Lietuva

Socialdemokratai – apie mokesčių reformą: socialiai neteisinga, teikiama per vėlai

0

Dalinkitės

Vertindamas Finansų ministerijos pristatytas mokesčių reformos gaires, Seimo narys socialdemokratas Gintautas Paluckas sako, kad namų darbai vis dėlto nebuvo atlikti: reforma vėluoja, o blogiausia – ji pamina socialinio teisingumo principus, mat sukuria aibę išlygų daugiausiai uždirbantiems asmenims.

 

„Mokesčių sistema turi pasižymėti trimis principais. Ji turi būti paprasta, ji turi būti socialiai teisinga, ji turi papildyti mūsų biudžetą tiek, kad galėtume sklandžiai padengti viešąsias paslaugas. Kol kas visų šių principų reformos pasiūlymai neatitinka“, – vertina G. Paluckas.

 

Anot Seimo nario, reforma galėtų būti socialiai jautresnė, jeigu būtų kreipiama daugiau dėmesio vartojimo mokesčių peržiūrai, vengiama mokestinių nuolaidų daugiau uždirbantiems.

 

„Siūlomoje mokesčių reformoje yra daug skylių. Nėra vartojimo mokesčių, pavyzdžiui, akcizų, peržiūros. Juk tai – mokesčiai, kurie tiesiogiai gula į mažiausias pajamas gaunančių asmenų biudžetus. Mes matome nuolaidas daugiausiai uždirbantiems asmenims, t. y. ruošiamasi naikinti didžiausią Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifą ir įvesti mažesnius. Nors ir naikinama GPM lengvata turtingiems asmenims, kaupiantiems trečiuosiuose pensijų pakopos fonduose, tuo pat metu yra atidaroma investicinė sąskaita, kuri kompensuos jiems visas netektis ir nuostolius“, – sako G. Paluckas.

 

Parlamentaras kritiškai vertina Finansų ministerijos sprendimą palikti galimybę juridiniams asmenims išsisukti nuo pelno mokesčio.

 

„Yra paliekama galimybė juridiniams asmenims piktnaudžiauti, kuomet, pasiekę 300 000 EUR pajamų ribą, šie steigia naujas įmones ir taip išvengia pelno mokesčio. Dėl šios „landos“ Lietuvos mokesčių sistema jau ne kartą buvo kritikuojama tarptautinių finansų institucijų“, – primena G. Paluckas.

 

Seimo narė socialdemokratė Rasa Budbergytė teigiamai vertina mokesčių didinimą individualią veiklą vykdantiems asmenims, tačiau stebisi, kodėl lig šiol nėra sprendžiamas piktnaudžiavimas verslo liudijimais.

 

„Individualią veiklą vykdantiems asmenims mokesčiai kils ir gana stipriai. Tai yra gerai, kadangi iki šiol buvo piktnaudžiaujama skirtingomis veiklos rūšimis, iš esmės teikiant tas pačias paslaugas. Tačiau pamirštame spręsti įsisenėjusią manipuliavimo verslo liudijimais problemą. Neretai su verslo liudijimais yra teikiamos paslaugos įmonėms, išvengiami mokesčiai ir tokiu būdu iškraipoma konkurencinė aplinka“, – pažymi R. Budbergytė.

 

Pasak Seimo narės, siūlomi nekilnojamojo turto (NT) mokesčio pakeitimai – įrodymas, kad ši reforma yra per daug sudėtinga, neefektyvi.

 

„Kalbant apie NT mokestį, vėl lipama ant grėblio ir yra taikomi įvairūs įverčiai, medianos, kurios tik komplikuoja sistemą: patiems žmonėms bus neįmanoma susiskaičiuoti, kiek jiems reikia mokėti mokesčių“, – komentuoja R. Budbergytė.

 

Anot socialdemokratų, Lietuvoje būtų teisinga taikyti visuotinį mokestį, kuris veiktų panašiu principu kaip žemės mokestis.

 

„Visuotinis mokesčių principas – teisingesnis kelias. Jį būtų galima taikyti panašiai kaip žemės mokestį. Šis mokestis turėtų būti nedidelis, visuotinis. Taip galėtume surinkti didesnes lėšas ir investuoti jas į savivaldybių infrastruktūrą, į viešąsias paslaugas, į visų mūsų gerovę“, – įsitikinęs G. Paluckas.

Seimo narei J. Sejonienei apkaltą inicijavo P. Gražulis

Previous article

Sveikino dailyraščio konkurso laureatus

Next article

Jums gali patikti

Dagiau iš temos: Lietuva