Pasaulis

Rusijos agresija prieš Ukrainą, – padėtis rugsėjo 21 d.

0

Dalinkitės

Prieš Ukrainą pradėtą agresiją Rusija tęsia nuo 2014 metų. Aktyvūs karo veiksmai rusų atnaujinti 2022 metų vasario 24 d. Mūšiai tebevyksta visoje Ukrainoje, tačiau Kremlius atkakliai nevadina to karo, kalba apie “specialią operaciją”.

***

Rusijos prezidento Vladimiro Putino sprendimas mobilizuoti kariuomenės rezervistus karui Ukrainoje rodo, kad „jo invazija žlunga“, trečiadienį pareiškė Jungtinės Karalystės gynybos sekretorius Benas Wallace’as (Benas Volesas).

„Jokie grasinimai ir propaganda negali paslėpti fakto, kad Ukraina laimi šį karą, tarptautinė bendruomenė yra vieninga, o Rusija pasauliui tampa pariju“, – nurodė B. Wallace’as išplatintame pareiškime.

Trečiadienį V. Putinas kreipdamasis į tautą paskelbė, kad šalyje pradedama dalinė mobilizacija.

Gynybos ministerija nurodė, kad bus mobilizuota 300 tūkst. rezervistų.

***

Ukrainos branduolinės energetikos operatorė „Enerhoatom“ trečiadienį apkaltino Rusiją vėl sudavus smūgį Zaporižios atominei elektrinei pietų Ukrainoje.

Dėl smūgio buvo pažeista elektros linija, todėl sustojo keli šeštojo reaktoriaus transformatoriai ir teko trumpam įjungti avarinius generatorius, pranešė „Enerhoatom“.

„Rusijos teroristai naktį vėl bombardavo Zaporižios atominę elektrinę“, – platformoje „Telegram“ pranešė „Enerhoatom“. Tačiau radiacija išliko „įprastame foninių verčių lygyje“, pranešė elektrinė. „Radioaktyviųjų medžiagų išmetimas į aplinką neviršija nustatytų leistinų verčių“, – teigė ji.

„Enerhoatom“ paragino Tarptautinę atominės energijos agentūrą (TATENA) imtis „ryžtingesnių veiksmų“ prieš Maskvą.

Net „TATENA inspektorių buvimas nesustabdo“ rusų, tvirtino ji.

Didžiausias Europos atominis objektas, esantis Rusijos kontroliuojamoje teritorijoje Ukrainoje, tapo susirūpinimą keliančiu tašku po abipusių pareiškimų apie ten vykusius išpuolius.

Elektrinę kovo mėnesį užėmė Rusijos kariuomenė, o apšaudymas aplink objektą paskatino Kyjivą ir jo Vakarų sąjungininkus paraginti demilitarizuoti teritorijas aplink branduolinius objektus Ukrainoje.

Karo pradžioje buvo kovojama aplink Černobylį šiaurėje, kur dėl 1986 metais įvykusio sprogimo buvo užteršta didelė dalis aplinkinės teritorijos.

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas (Emaniuelis Makronas) šį mėnesį paragino savo kolegą Rusijoje Vladimirą Putiną atitraukti sunkiąją ginkluotę iš Zaporižios regiono, o Rusijos lyderis perspėjo dėl galimų „katastrofiškų“ ten vykstančių kovų padarinių.

Rugsėjo pradžioje ten buvo dislokuota TATENA stebėsenos grupė.

Pirmadienį Rusija buvo apkaltinta bombardavusi trečią branduolinės jėgainės teritoriją – Pietų Ukrainos atominę elektrinę pietinėje Mykolajivo srityje.

Maskva stiprina „branduolinį šantažą“, sakė elektrinės direktorius, smūgiui atvėrus didelį kraterį už kelių šimtų metrų nuo elektrinės. Jį matė naujienų agentūros AFP žurnalistai.

***

V. Putinas, kaip praneša Unian.ua, nori apkaltinti Ukrainos ginkluotąsias pajėgas “puolant Rusiją”, Prieš deokupuojant teritorijas, ketinama eokupuos teritorijas diktatoriui reikalingi pseudoreferendumai.

Karo tyrimų instituto (ISW) analitikai teigia: “Tikėtina, kad Putinas taip pat ketina atgrasyti Ukrainą nuo kontrpuolimo, aneksuodamas okupuotą Ukrainos teritoriją ir pateikdamas Ukrainos bandymus išlaisvinti okupuotą teritoriją kaip išpuolį prieš Rusiją”, – ataskaitoje teigė ekspertai.
Dienos vaizdo įrašas

Taigi jau vakar Rusijos Federacijos Saugumo Tarybos pirmininkas Dmitrijus Medvedevas miglotai užsiminė, kad “įsiveržimas į Rusijos teritoriją yra nusikaltimas; šio nusikaltimo padarymas leidžia panaudoti visas savigynos priemones”. Savo šiuo pareiškimu jis galbūt turėjo omenyje būtent pseudoreferendumus, po kurių šalis agresorė neva “pripažins” užgrobtas  jas savo teritorijos dalimi.

“Šiais miglotais perspėjimais Kremlius tikriausiai siekia sustiprinti Ukrainos ir viso pasaulio baimę dėl branduolinės eskalacijos. Tačiau V. Putinas jau atsisakė taikyti raudonąsias linijas konkrečioms teritorijoms, atsakydamas į Ukrainos išpuolius prieš Rusijos aneksuotą Krymą – okupuotą teritoriją, kurią Rusija kontroliuoja jau aštuonerius metus ir skelbia rusiška”, – pažymėjo ISW.

kaunieciams.lt. BNS

Triušio Pėda

Previous article

M. Skuodis: per dešimtmetį dviračių takų tinklas turėtų išsiplėsti iki 5 tūkst. kilometrų

Next article

Jums gali patikti

Dagiau iš temos: Pasaulis