia kainas Lietuvoje. Prisigyvenome: užsienyje lietuviški produktai kainuoja pigiau nei Lietuvoje“, – piktinasi parlamentaras.

Edukacija vaikams „Kalėdinis Angeliukas“

Previous article

Nedarbingumo pažymėjimai iš „Sodros“ – ką reikia žinoti?

Next article

Jums gali patikti

Dagiau iš temos: Lietuva