Greitos naujienos

S. Gentvilas: „Paradoksas: klimato kaitos išprovokuota transformacija yra naudinga Lietuvai“

0

2021 10 24

Lietuvos valstybė turi vykdyti sąžiningą taršos politiką darbo vietoms kurti dar ir dėl to, kad to nedarydama gali susilaukti Europos Komisijos sankcijų, kurios gali sudaryti beveik 0,5 mlrd. eurų, Lietuvos banko surengtoje konferencijoje sakė aplinkos ministras Simonas Gentvilas.

Jis atkreipė dėmesį, kad pavasarį Europos parlamente priimtas Europos klimato įstatyme numatytas sankcijų mechanizmas, pagal kurį kiekviena valstybė narė bus įpareigota susimokėti už nepasiektus taršos rezultatus. „Galiojant baziniam principui „teršėjas moka“ ir žvelgdami į tuos sektorius, kurie teršia, mes turime jau dabar nustatyti jiems tikslingus įkainojimus, antraip 2030 metais turėsime mokėti baudas už nepasiektus rodiklius. Jeigu nekeistume politikos, rizikuotume 2025–2030 m. sumokėti beveik pusę milijardo eurų iš bendro biudžeto“, – ketvirtadienį konferencijoje „Tiesiame kelius į žaliąją ekonomiką“ aiškino Simonas Gentvilas.

Jis pabrėžė, kad sąžininga taršos įkainojimo pertvarka sykiu yra darbo vietų kūrimo strategija. „Pagal įvairius skaičiavimus, vienas megavatas atsinaujinančios energetikos sukuria nuo 5 iki 10 darbo vietų. Jeigu to nekuriame, kas metus į užsienį išsiunčiame apie 2,5 mlrd. eurų už naftą, dujas, anglį ir elektrą – tai kenksminga  mūsų prekybos balansui. Vadinasi, sugebėję pakeisti savo požiūrį į žaliąją pertvarką, nerizikuojame sankcijomis, esame atsakingi prieš savo kartas ir kuriame darbo vietas čia, užuot pinigus išsiuntę kitur“, – kalbėjo aplinkos ministras.

Simono Gentvilo žodžiais, šalyje struktūrinis pokytis vyksta keičiant reguliavimo mechanizmą, įdiegiant naujus gamybos ir pakuočių standartus, taršos mokesčius ir kartu paskatinant kolektyvinius veiksmus. „Aš, kaip privačios pensijos kaupėjas, ilgai ieškojau Lietuvoje privataus pensijų fondo, kuriame nebūtų, pavyzdžiui, naftos bendrovių, dujų bendrovių akcijų, ir tokio neradau. Man be galo norėtųsi kaip vartotojui nekaupti pinigų pramonės šakose, kurios kenkia mano vaikų ateities galimybėms ir likimui. Todėl svarbu ir kolektyviai valstybės investicijas nukreipti nuo šitų taršių sektorių“, – sakė Simonas Gentvilas.

Aplinkos ministro teigimu, analogiškų kolektyvinių veiksmų tarptautiniu lygiu bus ieškoma Glazge spalio 31-ąją prasidėsiančioje Klimato kaitos konferencijoje.

 

Lietuvai – bronzinė žinia iš Europos čempionato

Previous article

Vytautas Sinica. Skvernelio partija – nei kairė, nei tautinė

Next article

Jums gali patikti

Dagiau iš temos: Greitos naujienos